Fotoalba

Pořizování fotografií je fenoménem dnešní doby. Díky chytrým mobilním telefonům můžete fotit doslova při každé příležitosti. Mnoho fotografií pravděpodobně upadne v zapomnění, ale najdou se i momentky, které si budete chtít uchovat.

Fotografie lze stáhnout na pevné či přenosné disky nebo paměťové karty, ale hledat tu jednu fotku může být zdlouhavé a mnohdy i nepříjemné. V těchto chvílích přichází na řadu fotoalba, do kterých si můžete nejlepší fotografie vkládat společně s popiskem, který vám její pořízení připomene.

Fotoalba se většinou vybírají podle vzhledu horních desek a velikosti. Rozdílný je i způsob vkládání fotografií. Vybírat můžete mezi několika možnostmi, přičemž každý ze způsobů má své výhody a nevýhody.

Porovnat ceny fotoalb

Typy

Fotoalba nabízí více různých způsobů umísťování fotografií. Zatímco do některých fotoalb jednotlivé fotografie jednoduše zasunete, v případě jiných si můžete více vyhrát a projevit svoji kreativitu. Při výběru způsobu umísťování tak volte podle toho, kolik času a umu můžete výrobě fotoalba věnovat.

Zasouvací

Nejrychleji fotografie umístíte do zasunovacího alba na fotky. Na každé stránce naleznete zasouvací otvory, do nichž fotografie jednoduše vložíte. Tato fotoalba jsou velmi levná a budou vyhovovat spíše méně kreativním osobám, kteří nechtějí výrobě fotoalba věnovat příliš mnoho času.

Nevýhodou je, že vám fotoalbum zpravidla umožní vkládat fotografie pouze na šířku pouze v jednom formátu. K jednotlivým fotografiím můžete zpravidla umístit menší popisek. Popiskům jsou opět vyhrazené přesně dané otvory, které se zpravidla nachází uprostřed stránky.

Na fotorůžky

Fotoalbum na fotorůžky je pravděpodobně nejstarší variantou, která má však svoje kouzlo i dnes. Ve fotoalbu najdete pouze prázdné stránky a výroba tak může být opravdu kreativní. Růžky vám umožní vkládat nejen fotografie různých velikostí, ale i různé kartičky, pohledy a další předměty, které vám pořízení fotografie připomenou.

Fotoalba na fotorůžky jsou ideální pro výrobu opravdu speciálních fotoalb. Běžně se do nich vkládají svatební fotografie, vytvořit můžete krásné vzpomínkové fotoalbum vašich dětí, nebo si založit fotografie z výjimečné dovolené. Obecně bude tento způsob vkládání vyhovovat kreativním osobám, kteří si chtějí s výrobou opravdu vyhrát.

Samolepící

Tato fotoalba mají každou stranu opatřenu speciální samolepící fólií. Pod fólii můžete vkládat fotografie různých formátů, stejně tak jako další kartičky, papírky, obrázky atd. I tento způsob bude vyhovovat spíše kreativnějším jedincům, samotná výroba je však jednodušší a rychlejší.

U tohoto typu je největší nevýhodou právě samolepící fólie, která není vždy spolehlivá a časem se bude pravděpodobně odlepovat. Samolepící album na fotky vám umožní vkládat fotografie pouze na jednu stranu a umožní vám tak vložit pouze poloviční množství různě velkých fotografií.

Velikost

Fotoalba jsou k dostání v několika formátech. Nejoblíbenější je varianta, která vám umožní umístit fotografie o velikosti 10 x 15 cm. Další varianty jsou určeny pro fotografie formátu 9 x 13 cm, ale lze pořídit i atypické rozměry například 26 x 28 cm, 13 x 18 cm, 30 x 30 cm a další. Do některých fotoalb navíc můžete vkládat více různých formátů.

Počet fotografií

Fotoalbum můžete vybírat i podle počtu fotografií. U speciálních fotoalb, například u svatebního fotoalba, fotoalba ze křtin, dovolené či dalších událostí, které vám neumožní vkládat další fotografie, vybírejte jednoduše podle počtu hotových fotografií. Zde si můžete vystačit s fotoalby na méně než 100 po více než 200 fotografií.

Do fotoalba však můžete vložit i více než 300 fotografií. Tato fotoalba vám umožní vkládat fotografie v průběhu celého roku.

Vazba

Fotoalba nabízí několik variant vazby. Vazba má vliv na samotný vzhled, ale souvisí i s jeho celkovou odolností.

  • Lepená vazba – jednotlivé listy nejsou žádným způsobem spojeny, drží je pouze lepidlo. Alba s lepenou vazbou nejsou tolik kvalitní a po čase mohou začít jednotlivé listy vypadávat.
  • Kroužková vazba – listy spojuje plastová nebo kovová spirála. Některá fotoalba mohou mít spirálou spojeny i desky, v dalším případě je spirála do vazby vlepená.
  • Šroubová vazba – v tomto případě jsou jednotlivé listy spojené pomocí šroubů.
  • Ring systém – fotoalbum má stránky proděravené a využívá stejný mechanismus jako klasický šanon. Výhodou tohoto fotoalba je, že vám umožní vkládat další listy. Se stránkami pak můžete libovolně manipulovat.
  • Šitá vazba – odolná fotoalba mají vazbu lepenou. Nevýhodou je jejich vyšší pořizovací cena, výhodou pak dlouhá odolnost.

Materiál

Na výrobu fotoalb se používají různé materiály. Nejlevnější fotoalba jsou vyrobena z různě kvalitního papír. Dražší fotoalba mohou mít desky vyrobené z koženky, kůže, látky nebo dokonce ze dřeva. Materiál neovlivní pouze pořizovací cenu, zvážit byste měli i to, jak se bude materiál chovat v průběhu dalších let.

  • Papír – nejkratší životnost bude mít fotoalbum, jejichž desky jsou vyrobeny z různě pevného kartonu. Po čase se mohou desky odřít nebo dokonce rozpadnout. Při správném používání vám však papírové fotoalbum může sloužit desítky let. Tato fotoalba jsou na trhu v největším zastoupení a patří jednoznačně k nejoblíbenějším.
  • Látka – látkové desky jsou již stylovější, jejich životnost je srovnatelná s kartonovým fotoalbem. Počítat však musíte s náročnější údržbou.
  • Koženka/kůže – luxusnější fotoalba jsou vyrobena z koženky nebo kůže. Jestliže chcete opravdu kvalitní album na fotky, které vám vydrží dlouho, preferujte fotoalbum vyrobené z kůže.
  • Dřevo – fotoalbum s dřevěnými deskami ne trhu najdete spíše výjimečně. Pokud však po tomto albu toužíte, můžete si ho nechat vyrobit na míru.

Design

Fotografie se pořizují při různých příležitost. Tomu pak odpovídá i design celého fotoalba. Speciální jsou především svatební fotoalba, nebo fotoalba, která se zakládají při narození dětí. Dále můžete pořídit fotoalbum s cestovní tématikou, ale pochopitelně i universální vzhled, který je vhodný pro ukládání méně specifických fotografií.

Značka

Fotoalbum koupíte v každém papírnictví, ve specializovaných prodejnách nebo supermarketu. Výběr se skutečně velký a při výběru narazíte na mnohé výrobce. Samotný výrobce vám toho příliš neřekne, a vybírat tak budete spíše podle jiných parametrů. Na trhu jsou fotoalba zastoupena značkou Hama, KPH, Gedeon, Gold Baby, Tradag, Innova a dalšími.

Cena

Pořizovací cenu určuje hned několik parametrů. Tím hlavním je pochopitelně výrobní materiál, velikost a počet stránek, ale i typ vazby. Nejlevnější fotoalba lze koupit za méně než 200 Kč. Jedná se o zasouvací systém, který vám umožní vložit menší počet fotek.

Mnohem větší výběr nabízí cena od 300 – 600 Kč. Na výběr máte mnoho různých podob a album vám umožní vložit až 500 fotografií. Dražší fotoalbum může stát i více než 1 000 Kč. Za opravdu luxusní kousky můžete zaplatit až 3 000 Kč.

Porovnat ceny fotoalb

Otázky a odpovědi

Jaká je alternativa k fotoalbu?

V současné době jsou velmi oblíbené fotoknihy, které si můžete vyrobit díky volně dostupných programům. Fotoknihu si doma sami vyrobíte, fotografie v tomto případě můžete různě upravovat, měnit jejich velikost či barvu.

Do knihy lze vkládat různé popisky, fotografie stylově orámovat a doplnit ji i obrázky atd. Méně zručným vyrobí fotoknihu na míru. Nevýhodou je vyšší cena a více času, který pravděpodobně při výrobě strávíte. V hotové fotoknize můžete najít případné chyby a ne všechny upravované fotografie vás mohou potěšit svojí kvalitou. S hotovou fotoknihou však již nic neuděláte a musíte se tak smířit s její výslednou podobou.

Co je scrapbooking a crapbook?

Tyto pojmy jsou v současné době velmi vyhledávání. Scrapbook je spojením anglických slov scrap neboli ústřižek a book tedy kniha. Album je tak naplněné nejen fotografiemi, ale i vstupenkami, různými výstřižky a dalšími upomínkovanými předměty.

Scrapbooking vám tak umožní vyrobit opravdu originální vzpomínkové album, při jehož výrobě se můžete kreativně značně vyřádit. Výslednou podobu si můžete uchovat nebo ji darovat blízké osobě. Tento dárek určitě každého potěší.

Jaké další fotoalbum lze koupit?

Kromě fotoalb na fotografie lze pořídit i fotoalba na mince. Fotoalbum na mince je doplněno o mnoho malých kapes, do kterých lze vkládat nejen mince, ale i další drobné předměty. Také tato fotoalba se prodávají v různých velikostech a s různým počtem stránek.

Závěr

Výběr fotoalba může být díky velkému množství výrobků na trhu opravdu složitý. Proto si před výběrem nejprve položte několik otázek.

Nejprve zvažte, jakým způsobem budete chtít s fotografiemi pracovat. Na základě vaší odpovědi budete vybírat mezi zasouvacími, samolepícími nebo alby na rožky. Vědět byste měli i to, kolik fotografií budete chtít do alba vložit. Vzhled volte podle příležitosti, pro jakou fotoalbum pořizujete.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.fotoskoda.cz, www.tradag.cz, www.foto-alba.cz, www.ufotaka.euwww.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo