Polaroidy

Vznik prvního polaroidu je datován do roku 1943. S otázkou proč není možné vidět fotografii ihned po vyfocení, přišla tehdy 3 letá dcera jistého Edwina H. Landa. Právě tato otázka přiměla pana Landa sestrojit první fotoaparát, který dokáže fotografii vytisknout vzápětí po vyfocení. Samotný přístroj přišel na trh v roce 1947, s prodejem se začalo v roce 1948.

Přístroj značky Polaroid se stal okamžitým fenoménem. V naší zemi jste však Polaroid mohli znát pouze ze starých zahraničních filmů nebo seriálů. Domácí trh se přístroji otevřel až 90. letech, kdy současně přicházely na trh i digitální fotoaparáty, které byly mnohem populárnější, a Polaroid tedy upadl do zapomnění. V současné době přichází něco jako retro vlna a přístroj se opět dostává na výsluní v mnohých podobách a je velmi žádaný u všech věkových kategorií.

V souvislosti s Polaroidem se hovoří o instantních fotografiích, ty jsou založeny zejména na emocích a hravosti. Pro pořízení těchto fotografií můžete použít klasický analogový nebo moderní digitální instantní fotoaparát. Zvolit si můžete i velikost fotografie a zvážit můžete, jaké funkce by neměli fotoaparátu chybět.

Porovnat ceny polaroidů

Nejlepší polaroidy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Polaroid Now 100 % 3 090 Kč Zobrazit Mall.cz
2. FujiFilm Instax Wide 300 92 % 2 900 Kč Zobrazit Muziker.cz
3. Fujifilm Instax Mini 11 81 % 2 199 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Podle způsobu výroby a tisku instantních fotek můžete zvolit analogový nebo digitální instantní fotoaparát.

Analogový

Jedná se o klasickou podobu, kdy fotka vzniká tradičním způsobem. Film je krátce osvícen uvnitř přístroje a to v malé plastové kazetě. Kapacita kazetky je v případě Polaroidu 8 fotografií, s použitím Instaxu je kapacita 10 fotografií. Takto vzniklé fotografie mají krásné barvy a výbornou kvalitu. Počítat však musíte s tím, že každý vyfocený snímek je již plnohodnotnou fotkou, nelze tedy vytisknout pouze povedené záběry.

Výhodou analogových fotoaparátů je snadná obsluha, která se obejde prakticky bez jakýchkoliv znalostí této techniky. Vzniklá fotografie má filmový vzhled bez nežádoucích umělých filtrů. V případě některých fotoaparátů je možné využívat několik kreativních funkcí.

Digitální

Digitální instantní fotoaparát je modernější a dostupné jsou zde i oblíbené funkce. V tomto případě můžete vybrat, kterou fotografii budete chtít vytisknout. Fotky lze i různě upravovat a tvořit můžete například koláže. U digitálních přístrojů máte k dispozici paměťovou kartu, na kterou lze fotografie ukládat. Fotoaparát je možné propojit i s mobilním telefonem.

Nevýhodou je však složitější ovládání a nižší kvalita fotografií ve srovnáním s analogovým instantním fotoaparátem.

Velikost fotografií

Instantní fotoaparáty umožňují tisknout fotografie různých velikostí.

  • Nejmenší rozměr je 46 x 62 mm, velikost filmu i s okrajem je 86 x 54 mm. Tento rozměr je považován za standardní.
  • Větší čtvercová fotografie má velikost 62 x 62 mm, velikost filmu s okrajem je 72 mm x 85,6 mm.
  • Největší rozměr fotografie je 62 x 99 mm, velikost filmu s okrajem je 108 x 86 mm.

Paměť

U digitálních instantních fotoaparátů je důležitým parametrem také paměť. Vnitřní paměť bývá nejčastěji v rozmezí 64 – 128 GB. Velmi často však můžete využívat také úložiště SD karty. Z karty pak pochopitelně můžete fotografie stáhnout na další zařízení.

Funkce

Také tyto fotoaparáty jsou doplněny o několik dalších funkcí. Již jsme zmínili paměť, kromě ní disponují některé fotoaparáty selfie zrcátkem a bleskem.

Digitální fotoaparáty využívají LCD displej, ani ten však není součástí všech fotoaparátů.

Moderní a velmi žádanou funkcí je bluetooth.

Také instantní fotoaparát můžete použít k nahrávání videí.

U některých fotoaparátů můžete využívat samospoušť a nastavení jasu.

Značka

Instantní fotoaparáty jsou na trhu zastoupeny dvěma výrobci, vybírat můžete přístroje Polaroid a Instax. To, který z přístrojů je lepší je jednou z nejčastějších otázek, kterou si zákazníci před nákupem pokládají. Co se vzhledu týká, se fotoaparáty zase tolik neliší, rozdíl je však v jejich používání a rychlosti produkce fotografií.

Polaroid

Fotografie pořízené tímto fotoaparátem mají nezaměnitelný retro nádech a to díky filmům, které jsou založené na dřívějších technologiích. Některým však nemusí filmy vyhovovat, jsou totiž náchylné na výkyvy teplot a reagují i na změnu světla či vzduchu.

Díky tomu mohou být některé barvy vybledlé a pořídit můžete i nečitelnou fotografii. Co však jedni vidí jako problém, může jiné naopak nadchnout. Takovými fotografiemi se hned tak každý pochlubit nemůže. Za nevýhodu, která zřejmě nepotěší nikoho, lze považovat vyšší pořizovací cenu filmů. Ovládání je pak složitější a tisk fotografií pomalejší.

Instax

Modernější fotoaparáty značky Fujifilm, které se vyznačují jednodušší obsluhou. Jsou vhodné pro ty, kdo s tímto typem přístroje nemají žádné zkušenosti. Na rozdíl od Polaroidu je Instax doplněn o mnohé funkce a pyšnit se může lepší konektivitou. Potěší i nižší cena náplní a rychlejší tisk fotografií.

Cena

Na rozdíl od běžných fotoaparátů lze považovat instantní fotoaparát za jeden z levnějších typů fotoaparátů. Jeho cenu je možné srovnat s levnějším digitálním fotoaparátem. Nejlevnější fotoaparáty nestojí ani 2 000 Kč.

Oblíbenější jsou však fotoaparáty v cenové kategorii od 2 000 – 5 000 Kč. Cena jedněch z nejoblíbenějších je cca 2 500 – 3 000 Kč. Tato cenová kategorie nabízí i moderní vzhled, který je oblíbený zejména u mladších uživatelů. Fotoaparáty nabízí různé funkce, z nichž pravděpodobně nejoblíbenější je funkce bluetooth.

Cena nejdražších fotoaparátů převyšuje 5 000 Kč. Tyto fotoaparáty jsou určeny pro opravdové milovníky instantních fotoaparátů. Dražší přístroje splní požadavky náročných uživatelů i profesionálů. Na vyšší ceně je však podepisuje také vzhled fotoaparátu a pochopitelně i výrobní materiál.

Porovnat ceny polaroidů

Otázky a odpovědi

Lze fotografie tisknout i jiným způsobem?

K tisku můžete použít také přenosnou fototiskárnu, tu lze propojit s mobilním telefonem. Tiskárna funguje díky bateriím. Fotografie si můžete v mobilním telefonu libovolně upravit a následně vytisknout na stejný film, který se používá i v instantních fotoaparátech. Kvalitu fotografií určuje výkon vašeho telefonu.

Je součástí fotoaparátu blesk?

Blesk je příslušenství pouze některých fotoaparátů. Pokud chcete fotografovat i při nedostatku světla, ověřte si dopředu, zda vámi vybraný model bleskem disponuje. Stejné je to i s možností pořizovat selfie fotografie. Pokud je tato možnost pro vás atraktivní, vybírejte fotoaparáty se selfie zrcátkem.

Jak vybrat fotopapír?

Fotopapír je třeba vybírat podle možností instantního fotoaparátu. Ty jsou kompatibilní s různými velikostmi filmů. Vybrat můžete i různě barevné filmy a oblíbená je možnost použití černobílého fotopapíru.

U fotopapíru je často uvedeno číslo, které udává citlivost na světlo. Je označeno jako ISO, čím je vyšší, tím bude výsledná fotografie jasnější. Nejoblíbenější je označení ISO 600 – 800. A zvolit můžete také podobu rámečku, zastoupeny jsou fotopapíry s klasickým černým nebo bílým rámečkem, ale koupit můžete i fotopapíry s dekoračním rámečkem.

Závěr

Ti, kdo nechtějí pouze bezmyšlenkově mačkat spoušť a chtějí pořizovat fotografie spíše podle citu s rozmyslem, by měli volit analogový instantní fotoaparát. Fotografie pořízené tímto přístrojem budou velmi kvalitní a díky kouzlu okamžiku i jedinečné, bez zbytečných úprav.

Milovníci moderní techniky, kteří si s fotografiemi rádi hrají a různě je upravují, pak ocení digitální instantní fotoaparát. Díky možnosti nahrát fotky na paměťovou kartu si jednoduše vyberete, kterou fotografii vytisknout a kterou raději smazat.

Polaroidy můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.polagraph.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (66 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. První Polaroid jsem dostala v 90. letech jako tehdejší teenager. Dnes už jsou úplně jiné modely, ale i tak jsem této značce věrná.

  2. Článek je pěkný a srozumitelný

Přidat komentář

Recenzer
Logo