Gamepady

Gamepady nebo také herní ovladače, využijete při hraní her na počítači, telefonu, tabletu i herních konzolích. Ovladač je možné k těmto zařízením připojit pomocí kabelu nebo bezdrátově pomocí Bluetooth. Gamepady umožňují jednodušší ovládání, hraní je tak pohodlnější. Díky těmto skutečnost obliba gamepadů narůstá, na což trh reaguje stále větším množstvím různých výrobků.

Vybrat ten správný ovladač nemusí být úplně jednoduché. Při výběru je třeba myslet zejména na kompatibilitu jednotlivých modelů. V další řadě je třeba zohlednit operační systém, ergonomický tvar pro snadné držení a samozřejmě tlačítka, které vám poskytnou při ovládání gamepadu potřebný komfort.

Porovnat ceny gamepadů

Nejlepší gamepady

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. PlayStation DualShock 4 V2 95 % 1 589 Kč Zobrazit Electroworld.cz
2. Logitech F710 940-000145 87 % 982 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Esperanza EG106 83 % 199 Kč Zobrazit Mironet.cz

Typy

Před výběrem si ujasněte, ke kterému zařízení budete chtít gamepad připojit, podle toho budete vybírat zařízení vhodné pro PC, mobilní telefon nebo herní konzoli. V dnešní době je však možné zakoupit i gamepady, které spárujete s počítačem, mobilním telefonem, Smart TV atd.

PC

Při hraní počítačových her můžete k ovládání používat klávesnici, počítačovou myš, nebo oba prvky najednou. Gamepad vám však při hraní poskytne mnohem větší pohodlí. Právě gamedapy k počítačům jsou na trhu zastoupeny nejvíce. Vybírat je můžete v drátové i bezdrátové podobě.

Herní konzole

V tomto případě je gamepad nutností, pokud ke konzoli gamepad nekoupíte, nebudete ji moci používat. V tomto případě vás při výběru omezí výrobce, je třeba vybírat ovladač stejné značky jako je váš PlayStation, Nintendo Switch nebo Xbox. Jednotlivý výrobci se pak snaží svoje výrobky odlišit nejen vzhledem, ale především množstvím funkcí.

Mobilní telefony

Hraní na tabletech i mobilních telefonech je v dnešní době velkým fenoménem. Mobilní telefon má téměř každý a hrát můžete díky jeho velikosti opravdu všude. Gamepady je možné k těmto zařízením připojit bezdrátově pomocí Bluetooth.

U těchto typů je typický praktický držák, který vám umožní připevnit mobilní telefon a zvýšit tak ještě více herní komfort. Držák bývá součástí některých ovladačů, jiné modely pak umožňují jeho dodatečné dokoupení.

Operační systém

Při výběru gamepadu k počítači se budete muset zabývat operačním systémem, který váš PC podporuje. Nejvíce jsou zastoupeny gamepady podporující operační systém Windows. Dále je možné zakoupit výrobky určené pro Sony Playstation nebo Nintendo Switch.

Jestliže uvažujete o koupi gamepadu k mobilnímu telefonu, bude vás zajímat operační systém Android nebo iOS. K dostání jsou také výrobky, které podporují oba tyto systémy.

Připojení

K dostání jsou gamepady, které je možné připojit pomocí USB kabelu, a druhou možnost představují bezdrátové typy. Ty je možné připojit pomocí Bluetooth. Výhodou je také vstup 3,5 mm jack, který vám umožní připojit sluchátka s mikrofonem.

Drátové připojení není v současné době tak oblíbené a tyto gamepady jsou již na trhu zastoupeny v menším množství. V tomto případě snižuje herní komfort délka přívodního kabelu. Na druhou stranu se vám nestane, že gamepad přestane v průběhu hry fungovat díky vybitým bateriím.

Bezdrátové gamepady nabízí velký herní komfort, díky několikametrovému dosahu můžete být během hry pohodlně usazeni a kabel vás nelimituje ani během samotné hry. Koupit můžete gamepady nabíjené klasickými bateriemi i dobíjecí typy.

Design a ergonomie

Design se v tomto případě netýká pouze vzhledu. Samozřejmě, že vás některé gamepady zaujmou na první pohled více než jiné. Důležitější než samotný vzhled je však pohodlný úchop. To jak se vám bude gamepad při hře držet má také zásadní vliv na kvalitě a pocitu ze hry.

Ideální je vyzkoušet několik vhodných ovladačů přímo na prodejně, pokud budete ovladač objednávat přes internet, je vhodné se s ním dopředu seznámit. Objednávání na slepo se vám totiž nemusí vždy vyplatit. Na kvalitě ovládání se pak podílí i počet a umístění jednotlivých tlačítek.

Funkce

Přídavné funkce jsou příjemným zpestřením, hra bude díky některým intenzivnější i příjemnější.

Vibrace je jednou z nejoblíbenějších funkcí. Tato funkce přináší během hry zpětnou odezvu ovladače a tím i celkové oživení při hře. U bezdrátových gamepadů má počet a intenzita vibrací vliv na životnost baterie.

Také funkci podsvícení najdete u mnoha různých typů. Je praktická zejména při večerním a nočním hraní.

Senzory pohybu a touchpad naopak využijete jen v případě některých her.

Součástí kvalitních gamepadů může být i prostor pro závaží, což ocení především nároční uživatelé. Díky závaží dochází během hry k přesunu těžiště.

Pomocí dotykového panelu, budete moci gamepad ovládat dotykem i tahem, díky herním režimům přizpůsobíte gamepad některým hrám.

Značka

Ke známým výrobcům patří značky Microsoft, SONY, iPega, Nintendo, Logitech, Bigben, Hori, Razer nebo TRUST.

Cena

Cena těchto ovladačů není nijak vysoká, i zde samozřejmě platí, že čím je cena vyšší, tím kvalitnější herní ovladač dostanete. V tomto případě se však cena nejdražších výrobků pohybuje kolem 2 000 Kč.

Nejlevnější ovladače je možné koupit již za necelých 400 Kč, i zde najdete kvalitní výrobky s některými funkcemi. Střední cenovou kategorii tvoří modely od 400 – 1 000 Kč. Kromě většího množství funkcí disponují kvalitní ergonomií. Tyto gamepady uspokojí potřeby i náročnějších hráčů.

Porovnat ceny gamepadů

Otázky a odpovědi

Jaký je ideální počet tlačítek?

Na tuto otázku není možné jednoznačně odpovědět. V případě některých her si vystačíte s menším počtem tlačítek. Velký počet tlačítek tak může být spíše na škodu, protože hraní nebude tolik přehledné.

Naopak u některých her oceníte větší počet tlačítek, díky kterým budete moci plnit různé úkoly. Obecně se doporučuje pořídit gamepady s cca 10 tlačítky, což je počet, který vám umožní hrát většinu her.

Je lepší digitální nebo analogový ovladač?

Digitální ovladače jsou levnější, nepřinesou vám však takový herní komfort, jako analogové. Tyto ovladače jsou schopné registrovat pouze polohu zapnuto a vypnuto, nemůže tak například volit výšku výskoku, regulovat zatáčení, nebo volit intenzitu brždění nebo rozjíždění automobilu atd. Analogové gamepady však reagují také na sílu stisku, díky tomu můžete jednotlivé úkony plynule regulovat.

Pro jaké hry je gamepad vhodný?

Ideální jsou jednoznačně závodní hry, analogové gamepady vám umožní plynule přidávat plyn a citlivým způsobem používat také brzdu. Využijete ho i při hraní sportovních her jako je fotbal a hokej.

Závěr

Gamepad má v první řadě zintenzivnit váš zážitek ze hry. Aby to tak opravdu bylo, nevyplatí se vám kupovat ty nejlevnější modely. Ideálně je vhodné volit alespoň ovladače s cenou kolem 1 000 Kč.

Spolehnout se můžete také na uživatelské recenze, které vám toho o jednotlivých modelech mnohé napoví. Ideální je však před nákupem gamepad nejdříve vyzkoušet a vybírat také podle pocitu, který z něho budete mít.

Gamepady můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

3.9/5 (34 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Zdravím! Jsem v určení gamepadu absolutní laik, proto prosím o pomoc. Mám O2TV, do boxu stažené nějaké hry, které se ovládají ovladačem určeným pro Set.Top.Box. Pochopitelně to není ono. Prosím tedy o pomoc, jaký gamepad pořídit. Díky
    Tomáš

    • Zdravím rád bych se zeptat mám Windows 11 a cht3l bych vědět jestli mi bude fungovat ovladač s podporou Windows 10 děkuji.

  2. Objednal jsem si Esperanza EG106 a byl jsem natěšený, až dorazí. No není to žádná sláva, už jsem měl skutečně lepší a kvalitnější.

  3. Používám Playstation Dualshoch 4 V2 a je senzační. Stál mě sice skoro dva tisíce, ale rozhodně se ta koupě vyplatila.

  4. Děkuji za váš článek, který mi pomohl s výběrem správného gamepadu pro mého synovce. Objednala jsem Gembird JPD, z kterého měl obrovskou radost.

  5. Osobně upřednostňuji gamepady od značky Sony, ty mi připadají nejlepší. Používám je pravidelně a zatím vždy spokojenost.

  6. Vše co jsem potřeboval vědět, jsem našel zde v článku, děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo