VR brýle

Pomůcky pro virtuální realitu vám umožní pohybovat se v interaktivním 3D prostředí. Trojrozměrné prostředí má mnoho podob od skutečného po uměle vytvořené a je tudíž atraktivní prakticky pro každého. Vlastnit brýle pro virtuální realitu je snem snad každého teenagera, radost však udělají i starším ročníkům.

Brýle pro virtuální realitu nejsou určené pouze hráčům počítačových her, tyto pomůcky mají již stabilní místo také ve zdravotnictví, architektuře, armádě i jiných odvětvích. Pomoci mohou i během studia, určené jsou také jako pomůcka při některých psychických poruchách a závislostech.

Porovnat ceny VR brýlí

Nejlepší VR brýle

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Oculus Quest 2 128 GB 94 % 12 489 Kč Zobrazit Mall.cz
2. HP Reverb VR3000 G2 Headset 92 % 15 907 Kč Zobrazit Datart.cz
3. VR BOX VR-X2 68 % 295 Kč Zobrazit Teshop.cz

Typy

V současnosti se na trhu objevuje několik podob těchto brýlí. Propojit je můžete s mobilním telefonem, počítačem nebo herní konzolí.

VB s mobilem

Představují nejlevnější a zároveň nejjednodušší dostupnou variantu. Součástí brýlí je držák, do kterého je možné umístit mobilní telefon. Mobilní telefon musí být vybaven gyroskopem nebo akcelerometrem. Poté už můžete za použití vhodné aplikace vstoupit do virtuálního světa.

Přestože se jedná o nejlevnější variantu, jsou brýle v kombinaci s mobilním telefonem dostatečně kvalitní, aby uspokojily potřeby méně náročných uživatelů.

VB s počítačem

Jedná se o plnohodnotné brýle, které již disponují obrazovkou. Počítač, na který budete chtít brýle připojit, by měl disponovat dostatečně velkou grafickou kartou a výkonným procesorem minimálně i5 a více. Tyto brýle jsou dražší, ale nabídnou vám lepší virtuální zážitek.

VB s herní konzolí

Pokud budete chtít brýle připojit k herní konzoli, bude vás zajímat pouze kompatibilita. Cena těchto brýlí není nijak vysoká, brýle jsou mnohem kvalitnější než mobilní verze.

Displej

Informace o displeji vás budou zajímat pouze u brýlí, které budete používat v kombinaci s počítačem a herní konzolí. Kvalitu displeje u brýlí používaných s mobilem určuje samotný telefon.

U brýlí s vlastním displejem vás budou zajímat parametry jako:

  • Technologie zobrazení – vybírat můžete mezí levnějšími a méně kvalitními LCD obrazovkami a dražšími OLED nebo AMOLED displeji. Displeje se vyznačují lepšími barvami a vyšším jasem
  • Obnovovací frekvence –  v tomto případě platí, čím je obnovovací frekvence vyšší, tím je obraz plynulejší. Obnovovací frekvence bývá nejčastěji v rozmezí 60 – 90 a více Hz. Brýle s obnovovací frekvencí nižší než 60 Hz už nepatří mezi dostačující.
  • Rozlišení – bývá zpravidla v HD kvalitě, tomu odpovídá hodnota 1920 – 1080 px. Kvalitnější brýle mají rozlišení 4K 2 880 x 1600 px.

Snímání polohy

Polohu uživatele snímají brýle pomocí dvou různých způsobů:

Externí snímání

Tento způsob využívá více senzorů, minimální počet jsou dva. Senzory jsou rozmístěny po místnosti, ve které brýle používáte. Tento způsob je velmi přesný, senzory však umožňují sledovat polohu pouze v ohraničeném prostoru, který by měl být dostatečně velký.

Interní snímání

V tomto případě jsou senzory umístěné přímo v brýlích. Díky tomu nejste limitování prostorem a samotná instalace je o poznání levnější. Horší je však přesnost snímání, a to zejména u levnějších výrobků. Kvalitnější a modernější brýle vám však umožní téměř stejnou přesnost jako externí snímače.

Zorné pole

Také zorné pole patří mezi důležitý parametr, který určuje úhel rozhlížení. Čím je zorné pole větší, tím lepší bude váš zážitek.

V tomto ohledu se vám vyplatí investovat do brýlí, jejichž zorné pole je 360° a umožní vám tak rozhled do všech stran. Ne všechny výrobky však takový úhel nabízejí, v případě levnějších brýlí je zorné pole v rozmezí 100 – 200 °.

Hmotnost

Brýle pro VR mohou být velmi robustní. Zatímco u brýlí, které je možné spárovat s mobilním telefonem, váží cca 200 gramů, kvalitnější brýle s displejem mohou vážit i více než 0,5 kg. Nošení takto těžkých brýlí nebude pravděpodobně po nějaké době pohodlné.

Napájení

Brýle mohou být napájeny pomocí kabelu, který je možné propojit s počítačem nebo jiným zařízením. Tento způsob připojení vám umožní brýle používat prakticky nepřetržitě, na druhou stranu vás však velmi limituje v pohybu.

Oblíbenější jsou proto brýle s akumulátorem. Ten je nutné pravidelně dobíjet a vybírat brýle budete také s ohledem na výdrž akumulátoru. Ta může být zejména v případě levnějších výrobků nevyhovující. Na druhou stranu vám tyto brýle umožní jakýkoliv pohyb.

Funkce a příslušenství

U brýlí na VR můžete využívat tyto funkce:

  • Akcelometr – umožňuje zaznamenávat rychlost i směr jednotlivých pohybů
  • Gyroskop – zaznamenává změny pozic
  • Snímač polohy – pozná pozici vaší hlavy
  • Laserový senzor – určuje vaši přesnou pozici

K brýlím můžete zakoupit jednotlivé příslušenství. Standardně je možné dokoupit sluchátka, reproduktory, mikrofon, dálkový ovladač i VR kameru.

Značka

Brýle pro VR jsou na našem trhu zastoupeny značkou HTC, HT, Oculus, SES, Samsung, Sony, Acer, Pimax, Bee VR a mnoha dalšími.

Cena

Nejlevněji pořídíte mobilní brýle, které je možné koupit od 200 Kč. V tomto případě se jedná pouze o držák na mobilní telefon v různém designovém provedení. Jeho součástí jsou i ovládací prvky. Cena těchto výrobků může šplhat nad 1 000 Kč.

Cena nejlevnějších brýlí s displejem začíná na cca 3 000 Kč, jedná se o základní provedení, které postačí méně náročným uživatelům. Ti náročnější budou vybírat mezi výrobky s pořizovací cenou vyšší než 5 000 Kč. Vyznačující se rychlou obnovovací frekvencí, vyšším rozlišením, větším zorným úhlem a mohou se chlubit i veškerými funkcemi.

Porovnat ceny VR brýlí

Otázky a odpovědi

Co je Google Cardboard?

Jedná se o nejlevnější variantu mobilních VR vyrobených z kartonu. Jednoduchá kartonová konstrukce je doplněná o speciální čočky a suchý zip. Do takových brýlí je možné vsunout mobilní telefon a používat stejně jako dražší variantu mobilních brýlí na VR.

Jak využít brýle při vzdělávání?

Pomocí dostupných aplikací vás brýle přenesou na různá místa. Druhou možností je využití kanálu YouTube, kde se můžete vzdělávat za pomocí různých videí z mnoha odvětví. VB jsou vhodné pro různé předměty jako dějepis, kdy vás přenesou na různá místa v různou dobu.

Sledovat můžete potopení Titaniku, první přistání na měsíci, nebo putovat dále do historie. Brýle využijete při studiu zeměpisu, přírodopisu, cizích jazyků. Využijí je studenti zdravotních škol, stavebních i dalších oborů.

Je možné používat brýle na VR zároveň s brýlemi dioptrickými?

Většina výrobků tuto možnost umožňuje. V tomto případě je však vhodné brýle před zakoupením vyzkoušet. Jednotlivé výrobky se liší velikostí a nemusí vám sedět. Vhodnější je však používat brýle se speciálními čočkami.

Závěr

Brýle pro VR vám umožní vstoupit do zcela jiného světa. Využijete je při hraní her, sledování filmů i vzdělávání. Jejich používání však může mít u některých osob negativní dopad na zdraví. Je jim připisována spojitost s migrénami i nevolnostmi.

Jejich nákup by tak měli zvážit ti, kdo mívají s migrénou potíže. Jejich používání se nedoporučuje v případě některých osob trpících na epilepsii. Opatrní by měli být i uživatelé se špatným zrakem. Obecně se brýle doporučuje používat 1 – 2 hodiny denně.

VR brýle můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (120 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Vlastním Playstation VR Mega Pack a luxusní pecka. Jsem hodně spokojený a bez ohledu na cenu to byla super koupě.

  2. U mě jsou jasným favoritem Oculus Quest, se kterými jsem moc spokojený. Určitě zase sáhnu po stejné značce.

  3. Pořídil jsem Sony Playstation VR V2 a jsou fakt cool. Dokonce mě potěšila i cena, která byla poměrně nízká, oproti jiným značkám.

  4. Váš článek mi hodně pomohl s výběrem. Děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo