Garnýže

Garnýž, záclonová tyč, záclonová konzole jsou označení pro jeden a ten samý výrobek. Tato nejčastěji dřevěná nebo kovová tyč vám umožní nad okna zavěsit záclony a závěsy. Klasické tyče jsou ukončeny dekorativními koncovkami, jednoduché kolejnicové typy pak nejsou nijak výrazné. Součástí tyčí jsou žabky nebo kroužky, na které se záclony věsí.

Každá garnýž plní dekorativní a zároveň praktickou funkcí. Z hlediska dekorační funkce vás bude zajímat vzhled, barva a velikost garnýže. Z hlediska funkčního je nutné zohlednit výrobní materiál, nosnost a počet řad. Díky tomu, že na trhu najdete mnoho podob garnýží, nebude nijak složité, koupit výrobek, který bude dokonale ladit s dalším vybavením místnosti. Garnýže můžete pořídit do domácnosti, komerčních prostor, například hotelů či kanceláří. Jednodušší garnýže najdou své uplatnění i na chalupě nebo chatě.

Porovnat ceny garnýží

Typy

Na garnýž můžete pověsit pouze záclony, závěsy nebo obojí. Podle toho, jakým způsobem budete garnýž využívat, se musíte rozhodovat mezi klasickou, kolejnicovou nebo elektrickou garnýží.

Klasické

Nejjednodušší a nejlevnější jsou klasické garnýže, které můžete instalovat poměrně jednoduchým způsobem. Klasická tyč na záclonu je k dostání ve dvojím provedení.

  • Jednořadé – na garnýž je možné pověsit pouze závěsy nebo záclony. Jestliže na jednořadou garnýž pověsíte obojí, nebude moci závěsy zatahovat. Konzole na záclony a závěsy jsou cenově dostupnější. Koupit ale můžete i krásné konzole, které mají velmi designové zakončení.
  • Dvouřadé – na tuto garnýž budete moci pověsit závěs i záclonu, každý výrobek má vyhrazenou jednu řadu, díky čemuž budete moci s obojím jednoduše manipulovat.

Kolejnicové

Najdou svoje uplatnění v místech, kde jsou okna umístěna v malé vzdálenosti od stropu. Vzhled garnýže je velmi jednoduchý, nejedná se o takovou designovou záležitost, jakou představují klasické garnýže. U kolejnicových typů se však můžete rovněž spolehnout na vysokou nosnost. Také tyto garnýže jsou k dostání ve dvojím provedení:

  • Ruční ovládání – se závěsy nebo záclonami budete manipulovat ručně, cena těchto garnýží je nižší a jsou vhodné pro klasická menší okna.
  • Elektronické garnýže – o zatahování a roztahování závěsů se stará elektromotor. Tento typ najde svoje uplatnění v místnostech s velkými prosklenými plochami. Vidět je můžete spíše ve firmách nebo jiných komerčních prostorech.

Materiál

Výrobním materiálem bývá plast, dřevo nebo kov.

Plastové

Plast se používá na výrobu kolejnicových garnýží nebo rozpěrných tyčí. U klasických tyčových garnýží bývá plast pouze v kombinaci s kovem nebo dřevem. Nevýhodu plastových výrobků je nižší nosnost, nehodí se tak k zavěšení těžkých závěsů.

Dřevěné

Stále velmi oblíbený přírodní materiál, který je vhodný i k zavěšení těžkých závěsů. U dřevěných garnýží platí pravidlo, čím je záclonová konzole delší, tím větší by měla mít i průměr. Slabé dlouhé tyče se mohou tíhou záclon nebo závěsů prohýbat. U velmi dlouhých tyčí se doporučuje využít také uchycení pomocí středového držáku.

Kovové

Moderní a v současné době pravděpodobně nejoblíbenější materiál, který je na trhu zastoupen v největším počtu. Kovová garnýž může být nerezová, mosazná, hliníková nebo chromová. Kov však umožňuje používat i různé povrchové úpravy, díky kterým budete moci koupit garnýž v mnoha barevných provedeních.

Nosnost

Nosnost velmi úzce souvisí s výrobním materiálem. Na levné plastové tyče lze pověsit lehké závěsy, záclony nebo oblíbené okrasné záclonky. Mnohem vyšší nosnost mají ocelové tyče, které unesou i těžké zatemňovací závěsy.

Uchycení

Garnýže lze uchytit dvojím způsobem, do stěny nebo do stropu. At už budete preferovat jakýkoliv způsob uchycení, měli byste se před samotnou instalací zamyslet nad tím, v jaké výšce bude garnýž uchycena. Samotná instalace je velmi jednoduchá, veškeré příslušenství bývá součástí balení.

Rozměr

Garnýže lze koupit v různých délkách. S ohledem na rozměr se doporučuje držet se jednoduchého pravidla. Pokud budete na garnýž zavěšovat pouze záclony nebo závěsy, měli byste postupovat následovně:

  • Ke stávající šířce okna se doporučuje připočítat 50 cm. Samotný držák by měl být umístěn asi 150 cm od okna, dekorativní konec by měl být cca 10 cm od držáku.

V případě, kdy budete chtít na garnýž zavěsit záclony a závěsy, měl by být postup následovný:

  • Ke stávající šířce okna se doporučuje připočítat 70 cm. Držák by měl být umístěn cca 25 cm od okna, dekorativní konec pak může být od držáku opět v délce 10 cm.

Značka

Výrobci garnýží je například Jaja, Garol, Hebr, Dekorum, Bojanek, Agat, XTline, M.A.T. Group a někteří další.

Cena

Cena záclonových tyčí není nijak vysoká, jestliže nemáte na tyč žádné nadstandardní vzhledové požadavky, budete ji moci koupit za cca 150 Kč. Do 500 Kč pak koupíte i moderní a stabilní kovové tyče. Dražší jsou dvojité garnýže, jejich cena začíná na cca 600 Kč a v závislosti na výrobním materiálů může růst až na dvojnásobek.

Plastové kolejnicové garnýže jsou k dostání za cca 200 – 2 500 Kč. V případě plastových garnýží se doporučuje volit spíše dražší typy, které jsou vyrobeny z kvalitnějších materiálů. Toto pravidlo platí dvojnásob u dvojitých garnýží.

Porovnat ceny garnýží

Otázky a odpovědi

Jaké garnýže použít pro vitráže nebo malá okna?

Pro tyto okna, která neumožnují používat klasické garnýže, nebo by byla instalace těchto garnýží spíše nesmyslná, můžete použít teleskopické tyče. Ty můžete umístit do okenního otvoru velmi jednoduše bez vrtání. Také teleskopické nebo rozpěrné tyče lze koupit v mnoha délkách. Mnoho teleskopických tyčí budete moci podle potřeby zkrátit.

Jakým způsobem záclonu nebo závěs na tyč pověsit?

K zavěšení tyče budete moci použít kroužky nebo žabičky, které jsou známé i pod označením klipy. Zde platí pravidlo, že každých 10 cm závěsu nebo záclony by mělo mít k dispozici 1 žabku nebo kroužek.

Klipy i kroužky by mělo být možné koupit také samostatně, není to však pravidlem. Pokud si tedy nejste jejich počtem jisti, ohlídejte si, že vámi zvolená tyč tuto možnost nabízí. Druhou možností je koupit závěs nebo záclonu opatřenou otvory, kterými tyč pouze protáhnete.

V jakém tvaru jsou garnýže k dostání?

Kromě kulatých budete moci koupit hranaté garnýže. Tento tvar je oblíbený zejména v moderních domácnostech. Nevýhodou hranatých garnýží jsou ostré hrany, které mohou v klasické domácnosti působit spíše rušivě. Zde byste měli upřednostnit spíše kulatý tvar tyče.

Závěr

Garnýž je tyč, která louží k zavěšení závěsů a záclon. Jejich výběr není nijak složitý, v domácnostech najdou využití klasické nebo kolejnicové ručně ovládané konzole. Podle toho, zda na garnýž zavěsíte pouze záclonu, závěs nebo obě varianty budete volit mezi jednořadou a dvouřadou garnýží.

Podle vkusu pak vyberete materiál a barevné provedení. Důležité je zvolit správnou velikost. Tyč by měla být delší o 50 cm v případě, kdy slouží k zavěšení záclony či závěsu. Dvouřadé garnýže by měli být delší o cca 70 cm.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.garol.cz, www.garnyze24.cz, www.garnyze-eshop.cz, www.garnyze-levne.cz, www.hebrshop.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (36 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Moc zajímavý článek, ani jsem netušila, co se člověk může o garnýžích dozvědět. U nás zůstáváme věrni dřevěným garnýžím a nemůžeme si je vynachválit. Vypadají moc hezky a elegantně.

  2. Suprový článek :D

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo