Závěsy

Závěsy jsou doplněk, bez kterého si bydlení neuměly představit naše babičky. V té době se závěsy používaly k zatemňování oken. Dnes obliba závěsů klesla, k zatemňování se mnohem častěji používají okenní rolety nebo žaluzie. Závěsy tak slouží jako designový doplněk, díky nim jsou místnosti mnohem útulnější. Závěsy většinou najdete v obývacím pokoji nebo ložnici, pověsit je však můžete prakticky k jakémukoliv oknu.

Závěsy byste měli vybírat právě s ohledem na místo, kde budou umístěny. V každé místnosti se vám bude hodit trochu jiný vzhled. Poté, co vyberete správný typ závěsu, vás bude zajímat pouze rozměr každého kusu. I zde máte na výběr s poměrně velkého množství rozměrů. Co se týká materiálu, je ho třeba vybírat podle způsobu používání závěsu. K zatemňování se používají zejména závěsy blackout, u dekorativních závěsů máte větší možnosti výběru.

Porovnat ceny závěsů

Typy

Závěsy na okna jsou k dostání v mnoha různých podobách. Někteří si vystačí s jedním typem, jiní mohou více experimentovat a pořídit závěsy do každé místnosti jiné.

Klasické závěsy

Volit můžete mezi dekorativními i zatemňovacími. Tyto závěsy jsou na trhu zastoupeny v největším počtu a liší se zejména gramáží látky a tím i hmotností. Hmotnost závěsů byste měli zohlednit zejména u způsobu zavěšení. Zatemňovací závěsy jsou označeny jako blackout a jsou nejtěžší. Menší průsvitnost a nižší hmotnost mají dimout závěsy. Tyto závěsy jsou vhodné do všech pokojů.

Panelové závěsy

Jsou označovány i jako japonské závěsy. U tohoto typu oceníte zejména flexibilitu, instalovat je můžete na okno, ale mohou být instalovány také na dveře. To oceníte zejména i pokojích, do kterých může pronikat světlo z chodby. Na japonské závěsy je možné umístit také magnety, které zabrání vlétnutí hmyzu do místnosti.

Provázkové závěsy

Velmi moderní jsou provázkové závěsy, které plní pouze dekorativní funkci. Závěsy lze pověsit do dveří i oken a často se používají i jako dělící příčka.

Materiál

Na výrobu závěsů se používají jemné i hrubé látky. Při volbě materiálu narazíte na označení jako Malaga, Blackout, Oxford, Sanitel a jiné. Jednotlivé látky se liší gramáží. Závěsy jsou většinou vyrobeny z bavlny nebo polyesteru.

Závěsy vyrobené ze syntetických materiálů nevyžadují žádnou složitou údržbu, prát je můžete v pračce a po vyprání ihned zavěsit na okna. Závěsy vyrobené z přírodních materiálů, budete muset nejprve usušit, poté vyžehlit a nakonec pověsit. Na druhou stranu je předností přírodních materiálů dlouhá životnost a stálost. Kromě již zmíněné bavlny, můžete kupit také závěsy vyrobené z hedvábí nebo můžete koupit závěsy lněné.

  • Blackout – závěsy vyrobené z blackout látky jsou ideální na zatemňování, gramáž látky je až 250 g/m2. Tato třívrstvá látka tak téměř nepropustí světlo, látka je měkká a zároveň pevná.
  • Ofxord – svým vzhledem se podobá režné látce, gramáž je 190 g/m2. Materiál je velmi pevný, ale také měkký a na dotek příjemný. Látka je rovněž nemačkavá a závěsy se hodí i na zatemňování, počítat však musíte s částečnou propustností světla. Prakticky stejné parametry mají závěsy označené jako Dimout.
  • Sanitel – spíše jemná dekorační látka s gramáží 170 g/m2. Sanitel je lesklý, hladký a jemný.

Rozměr

Při výběru závěsů vás bude pochopitelně zajímat rozměr. Ten by měl být uveden u každého výrobku.

Délka

Závěsy jsou dostupné v několika délkách. Krátké závěsy dosahující k topení nebo parapetu mívají okolo 100 – 200 cm. Jestliže chcete závěs od podlahy ke stopu, bude vás zajímat délka 200 – 300 cm.

Šířka

U šířky hraje důležitou roli místo, kde bude závěs pověšen. Zejména v kuchyni se používají závěsy se šířkou menší než 100 cm. Tyto závěsy mohou sloužit i jako zatahovací a není pro ně typické designové řasení. Závěsy se šířkou od 100 – 300 cm řasení vesměs umožňují. Při výběru šířky hraje opět důležitou roli to, zda budete závěs používat k zatemnění, nebo bude pouze designovým prvkem.

Abyste vybrali závěs ve správné šířce, doporučuje se šířku okna zdvojnásobit až ztrojnásobit, záleží na tom, jak moc chcete mít závěsy nařasené. Čím širší závěs pořídíte, tím lépe budete moci vyřešit řasení závěsů.

Kusové/metrážové

Kusové závěsy

Můžete hned po zakoupení pověsit na okna, pokud zvolíte správný rozměr, není nutné závěs nijak dále upravovat. Toto řešení je praktické, ale vybírat můžete pouze z dostupných velikostí.

Metrážové závěsy

Budete moci doladit přesně podle vašich potřeb. Pří výběru metrážového závěsu hraje důležitou roli zejména délka. Tu budete v případě závěsů, které se instalují na závěsové tyče popřípadě pomocí ocelového lanka měřit od horního okraje. Jestliže budete závěs zavěšovat pomocí kolejnic, budete délku měřit od stropu. Metrážové závěsy budete doma muset došít nebo tuto práci svěřit švadleně, což se odrazí na vyšší pořizovací ceně.

Uchycení

Závěsy můžete uchytit klasicky pomocí žabek, k dostání jsou závěsy s kolejnicemi nebo takové, které uchytíte pomocí lankového systému.

Garnýž

Pro klasické uchycení závěsů budete potřebovat garnýžovou tyč. Tyče se vyrábí ze dřeva, plastu nebo kovu. Kromě klasických tyčí, které je nutné navrtat do zdi, jsou k dostání také tyče rozpěrné. Na karnýžovou tyč můžete závěs přichytit pomocí žabek, modernější způsob umožnuje závěs tyčí provléknout.

Materiál garnýže volte podle hmotnosti závěsu. Nejstabilnější jsou kovové tyče, které byste měli preferovat především u zatemňovacích závěsů. Celkové délka tyče by měla mít přesah alespoň 15 – 25 cm. Jestliže vám nebude vyhovovat žádný z rozměrů, kupte delší tyč, kterou budete moci podle potřeby zkrátit. Garnýž by měla být ideálně umístěna cca 20 cm nad okenním rámem.

Kolejnice

Nejsou příliš viditelné, a tudíž netvoří designový prvek. Jejich velkou výhodou je zejména praktičnost a funkčnost. Kolejnice jsou ideální pro všechny, kdo budou chtít závěsy zavěsit až do rohů.

Také kolejnice jsou vyrobeny z různě kvalitních materiálů a je tak nutné opět zohlednit hmotnost závěsů, které na ně budete chtít pověsit. Samotná montáž kolejnic však není nijak obtížná, součástí balení by mělo být i veškeré příslušenství, které budete při instalaci potřebovat.

Lanko

Ocelové lanko je určeno k zavěšení lehkých závěsů. Lanko jednoduše připevníte na stěnu nebo strop.

Značka

Závěsy budete moci vybírat z pohodlí domova díky velkému množství internetových obchodů. Zde najdete mimo jiné závěsy značky Forbyt, AQUALINE, Home Elements, Home Wohnideen, 4Home, Neutex, Schmidt a mnohých dalších.

Cena

Závěs můžete koupit za 200 – 1 000 Kč. Nejlevnější jsou jednoduché klasické závěsy, mezi nejdražší patří luxusní japonské závěsy. Zlatou střední cestou jsou závěsy s cenou od 300 – 8 00 Kč. V této cenové kategorii najdete klasické i moderní závěsy, které splní nároky většiny zákazníků.

Porovnat ceny závěsů

Otázky a odpovědi

Co jsou digitální závěsy?

Tyto závěsy vás okouzlí svými vzhledem, na jejich výrobu se používá digitální tisk. Na látce díky tomu můžete obdivovat zářivé barvy i precizní detaily. Tyto závěsy jsou většinou vyrobeny ze 100% bavlny, která je doplněna o sametovou povrchovou úpravu. Tyto závěsy jsou vhodné i k zastínění, avšak gramáž není taková jako v případě materiálu blackout.

Co jsou japonské závěsy?

Tyto panelové posuvné závěsy jsou především velmi dekorativní i flexibilní. Jsou složeny z několika úzkých panelů, které se vzájemně z části překrývají. Každý panel však můžete podle potřeb posunovat. Japonské závěsy jsou ideální zejména do modernějších domácností, používají se i částečnému zatemnění, kdy jimi proniká pouze menší množství slunečního svitu.

Co jsou římské rolety?

Římské rolety jsou jakousi kombinací závěsů a rolet. Tyto rolety slouží k zatemňování oken, stejně jako třeba žaluzie je můžete upevnit v každé výšce okna. Římské rolety mohou být jednoduché nebo naopak ozdobné.

Ozdobné rolety mají všité stuhy nebo různé pásky, které vám pomohou roletu nařasit. Římské rolety můžete připevnit na malá i francouzská okna. Instalují se pomocí vrtání do okna nebo do zdi, namontovat je můžete i před žaluzie. Zvolit můžete i zavěšení bez vrtání.

Závěr

Vzhled závěsů budete vybírat podle svého vkusu, doporučuje se je však sladit s barvami a stylem dané místnosti. Nejčastěji se volí v barvě koberce, pohovky, v ložnici pak mohou ladit s povlečením. V nabídce jsou hotové závěsy, které jsou určeny k okamžitému zavěšení.

Závěsy v metrážové podobě budete moci podle potřeb upravit. Tuto úpravu nabízí i mnozí dodavatelé. Závěsy jsou zejména krásnou dekorací, která doladí vzhled místnosti. Kromě možnosti použít závěsy k zatemnění je můžete využívat i jako tepelnou izolaci. Zde vám dobře poslouží husté vícevrstvé závěsy. Alergikům jsou pak k dispozici hypoalergenní závěsy, které se snadno čistí a nezadržují prach.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.hornbach.cz, www.bytema.cz, www.biano.cz, www.emako.cz, www.vesna.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (32 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. V kuchyni mám klasické závěsy, do dveří jsem použila provázkové a ty vypadají opravdu hodně zajímavě. Moc děkuji za váš článek, který mi nedávno pomohl s výběrem vhodných závěsů.

  2. Závěsy kupuji od značky Livarno Home a zatím jsem byla vždy spokojená. Možná nepatří k nejlevnějším, ale hlavně, když splní svůj účel.

  3. Krásně napsaný článek.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo