Záclony

Záclony v oknech vám poskytnou soukromí a ochrání vás před zvědavými pohledy kolemjdoucích. V samotných místnostech pak navodí příjemnou atmosféru a jednotlivé pokoje zútulní. Záclony jsou vhodné i pro ty, kteří řeší zatemňování oken žaluziemi nebo roletami.

Záclony je stále možné kombinovat se závěsy, v dnešní době však není mezi těmito výrobky až takový rozdíl. Velmi jemné závěsy a moderní záclony mohou být jedním a tím stejným výrobkem. Přesto můžete koupit i tradiční podobu záclon s romantickými motivy. Záclony se hodí do každého pokoje. Sladit je můžete s vybavením místnosti, vybírat můžete z velkého množství barev i vzorů. Kromě samotného vzhledu je dobré zvážit, jakým způsobem záclony upevníte. Co se týká samotného výběru, bude vás nejvíce zajímat rozměr.

Porovnat ceny záclon

Typy

Záclony na okno je možné koupit jako hotový výrobek nebo polotovar, který si dotvoříte podle svých představ.

Kusové záclony

Tyto záclony můžete ihned po zakoupení pověsit. Vybírat můžete z mnoha různých velikostí, délek i vzorů. U kusových záclon budete muset velmi pečlivě zvolit velikost a počítat musíte i s jejich vyšší cenou.

Metrážové záclony

V tomto případě se u výrobků udává pouze délka. Počet metrů na šířku zvolíte podle toho, do kolika oken záclonu pověsíte. Zde je třeba myslet i na určitou rezervu, kterou budete potřebovat k začištění rozměrů. Záclony prodávané v metráži jsou levné, je však nutné záclonu finálně upravit. Ti, co to zvládnou sami, mají vyhráno, ostatní budou muset využit služeb švadleny nebo práci zadají přímo dodavateli.

Umístění

To, do kterého pokoje hodláte záclonu pořídit, hraje při jejím výběru velmi důležitou roli. V některých místnostech mohou záclony sloužit pouze k zútulnění místnosti, jinde budete potřebovat, aby alespoň částečně utlumily světlo.

Obývací pokoj

Je v mnoha rodinách místem, kde trávíte největší množství času. Zde mohou záclony plnit hned několik funkcí, kromě té designové se postarají o tlumení světla, místnost provzdušní a alespoň částečně zabrání vlétávání hmyzu. Právě v obývacích pokojích jsou záclony viděny nejčastěji. Zde se dobře vyjímají také stahovací záclony.

Kuchyň

Kuchyň je místo, kam se hodí spíše kratší záclona, podstatné je i to, jaké okno v kuchyni máte a kde je umístěno. V novostavbách je okno velmi často přímo součástí linky a parapet může být jakýmsi jejím prodloužením. Do takového okna se většinou pořizuje spíše kratší záclona, která vás při vaření nebude nijak omezovat. Záclony do kuchyně bývají převážně vitrážové, ale zvolit můžete pochopitelně i jiný druh.

Ložnice

Do ložnice je možné pořídit dlouhou i krátkou záclonu. Upřednostňovat byste měli záclony v příjemných a decentních odstínech, které nebudou působit nijak rušivě.

Dětský pokoj

Do dětských pokojů se naopak hodí pestré záclony s veselými dětskými motivy. Koupit můžete neutrální podobu, která je vhodná pro chlapce i holčičky nebo vybírat podle určení. Dospívající děti ocení spíše modernější vzhled záclon.

Druhy

Záclon je hned několik druhů, zejména na internetových obchodech jsou záclony roztříděny podle vzhledu.

Žakárové

Jsou klasické síťované záclony, které jsou stále velmi oblíbené nejen u starších generací. Starší mohou volit jemné i vzorované záclony. Mladší pak mohou vybírat mezi moderními záclonami s barevnými vzory nebo jednoduchým dekorem.

Voálové

Voálové jsou velmi jemné až průsvitné záclony v hustější vazbě. Vyrábí se často s prémiového materiálu jako je bavlna, hedvábí nebo len. Levné voálové záclony se vyrábí z polyesteru. Tento materiál má řadu předností, velmi jednoduše se čistí, záclonu není nutné po vyprání žehlit. K dostání jsou i bohatě řasené záclony.

Krajkové/vyšívané

Krajkové/vyšívané  jsou dražší a více zdobené záclony splní nároky i náročných uživatelů.

Vitrážové

Tyto záclony jsou k dostání v délkách od 30 – 120 cm. Jsou ideální zejména do kuchyně, kde se budou dobře vyjímat i obloukové záclony. Tyto záclony jsou dekorativní a zároveň propustí i potřebné množství světla.

Provázkové

Moderní a oblíbené jsou i provázkové záclony, které jsou oblíbené i u starších dětí. Provázky je možné různě upravovat a měnit tak vzhled záclony i ovlivnit množství světla, které do místnosti vniká.

Rozměr

Aby záclona dobře vypadala, bude nutné zvolit ten správný rozměr. Rozměr záclony zjistíte přeměřením okna. Poté je nutné zvážit, jak moc chcete záclonu řasit. Méně řasené záclony by měly mít cca 2 násobnou šířku jako je šířka okna. Více řasené záclony mohou mít šířku až 3 násobnou. U merážových záclon je nutné počítat i s několika centimetry navíc, které budete potřebovat k začištění.

Co se týká výšky, můžete zakoupit záclony dlouhé po zem, oblíbená je délka, která sahá k parapetům, nebo můžete zvážit nákup vitrážových popřípadě obloukových záclon. V pokojích s balkónovými dveřmi pak můžete zkombinovat dlouhou záclonu s krátkou nebo pořídit pouze dlouhé záclony. Dlouhé záclony by měly končit cca 5 cm nad zemí. U výšky nezapomeňte měřit od místa, kde bude záclona pověšena, obvykle se věsí několik cm nad okno.

Přichycení

Záclonu budete muset nějakým způsobem přichytit. Zvolit můžete jednu ze 3 možných variant.

Garnýže

Pravděpodobně nejoblíbenější způsob je pomocí garnyžových tyčí. Pokud na tyč pověsíte pouze lehkou záclony, vystačíte si s jakýmkoliv materiálem. Ti, kdo na tyč pověsí i těžší závěs, by měli preferovat spíše kovové tyče. Součástí garnýží mohou být očka se žabičkami, kterými záclonu přichytíte. Zvolit však můžete záclonu s oky umístěnými v horním lemu, kterými tyč protáhnete. Méně přístupná místa můžete vybavit rozpěrnými tyčemi.

Kolejnice

Kolejnice jsou praktické tak, kde budete chtít záclonu umístit do rohů místností. Kolejnice jsou velmi dostupné, vrtat je můžete do zdi nebo stropu. Největší předností kolejnic je možnost zvolit jakoukoliv délku a záclony mohou viset dokonce i do oblouku.

Lanko

Lankový systém je možné používat pouze u lehkých záclon a závěsů. Ocelové lanko nemá velkou nosnost a těžké záclony neudrží. Lanko můžete doplnit žabičkami nebo háčky, kterými pak záclonu přichytíte.

Značka

Výrobců záclon je opravdu velké množství. Oblíbené jsou záclony JIMI Textil, decoDoma, Dante, dekortextil, Olzatex, Luxora, Interie, Tylex Letovice.

Cena

Kusové záclony koupíte od 300 – do 1 000 Kč. Záleží na tom, kterého výrobce si vyberete a jaký druh záclony zvolíte. Za opravdu velkou a luxusní záclonu můžete zaplatit ještě více.

V případě metrážových záclon se uvádí cena za 1 metr. Za metr krátké záclony zaplatíte 50 – 100 Kč, v případě dlouhé záclony se cena za metr pohybuje od 100 – 300 a více Kč.

Porovnat ceny záclon

Údržba

Údržba záclon není nijak složitá. Prát je můžete v pračce s použitím šetrného pracího programu. Při praní záclon by se neměla používat aviváž ani změkčovadlo. Velmi jemné, provázkové nebo jinak náchylné záclony je třeba vložit do speciálního sáčku. Ten může být přímo součástí balení, nebo ho koupíte samostatně.

Nejčastěji jsou záclony vyrobeny z polyesteru, tento materiál je na údržbu nenáročný a vyprané záclony nebudete muset žehlit. V případě, kdy je výrobním materiálem bavlna, len nebo jiný přírodní materiál, je vhodné záclonu před pověšením vyžehlit. Vždy však dbejte na doporučení výrobce.

Otázky a odpovědi

Jak záclony kombinovat se závěsy?

I v dnešní době není nijak výjimečné záclony kombinovat se závěsy tak, jak to bylo běžné v minulých letech. V případě záclon nehraje tato kombinace nijak zásadní roli, protože se záclonami nebudete nijak hýbat. U závěsů je však nutné zvážit, zde budou pouze dekorací, nebo je budete používat k zatemňování oken.

Zatemňovací závěsy jsou označeny jako blackout, menší zatemnění vám umožní také závěsy dimout. Celkově je pak vhodnější vybírat závěsy i záclony jemnějších vzorů, ale záleží pochopitelně na vkusu a cítění každého.

Jak důležitou roli hrají barvy?

Barevné provedení je také důležité. Zde se doporučuje držet se pravidla, že na jižní straně jsou ideální záclony v sytějších barvách, které zadrží více světla. Na severní stranu se pak volí světlé záclony, které naopak světlo lépe propustí. Světlé záclony jsou ideální i do menších místností, zde se díky nim místnost opticky zvětší. Do velkých pokojů můžete koupit také tmavší záclony.

Jak záclony řasit?

Řasit záclony můžete několika způsoby, v první řadě je však nutné vybrat správnou šířku, aby vám záclona řasení vůbec umožnila. K řasení pak můžete využít klasické žabičky, skrytá poutka, tunel nebo řasící pásku. Řasící páska představuje nejdražší možnost, avšak řasení je rovnoměrné a nejvíce efektivní.

Závěr

Záclony velmi jednoduše, ale zároveň i efektivně změní vzhled místností. Díky nim budou pokoje útulné a chráněné před zvědavým okolím. Částečně vás ochrání před přímým sluncem i dotěrným hmyzem. Záclony můžete koupit ve specializovaných prodejnách, ale větší pohodlí vám v tomto případě umožní nákup z domova prostřednictvím internetových obchodů.

Koupit můžete velmi krátké, krátké i dlouhé záclony. Vitrážové záclony se hodí do kuchyně, kde vám nebudou překážet. Krátké záclony jsou ideální v místech, kde se pod oknem nachází radiátor, ocení je i milovníci rostlin na oknech. Dlouhé záclony jsou ideální k francouzským oknům i balkonovým dveřím.

Záclony můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.hornbach.cz, www.vesna.czwww.dekortextil.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (30 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Na záclony si potrpím, zvlášť když už jsou hotové a nemusí se na ně nic přišívat. To byl také důvod, proč jsem si pořídila hotovou žakárovou záclonu do kuchyně i obýváku. Jsou překrásné a stačí je jen vybalit a rovnou pověsit.

  2. Záclony jsem koupila na e-shopu DecoDoma a mají krásný a kvalitní sortiment, ráda tam nakupuji takové věci…

Přidat komentář

Recenzer
Logo