Střešní okna

Střešní okna se budou hodit nejen do novostavby, ale řešením mohou být i v případě rekonstrukce nebo přestavby podkroví. Střešní okna jsou praktická a postarají se o dostatek světla i čerstvého vzduchu v jednotlivých místnostech. Střešní okno by vám mělo umožnit výhled, při sezení i stání. Okno by tak mělo být umístěno ideálně ve výšce 1 metru nad podlahou.

Velice důležitým pojmem je při výběru střešních oken tzv. teplá úprava okenního křídla. Okno by mělo být vyrobeno z širších profilů, které vám zajistí vyšší povrchovou teplotu, a zároveň umožňuje vsazení skla hlouběji do profilu. Čím je okenní konstrukce teplejší, tím méně bude docházet k výskytu kondenzací. Díky tomu, že na okně nebude voda kondenzovat, bude mít okno mnohem delší životnost.

Porovnat ceny střešních oken

Nejlepší střešní okna

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. VELUX GLU 0061 MK08 78×140 100 % 10 218 Kč Zobrazit DEK.cz
2. VELUX GZL 1051 FK06 66×118 95 % 6 789 Kč Zobrazit Nortia.cz
3. FAKRO WGT 46×55 92 % 1 986 Kč Zobrazit Izomat.cz
4. FAKRO WGI 46×75 88 % 2 904 Kč Zobrazit Stawebniny.com
5. VELUX GLU 0061 MK06 78×118 86 % 9 548 Kč Zobrazit DEK.cz

Typy

Střešní vikýřová okna lze rozdělit do několika skupin podle způsobu jejich otevírání. Volit můžete mezi výklopným, kyvným nebo výklopně-kyvným.

Kyvná střešní okna

Kyvná střešní okna patří k nejčastěji voleným typem. Tyto okna poznáte podle pantů umístěných v polovině okenního rámu. Panty vám umožní otáčení libovolným směrem v rozsahu 360°. Tuto praktickou stránku oceníte zejména během čištění venkovního skla. Kyvná okna lze použít pro domy se sklonem střechy v rozmezí 15 – 90°.

Kyvná střešní okna se dále dělí do 2 skupin podle způsobu ovládání:

  • Horní ovládání – okno s tímto způsobem ovládání by mělo být umístěno v menší výšce, abyste na ovládací madlo snadno dosáhly. Spodní hrana okna by měla být ideálně umístěna ve výšce 90 – 110 cm od podlahy.
  • Dolní ovládání – okna, která musí být umístěna ve větší výšce, můžete ovládat pomocí dolního ovládání. V tomto případě je dolní hrana umístěna ve výšce 130 – 150 cm od země. Dolní ovládání můžete pochopitelně využívat i u běžně umístěných oken. Tento způsob otevírání a zavírání bude vyhovovat osobám menšího vzrůstu i starším dětem.

Výklopná střešní okna

Výklopné okno budete moci otevírat pouze směrem ven. Okenní křídlo vám nebude pří výhledu ven nijak překážet. Výklopné okno lze však otevřít v úhlu maximálně 45°. Největší nevýhodou výklopných oken je tak poměrně složité čištění.

Výklopně-kyvná střešní okna

Okno můžete otevírat oběma způsoby. Okno můžete nejen otáčet, ale lze ho i vyklopit směrem ven pod maximálním úhlem 45°. Okno vám umožní snadné čistění a nabídne i panoramatický výhled. Tato okna se většinou montují v menší výšce a jsou vhodnější pro střechy s menším sklonem v rozmezí 15-55°.

Ovládání

U střešních oken lze zvolit i způsob ovládání. Ve většině případů najdete okna ovládaná ručně. Pohodlněji se vám budou ovládat okna elektrická. Elektrickým pohonem mohou být okna vybavena již z výroby, ale pohon můžete dodělat také dodatečně. Elektricky ovládané okno lze otevírat a zavírat pomocí dálkového ovladače i mobilního telefonu.

Materiál rámů

Stejně jako v případě klasických oken, můžete i zde volit materiál, ze kterého bude vyroben okenní rám. Na trhu jsou zastoupena okna dřevěná nebo plastová.

  • Dřevo – tento materiál vyniká velmi dobrými izolačními vlastnostmi. Oknu rovněž dodá přírodní ráz. Nevýhodou dřevěných rámů je však nižší odolnost vůči vlhkosti. Střešní okno s dřevěným rámem tak není vhodným řešením v případě koupelny. Dřevěné rámy jsou z výroby opatřeny ochranným nátěrem. Ten je však nutné v horizontu cca 5 – 7 let pravidelně obnovovat.
  • Plast – levnější variantou jsou okna s plastovým rámem. Výhodou je jejich snadné čištění a bezúdržbovost. Plast je materiál, kterému nevadí vlhkost a plastové střešní okno je tak ideálním řešením pro vlhké koupelny.
  • Dřevo – plast – okenní rám může být vyroben i v kombinaci těchto materiálů. Okna s těmito rámy jsou považovány za bezúdržbová. Vrchní část je tvořena bílým plastem, uvnitř se nachází dřevěná konstrukce. Dřevěné jádro se postará o vysokou pevnost a tuhost, a velmi dobře bude sloužit i při extrémním počasí. Polyuretanová vrstva mívá tloušťku od 3 – 5 mm, je dokonale hladká a nenáročná na údržbu. Okno lze umístit do jakékoliv místnosti tedy i do kuchyně i koupelny.

Sklo

Kvalitní zasklení poskytne dokonalou tepelnou izolaci, ale dokáže zajistit i velmi dobré tlumení zvuků. Střešní okna mohou být vybavena dvojsklem nebo trojsklem. Vyšší počet skel vám zajistí lepší tepelnou izolaci.

Tepelná izolace

Tepelná izolace je velmi důležitá vlastnost, kterou by vám měla okna zajistit. Tento parametr je vyjádřen hodnotou součinitele prostupu tepla Uw a udává množství tepla, které prostoupí 1 m2 okna při rozdílu teplot 1 kelvin. Čím je hodnota Uw nižší, tím lépe bude střešní okno izolovat.

Větrání – jednou z funkcí střešních oken je, zajistit v místnosti stálý přísun čerstvého vzduchu. O to se zde stará integrovaná větrací klapka, díky ní do místnosti vzduch proudí i v případě zavřeného okna.

Stínění

Teplota v podkrovních místnostech opatřených střešními okny bude v letních měsících šplhat k opravdu vysokým hodnotám. Proto byste měli při nákupu střešních oken rovnou popřemýšlet o vhodném stínění. Střešní okna můžete zastínit pomocí vnitřních i venkovních žaluzií nebo rolet.

  • Vnitřní rolety/žaluzie – výběr vnitřního stínění je poměrně velký. Zvolit můžete způsob ovládání i druh látky. Blackoutové látky místnost dokonale zastíní, zvolit můžete i látky, které sluneční světlo alespoň částečně propustí.
  • Venkovní rolety – nejdražší, ale nejvíce praktický způsob stínění představují právě venkovní rolety. Rolety jsou schopny sluneční záření pohltit ještě před tím, než se dostanou do místnosti. Při dešti nebo větru rolety velmi dobře tlumí hluk. V zimě okna ochrání před mrznoucím sněhem a místnost před nežádoucím únikem tepla.

Značka

Střešní okna musí zajistit dokonalou tepelnou i zvukovou izolaci. Žádaná je pochopitelně i dlouhá životnost, která by měla být v řádu několika desítek let. Samotné okno však musí také dobře vypadat a svými rozměry zapadnout do jakékoliv domácnosti. V neposlední řadě bude všechny zajímat vynikající poměr kvality/ceny. O to vše se musí postarat kvalitní výrobce. Mezi nejžádanější značky na trhu patří okna značky Velux a Okno styl. Kromě nich však střešní okna koupíte i od Skylight, Fakro, Doproplast, Skladová-okna, Toso a dalších.

Cena

Pořizovací cena střešního okno se odvíjí od velikosti, materiálu okenního rámu, typu okna i počtu skel. Nejlevnější okna v podobě střešních výlezů lze pořídit za cenu okolo 3 000 Kč. Klasické střešní okno vyjde od 5 – 40 000 Kč.

Porovnat ceny střešních oken

Otázky a odpovědi

Co dalšího může střešní okno nabídnout?

Střešní okno může být doplněno o funkci útlumu hluku. Hodnota útlumu hluku se u jednotlivých okem liší. O klid se postarají okna s útlumem hluku minimálně 35 dB. Některá okna mají rovněž samočistící vrstvu nebo disponují úpravou proti rosení.

Jaký zvolit způsob zatemnění?

Střešní okna lze doplnit vnitřními roletami nebo žaluziemi. Velmi praktické jsou však venkovní rolety, které se postarají o dokonalé zatemnění a v horkých letních dnech slouží i jako ochrana proti přehřívání. Nevýhodou střešních oken je hluk, který budete slyšet za deště, i padající kapky vody dokáže venkovní roleta velmi dobře utlumit.

Jak vybrat správný počet oken do místnosti?

Při volbě velikosti a počtu střešních oken byste měli vědět, že pro optimální prosvětlení místnosti by měla být celková plocha prosklení cca 15% plochy podlahové. Mnozí výrobci však udávají 10 – 12% plochu prosklení.

Závěr

Střešní okna prosvětlí a provětrají podkrovní místnosti. Zároveň by se okno mělo postarat o dokonalý výhled. Střešní okna mají několik podob, nejoblíbenější jsou kyvná okna, která jsou nejen praktická, ale i cenově dostupná. O konečné podobě oken však rozhodne samotný sklon střechy. Střešní okna můžete koupit prostřednictvím internetu, ale lepší bude, pokud se vydáte do prodejny, kde můžete vyzkoušet způsob otevírání. Vybírat budete mezi plastovým nebo dřevěným rámem a vybrat byste měli i správnou podobu stínění.

Střešní okna můžete nakoupit v e-shopu: Dek.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.skladova-okna.cz, www.strechyokna.eu, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (42 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Nedávno nám instalovali Skylight střešní okno 7/14 S a jsou skvělé. Mají krásný design a vysokou kvalitu, rozhodně jsem z nich nadšená.

    • My jsme po dlouhém vybírání upřednostnili střešní okna TOSO, která dle recenzí vyrábí VELUX a mají stejnou kvalitu jako VELUX a jsou pod jinou značkou dodávány za nižší ceny. Již je to 15 let a s okny TOSO jsme po celá ta léta naprosto spokojeni. Je vidět, že člověk nemusí kupovat nejdražší značky na trhu, aby získal kvalitní střešní okna.

Přidat komentář

Recenzer
Logo