Žaluzie

Trendem dnešní doby je velké množství prosklených ploch. Více oken vám vpustí do bytu více světla, slunce i tepla. Velká okna mají kromě výhod i svoje nevýhody. Díky velkým oknům se může v letních měsících interiér přehřívat, v zimě může okny unikat teplo.

Skrze velká okna nebudete chráněni před zloději a obtěžující jsou i pohledy zvenčí. Z těchto důvodů je vhodné skleněné plochy nějakým způsobem zastínit nebo zcela uzavřít. K tomuto účelu slouží více různých prostředků, kromě klasických závěsů jsou to venkovní nebo vnitřní rolety či žaluzie.

Žaluzie do oken jsou stále velmi oblíbený způsob, jak okna zastínit nebo uzavřít. Jejich předností je zejména nižší pořizovací cena a to ve srovnání s roletami. Žaluzie můžete umístit do interiéru nebo exteriéru, každý typ má svoje výhody a nevýhody. Kromě umístění vás bude pravděpodobně zajímat vzhled a způsob manipulace. V obou případech musíte vybrat správnou velikost, v případě vnitřních žaluzií se můžete zamyslet i nad výrobním materiálem lamel.

Porovnat ceny žaluzií

Typy

V první řadě je nutné žaluzie rozdělit na 2 hlavní typy podle místa umístění. Oblíbené jsou zejména vnitřní žaluzie, které jsou k dostání v mnoha podobách. Svoje klady i zápory mají i venkovní žaluzie.

Vnitřní

Do interiéru můžete umístit žaluzie v několika podobách, na výběr máte i několik výrobních materiálů. Vnitřní žaluzie lze umístit na okna všech tvarů a velikostí, jejich montáž je poměrně jednoduchá a mnozí si s ní poradí zcela sami. Někteří výrobci však poskytují při větší objednávce montáž zcela zdarma.

  • Horizontální žaluzie – tyto žaluzie jsou tradiční a nejvíce používané. Horizontální žaluzie vám umožňují velmi jednoduše regulovat množství světla v místnosti. Ovládají se zpravidla pomocí řetízkového ovládání. Výrobním materiálem jsou hliníkové lamely a plastový rám.

Horizontální žaluzie jsou k dostání v několika provedeních, od nejoblíbenějších klasických přes žaluzie ovládané tyčkou nebo motorovým ovládáním. K dostání jsou i žaluzie, které můžete posunovat dvěma směry.

  • Vertikální žaluzie – jsou žaluzie se silnější látkovou lamelou, ale i plastovou nebo hliníkovou lamelou. Součástí žaluzie je vodící lišta, které je doplněna o mechanismus, který pohání jezdce. Ti pak otáčí jednotlivými lamelami.

Tyto žaluzie je možné použít i na atypické tvary oken. S její pomocí zastíníte také šikmá, kulatá, půlkulatá nebo trojúhelníková okna. Žaluzie je možné ovládat pomocí řetízku, ovládací tyčky nebo elektromotoru.

  • Plisé žaluzie – látkové žaluzie, které je možné umístit i do oken atypických tvarů. Zastínit budete moci střešní okna, okna kulatá, trojúhelníková nebo malé světlíky. Tyto žaluzie se také často používají k zastínění zimních zahrad.

Plisé žaluzie je možné čistit i pomocí vody tzv. mokrou cestou. Vybrat můžete kvalitu i barvu látku, oblíbené jsou zejména žaluzie den/noc, které disponují 2 typy látky. Využívat je tak můžete k zastínění i zatemnění. I v tomto případě je možné žaluzie ovládat ručně nebo motorově.

Venkovní

Venkovní žaluzie jsou pro mnohé obdobou venkovních rolet. Rozdílů mezi oběma výrobky je však mnoho a z hlediska funkčnosti jednoznačně lépe vycházejí dražší rolety. Venkovní žaluzie jsou složeny z jednotlivých lamel, stejně jako vnitřní žaluzie je můžete podle potřeby naklápět.

Venkovní žaluzie jsou složeny z hliníkové schránky, do které se žaluzie bezpečně schovají. Další část tvoří samotné lamely, vybrat si můžete jejich tvar i velikost. Lamely mohou mít tvar písmene C, S nebo Z. Oblíbené jsou lamely tvaru písmene C, spíše náhodně narazíte na tvar písmene S, a nejoblíbenější je lamela s tvarem písmene Z. Tyto lamely jsou nejpevnější a díky gumičce, která je umístěna na spodní straně, jsou žaluzie tvaru Z nejtišší ve větru.

Trochu odlišnou podobu má koncová lamela, která plní funkci jakéhosi závaží a staženou žaluzii napíná. Díky ní jsou žaluzie schopné odolat menšímu větru. Pohybu žaluzie zabraňují i vodící lišty.

Materiál

Kromě vzhledu můžete vybírat i výrobní materiál lamel. V největším zastoupení jsou hliníkové lamely, typické zejména pro horizontální žaluzie. V případě vertikálních se používají nejvíce široké látkové lamely. Jejich gramáž a barvy si můžete vybrat podle vašich představ. Kromě nich však můžete mít i:

Záclonové žaluzie

K dostání jsou ve vertikální i horizontální podobě, jednotlivé lamely jsou vyrobené ze záclonové látky. K dostání jsou v různých barvách a koupit můžete i žaluzie s volány. Záclonové žaluzie můžete vytahovat i naklápět stejně jako klasické žaluzie.

Dřevěné žaluzie

Stylové jsou i dřevěné žaluzie, které zaujmou na první pohled. Dřevěné bývají horizontální žaluzie, montáž je možná přímo na okna, strop nebo stěnu. Dřevěné lamely jsou k dostání v několika velikostech a vybrat můžete i typ dřeva. Na výrobu se používají také exotické dřeviny, velmi oblíbená je Americká lípa. Ovládání je řetízkové i motorové.

Bambusové žaluzie

Bambus je travina, která se používá na výrobu různého nábytku, ale také rolet nebo žaluzií. Bambusové žaluzie jsou velmi pevné a pružné, díky speciální povrchové úpravě je zaručena jejich stálobarevnost. Jednotlivé lamely jsou tenké, bambusové žaluzie jsou odolné vůči vlhkosti, používat je můžete v zimních zahradách i koupelnách. Ovládání je možné pomocí řetízku nebo ovládací tyčky.

Montáž

Venkovní žaluzie je možné instalovat pod omítku nebo je můžete instalovat dodatečně na stěnu. Podobně jako schránku můžete nebo nemusíte uschovat vodící lišty.

  • Dodatečná montáž – viditelná je schránka, do které se žaluzie schovává.
  • Pod omítku – s žaluzií je třeba počítat dopředu a nechat prostor na uschování schránky.

Ovládání

Venkovní žaluzie můžete ovládat ručně nebo motorově.

  • Ruční – toto ovládání je v dnešní době spíše raritou, žaluzii můžete zatahovat pomocí kliky. Tento způsob je velmi nekomfortní a vyžaduje velké úsilí.
  • Motorové – standardní způsob ovládání.

Značka

Výrobců žaluzií je velké množství, velký výběr máte zejména v případě interiérových typů. V jejich případě není kvalitní výrobce tak důležitý jako v případě venkovních žaluzií. Venkovní žaluzie si budete muset nechat namontovat a častěji budete pravděpodobně řešit i různé opravy nebo výměnu žaluzií.

Proto svého dodavatele vybírejte opravdu pečlivě a přihlédněte i k uživatelským recenzím. Vnitřní žaluzie koupíte od K- Systém, Asok, oknostyl, Samé žaluzie, Climax nebo třeba České žaluzie. Venkovní nabízí Lomax, Climax, Isotra, Labona nebo třeba Svět Oken.

Cena

Nejlevnější jsou klasické hliníkové horizontální žaluzie. Ty můžete koupit od cca 300 – 1 000 Kč. Samozřejmě záleží na velikosti okna, vzhledu i způsobu ovládání. Vertikální žaluzie se běžně pořizují na velká okna, čemuž odpovídá i pořizovací cena. I zde hraje hlavní roli velikost a materiál. Cena zpravidla začíná na cca 700 Kč. Nejdražší jsou žaluzie venkovní, jejich cena se pohybuje v tisících, přesné vyčíslení i s montáží vám určí dodavatel.

Porovnat ceny žaluzií

Údržba

Venkovní i vnitřní žaluzie vyžadují pravidelnou údržbu. V obou případech byste měli k údržbě přistupovat s co největší opatrností, abyste lamely nijak nepoškodily. K čištění se nedoporučuje používat žádné agresivní čističe, dostupné jsou různé speciální kartáče nebo pomůcky určené právě k údržbě žaluzií.

Způsob čištění se odvíjí i od výrobního materiálu lamel, a postupovat byste měli podle doporučení výrobce. Speciální údržbu vyžadují zejména lamely z přírodních materiálů. Ty se čistí spíše suchou cestou pomocí vysavače nebo prachovky. Vodou můžete omývat lamely vyrobené z bambusu.

Venkovní žaluzie mohou vlivem nízkých teplot namrzat. Jestliže se námraza objeví, neměli byste je používat až do chvíle, kdy opětovně rozmrznou. Na sílu vytahované žaluzie se mohou rychle poškodit. K čištění venkovních žaluziích je možné použít běžný prostředek na mytí nádobí.

Otázky a odpovědi

Jakou barvu při výběru vnitřních žaluzií upřednostnit?

Žaluzie jsou k dostání v mnoha barvách, sladit je můžete s barvou oken, podlahy nebo nábytku. Oblíbené jsou stříbrné nebo metalické žaluzie, ale koupit je můžete ve světlých i tmavých barvách. Obecně se doporučuje preferovat spíše světlejší barvy. Světlé žaluzie nebudou v takové míře ubírat světlo v místnosti. Tmavé žaluzie ve větší míře přitahují sluneční paprsky, což není ideální zejména během léta.

Jaký je rozdíl mezi žaluzií a roletou?

Velmi rozdílné jsou venkovní žaluzie a rolety. Rozdíl je zejména v ochraně, kterou vám tyto výrobky poskytují. V obou případech se jedná o příslušenství, které zastíní a uzavřou skleněné plochy, totožná je jejich schopnost snížit teplotu v místnosti během letních veder.

V obou případech mohou žaluzie a rolety snížit teplotu o 10°C. Poté však již převyšují benefity dražších rolet. Rolety okna lépe utěsní, zataženy mohou být v jakémkoliv počasí. Venkovní žaluzie by neměly zůstat zatažené při silnějším dešti nebo větru. Toto počasí je může poškodit. Rolety jsou mnohem odolnější před vloupáním nebo poškozením.

Jaké nevýhody mají venkovní žaluzie?

Nevýhod je hned několik. Žaluzie nejsou vhodné do míst s větrným počasím. Díky tomu, že jsou složeny z lamel umístěných na řetízku, budou ve větru více vlát a mohou se poměrně rychle poškodit.

Během větrných dnů ale také třeba za bouře není možné žaluzie stáhnout. Další poměrně velkou nevýhodou je jejich menší ochrana před pohledy zvenčí. Stažené žaluzie jdou částečně rozevřít a nežádaný host tak může nahlížet do vašeho soukromí.

Závěr

Žaluzie plní mnoho funkcí, poskytnou vám ochranu před sluncem a ochrání vás zcela nebo částečně před pohledy zvenčí. Venkovní rolety netěsní tak dobře jako venkovní rolety, přesto vám však poskytnou alespoň částečnou úsporu energie. Venkovní i vnitřní žaluzie pak v horkých dnech sníží o několik stupňů teplotu v místnosti. Díky možnosti lamely naklopit můžete ovlivňovat množství světla v místnosti. Právě tato regulace světla je považována za největší přednost žaluzií.

Žaluzie můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.stavebka.com, www.labona.cz, www.oknostyl.cz, www.zaluzie24.eu, www.kzaluzie.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (41 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Žaluzie máme všude a to jak vnitřní, tak venkovní. V létě je to naprostá bomba, určitě vřele doporučuji instalovat obojí.

  2. Žaluzie jsem si pořídila tyto: Livarno Home Termo 60 x 130cm bílou barvu, za tu cenu jsou fakt dobrý..

Přidat komentář

Recenzer
Logo