Generátory ozonu

Dezinfekce je v současné době velmi používané slovo, které nás doprovází prakticky na každém kroku. Elegantním způsobem desinfekce může být desinfekce pomocí ozónu.

Ozon představuje velmi účinný desinfekční prostředek, který je schopen zlikvidovat všechny škodlivé látky, které na nachází v ovzduší. Kromě desinfekce vás ozon zbaví různého druhu zápachu, bakterií i plísně.

Generátor ozónu je poměrně malý přístroj, který lze využít v domácnosti i komerčních prostorech. Generátor ozónu by měl být vybírán na základě několika hlavních kritérií. Důležitými parametry je čas, po který chcete ozónovat, objem místnosti a výkon přístroje.

Porovnat ceny generátorů ozonu

Využití

Ozon je velmi účinný a zároveň ekologický plyn, který pronikne i do nejmenších koutů a skulin. Vyčistí nábytek, koberce, stěny, podlahy, oblečení i textilie a veškeré zařízení.

Generátor ozonu neslouží pouze k desinfekci prostor, tento přístroj nabízí všestranné využití:

Odstranění zápachu

Přístroj vás zbaví mnoha různých podob zápachu. Vhodný je na odstranění cigaretového kouře, zápachu po požáru i záplavách. Odstraní zápach zvířat, potu, obuvi. Vhodný je na odstraní západu ředidel, lepidel i nátěrů.

Likvidace mikroorganismů

Zničí bakterie, viry, plísně. Vhodný je na odstranění roztočů, parazitů i hmyzu.

Výkon

Výkon by měl být vybírán na základě objemu největší místnosti, kterou budete ozónovat. Přístrojem o větším výkonu pak můžete ozónovat i menší místnosti, v tomto případě bude generátor v provozu kratší dobu.

Toto pravidlo platí i naopak, s méně výkonným přístrojem budete moci desinfikovat i větší místnosti, generátor však musí běžet delší dobu. Vybírat můžete mezi generátory s výkonem v rozmezí 3,5 – 25 gramu ozónu/hodinu.

Do běžné domácnosti, pro čištění automobilu nebo kanceláře si vystačíte s generátorem o výkonu 3,5 – 7 gramu ozónu/ hodinu.

Do větších prostor jsou vhodné generátory s výkonem 7 – 10 gramu ozónu/ minutu.

Pro průmyslové využití jsou pak ideální generátory s nejvyšším výkonem.

Čas

Doba, po kterou by měl být generátor v chodu, závisí především na jeho výkonu. Potřebný čas je vždy přesně uveden v manuálu každého přístroje. Obecně se dá říct následující:

 • Generátor o výkonu 3,5 g/h zvládne vydezinfikovat místnost o rozloze 30 m2 za 60 – 100 minut.
 • Generátor o výkonu 7 g/h již potřebuje pro stejně velkou místnost 30 – 60 minut.
 • Generátor s výkonem 14 g/h místnost vydezinfikuje za méně než 10 minut.

Použití

Používání generátoru ozónu má svá pravidla, které je nutné dodržovat. Před samotným použitím si pečlivě prostudujte návod výrobce. Ozónový generátor je možné používat prakticky po každém běžném úklidu.

Desinfekce by měla být prováděna až po klasickém úklidu, který přestavuje otření prachu, luxování nebo stírání podlahy. V místnosti, kterou budete čistit, nesmí být žádné živé organismy. Pryč musí pochopitelně lidé, zvířata, ale i veškeré rostliny.

Desinfekce by měla probíhat po doporučenou dobu, kterou najdete uvedenou v manuálu přístroje. Po celou dobu provádění se do místnosti nesmí vstupovat. Po skončení desinfekce je nutné místnost řádně vyvětrat. Doporučuje se větrat alespoň 1 hodinu.

Značka

Generátor ozonu je možné koupit od několika výrobců, mezi které patří Diamond Air, Ulsonix, UVtech, Lifetech, OzonAIR, DEZIOL, Trotec a další. Kvalitní generátor by měl být vybaven časovačem, což je v podstatě jediná funkce, kterou tyto přístroje nabízí. U výrobce se zaměřte i na potřebné certifikáty, které vám zajistí bezpečné používaní.

Cena

Generátor ozonu je poměrně jednoduchý a cenově dostupný přístroj. Lehké a přenosné přístroje s výkonem do 5 g/h je možné koupit v rozmezí 1 500 – 4 000 Kč. Jsou dostačující pro běžné domácí používání.

Více výkonné generátory vhodné do větších prostor a určené i ke komerčnímu využití koupíte v rozmezí 10 – 20 000 Kč.

V současné době je možné na internetu objevit návod, jak si generátor ozonu vyrobit doma. Vzhledem k jeho cenové dostupnosti není rozumné se do takovéto domácí výroby pouštět. V tomto případě si nemůžete být jistí bezpečností ani funkčností takového přístroje.

Porovnat ceny generátorů ozonu

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi čističkou vzduchu a generátorem ozónu?

Rozdíl je v samotném fungování obou přístrojů. Generátor ozón přímo produkuje a ten je poté rozptylován po místnosti. Tímto způsobem je prostor desinfikován. Čistička vzduchu musí veškerý vzduch z místnosti nejprve nasát a následně vypustit čistý vzduch.

Vyplatí se nákup generátoru ozónu?

V dnešní době se prodává velké množství levných desinfekčních prostředků. Tyto přípravky poté postupně spotřebováváte a jste nuceni koupit desinfekci novou. Při nákupu generátoru zaplatíte pouze za přístroj, který můžete používat mnoho dalších let.

Jak ozónovat automobil?

V tomto případě postačí generátor zapnout po dobu 10 – 20 minut v závislosti na výkonu přístroje. Generátor je vhodné umístit do prostoru nohou u spolujezdce. Poté je doporučeno nastartovat motor a nechat běžet klimatizaci s vnitřní cirkulací, otáčky ventilátoru dejte na maximum.

Poté zapněte generátor, opusťte automobil a vyčkejte potřebnou dobu. Po jejím uplynutí je vhodné nechat ještě několik minut běžet cirkulaci a poté už jen důkladně vyvětrat.

Závěr

Generátor ozónu je velmi účinný přístroj, který vydesinfikuje vaši domácnost, auto nebo jakékoliv jiné prostory. Běžně se využívá s dezinfekci ordinací, škol, školek, domovů pro seniory atd. Při jeho používání je však velmi důležité dodržovat bezpečnost. Jeho vdechování je rizikové již v malých koncentracích.

Generátory ozónu produkují vyšší koncentraci ozónu, která může způsobit silné podráždění sliznic i očí. Z tohoto důvodu se přístroj nesmí používat v místnosti, ve které se nachází lidé, zvířata nebo rostliny. V opačném případě je jeho použití zcela bezpečné.

Generátory ozonu můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (64 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

13 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Jaké generátory ozonu doporučujete s certifikáty CE a EMC protože jak jsem se dočet tak některé ne vyvíjejí ozon ale jen kysličník uhličitý. Děkuji za rady a doporučení.

 2. Potřeboval jsem vydezinfikovat prostor vozidla v době koronaviru, takže jsem pořídil generátor ozonu. Stál kolem dvou tisíc a používám ho v podstatě dodnes.

 3. Uvažuji o pořízení generátoru ozonu k likvidaci opakujících se výskytů plísní na stěnách. Pomůže mi tento přístroj?

 4. Koupili jsme ho k nám do firmy kvůli koronaviru a od té doby ho používáme pravidelně. Myslím si, že je to super věc.

 5. Reply
  Valérie Bártlová 15.6.2022 v 16:21

  Musím se přiznat, že sem něčemu takovému jako je generátor ozonu nedůvěřovala, ale pak jsem ho zažila v akci v práci a nakonec si ho pořídila i domů. Nevím jak bakterie, ale zápachu nás to v kanceláři zbavilo na 100 %.

 6. Koupil jsem si nový generátor ozonu a jsem s ním velice spokojen.

 7. Koupila jsem si nedávno tento typ: OzonAIR HM 6000 OGO B a splnil moje očekávaní.

 8. Jednoduše a věčně popsané, pomohlo mi to při výběru. Děkuji.

 9. Děkuji za velmi dobře napsaný článek dlouho jsem tyto informace hledala.Diky Zdena

 10. Krásně napsaný článek. Děkuji Silva.

  • Děkujeme. Jsme rádi, že se článek líbí.

   • Dobrý večer, chci se zeptat jestli je možné použít nějaký generátor ozónu na souše od včel. Likvidace zaviječe atd.Dekuji Karel.

Přidat komentář

Recenzer
Logo