Jak zvlhčit vzduch?

Převážně přes topnou sezónu nás může doma trápit suchý vzduch. Ten kromě toho, že dokáže nenávratně poškodit nábytek a podlahu v místnosti, vám může způsobit i zdravotní problémy. Mezi ně patří například kožní problémy, bolesti hlavy, respirační problémy, bolesti v krku, a také se může výrazně podepsat na kvalitě vašeho spánku. Jak zvlhčit suchý vzduch?

10 tipů, jak zvlhčit vzduch v domácnosti

Ideální vlhkost v místnosti by se obecně měla pohybovat mezi 30–50 %. Procentuální hodnotu vlhkosti v místnosti můžete změřit vlhkoměrem, nebo si můžete tohoto údaje běžně všimnout na domácích meteostanicích. Vlhkost je nutné udržovat ve zdravém rozmezí, přinášíme vám deset tipů, jak na to.

1. Nádoby s vodou

Bude se vám hodit jakákoliv volná nádoba, kterou najdete doma (například staré hrnce, misky). Nádoby naplňte vodou a rozmístěte po místnosti. Voda se bude postupně odpařovat a zvlhčí vzduch.

2. Nechte otevřené dveře do koupele

Jakmile vyjdete ze sprchy, nechte dveře otevřené. Horká pára se roznese po celém domě.

3. Pokojové květiny

Trochu zeleně se doporučuje mít v každé domácnosti. Pokud tedy nevlastníte ještě ani jednu rostlinu, zkuste to napravit. Nejenže vám vzduch okysličí a zvlhčí, ale některé druhy mají i ozdravné a detoxikační účinky.

4. Sušte prádlo v místnosti

Velká část lidí suší prádlo na balkoně nebo venku, pravda je ale taková, že se ochuzují o jednoduchý způsob, jak zvýšit vlhkost vzduchu. Pokud patříte mezi ně, vyzkoušejte příště sušit prádlo v místnosti a uvidíte, že se vám bude lépe dýchat.

5. Vyhněte se nadměrnému topení

Přehnané topení je hlavní příčinou suchého vzduchu. Snížením teploty ušetříte za energie a zlepšíte ovzduší v prostoru.

6. Zvlhčovač vzduchu

Běžným způsobem je zakoupení zvlhčovače vzduchu, který pomocí elektrické energie přeměňuje vodu v páru. Na trhu existují různé druhy, nejčastější je parní, ultrazvukový a zvlhčovač se studeným odparem. Liší se od sebe výkonem, objemem nádrže nebo hlučností. Nejlevnější bývá parní zvlhčovač, jehož cena se pohybuje od 1.000-3.000 korun. Výhodou je, že se dají využít i jako dekorace do místnosti.

7. Voňaví pomocníci

Aroma difuzéry a aroma lampy vám taky dokáží zkrášlit místnost, ale také ji hezky provoní pomocí esenciálních olejů. Fungují na bázi odpařování, takže vám pomůžou vzduch provlhčit. Nevýhodou je, že efekt není tak velký jako u předešlých tipů. Prokážou se hlavně v menších prostorech.

8. Čistička vzduchu se zvlhčovačem

Čističky vzduchu odstraňují ze vzduchu viry, bakterie, prach, pyl a další nečistoty. Existují ale verze, které navíc obsahují i filtr, který funguje jako zvlhčovač. 9. Rozprašovač

Jako levné a rychlé řešení se nabízí láhev s rozprašovačem. Láhev naplňte teplou vodou, a během dne několikrát prostříkejte vzduch. Rozprašované kapičky by měly být co nejjemnější, abyste dosáhli největšího účinku.

10. Akvárium

Z akvária se neustále vypařuje velké množství vody, a navíc zpříjemní atmosféru v místnosti. Jestliže nejste nadšeným chovatelem rybiček, můžete si do akvária pořídit řasokoule, nebo ho jen ozdobit akvarijními dekoracemi.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.ventilatory.cz, www.gavri.cz, www.vzdusin.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (65 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

1 komentář
  1. U nás se suchý vzduch vyřešil instalací dvou velkých akvárií s rybkami a bylo po problému. Někdo tvrdí, že je to zbytečně nákladné, ale je to nejen parádní zvlhčovač vzduchu. Naopak je to také super dekorace, takže mohu jen doporučit.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo