Jak vybrat zvlhčovač vzduchu?

Nejoblíbenější typy zvlhčovačů vzduchu

Zvlhčovače vzduchu dokáží vytvořit ideální podmínky v domácnosti. Díky zvlhčovači můžete předcházet různým onemocněním, kterým by se jinak vysušená sliznice nedokázala ubránit. Za ideální se považuje vlhkost v rozmezí 40 – 65%. V domácnostech by neměla být nižší ani vyšší vlhkost vzduchu. Nižší vlhkost může mít negativní vliv na zdraví, protože vysušuje sliznici, která se pak nemůže bránit bakteriím, virům ani alergenům. Vysoká vlhkost pak může vést ke vzniku plísní, což lidskému zdraví opět nijak neprospívá.

Zvlhčovače vzduchu jsou na trhu zastoupeny poměrně velkým množstvím různých modelů. Každý pracuje na jiném principu a je tedy důležité se nejprve s jednotlivými přístroji lépe seznámit. Poté již budete konkrétní model vybírat s ohledem na jeho následné umístění. Důležité je zvolit správný výkon a zaměřit byste se měli i na různé funkce, které jsou součástí zvlhčovače.

Prohlédnout zvlhčovače

Nejlepší zvlhčovače vzduchu

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Wellife 25 W JF-010 94 % 599 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Concept ZV1010 Perfect Air 93 % 804 Kč Zobrazit Expert.cz
3. Airbi Twin bílý 91 % 2 269 Kč Zobrazit Tera.cz
4. Hyundai HUM 770 87 % 1 199 Kč Zobrazit Allegro.cz
5. Hyundai HUM 282 85 % 599Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

V současnosti na trhu najdete více různých přístrojů, které lze použít ke zvlhčování vzduchu. Kromě studených lze pořídit teplý nebo ultrasonický zvlhčovač. Samostatnou kapitolou jsou pak nenáročné pohlcovače vlhkosti.

Studený zvlhčovač

Nejběžnější přístroje využívají přirozený odpar vzduchu. Kapky vody se zachytávají do filtru a odtud jsou pomocí ventilátoru rozháněny do místnosti. Výhodou přístroje je nízká spotřeba a tichý chod, který vám umožní používat přístroj i v noci. Nevýhodou je skutečnost, že studený zvlhčovač nedokáže eliminovat alergeny, což není dobré zejména pro alergiky. Součástí přístroje jsou pak zvlhčovací vložky, které je nutné pravidelně měnit. Doporučuje se provést výměnu každé 3 měsíce.

Teplé zvlhčovače

Jedná se o přístroj, který lze použít ke zvlhčování a částečně i vytápění místnosti. Teplý zvlhčovač produkuje sterilní teplou páru a je vhodný do domácností, kde se častěji řeší různé nemoci. Zvlhčovače dokáží ohřát vodu na teplotu varu, poté ji schladí na přijatelnou teplotu a vypustí do místnosti. Díky tomu dokáže přístroj vyhubit bakterie. Nevýhodou však může být právě horká pára, která může způsobit bolestivé popáleniny. Obezřetní musí být především v rodinách s malými dětmi nebo domácími mazlíčky. Tyto přístroje jsou pak nejnáročnější na spotřebu energie.

Zvlhčovač 2v1

Jedná se o přístroj, který je kombinací zvlhčovače a čističky vzduchu. Také tyto přístroje jsou vhodné pro alergiky, protože vzduch zvlhčí a zároveň vyčistí. Součástí přístroje jsou výkonné HEPA filtry, které zbaví vaši domácnost alergenů i bakterií. Účinnost HEPA filtrů bývá 99%. Tyto přístroje většinou nabízí mnoho praktických funkcí, počítat tak musíte s vyšší pořizovací cenou.

Ultrazvukový zvlhčovač

Přístroje pracují na principu ultrazvuku, ten dokáže přeměnit vodu na parní mlhu. Také v případě těchto přístrojů se můžete spolehnout na nízkou spotřebu a tichý chod. Při používání se rovněž neusazuje bílý minerální prach, protože zvlhčovač do vzduchu nevypouští minerální látky. U tohoto přístroje je však nutné pravidelně měnit demineralizační filtry.

NanoCloud zvlhčovač

Moderní zvlhčovač s technologií NanoCloud dokáže zabránit tvorbě a šíření plísní. Navíc je přístroj schopen zničit až 99% bakterií. Dýchat budete skutečně kvalitní a dokonale čistý vzduch. Zvlhčovačům s NanoCloud technoloií nechybí certifikáty hygienické bezpečnosti a přístroje jsou obzvlášť vhodné pro alergiky. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a nutnost měnit filtry.

Pohlcovač vlhkosti

Malé přístroje, které dokáží efektivně odstranit vlhkost s málo či obtížně větratelných místností. Jsou vhodné k používání ve sklepě, garáží či koupelně. Velmi často se pořizují na chaty či chalupy.

Tyto přístroje pro svůj chod nepotřebují elektrickou energii. Pravidelně dokupovat však musíte speciální náplně ve formě tablet nebo granulátu. Tyto náplně jsou schopny absorbovat vlhkost, kterou poté odvádí do menší nádoby.

Zvlhčovací výkon

Jedná se o důležitý technický parametr, který se uvádí v gramech nebo milimetrech na hodiny. Velikost zvlhčovacího výkonu souvisí s velikostí místnosti. Čím je výkon vyšší, tím větší místnost dokáže zvlhčovač zvlhčit. Vyšší výkon je však vhodný i do menších místností s extrémně nízkou vlhkostí. Za extrémně nízkou se považuje vlhkost menší než 30%. V příliš velkých místnostech pak lze používat i více přístrojů současně.

K výpočtu potřebného vzduchovému výkonu vám postačí vynásobit objem místnosti hodnotou minimálně 2,5. V případě alergiků je vhodnější větší rezerva, zde se doporučuje vynásobit objem místnosti 4 x.

  • Rozloha 15 – 30 m2 – výkon od 200 do 300 ml/hod
  • Rozloha 24 – 45 m2 – výkon od 300 – 400 ml/hod
  • Rozloha 40 – 70 m2 – výkon od 400 – 600 ml/hod

Spotřeba energie

Aby nebyl provoz přístroje zbytečně drahý, měla by vás při jeho výběru zajímat i spotřeba energie. Ke spotřebě by měli přihlédnout především ti, kteří budou přístroj používat po celou zimu v průběhu celého dne. Na spotřebu jsou nejnáročnější zvlhčovače pracující na principu horké páry. V ostatních případech budou přístroje přece jenom šetrnější. Spotřeba přístrojů bývá nejčastěji v rozmezí 3 -50 W, což je spotřeba klasické žárovky.

Velikost nádoby na vodu

Velikost nádoby souvisí především s komfortním používáním. Velikost nádoby určuje, jak často bude nutné nádobu doplňovat. Na spotřebu vody jsou náročnější především výkonnější přístroje. Kapacita zásobníků se většinou pohybuje v rozmezí 0,5 – 7,5 litrů.

Mezi nejoblíbenější patří přístroje, které disponují nádobou o objemu cca 5 litrů. V jejich případě bude moci zvlhčovač pracovat cca 8 hodin.

Funkce

Jednotlivé přístroje se liší nejen svým vzhledem, velikostí a výkonem, ale také funkcemi, které nabízí. Právě k funkcím je vhodné při výběru zvlhčovače rovněž přihlédnout.

  • Automatické vypnutí – k vypnutí dojde ihned po spotřebování vody v nádrži. Jedná se o praktickou i bezpečností funkci.
  • Vlhkoměr – součástí některých zvlhčovačů bývá zabudovaný vlhkoměr. Ten je schopen přesně reagovat na stav vlhkosti v místnosti a přístroj dokáže podle potřeby spustit a zase vypnout. Díky tomu nebude v místnosti nikdy příliš vysoká vlhkost, která by mohla vést ke vzniku plísní.
  • Nastavení intenzity – praktickou funkcí může být i možnost nastavit stupeň zvlhčování.
  • Odložený start – nastavit si můžete dobu, kdy má dojít ke spuštění zvlhčovače.
  • Časovač – díky němu se může přístroj sám zapnout i vypnout.
  • Indikátor výměny filtru – upozorní vás na potřebu vyměnit filtr.
  • Dětská pojistka – bezpečnostní funkce, která zabrání nechtěnému zpuštění přístroje.
  • Displej – součástí přístroje může být displej, na kterém se zobrazuje vše podstatné o momentální situaci v místnosti.
  • Aromaterapie – díky této funkci místnost provoníte i zvlhčíte.

Značka

Zvlhčovače vzduchu nabízí poměrně velké množství výrobců. Jestliže chcete pořídit skutečně kvalitní a spolehlivý přístroj, měli byste se zaměřit na výrobky předních výrobců. Mezi ně patří Sencor, Malatec, Lanaform, Beneco, Concept, Philips, Rohnson, Trotec nebo třeba Guzzanti. Výrobců je však mnohem víc, s výběrem toho pravého přístroje vám mohou pomoci i uživatelské recenze.

Cena

Zvlhčovače vzduchu patří mezi dostupné zařízení. Pochopitelně záleží na tom, jaký a jak výkonný přístroj budete pořizovat. Malé zvlhčovače stojí méně než 1 000 Kč. K nejoblíbenějším patří přístroje s cenou od 1 500 – 3 500 Kč. Za opravdu výkonný zvlhčovač však můžete zaplatit více než 8 000 Kč.

Porovnat ceny zvlhčovačů

Otázky a odpovědi

Jak hlučné jsou zvlhčovače vzduchu?

Zvlhčovače při práci vydávají méně či více rušivé zvuky. To, jak tichý přístroj budete potřebovat, souvisí s denní dobou, během které budete místnost zvlhčovat. Při denním provozu pravděpodobně obstojí i hlučnější zařízení, pokud však chcete přístroj používat i v noci, bude rozumnější poohlédnout se naopak po co možná nejtišším zvlhčovači. Obvyklá hlučnost bývá okolo 50 dB, v případě nočního režimu se hlučnost snižuje na cca 30 dB.

V čem je nebezpečný suchý vzduch?

Se suchým vzduchem mají největší potíže astmatici a alergici. Těm může příliš suchý vzduch způsobovat různé dýchací potíže. Nejčastěji pak řeší potíže se suchým kašlem. Suchý vzduch vysušuje sliznici, která pak nemůže zachytávat bakterie, plísně a jiné nečistoty. U dětí pak může být suchý vzduch spouštěčem astmatu. V suchém vzduchu se rovněž dobře daří plísním i roztočům.

Co jsou diskové zvlhčovače?

Diskové zvlhčovače pracují na stejném principu jako zvlhčovače se studeným odparem. Na rozdíl od nich je však součástí přístroje točící se disk. Na něho je nanášena voda z nádrže. Ta se poté přes filtr uvolňuje přes difusér do místností.

Disk je kromě zvlhčování schopen čistit pylové a prachové částice. Ty se zachytávají právě na disku. Nejkvalitnější přístroje doplněné o antibakteriální úpravu mohou zachytit až 99,9% bakterií. Diskové zvlhčovače jsou tak dalším typem vhodným pro astmatiky a alergiky.

Závěr

Zvlhčovač vzduchu odstraní z vaší domácnosti suchý vzduch, který způsobuje různé zdravotní obtíže. Potíže nemusí pociťovat nejen alergici a astmatici, ale i osoby s citlivou pokožkou, kterým může vzduch způsobovat svědění pokožky nebo vést dokonce k potížím s ekzémem.

Při výběru toho správného zvlhčovače je třeba nejprve vědět, který typ pro vás bude tím nejvhodnějším. Poté se zaměřte na potřebný výkon, který udává především velikost místnosti. Nakonec je třeba věnovat pozornost jednotlivým funkcím. Teprve na konec přichází vzhled.

Zvlhčovače vzduchu můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.drmax.cz, www.cistickyvzduchu.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Zvlhčovač vzduchu jsme stihli koupit dříve, než začaly tropické teploty. Díky tomu nebyl v místnostech tak suchý vzduch a dalo se dobře dýchat, přestože venku byla obří výheň.

Přidat komentář

Recenzer
Logo