Momentové klíče

Momentový klíč využijete nejen v práci, ale také doma na veškeré aktivity, kde jsou důležité přesné specifikace točivého momentu. Například při výměně kol u auta, seřizování jízdního kola nebo sestavení křovinořezu a sekačky. Pokud chcete mít jistotu, že bude šroub dotáhnut natěsno, pak použijete momentový klíč. Jak ho vybrat a čím se jednotlivé druhy liší?

Porovnat ceny klíčů

Co je to momentový klíč?

Momentový klíč je nástroj, který se používá k přesné aplikaci určitého momentu na šroub nebo spojovací prvek. To je důležité, protože přílišné nebo nedostatečné utažení šroubů může vést k mechanickému selhání či poškození. Momentový klíč pomáhá zajistit, že šrouby jsou utaženy podle správných specifikací, což může zabránit problémům, jako jsou odtržené závity, zlomené šrouby a další problémy.

Různé typy momentových klíčů se používají v odlišných průmyslových odvětvích, jako je automobilový průmysl, průmysl a stavebnictví, letecký průmysl a mnoho dalších.

Digitální vs. analogový momentový klíč

Jak digitální, tak analogové momentové klíče mají své výhody a nevýhody a výběr mezi nimi do značné míry závisí na osobních preferencích uživatele a aktuálním úkolu. Digitální momentové klíče jsou přesnější a lépe čitelné, ale také bývají dražší. Analogové momentové klíče jsou jednodušší a cenově dostupnější, ale nemusí být tak přesné.

Digitální

Digitální momentové klíče využívají k měření točivého momentu elektronický senzor, díky kterému jsou vysoce přesné a lépe čitelné za špatných světelných podmínek. Obvykle mají také další funkce, jako je úložiště paměti a nastavení uživatelských preferencí. Digitální momentové klíče jsou však obecně dražší než analogové momentové klíče a jejich elektrické součásti jsou náchylnější k selhání nebo poškození.

Analogový

Analogové momentové klíče používají k měření kroutícího momentu mechanické měřidlo. Často jsou považovány za spolehlivější a odolnější, protože nemají elektrické součásti, které by mohly selhat. Mají také jednodušší design, který usnadňuje jejich používání a údržbu. Analogové momentové klíče však mohou být hůře čitelné, zejména za špatných světelných podmínek, a proto nejsou vhodné pro úkoly, které vyžadují vysoce přesné měření kroutícího momentu.

Stručně řečeno, pokud hledáte cenově dostupnější, spolehlivější a snadno použitelný momentový klíč, pak by pro vás mohl být analogový momentový klíč tou správnou volbou. Pokud však požadujete vysoce přesná měření a chcete další funkce, můžete dát přednost digitálnímu momentovému klíči.

Typy

Dále můžeme momentové klíče rozdělit podle toho, na jakém principu funguje jejich vnitřní mechanismus, a to na ohybový, ráčnový a torzní. Každý z nich pracuje jinak a dle svých vlastností mají odlišnou pořizovací cenu. Kdo nepotřebuje nejpřesnější výkon, ušetří. Čím lepší přesnost, tím vyšší cena.

Ohybový

Mechanismus pracuje na principu pružiny, která se uvnitř stahuje a povoluje. K dosažení momentu síly dochází při cvaknutí. Ohýbací momentové klíče jsou jednoduché, levné a spolehlivé, ale nejsou tak přesné jako jiné typy.

Ráčnový

Opět funguje na principu pružiny, ovšem k dosažení momentu síly dochází tehdy, kdy je těžší a těžší dotahovat, až to nakonec nepůjde. Ráčnové momentové klíče jsou přesnější než ohýbací typy, ale vyžadují pravidelnou kalibraci a ráčnový mechanismus může být někdy náchylný k selhání.

Torzní

Torzní typ se od předchozích dvou dost liší. Pracuje s kovovou tyčkou uvnitř, která se utahováním postupně kroutí. Až bude třeba přestat s dotahováním, uvidíte světelný nebo uslyšíte akustický signál. Bez něj totiž nikdy nezjistíte, kdy se momentu síly dosáhlo, jelikož tento klíč nikdy nepřestane utahovat. Bývá přesnější a mívá také elektronický displej. Díky svým vlastnostem se často používá v leteckém či automobilovém průmyslu. Může však být dražší a ke správnému použití vyžaduje odborné znalosti.

Vzhled

Klasický momentový klíč má na sobě vyznačenou stupnici s rozsahem momentu síly, která bývá nejen v Nm, ale také v britských lbf-ft. Na hlavu s čtyřhranným unašečem nasazujete nástrčnou gola hlavici, která se jinak nazývá „ořech“. Rozsah utahovacího momentu se pohybuje až do 1500 Nm, závisí však na velikosti již zmíněného čtyřhranu. Každý z klíčů pracuje mechanicky, tedy využívá lidskou sílu s tím, že některé modely mají navíc pohodlnější elektronickou obsluhu v podobě displeje.

Velikost

Velikost a hmotnost klíče může ovlivnit, jak snadno se s ním manipuluje. Vybírat budete podle toho, na co chcete momentový klíč používat. Správná velikost klíče odpovídá typu vozidla – pro jízdní kolo použijete menší klíč, pro autobus samozřejmě větší. Zvažte také velikost čtyřhranu i rozsah momentu síly. Abyste se lépe orientovali, zde je pár tipů:

  • Na jízdní kolo postačí velikost 1/4“ nebo 3/8“. Na všechny šrouby na tomto dopravním prostředku budete potřebovat dva momentové klíče, jelikož momentové hodnoty šroubů se výrazně liší.
  • U nejčastějšího využití pro osobní automobily využijete velikost 1/2“.
  • Nákladní automobily, autobusy či traktory využívají velikost 3/4“.

Funkce

Hlavní funkcí momentového klíče je utahovat šrouby nebo matice specifickou silou nebo kroutícím momentem, čímž je zajištěno, že nejsou nedotažené ani přetažené, díky čemuž se vyhnete možným budoucím problémům. To je důležité v mnoha průmyslových odvětvích, jako je automobilový průmysl, strojírenství a stavebnictví, kde je přesné nastavení točivého momentu zásadní pro bezpečnost a výkon.

Přílišné utažení šroubu může mít za následek poškození upevňovacího prvku nebo zajišťovaného předmětu, zatímco nedostatečné utažení může způsobit uvolnění a selhání spoje. Momentový klíč umožňuje přesné a opakovatelné použití správné hodnoty točivého momentu, čímž předchází těmto problémům a zajišťuje optimální výkon a bezpečnost.

Značka

Momentové klíče vyrábějí například značky Wera, Gedore, Garant nebo Bahco. V jejich nabídce naleznete všechny zmiňované druhy v různých provedeních i cenových kategoriích.

Cena

Nejedná se o nákladné zařízení, můžete ho pořídit už za pár stovek korun. Mluvíme především o velikosti 1/2“. Momentové klíče s 3/4“ a 3/8“ se pohybují od 600 Kč do 800 Kč. Dražší modely seženete za více jak 1 500 Kč. Elektronické modely vás vyjdou nejdráž, jelikož navíc disponují displejem. Zde se ceny mohou vyhoupnout až na desítky tisíc korun.

Porovnat ceny klíčů

Údržba

Po skončení práce momentový klíč otřete čistým a suchým hadříkem, abyste odstranili veškeré nečistoty. Pokud je klíč extrémně znečištěný, vyčistěte jej jemným mýdlovým roztokem a před uložením jej důkladně osušte. Nastavte hodnotu kroutícího momentu na nejnižší stupeň, aby nedošlo k přetížení pružiny. Vyhněte se také nízkým a vysokým teplotám (pod bodem mrazu a nad 50 °C).

Klíč by měl být čas od času překalibrován, aby se zjistilo, zda stále měří přesně. Většina výrobců doporučuje kalibraci po každých 5 000 cyklech nebo alespoň jednou ročně, pokud se používá často. Zkontrolujte, zda pohyblivé části nevykazují známky opotřebení. Namažte pohyblivé části kvalitním mazivem, aby fungovaly hladce. Momentový klíč skladujte na čistém a suchém místě. Chraňte jej před prachem a vlhkostí. Tímto chováním zajistíte, aby přístroj fungoval co nejlépe a vydržel co nejdéle.

Otázky a odpovědi

K čemu se momentový klíč využívá?

Utahuje šrouby nebo matice specifickou silou nebo kroutícím momentem, díky čemuž si můžete být jistí, že šrouby budou držet a nevypadávat. Využívá se především v průmyslových odvětvích, jako je automobilový průmysl, strojírenství a stavebnictví, ale můžete ho použít také při výměně kol u auta, seřizování jízdního kola nebo sestavení křovinořezu a sekačky.

Jak momentový klíč vybrat?

Parametrů, které musíte při výběru zvážit, je několik. Především se nejprve rozhodněte mezi tím, jestli chcete digitální nebo analogový model, následně vyberte typ dle vnitřního mechanismu. Velikost zvolte podle toho, na co budete momentový klíč používat, jak velké šrouby a matice chcete utahovat. Podle vašich požadavků se poté bude odvíjet pořizovací cena.

Je lepší digitální nebo analogový momentální klíč?

Digitální momentové klíče jsou přesnější a lépe čitelné, a proto je jejich cena vyšší. Využijete je i za špatných světelných podmínek. Dočkáte se dalších funkcí, jako je úložiště paměti a nastavení uživatelských preferencí. Na druhou stranu bývají náchylnější k selhání nebo poškození.

Analogové klíče jsou jednodušší a levnější, za to ale neměří tak přesně. Můžete se na ně ovšem spolehnout, jelikož nemají elektrické součásti, u kterých hrozí selhání.

Závěr

V závislosti na práci budete potřebovat specifický typ momentového klíče. Například, pokud budete pracovat s automobily nebo stroji, možná budete potřebovat ráčnový momentový klíč. Pokud budete pracovat s jízdními koly nebo elektronikou, možná budete potřebovat ohybový momentový klíč.

Je jednoduše důležité, abyste věděli, co s daným nářadím zamýšlíte, a podle toho správně vybrat. Nejedná se o nijak nákladné zboží, jestliže nepožadujete elektronický displej, a tak nebude problém koupit ho tehdy, kdy ho potřebujete. Díky našemu návodu nyní víte, podle čeho vybírat.

Momentové klíče můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.kutil.cz, www.adrautodily.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (94 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Používám momentový klíč Proteco a super. Zatím velká spokojenost, nenašel jsem na něm zatím žádnou vadu.

Přidat komentář

Recenzer
Logo