Házenkářské míče

Házená je oblíbený týmový sport. V každém zápase proti sobě nastupují dvě družstva se sedmi členy. Počátky házené sahají až do starého Řecka, avšak konečná podoba házená vznikla až na konci 19. století. Házená je téměř vždy halový sport, velikost hřiště na házenou je 20 x 40 metrů. Házenou si však můžete zahrát i na venkovním hřiště nebo na pláži. Házená je sport, který si mohou zahrát i hendikepovaní sportovci. Házená je jednoduše hra, kterou si můžete zahrát prakticky kdekoliv, potřebovat budete pouze 2 branky a vhodný házenkářský míč.

Házenou si mohou zahrát děti, ženy i muži. Podle věku hráčů se házená rozděluje do několika kategorií. Dle pravidel musí jednotlivé věkové skupiny používat míč přesně dané velikosti. Kromě velikosti se míče na házenou rozdělují i dle určení, a to na dětské, tréninkové a zápasové. Materiál, ze kterého je míč vyroben ovlivňuje sílu gripu a ovlivňuje i celkový pocit ze hry. Přední výrobci prodávají pouze certifikované míče, které splňují veškeré požadavky na kvalitu.

Porovnat ceny míčů

Typy

Házenkářské míče lze rozdělit do několika hlavních skupin podle určení. Své vlastní míče mají děti a různé míče využijete při tréninku nebo během zápasů.

 • Tréninkové – pod tímto označením najdete míče vhodné na trénink házené. Míče jsou k dostání v několika velikostech a liší se kvalitou materiálu.
 • Zápasové – házenkářské míče na zápas musí splňovat velmi přísné specifikace, které jsou stanoveny Mezinárodní házenkářskou federací IHF.
 • Pro děti – své specifické míče mají také děti. V jejich případě je kladen důraz na nízkou hmotnost a adekvátní velikost. Díky tomu je používání míče nejen jednoduché, ale i bezpečné.

Velikost

Házenkářské míče se liší svojí velikostí. V pravidlech je zahrnutá i přesná velikost házenkářského míče. Každá kategorie hráčů má svoji přesně danou velikost míče, která je přizpůsobená fyzickým schopnostem hráčů.

 • Míč na házenou velikost 00 – nejmenší děti při hře používají gumové míče, které nesou označení 00. Tyto míče jsou určeny dětem ve věku 3 – 8 let.
 • Míč na házenou velikost 0 – malé děti budou hrát s míčem s velikostí 0. Věk dětí používající míč velikosti 0 by měl být 8 – 11 let.
 • Míč na házenou velikost 1 – junioři a starší žákyně s věkem 11 – 13 let, budou potřebovat míče velikosti 1. Obvod míče je mezi 50 – 52 cm a hmotnost v rozmezí 290 – 320 gramů.
 • Míč na házenou velikost 2 – míče na házenou s velikostí 2 jsou určeny dětem starším 13 let. Tyto míče jsou vhodné i pro všechny dospělé hráče s menšíma rukama.
 • Dospělá kategorie ženy – obvod míče by měl být v rozmezí 54 – 56 cm, hmotnost míče je v rozmezí 325 – 400 gramů. Tyto hodnoty odpovídají velikosti číslo 2.
 • Dospělá kategorie muži – obvod míče je v rozmezí 56 – 60 cm, hmotnost se pohybuje od 425 – 475 gramů. Tyto hodnoty odpovídají velikosti číslo 3.

Materiál

Házenkářské míče jsou tvořeny dvěma prvky, a to krytem a duší.

 • Duše – u duše je kladen důraz na pružnost a odolnost. Kromě toho je duše prvek, který ovlivňuje odraz míče. Nejlepší vlastnosti ve všech ohledech nabídne latex. V případě duše platí pravidlo, čím je kvalitnější, tím déle vám míč vydrží.
 • Kryt – většina házenkářských míčů je vyrobena ze syntetické kůže. Z tohoto materiálu se vyrábí tréninkové, ale i zápasové míče. Výhodou umělé kůže je odolnost a dlouhá výdrž. Díky syntetické kůže mají házenkářské míče dobrou pružnost. Mezi další výhody syntetické kůže patří nízká hmotnost a s ní spjatá snadná ovladatelnost. Na výrobu dražších míčů se používá pravá kůže. Nevýhodou tohoto materiálu je poměrně rychlé opotřebení a vysoká pořizovací cena. Házenkářské míče pro děti se pak vyrábí z pěny nebo gumy.

Tlak

Házenkářský míč se vám musí snadno uchopovat a dobře držet. Tyto parametry určuje nejen velikost a hmotnost, ale také odpovídající tlak. Míč by měl být nafouknutý na tlak 0,6 bar.

Značka

Výběr kvalitního házenkářského míče není radno podceňovat. Míč by měl hráčům vyhovovat svojí velikostí, hmotností, obvodem i tlakem. Při výběru konkrétního míče byste měli zkontrolovat kulovitost. Ta se u značkových míčů ověřuje již během výroby. Ve specializovaných prodejnách byste tak měli koupit pouze certifikované míče, které splňují veškeré požadované parametry. Všechny certifikované míče jsou testované hned v 16 bodech. Vybírat můžete mezi míči značek Molten, Select, Atorka, Gala, Spokey, Mikasa či Aerobie.

Cena

Za dětské házenkářské míče zaplatíte okolo 300 Kč. Mládežnické míče vyšší kvality mohou stát okolo 500 Kč. Cena tréninkových míčů bývá v rozmezí 400 – 700 Kč, a za nejkvalitnější turnajové míče zaplatíte 900 – 1 900 Kč.

Porovnat ceny míčů

Údržba

Házenkářský míč vyžaduje i nějakou péči. Pravidelně byste měli sledovat, zda je míč správně dofouknutý. K tomuto účelu se vám bude hodit malá pumpička. Nepoužívaný míč by měl být uskladněn na suchém místě. K uskladnění, ale i k přenášení míče můžete využít vak.

Otázky a odpovědi

Proč je házená tak oblíbená?

Házenou lze považovat za všestranný sport, který v sobě spojuje prvky dalších sportovních her. Házenou si mohou zahrát hráči snad každého věku, nezáleží, jak jste vysocí nebo kolik kilogramů vážíte. Díky tomu, že se jedná o kolektivní sport, můžete během hry zkvalitňovat svoje mezilidské vztahy. Abyste si mohli házenou zahrát, nebudete potřebovat nijaké zvláštní vybavení. Hrát můžete prakticky na jakékoliv travnaté ploše, ale i na pláži.

Je nutné používat vždy házenkářský míč?

Házenou si můžete zahrát s různými míči. Oproti ostatním však mají míče na házenou své výhody. Na výrobu míčů na házenou se používají materiály, které jsou kvalitní, ale i příjemné na dotek. S míčem se vám tak bude dobře manipulovat a míč vytvoří i skvělí grip, který zlepší celkový pocit ze hry.

Proč je důležité používat míč správné velikosti?

Velikost míče na házenou nelze podceňovat. Díky tomu, že budete používat míč správné velikosti, budete moci dosáhnout těch nejlepších výsledků. Malý míč bude mnohem složitější ovládat, velký míč bude naopak zbytečně těžký a nebudete moci naplno praktikovat tu správnou techniku. Pokud chcete, aby byla vaše hra efektivní, měli byste míc vybírat podle věku, ale i pohlaví.

Závěr

V obchodech můžete koupit házenkářské míče všech druhů. Dle určení se míče dělí na tréninkové a ligové. Díky tomu, že budete házenkářský míč používat, bude vaše hra efektivnější a tím i zábavnější. Jestliže chcete hrát se skutečně kvalitním míčem, měli byste se zaměřit na značkové a certifikované míče, které vám budou vyhovovat svojí velikostí, hmotností i tlakem. Méně náročným postačí i levnější multifunkční míče, které vám budete moci použít při tréninku i během zápasů.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.lacasport.cz, www.luxusnipradlo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (150 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Hrajeme házenou s kamarády a používáme značku míčů Molten. Ta je podle nás asi nejlepší, i když ani ostatní nejsou špatné, ale jak si člověk na něco zvykne, tak se toho drží a nepustí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo