Míče na rugby

Rugby je míčový sport, který vznikl v Anglii ve městě Rugby v 19. století. Ragby je sport, který vznikl společně s fotbalem. V případě rubgy však bylo dovoleno, aby hráč míč na ragby držel v rukou. Po nějaké době se pravidla rugby výrazněji změnila a oba sporty se více odlišily. Ve hře proti sobě stojí 2 týmy, ve kterých může hrát 15 nebo 13 hráčů. Pokud budete hrát ragby union, budete hrát pouze v 7 osobách na každé straně.

Rugby není nijak náročný sport, co se vybavení týká, pří hře si vystačíte pouze míčem na rugby. Rugby míč je k dostání v několika velikostech, jedním z klíčových parametrů je tedy zvolit správnou velikost míčů. Pokud zvolíte nesprávnou velikost míče, bude velmi složité naučit se správnou techniku hru.

Porovnat ceny míčů na rugby

Velikost

Rugby míče se prodávají ve 3 různých velikostech.

Velikost 1 je neoficiální velikost vhodná pro nejmenší děti. Tyto míče se vyrábí s velmi lehkých materiálů. Ve velikosti 1 se pak prodávají také upomínkové nebo trofejní míče. Tyto míče mají délku od 160 – 215 mm, obvod bývá v rozmezí 315 – 420 mm.

  • Velikost 3 je nejmenší velikost vhodná pro děti mladší 3 let. Délka míče je 255 mm, obvod míče je 540 mm.
  • Velikost 4 i tato velikost je vhodná pro děti a to ve věku 9 – 15 let. Délka míče je 275 mm, obvod míče je 555 mm.
  • Velikost 5 oficiální velikost míče vhodná pro děti starší 15 let a dospělé. Délka míče je 285 mm, obvod míče je 585 mm.

Při zápasech je nutné používat míč oficiální velikosti, během tréninku nebo v případě, kdy si budete chtít zahrát spíše pro radost, můžete pochopitelně používat míč v takové velikosti, která vás zajímá nejvíce.

Materiál

První ragby míče se vyráběli z prasečích měchýřů. Měchýř se následně obšil čtyřmi koženými panely. Dnešní míče mají vnitřní část vyrobenou z gumy. Vnější obal je vyroben z pravé kůže nebo různých syntetických nebo pryžových materiálů.

Na povrchu míče jsou malé výstupky, které se starají o lepší přilnavost. Díky tomu bude manipulace s míčem mnohem jednodušší. Propagační a méně kvalitní míče mají hladký povrch. Hladké míče se na zápasy příliš nehodí, protože míč nelze tak pevně uchopit, což se logicky podepíše na kvalitě hry.

Kůže

Je používána na výrobu profesionálních míčů. Nevýhodou kůže je, že absorbuje vlhkost. Pokud budete kožený míč používat za deštivého počasí, nasaje rychle vodu a zvýší svoji hmotnost. Takto ztratíte veškeré výhody tohoto materiálu, co se herních vlastností týká.

Syntetický materiál

Míče vyrobené ze syntetických materiálů jsou cenově dostupnější. Nejčastěji se na výrobu míčů používá PVC nebo PU. Z tohoto materiálu se vyrábí veškeré míče menších velikostí a také mnoho míčů určených dospělým. V závislosti na pořizovací ceně a výrobci se mění hráčské a letové vlastnosti míčů. Výhodou syntetických materiálů je jednodušší údržba.

Značka

Při oficiálních zápasech se používají míče značek Gilbert, Adidas, Webb Ellis nebo Miltre. Na českém trhu lze dále koupit míče značek Mondo, Nobby, Trixie, Kensis, Joma nebo Molten. Ačkoliv je výrobců poměrně velké množství, není na našem trhu výběr nijak pestrý.

Cena

Tradiční míče jsou zbarvené do hněda. Koupit však můžete mnohem líbivější vzhled. Oblíbené jsou míče v různých vzorech a barvách. Světle zbarvené míče se používají i na oficiálních seniorských zápasech.

Nejlevnější míče lze koupit za méně než 200 Kč. Za tuto cenu koupíte dětské i velké míče vyrobené z levnějších materiálů. Lepší kvalitu můžete očekávat od míčů s cenou od 300 – 600 Kč. Nejdražší a nejkvalitnější míče vyjdou na 800 – 1 200 Kč.

Porovnat ceny míčů na rugby

Otázky a odpovědi

Jak míč nafouknout?

Některé míče jsou dodávány v nafouklém, jiné ve splasklém stavu. Avšak i nafouklý míč je nutné čas od času přifouknout. Každý rugby míč má ventil, který vám dofouknutí umožní. K nafukování můžete použít malou pumpičku nebo kompresor.

Jak vypadá oficiální ragbyový míč?

Oficiální míče musí splňovat určité požadavky, které jsou dány World Rugby a Rugby League International Federation. Ragbyový míč by měl být pochopitelně oválný a sešitý ze 4 panelů. Hmotnost musí být od 410 – 460 gramů – 14 – 16 oz.

Délka míče je od 28 – 30 cm, což je 11 – 12 palců. Obvod v nejširším místě je 58 – 62 cm, tedy 23 – 24 palců. Míč by měl být nafouklý na 65,7 – 68,8 kPa. Zápasový míč nemusí být nutně vyroben z pravé kůže. I zde je tento materiál postupně nahrazen méně náročnými syntetickými a především vodotěsnými materiály.

V čem se liší rugby od amerického fotbalu?

Rubby je hra, která byla oficiálně založena v Anglii. Hraje se na hřišti, které svou velikostí odpovídá velikosti hřiště fotbalového. Účelem hry je dopravit míč za soupeřovu branku. Přihrávat je možné pouze do roviny nebo dozadu. Přihrávat však není dovoleno dopředu, směrem dopředu můžete pouze kopat. Rugbisté mají také mnohem méně výstroje.

Kolébkou amerického fotbalu je pochopitelně USA, i tuto hru budete hrát na hřišti, které je stejně velké jako hřiště na fotbal. Americký fotbal se hraje v 11 lidech. Úkolem hry je dostat míč do konečné zóny soupeře. Míč můžete házet dopředu nebo s ním běžet. Pro hráče amerického fotbalu je typická velká výstroj.

Závěr

Výběr ragbyového míče není nijak složitý. Zejména na českém trhu je nabídka míčů poměrně malá. Podle toho za jakým účelem budete míč používat a komu je určen, zvolíte správnou velikost. Co se týká výrobního materiálů, je většina míčů vyrobena ze syntetických materiálů. Tyto míče jsou vhodné pro děti i rekreační hráče. Nejmenším dětem budete moci koupit lehký míč vyrobený z pěnových materiálů.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (55 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. U nás se kupují míše od značky Adidas a je úplně jedno, jestli je na rugby, nebo jakýkoliv jiný sport. Adidas je prostě léty ověřená kvalita a nedáme na ní dopustit.

  2. Přítel hraje ragby s našimi syny, tak jsem jim koupila míč od značky Gilbert. Vypadá dost odolně a má hodně kvalitní provedení, snad jim nějakou dobu vydrží, i když zase nestál majlant.

  3. S kamarády hrajeme rugby a nedávno jsem sháněl nový míč, ale značku jsem zase tak moc neřešil. Máme od Adidas a je super, hodně toho vydrží, kvalita opravdu perfektní.

  4. Koupil jsem Gilberta a není špatný. Má dobré zpracování a hodně toho vydrží.

  5. S kamarády hrajeme rugby jen jako víkendovou oddechovku, takže nám stačí obyčejný míč od značky Adidas. Přesto se s ním hraje moc dobře a na to co s ním vyvádíme, skvěle drží.

  6. Přítel se rozhodl hrát rugby s přáteli a já dostala nakázáno koupit míč. Štěstí, že na mě při hledání vyskočil váš článek a já tak vybrala přesně to, co bylo potřeba.

Přidat komentář

Recenzer
Logo