Americký fotbal se hraje na hřišti o velikosti 100 YARD. Proti sobě nastoupí 2 týmy, v každém týmu je 11 hráčů. Týmy jsou složeny z útočníků, obranářů a speciálních týmů, ty se na hřišti střídají. Cílem hry je dostat míč do soupeřovi Endozony.
Při hře se používají speciální oválné kožené míče typického vzhledu. Na trhu najdete míče vyrobené různými výrobci. Míče jsou vyráběné různými technologiemi a v závislosti na jejich kvalitě se mění jejich hráčské vlastnosti. Kvalitní míč by měl obstát v různých situacích a odolávat povětrnostním podmínkám.
Pro občasnou rekreační hru však není nutné kupovat drahý profesionální míč. Proto při výběru zohledněte, zda potřebujete míč pro děti, dospělé, kteří si americký fotbal zahrají příležitostně nebo profesionály. Podle toho, za jakým účelem míč kupujete, se liší jeho cena, tvar, velikost i hmotnost.
Porovnat ceny míčů na americký fotbal
Materiál
Míč na americký fotbal se vyrábí z kůže nebo syntetických materiálů. Výrobní materiál ovlivňuje životnost i herní vlastnosti míče. Uvnitř míče se nachází butylový měchýř, jehož úkolem je udržet tlak vzduchu.
Kůže
Profesionálové a ti, kdo si zahrají pravidelně, budou potřebovat kvalitní kožený míč. Tyto míče se zpravidla vyrábí z kravské kůže, míče jsou šité speciálními stehy. Textura míče by vám měla umožnit míč snadno uchopit. Kožený míč by neměl přijít do kontaktu s vodou a míč vyžaduje i náročnější údržbu.
Syntetický materiál
V tomto případě se míče vyrábí z umělé kůže nebo jiných umělých materiálů. Čím levnější míč koupíte, tím méně kvalitní bude i výrobní materiál. Míče vyrobené ze syntetických materiálů jsou vhodné pro děti i rekreační hráče. Pokud si chcete s míčem na americký fotbal zaházet ve vodě, můžete si pořídit také pěnovou podobu míče.
Velikost
Také tyto míče jsou k dostání ve 4 velikostech. Menší a lehčí míče jsou vhodné pro děti, děti od 14 let a dospělí pak budou hrát s oficiální velikostí míče.
Nejmenší míče jsou určeny dětem ve věku 6 – 9 let. Malé a lehké míče děti snadno uchopí a naučí se správnou techniku hodu.
V juniorské kategorii najdete míče pro děti 10 – 12 let. Opět se jedná o menší a lehčí míče, které budou vyhovovat menší velikosti ruky.
Od 12 – 14 let se při hře používají mládežnické míče. Tyto míče se svojí velikostí blíží k oficiální velikosti.
Největší míče jsou určeny hráčům od 14 let a výše. Oficiální rozměr míčů je 11 – 11,5 palce podél dlouhé osy. Obvod okolo středu je 28 – 28,5 palce. Hmotnost je 14 – 15 uncí, což je cca 400 gramů.
Technologie výroby
Podle toho jak kvalitní míč budete používat, se liší technologie výroby, která se při výrobě používá.
- Lepené – bezešvé míče jsou na českém trhu zastoupeny v mnohem vyšším počtu. Jejich předností je cenová dostupnost. Také tyto míče mají v závislosti na ceně a výrobci dobré letové i úchopové vlastnosti.
- Šité – profesionální míče mají patentované šité proužky, šňůrky jsou vyrobené z kompozitní kůže. Tyto materiály jsou přilnavé a hody tak budou mnohem přesnější. Míče se snadno ovládají. Šité míče jsou výrazně dražší, protože se vyrábí ručně.
Vzhled
Míč na americký fotbal vyniká také svým vzhledem. Velmi dobře vypadají míče s bílými pruhy. Tyto míče se používají zejména během večerních zápasů. Bílé pruhy se postarají o lepší viditelnost míče. V největším počtu koupíte tradiční podobu míče, ta se vyznačuje různými odstíny hnědé. Koupit však můžete i modré nebo oranžové míče. Typické je pro tyto míče výrazné šněrování.
Značka
V NHL se již řadu let používají míče vyrobené značkou Wilson. Míče této značky koupíte i na českém trhu. Kromě nich lze vybírat také mezi míči výrobců NIKE, Mondo nebo Kipsta. V našich končinách není americký fotbal nijak zvlášť populární, o čemž svědčí i poměrně malá nabídka.
Cena
Nejlevnější jsou dětské pěnové míče, které lze koupit za cenu okolo 200 Kč. Rekreační lepené míče stojí od 500 – 1 500 Kč. Pokud budete chtít hrát s profesionálním míčem, budete muset zaplatit více než 2 – 3 000 Kč.
Porovnat ceny míčů na americký fotbal
Otázky a odpovědi
Jak vypadal první míč na americký fotbal?
V začátcích se používal ragbyový míč. Ten však neměl ideální vlastnosti při házení, proto byl Charlesem Goodmanem vyroben první oficiální míč. Na jeho výrobu se používala vepřová kůže. Na povrchu je míč zrnitý, tato struktura se postará o lepší přilnavost. Pro míče na americký fotbal jsou typické výrazné tkaničky.
Co je Ovoidový míč?
Je pouze jiný oficiální název pro míč na americký fotbal. Tento výraz je zavedený v USA, kde je americký fotbal velmi populární. Typické je pro Ovoidball hnědé zbarvení. Od špičky ke špičce míč měří cca 35 centimetrů, obvod středu je 55 centimetrů. Hmotnost míče je 450 gramů. Míč by měl být nafouknutý na tlak v rozmezí 0,5 – 1,1 atmosféry.
Jaké další vybavení je možné zakoupit?
Vyjma míče je možné používat i ochranné pomůcky. Profesionální hráči se neobejdou bez chrániče čelistí, speciální helmy a rukavic. K dalšímu základnímu vybavení patří chrániče paží a loktů. O široká ramena se postarají velké ramenní chrániče, které jsou vyplněny tlumící pěnou. Tuto výbavu však při rekreačním hraní pravděpodobně potřebovat nebudete.
Závěr
Míče na americký fotbal se vyrábí ve 4 velikostech. Menší míče jsou vhodné pro děti a vyrábí se výhradně ze syntetických nebo pěnových materiálů. Životnost míče je nižší, avšak tento materiál nevyžaduje žádnou speciální údržbu a nevadí mu ani kontakt s vodou.
Míče s oficiální velikostí jsou vyrobeny ze syntetických materiálů nebo přírodní kůže. Levnější umělé míče jsou dostačující pro rekreační hráče, kožené míče jsou vhodné pro profesionály.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Máme velký pozemek a v jeho nejvzdálenější části jsme si vyrobili se syny malé hřiště, kde hrajeme také americký fotbal. Koupil jsem dokonce i parádní míč Wilson Mini NFL Game Ball, s kterým nám ta hra jde super.
Já jsem našim klukům objednala neoprenový míč na americký fotbal Crivit a nevím, snad se jim bude líbit, dostanou ho k narozeninám každý svůj, doufám, že jim bude vyhovovat.
Já mám nejradši značku Wilson, které jsem věrný již několik let. Vždycky má velmi dobrou kvalitu a špičkové zpracování, takže se nemusím bát, že bych míč hned po pár použitích musel vyhodit.
U nás je taky favoritem značka Wilson, to mohu jedině souhlasit.
Zkoušel jsem značku Wilson a je super, stejně jako byl parádní Offload. Myslím, že značka není tak důležitá, jako kvalitní zpracování.
Já kupuji míče jedině od značky Wilson a to i ty na americký fotbal. Hrajeme s kamarády každý víkend a kvalitní míč je nezbytnost.