Hlavolamy pro psy

Hlavolamy jsou rafinované hračky, které mohou vašeho chlupatého parťáky zabavit na poměrně dlouhou dobu. Logické hry jsou obecně známé tím, že procvičují nejen paměť, ale i soustředí či kombinační schopnosti. Toto pravidlo platí u lidí, ale i u zvířat. Zvířecí hlavolamy mají navíc pozitivní dopad na čich, zrak, chuť, disciplínu, motoriku i další vlastnosti.

Většina hlavolamů funguje na principu hledání pamlsků. Touha najít oblíbenou dobrotu je silná u psů každé věku i velikosti. Ten správný hlavolam byste měli vždy vybírat dle konkrétních potřeb vašeho psa. K dostání jsou různě složité hlavolamy, které se kromě obtížností liší velikostí i výrobním materiálem. Pakliže budete chtít, aby byla hračka pro psa opravdu bezpečná, měli byste vybírat hlavolam od známého výrobce. V jeho případě máte jistotu, že na výrobu byl použit pouze zdravotně nezávadný materiál.

Porovnat ceny hlavolamů

Typy

Hlavolamy pro psy se rozdělují do skupin podle obtížnosti. Obtížnost je značena číslicemi 1 – 4. Za nejlepší se však považují hlavolamy s modifikovanou obtížností. Tu můžete přizpůsobit zkušenostem a možnostem vašeho psa. Důležité je, aby hlavolam psa motivoval a dával mu stále nové impulsy ke hře.

 • Úroveň 1 – do této skupiny spadají hlavolamy pro začátečníky i štěňata.
 • Úroveň 2 – hlavolamy pro středně pokročilé, k dostání jsou ve všech různých velikostech.
 • Úroveň 3 – tyto hlavolamy již vyžadují větší dávku trpělivosti. Vhodné jsou i pro akčnější psy, kterým nevadí častější opakování. Do hlavolamu se obvykle lze dostat různými způsoby a využít můžete více různých úkrytů.
 • Úroveň 4 – jedná se o hračky pro opravdu zkušené a chytré psy. K dispozici máte několik schovávaček, různá řešení i zamykací mechanismy.

Materiál

Zvířecí hlavolamy by měly být vždy vyrobeny ze zdravotně nezávadného materiálu. V hlavolamu se ukrývají oblíbené psí pamlsky a pes ve snaze je získat, bude hlavolam olizovat a v některých případech i okusovat. Výrobní materiál může ovlivnit i to, jaké pamlsky budete moci do hlavolamu vkládat. Nejčastějším výrobním materiálem je dřevo nebo plast. Odolné jsou i hlavolamy vyrobené z pevné gumy. Koupit nebo vyrobit můžete rovněž textilní hlavolam.

Velikost

Hlavolamy je třeba vybírat také s ohledem na velikost a stáří psa. V obchodech můžete najít hračky určené štěňatům, malým, středním i velkým psím plemenům.

 • Pro štěňata – aktivní štěňata budou potřebovat jednoduché hlavolamy, které může honit po bytě. U štěňat je pak větší jistota, že bude hlavolam okusovat. Zaměřit byste se tedy měli na odolné hračky vyrobené ze zdravotně nezávadných materiálů.
 • Pro malá plemena – malým psům budou vyhovovat menší a lehké hlavolamy. Zde již můžete pořídit i složitější a více náročné hračky, které mohou psa zabavit a potrápit delší dobu. Nejmenší psi mohou vyzkoušet i hlavolamy určené kočkám.
 • Pro střední plemena – na řadu přicházejí různě obtížné větší a těžší hlavolamy. Myslet musíte i na bezpečnost vaší domácnosti a pořídit takové hračky, u kterých nehrozí, že jimi pes v zápalu hry nějakým způsobem poškodí vybavení bytu.
 • Pro velká plemena – velký pes, má velkou sílu. Právě na to je třeba při výběru hlavolamu myslet. Vhodný bude opravdu bytelný hlavolam, který nebude pes schopen rozkousat.

Povaha a zdravotní stav

Hlavolamy můžete vybírat i podle temperamentu vašeho psa nebo aktuálního zdravotního stavu.

 • Hlavolamy pro psy s krátkým čumákem – buldočci a jiná obdobná plemena nemohou do honby za pamlskem zapojit čumák. Vystačit si budou muset se svým jazykem.
 • Hlavolamy pro žvýkací psy – jestliže je váš pes zvyklý neustále něco žvýkat, bude potřebovat pevný hlavolam, který neobsahuje odnímatelné části. V některých případech může hlavolam tento zlozvyk psa odnaučit.
 • Hlavolamy pro agresivní psy – drsní nebo agresivní psy mohou mít tendenci hlavolam ničit. Takový psy budou potřebovat opravdu bytelné hračky.
 • Hlavolamy pro hltavé psy – hlavolam může mít rovněž podobu protihltací misky. S jeho pomocí můžete psa hltání potravy odnaučit.
 • Hlavolamy pro zraněné psy – pomocí hlavolamu můžete zabavit i nemocného nebo nepohyblivého psa. Takovéto hlavolamy je možné vyřešit bez asistence pacek pomocí čumáku nebo jazyka.
 • Hlavolamy pro slepé psy – svoje hlavolamy mají i slepí nebo špatně vidící psy. Pamlsky mohou objevovat pomocí čumáku nebo jazyka.

Značka

Výběr hlavolamů je opravdu velký. Výrobci navíc přichází se stále dalšími modely a vy tak můžete koupit hlavolamy, které budou vyhovovat malým, středním i velkým psům. Velký výběr budete mít v případě značky Trixie, Karlie, Reefog, DOGLOG, Nobby, Kerbl, Nina Ottosson, Fitlmin, KONG a mnoho dalších.

Cena

Cenové rozpětí hlavolamů je poměrně velké. Ty nejlevnější můžete koupit za cenu nižší než 200 Kč, za ty nejpropracovanější však můžete zaplatit víc než 1 000 Kč. Jestliže si nejste jistí, zda je hlavolam pro vašeho psa vhodnou hračkou, můžete ho nejprve zkusit vyrobit pomocí smotaného ručníku, ponožek či kartonové krabice. Pakliže psa hledání ukrytých pamlsků zaujme, můžete vyzkoušet první lehké hlavolamy.

Porovnat ceny hlavolamů

Otázky a odpovědi

Komu se bude hlavolam pro psy hodit?

Tato hračka může mít své místo v každé domácnosti, kde se nachází psí mazlíček. Známé pravidlo říká, kdo si hraje, nezlobí. To platí nejen u dětí, ale i zvířat. Nějakým způsobem bude třeba zabavit především psa, který musí dlouhé hodiny čekat na návrat svého páníčka. Hlavolamy pro psy plní tento úkol opravdu svědomitě.

Má hra s hlavolam na psa nějaký pozitivní dopad?

Hraní s hlavolamy může být opravdu velmi prospěšné. Hlavolam pomůže psovi lépe zvládnout stres z odloučení. Pomoci může i snížit hyperaktivitu a naopak zvýšit sebevědomí. Díky hlavolamu může pes lépe zvládnout strach z různých zvuků, kterých se bojí. Může se jednat o běžné zvuky, které vznikají během celého dne přesunem nábytku, při vaření atd., ale také například o nepříjemné bouchání petard, které je typické pro větší oslavy nebo Silvestra.

Co dělat, pokud si pes s hlavolamem neporadí?

První kontakt s hlavolamem by měl být pod dozorem majitele. Naopak není žádoucí postavit před psa hračku naplněnou pamlsky a odejít. Rozluštění hlavolamu může být pro nějaké psy velmi obtížné a tím i stresující. Pokud naopak budete vidět, že pes si s hlavolamem nedokáže poradit, měli byste mu s ním pomoci a cestu k vysněnému pamlsku mu zjednodušit. Na podruhé pak již může být práce s hlavolamem pro psa jednodušší. Pokud tomu tak nebude, bude vhodné pořídit hračku s menší obtížností.

Závěr

Hlavolamy patří mezi velice vyhledávané hračky. Psa dokáží na delší dobu zabavit a během hry navíc procvičí i mysl a zaměstná tělo. Pamlsek, který hlavolam ukrývá je pro psa neodolatelným lákadlem. Pokud kupujete první hlavolam, neměli byste klást při jeho výběru příliš velké nároky. Ideální je začínat s hlavolamem pro začátečníky, se kterým se pes může poměrně rychle seznámit.

Pes by měl hlavolam nejprve očichat a posléze sám zkoušet ukrytý pamlsek najít. Pakliže na řešení nepřijde, je pro něho řešení příliš složité a bude očekávat vaši pomoc. Z hlediska bezpečnosti je vhodné koupit hlavolam předních výrobců. V jejich nabídkách najdete mnoho hraček určených různě velkým i různě starým psům.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.pamlskovace.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo