Hračky pro psy

Pes patří k člověku od nepaměti. V dřívějších dobách pomáhal s lovem, hlídal stáda a lidské obydlí. Také v dnešní době je v některých profesích nepostradatelným pomocníkem a pro osoby s různým postižením je pes doslova pravou rukou. Za předchůdce psa je považován divoký vlk, v současné době je však na světě více než 1 000 plemen psů, což svědčí o obrovské popularitě tohoto zvířete.

Jednotlivá plemena se liší velikostí, stavbou těla, délkou srsti a pochopitelně povahou. Ačkoliv jsou jednotlivá plemena velmi odlišná, jedno mají všichni psi společné. Tímto společným rysem je hravost, která psa neopouští ani ve chvíli, kdy přechází ze štěněcího věku do věku dospělého.

Z tohoto důvodu je možné pořídit poměrně velké množství různých hraček, díky kterým se pes dokáže na dlouhé chvíle zabavit. Někteří psi se zabaví obyčejným klacíkem, starým hadrem a velmi populární jsou samozřejmě boty všech členů domácnosti. Pokud chcete před ostrými zuby svého chlupatého miláčka ochránit svůj majetek, můžete mu nějakou hračku pořídit.

Porovnat ceny hraček pro psy

Nejlepší hračky pro psy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. DOG FANTASY Uzel bavlněný 2 knoty 95 % 21 Kč Zobrazit Superzoo.cz
2. Kong Air tenis Air Míč malý 3 ks 89 % 97 Kč Zobrazit Bafoo.cz
3. Trixie Dentafun kost s mátou, 15 cm 82 % 179 Kč Zobrazit Happypet.cz

Typy

Na trhu najdete mnoho hraček, které jsou určené k různým účelům. Úkolem hračky je především přinést zábavu, měly by však psa také motivovat a pomoci udržet v co nejlepší kondici zuby vašeho zvířete.

Aportovací

Aportování je činnost, kterou mnoho plemen miluje. Aportovat můžete prakticky cokoliv, avšak nejčastěji se používají hračky v podobě míčků, létacích talířů nebo obyčejných klacíků. Hračku byste měli vybírat i podle toho, kde budete aportování provádět.

K aportování do vody jsou určené tenisové míčky nebo neoprenové hračky. Abyste nemuseli uslintaný míček brát opakovaně do ruky, volte kombinaci míčku s vrhačem.

Dentální hračky

Součástí těchto hraček jsou různé výstupky, které během kousání vyčistí mezizubní prostory a pomohou masírovat dásně. Výrobním materiálem žvýkacích hraček je přírodní kaučuk. Mezi jeho přednosti patří nezávadnost a odolnost.

Pískací hračky

Mnoho různých hraček je doplněno o pískátko, které má hračku ještě více zatraktivnit. Tyto hračky jsou nejčastěji žvýkací a liší se výrobním materiálem. Menším psům jsou určeny měkčí hračky, velkým psům pak tvrdé hračky.

Interaktivní a motivační hračky

Tyto hračky mají pozitivní vliv na inteligenci i vnímavost psa. Tyto hračky jsou rozděleny do několika skupin podle obtížnosti.

Při pořizování úplně prvního typu hraček je vhodné volit co nejjednodušší hlavolam. Poté můžete obtížnost postupně zvyšovat. Interaktivní hračky nejsou určeny ke kousání. Pokud bude pes hračku kousat, bude pro něj pravděpodobně nevhodná.

Přetahovací hračky

S přetahovací hračkou si užije pes i jeho páníček. Kromě vybití energie mají často také dentální funkci. Přetahovací hračky mají nejčastěji podobu provazů, které jsou doplněny o uzly.

Materiál

Hračky pro psy jsou vyrobeny z několika různých materiálů. Zastoupeny jsou hračky gumové, textilní, plastové i dřevěné.

Guma

Guma stejně jako latex nebo vinyl jsou oblíbené materiály pro svoji snadnou údržbu i poměrně dlouhou životnost. Tyto hračky jsou určeny pro žvýkání, aportování a některé gumové hračky je možné použít i k přetahování. Gumové hračky mají i některé funkce, častá je možnost pískání nebo hračka umožňuje vkládat pamlsek.

Nevýhodou gumových hraček je možnost zhltnutí malých kousků, ve chvíli, kdy se mu podaří hračku roztrhnout. Proto by si s gumovými hračkami neměl pes hrát bez vašeho dozoru. Pro velké psy jsou vhodné hračky z tvrzené gumy, středním psům je možné zakoupit hračku z vinylu a nejméně odolným materiálem je latex, který je tak určen výhradně malým plemenům.

Textil

Velmi oblíbené jsou i textilní hračky. Ty jsou vhodné pro kousání i přetahování. Mezi přední funkce těchto hraček patří péče o psí chrup. Při kousání se psi zbaví zubního plaku. Také plyšové hračky mohou vyluzovat různé zvuky. Tyto hračky nejsou příliš vhodné pro velká plemena, která mohou hračku poměrně rychle zničit.

Dřevo

Dřevěné hračky mají často podobu hlavolamu. Dovnitř hračky je možné vložit pamlsek, který se pes poté snaží dostat ven.

Dřevěná hračka však může mít klasickou podobu klacíku, činky nebo můžete zakoupit žvýkací hračku, která se opět postará o chrup vašeho psa. Dřevěné hračky jsou jedněmi z nejdražších, na druhou stranu však mají dlouhou životnost, dřevo je přírodní materiál, který vašemu psovi nijak neublíží.

Plast

Plastové hračky mají opět podobu různých hlavolamů, které je možné plnit pamlsky. U plastových hraček je nutné dbát na bezpečnost, plast by měl být zdravotně nezávadný a jakkoliv poškozenou hračku je nutné ihned vyhodit. V opačném případě může dojít ke zhltnutí některé části, což může vést ke zdravotním komplikacím.

Velikost

V tomto případě se jedná spíše o velikost vašeho psa. Ta pochopitelně úzce souvisí s velikostí samotné hračky. Dle velikosti se hračky dělí do 3 skupin.

  • Malá plemena do 25 cm – těmto psům budou vyhovovat spíše měkčí hračky, které jim půjdou dobře žvýkat. Tvrdší hračka může vést k poškození dásní i zubů. Hračka by neměla být ani nijak těžká, aby ji pes mohl snadno přemísťovat.
  • Střední plemena od 25 – 50 cm – tito psi si potrpí na žvýkací hračky. Díky správné hračce se pes zabaví a udrží v kondici také svůj chrup. Pro středně velké psy je možné zakoupit také hračky v podobě hlavolamu.
  • Velká plemena nad 50 cm – pro velké psy může být poměrně složité zakoupit správnou hračku, která alespoň nějakou dobu vydrží. Obecně se osvědčily hračky v podobě provazů nebo dřevěných kostí či klacíků. Koupit můžete i hračku vyrobenou ze silné gumy, nebo psovi obětovat ručník, či jinou látku.

Věk

Jinou hračku je možné koupit štěněti a jinou dospělému psu. V případě dospělých psů hraje také podstatnou roli velikost a fyzická kondice.

Štěňata

Pro štěňata jsou stejně jako pro malá plemena určena měkké a lehké hračky. Tyto hračky neublíží drobným mléčným zubům. Tvrdé hračky by naopak mohly zoubky štěňat poškodit. Hračka pro štěně by měla být ideálně vyrobená z jednoho materiálu. Hračka by neměla obsahovat drobné části, které by mohlo štěně spolknout.

Dospělý pes

Dospělému psu budete vybírat hračku především podle velikosti i hmotnosti. Zohlednit je třeba i jeho zdravotní stav. Dospělého psa znáte sami nejlépe, podle toho, jaké činnosti se věnuje nejvíce, můžete vybírat mezi hračkami určenými ke žvýkání, přetahování a vhodné jsou pro ně i různé hlavolamy.

Značka

Mezi výrobce hraček pro psy patří Flamingo, Collar, Petsafe, KONG, Trixie, SUM-Plast, Karlie, Rogz a mnoho dalších.

Cena

Nejlevnější hračky vyjdou na celených 50 Kč. Za tuto cenu je možné koupit různé dentální hračky, přetahovací provazy, aportovací míčky, létací talíře nebo gumové pískací hračky.

Do 150 Kč koupíte první dřevěné hračky, nebo tvrdé hračky vhodné pro velké psy. Od 150 Kč jsou k dostání i první hlavolamy. Hlavolamy patří k nejdražším hračkám, jejich cena se zpravidla pohybuje v rozmezí 200 – 400 Kč.

Porovnat ceny hraček pro psy

Otázky a odpovědi

Proč by měl mít pes hračku?

Hraní je pro každého psa velmi důležité z fyzického, ale i emočního hlediska. Pomocí hračky se bude pes snáze učit různé povely. Pomocí hry budete posilovat vaše vzájemné vztahy a dopřejete psovi odlišnou aktivitu, kterou mu neposkytne společná procházka. Hračka psa pochopitelně zabaví i ve chvílích, kdy mu není nikdo nablízku.

Jak vybrat psí hlavolam?

Zvířecí hlavolamy nejsou primárně určeny pouze psům, tuto zábavu můžete nabídnout také svojí kočce. Stejně jako hlavolamy určené dětem, se i zvířecí hlavolamy dělí do několika skupin podle obtížnosti. Díky tomu můžete zakoupit hlavolam, se kterým si poradí i štěně. Pokud máte doma staršího psa, který nemá s touto hračkou žádnou zkušenost, doporučuje se také začínat u nejjednodušší obtížnosti.

Stejně jako člověk je pes schopen odlišně reagovat v případě úspěchu i neúspěchu. Při úspěšném vyřešení hádanky přichází radost, při neúspěšném naopak frustrace, která velmi často končí nezájmem o hračku. Jedním z nejjednodušších hlavolamů jsou míčky s pamlsky, k obtížnějším patří dřevěné a plastové hlavolamy, jejichž součástí jsou různé šuplíky a posuvné mechanismy.

Závěr

Koupit hračku není v současné době žádný problém. Tyto výrobky jsou běžně k dostání v supermarketech i specializovaných obchodech. Ačkoliv zvolíte značku známého výrobce, nemůžete si být v tomto případě jistí odolností. Tu značně ovlivní především temperament vašeho psa.

Proto průběžně kontrolujte stav, ve kterém se hračka nachází. Psovi můžete koupit více různých hraček, avšak podávat byste měli vždy pouze jednu hračku, ve chvíli, kdy ho hračka omrzí, můžete použít něco jiného.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.zverokruh-shop.cz, www.potespsa.cz, www.nuf-nuf.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

8 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. U nás letí hlavně přetahovací a pískací hračky, takže čím víc ta hračka píská, tím víc si s ní náš pes hraje, a to klidně i v noci. Vzhledem k tomu, že máme velké plemeno, tak přetahování není žádná legrace, ale tyhle hračky prostě miluje. Teď jsme objevili novinku v podobě házecího kruhu z TPR pěny a je nadšený.

  2. Vybrat v dnešní době nějakou slušnou hračku pro psa, která opravdu hodně vydrží, není nic snadného. Náš pes totiž zlikviduje úplně všechno, ať je to gumový balonek, pískací hračky, plyšáci nebo i různé dřevěné hračky. Co miluje, jsou dentální hračky, na těch se vyřádí a vydrží mu poměrně dlouho, oproti jiným hračkám.

  3. Náš chlupáč je maniak na pískací hračky. Cokoliv co píská, to je jeho miláček. Nedávno jsem mu na Heurece vybral plyšovou pískací kostičku a je z ní nadšený, jsem zvědav, jak dlouho mu vydrží.

  4. U našeho psa frčí všechno, co se dá jakkoliv kousat a vůbec neřeší, jestli je to plyšové, gumové, dřevěné nebo pelíšek na spaní.

  5. Pro našeho psíka kupuji hračky pravidelně. Miluje plyšáky, balonky, různé gumové míčky atd.

  6. Tak hračky pro psy u nás kupujeme ve velkém, protože máme tři miláčka a likvidují vše ve velkém. Od balónků, přes plyšáky až po žvýkací kosti. Momentálně slaví úspěch automatický vrhač míčků, který jsme koupili na zahradu, aby smečka mohla řádit.

  7. Ještě jsem nikdy nečetla tak dobře zpracovaný článek o hračkách pro psy. :)

Přidat komentář

Recenzer
Logo