Brankářské betony

Hokejový brankáři se neobejdou bez kvalitní výstroje. Brankář je hráč, který je na ledě po celou dobu zápasu a je tedy velmi důležité, aby byl vybaven dokonale padnoucí, funkční a odolnou výstrojí. Mezi základní prvek brankářské výstroje patří právě brankářské betony. Brankářské betony jsou prvek, který může velmi výrazně ovlivnit výkon hokejisty, a měli byste je tedy vybírat skutečně pečlivě.

Před výběrem brankářských betonů byste si měli položit několik otázek. Zvažte, jaké jsou vaše ambice hokejového brankáře. Hobby hráč si vystačí s levnějšími betony, profesionál bude naopak potřebovat betony mnohem kvalitnější. Při výběru brankářských betonů je nutné zohlednit několik věcí. Důležitá je velikost a tvar betonů. Kvalitu určuje značka a cena každého modelu.

Porovnat ceny betonů

Typy

Brankářské betony lze rozdělit do několika skupin podle tvaru. To, který tvar pro vás bude tím pravým, souvisí s preferovaným stylem hry.

  • Deska – beton typu deska poznáte podle rovného tvaru. Tento tvar bude vyhovovat brankářům, kteří jdou častěji do rozkleku. Betony typu deska jsou ve spodní části poměrně tuhé a bude trvat delší dobu, než si na ně zvyknete.
  • Buřtík – tradičnějším typem je tzv. buřtík nebo také flexi beton. Tento beton je ve srovnání s předešlým typem měkčí a lépe se přizpůsobí tvaru nohy. Buřtík je beton, který bude vyhovovat bruslivějším a více pohyblivějším brankářům. Lépe se v něm budou cítit i začátečníci. Flexi betony vám dovolí v poměrně velkém rozsahu ohýbat spodní nártovou část.
  • Hybridy – jestliže patříte mezi brankáře, který nemají vyhraněný hráčský styl, budou vám vyhovovat hybridní betony, které nabízí výhody desek i buřtíků.

Velikost

Jedním z nejdůležitějších parametrů je velikost brankářských betonů. Velikost se standardně udává v palcích. Udávaná velikost se týká délky celého betonu jako celku, přičemž je třeba vědět, že brankářský beton je složen ze tří částí. Těmito částmi je nárt, holeň a délka prostoru nad kolenem.

  • Nárt – délku nártu určuje samotný střih betonu. To, zda vám podoba nártu sedne, zjistíte až po vyzkoušení. Počítat však musíte se skutečností, že během používání beton trochu změkne a přizpůsobí se tvaru nohy.
  • Holeň – potřebnou délku holeně změříte tak, že se postavíte, přičemž kolena budou mírně pokrčená. V této pozici je třeba změřit délku od podlahy do středu kolena.
  • Prostor nad kolenem – délka nad kolenem pak souvisí s preferencemi každého hráče. Nejoblíbenější jsou betony s délkou v rozmezí 18 – 20 cm. Při výběru je důležité řídit se pravidlem, že beton vás při hře nesmí nijak omezovat.

Poté, co pečlivě změříte všechny části, získáte celkovou délku betonu v centimetrech. Abyste věděli potřebný rozměr v palcích, je nutné výslednou délku vydělit číslem 2,54. Brankářské betony jsou k dostání v dětských, juniorských i dospělých variant a jsou opatřeny běžným konfekčním značením S – XL. Poté, co budete znát odhadovanou délku betonu, můžete využít velikostní tabulky výrobců.

Betony je vhodné před nákupem vyzkoušet společně s dalšími částmi výstroje, tedy s kalhotami i vestou. Pouze ta zjistíte, že betony sednou přesně tak, jak mají.

Značka

Brankářské betony na trh dodává několik hlavních výrobců. Mezi ty nejznámější patří betony značky Bauer, CCM, Vaughn, Warrior a Reebok. Všichni tito výrobci nabízí betony ve všech cenových relacích, přičemž rozdíly mezi jednotlivými modely nejsou nijak zásadní. Konkrétní betony tak můžete vybírat podle vzhledu, ale i vlastních preferencích.

Cena

Betony pro brankáře lze rozdělit do několika cenových skupin v závislosti na úrovni brankáře. V základu se tak betony dělí na základní, střední a profesionální.

  • Základní – se základní verzí si vystačí začátečníci i rekreační brankáři. Tato verze je dostatečně kvalitní i pro děti a dorost. Výhodou betonů v základní verzi je především výhodná pořizovací cena, avšak spokojit se budete muset s nižší kvalitou použitých materiálů. Brankářské betony v základním provedení koupíte do 10 000 Kč.
  • Střední – střední řada brankářských betonů bude skvělou volbou pro amatérské, ale častější hráče hokeje. Vyhovovat bude také hobby a poloprofesionálním hráčům. Na výrobu těchto betonů se již používají mnohem kvalitnější materiály, přičemž se můžete stále spolehnout na dobrou pořizovací cenu. Střední kategorie vyjde na cenu 10 – 20 000 Kč.
  • Profesionální – nejlepší řada brankářských betonů je vyrobena z prémiových materiálů vysoké kvality. Velkou výhodou těchto betonů je nízká hmotnost, nevýhodou je pochopitelně vysoká pořizovací cena. Cena profesionálních betonů může vyšplhat i nad 30 000 Kč.

Porovnat ceny betonů

Otázky a odpovědi

Na co dalšího se při výběru brankářského betonu zaměřit?

Při výběru betonu by vás měl zajímat také úhel zlomu v kotníku. Tento parametr souvisí s tuhostí betonu. V obchodech najdete betony s úhlem zlomu 90°. Tento beton bude více ležet na brusli, konkrétně v oblasti nártu. Betony s pravým úhlem jsou měkčí a umožní vám snadnější pohyb. Další možností jsou betony s tupým úhlem, které budou před brankářskou bruslí. Tupější úhel beton posadí víc ke špičce brusle. Betony s tupějším úhlem bývají tuhé, což může ovlivnit bruslení brankáře.

Co jsou betony s prodlouženou délkou?

Brankářské betony můžete koupit i v prodloužené verzi. Takovýto beton poznáte například podle označení 33 +1,5, 34 + 2 atd. Plusové hodnoty označují prodloužení v palcích nad kolenem. To, zda zvolit standardní nebo prodlouženou verzí souvisí s vlastními preferencemi. Ne vždy je však prodloužení žádoucí, protože vás může poměrně značně omezovat při bruslení. Betony s prodlužením se tak obecně doporučují pouze zkušeným brankářům.

Jak nejsnáze zjistit správnou velikost brankářských betonů?

Nejsnadněji určíte velikost betonu tak, že změříte vzdálenost od podlahy po střed kolene. Vnitřní chránič kolene musí na koleni přesně sedět. Ke správné délce je dále třeba znát délku betonu od kolene po kalhoty. S výběrem té správné velikosti vám ochotně pomohou kvalifikovaní prodejci v kamenných obchodech.

Závěr

Brankářské betony se v základu dělí na dva hlavní typy. Více bruslícím brankářům budou vyhovovat betony typu buřtík. Tyto betony jsou velmi flexibilní ve spodní části a poměrně rychle si na ně zvyknete. Druhým typem jsou betony deska, které jsou rovné a ve spodní části poměrně tuhé. Tyto betony jsou určeny klidnějším brankářům a těm, kteří jsou zvyklí hrát více na zemi v rozkleku. Nerozhodným brankářům budou nejvíce vyhovovat brankářské betony typu hybrid. Jedná se o kombinaci buřtíků s deskou.

Při výběru je nejdůležitější zvolit správnou velikost betonů. Jestliže budete vybírat svoje první betony ať už sobě nebo vašemu potomkovi, mohou vám velmi pomoci rady odborných prodejců.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.sportega.cz, www.exegoalie.net

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Kupoval jsem teď pro syna brankářské betony BAUER GSX INT a super. Mají fakt parádní kvalitu a perfektně sedí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo