Škrabadla pro kočky

Škrabadlo nebo také strom pro kočky je základním vybavením každého majitele kočky, který chová svého mazlíčka v bytě. Škrabadlo se postará o to, aby si váš nábytek, zejména křeslo a sedačka, zachoval svůj původní vzhled. Kočka totiž miluje škrabání a za svůj cíl si často volí právě nábytek nebo třeba koberce.

Škrabadla však neslouží pouze k místu, kde kočka uspokojí jednu ze svých základních potřeb, poskytne mu i soukromé místo pro odpočinek, ke hře a kočka zde může mít i svůj pelíšek. Při výběru škrabadla hraje důležitou roli jeho velikost, která se odvíjí od počtu koček, které je budou využívat.

Velikost je však dána i prostorem, který můžete škrabadlu obětovat. Důležitý je samozřejmě materiál, ze kterého je škrabadlo vyrobeno. Každý výrobek je možné instalovat různými způsoby, ke koupi jsou škrabadla závěsná i samonosná. A zajímat vás bude i údržba.

Porovnat ceny škrabadel pro kočky

Nejlepší škrabadla pro kočky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Trixie škrábací válec 9x 40 cm 95 % 184 Kč Zobrazit Huka.cz
2. Bouda kočičí RUSTICA 57x45x 43 cm 91 % 1 290 Kč Zobrazit Agron.cz
3. Karlie Škrábadlo rohové 28×52 cm 85 % 299 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Škrabadel je velké množství, od jednoduchých podložek, přes velké kočičí stromy. Jednotlivé výrobky se také značně liší designem, vybírat můžete mezi klasikou, ale koupíte i moderní verze, které snadno splynou s vybavením místnosti.

Malá škrabadla

Podložky, desky, válce nebo nástěnná škrabadla je možné zařadit mezi malá, která jsou vhodná do každého prostoru. Nedostatek prostoru vyřešíte i jednoduchým nástěnným škrabadlem. Na výběr máte mnoho velikostí i materiálů. Stačí jen vědět, zda kočka raději škrábe zem nebo stěnu.

Sloupová škrabadla

Pravděpodobně nejoblíbenější varianta opětovně zastoupena velkým množstvím výrobků. Koupit můžete jednoduchá škrabadla, která jsou tvořena základnou a sloupkem. Dražší škrabadla poskytnou také prostor k ležení, nebo je škrabadlo vybaveno pohodlným pelíškem.

Kočičí strom

Největší mezi škrabadly jsou kočičí stromy, což jsou výrobky vhodné i pro větší počet koček. Kočka má k dispozici vše, co pro spokojený život potřebuje. Škrabadlo umožňuje zavěsit různé hračky, k dispozici je několik prostorů k ležení, nechybí pelíšky a domečky. Kočičí stromy patří k nejdražším a vybrat můžete škrabadlo i s výškou nad 2 metry.

Velikost

Do velkých prostor je možné umístit větší škrabadla, která mohou být vybavena pelíškem nebo domečkem, malé prostory dovolí pořídit pouze malé modely, která plní spíše jen svoji základní funkci. Větší škrabadlo je možné dovybavit i nějakými hračkami, díky kterým se kočka dokáže na delší dobu zabavit. Také více kočkám je vhodné zakoupit nebo vyrobit větší škrabadlo, které splní požadavky všech zvířat.

Kočičí škrabadla je možné koupit v různých velikostech, díky velkému výběru si vybere spolehlivě každý. Co se týká rozměrů, uvádí se především jeho výška, která může být od 3 – 260 cm.

Materiál

Výrobním materiálem je dřevo nebo karton nebo podobný stabilní materiál. Čím je materiál stabilnější a kvalitnější, tím je škrabadlo dražší. K méně odolným patří škrabadla kartonová, která nejsou schopna odolávat kočičím drápkům dlouhou dobu. Mnohem delší životnost mají škrabadla dřevěná nebo z materiálu MDF, což jsou dřevovláknité desky.

Konstrukce je opatřena dalším materiálem, nejvíce jsou zastoupena škrabadla plyšová a sisalová. Vhodné je vybrat škrabadlo s odlišným materiálem, než, který se nachází v místnosti, kde bude škrabadlo umístěno. Kočka tak snadněji pozná, které vybavení je určeno ke škrabání, a kde je tato činnost naopak zakázána.

Stabilita

Stabilitu škrabadlo udává základna. Méně stabilní kočičí strom je vhodné pro jistotu ještě ukotvit do zdi. Hmotnost jednotlivých škrabadel je od několika kilogramů až do více než 50 kg.

Malá lehká škrabadla můžete snadno přenášet, velká jsou umístěna stabilně. Ani v případě těch nejtěžších však není problém škrabadlo v případě potřeby demontovat a přesunout.

Značka

Největší výběr různých škrabadel nabízí značka Trixie. K dostání jsou velmi jednoduché škrabací desky nebo válce, ale také luxusní kočičí stromy. Vybírat můžete mezi škrabadly pro dospělé kočky i koťata. Netradiční škrabadla koupíte od značky Ekomazlíček. Mezi další výrobce patří Nobby, Rajen Pets, TecTake a další.

Cena

Cena škrabadel je různá. Nejlevnější jsou škrabací desky nebo válce, které koupíte od 100 – 300 Kč. Velmi oblíbená jsou i škrabadla se základnou, která kočce mnohdy poskytnou také místo k ležení. Cena těchto menších kousků je kolem 500 Kč.

K nejdražším patří kočičí stromy. Ty nejlevnější vyjdou na necelých 1 000 Kč. U těchto výrobků je nutné ohlídat stabilitu, protože k dostání jsou i velmi nestabilní výrobky, které je vhodné kotvit do zdi.

Zlatou střední cestou jsou škrabadla od 2 – 5 000 Kč. Tato škrabadla jsou prostorná a doplněná o mnoho dalších prvků. Vyhoví nárokům většího počtu koček a stabilita je dostačující. Nejluxusnější a největší škrabadla koupíte od 5 do více než 10 000 Kč.

Porovnat ceny škrabadel pro kočky

Údržba

Ani drahé škrabadlo vyrobené ze stabilního materiálu není nezničitelné. Při koupi si ověřte, jakým způsobem je možné opravit nebo vyměnit rozškrabané části. Nevyhnete se občasné výměně sisalových lan. Škrabadla by však měla mít dostupné i celé náhradní části.

Kromě toho se budete starat o pravidelnou údržbu, která v tomto případě souvisí s odstraňováním kočičích chloupků. K jejich odstranění je možné použít vysavač, ale vystačit si můžete i s malým lepícím válečkem.

Otázky a odpovědi

Je třeba vybírat škrabadlo podle povahy kočky?

Povaha kočky má vliv spíše na pořizovací cenu škrabadla. Starší nebo klidná kočka neocení prolézačky nebo hračky a vyhledávají spíše místo pro odpočinek. Není jim tedy nutné pořizovat nákladné škrabadlo se spoustou využití. Taková škrabadla však ocení aktivní kočky, které se díky různým prvkům zabaví na delší dobu.

Proč je škrabadlo tak důležité?

Pro kočky je velmi důležité pravidelné broušení drápků. Kočky, které tráví čas venku, brousí drápky zcela přirozeně o různé povrchy, kočka, která tráví život v bytě, potřebuje místo, kde může tuto činnost vykonávat.

Škrabadlo je výrobek, který jim poskytne pro škrábání prostor a uchráníte svůj nábytek. Pořízení škrabadla však není jistotou, že kočka bude ke škrábání používat právě tento výrobek. Od mnoha majitelů můžete slyšet, že ačkoliv škrabadlo doma mají a to dokonce ve více variantách, kočka ke škrábání stále používá běžný koberec či sedačku.

Jak naučit kočku škrabadlo používat?

Návodů, jak naučit kočku škrabadlo používat je mnoho. Ačkoliv se jednotlivé postupy mohou lišit, v jednom se majitelé koček shodují. A tím je důslednost, kočku byste také neměli fyzicky trestat, ale vždy jednat s klidnou hlavou.

Škrabadlo můžete kočce představit hned po tom, co ho přinesete domů. Škrábat na něj můžete sami, nebo s pomocí kočičích tlapiček. Pokud uvidíte, že kočka škrábe někde jinde, zabraňte jí v tom. Doporučuje se hlasité tlesknutí a někdo radí použít rozprašovač vody. Poté ji opět přemístěte ke škrabadlu. A zapomenout nesmíte ani na pochvalu.

Co je sisal?

V souvislosti se škrabadly často uslyšíte o sisalu. Jedná se o přírodní materiál, vyrobený z listů rostlin Agave. Tato lana jsou na omak hrubá, mají však mnoho užitečných vlastností. Sisalová lana jsou pevná a mají dlouhou životnost.

Závěr

Škrabadlo pro kočku je nutnost, kterou vaše kočka vyžaduje díky přirozeným instinktům. Odnaučit kočku škrábat nenaučíte, a pokud nechcete obměňovat nábytek, budete muset nějakou variantu do bytu pořídit. Koupě však není jediným řešením.

Na internetu máte velké množství návodů, pomocí kterých můžete škrabadlo vyrobit také sami. Škrabadlo by mělo být dostatečně stabilní a při výběru velkých kočičích stromů přihlédněte i k možnosti zakoupit náhradní díly, které můžete ke konstrukci připevnit.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.pethome.cz, www.zverokruh-shop.cz, www.ekomazlicek.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (37 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pořídila jsem naší kočce nedávno zbrusu nové škrabadlo, protože to staré už se pomalu rozpadalo, jak od ní dostalo zabrat. Teď má krásné Cat-gato škrabadlo Wave a je z něj nadšená a já taky, protože nebylo nijak drahé a přitom je perfektní.

  2. Všechny informace jsem se dočetla zde. Děkuji.

  3. Objednala jsem si přes e-shop tento typ: Havaj Škrábadlo pro kočky 170 cm a moje kočičky jsou velmi spokojeny.

  4. Koupila jsem pro moje dvě kočičky nový rohové škrábádlo. Ten to typ šrábadla mi ušetřil spoustu místa a kočky jsou spokojený.

  5. Tento článek mi pomohl s výběrem kvalitního šrábadla pro mojí kočičku. Děkuji, Jitka.

Přidat komentář

Recenzer
Logo