Investiční platina

Platina je podle různých prognóz až 20 x vzácnější než zlato. Pokud však porovnáte cenu zlata s cenou platiny, zjistíte, že stejná gramáž zlata je cca o 50 % vyšší než cena platiny. Zde tak přichází na řadu otázka, proč se vzácnost platiny neodráží na její pořizovací ceně. A má investiční platina nějaký investiční potenciál? Odpověď na tyto otázky je závislá na několika faktorech.

Platina má stejně jako ostatní vzácné kovy své výhody a nevýhody, které se na jejím investičním potenciálu odráží. Platina je stejně jako stříbro investiční i průmyslový kov. Mezi vlastnosti platiny patří vysoká hmotnost a mimořádné odolnost. Díky ní není jednoduché platiny zpracovávat. Ve srovnání se zlatem nebo stříbrem je platina poměrně nový kov, do kategorie vzácných kovů byla platina zařazena až v roce 1751.

Platina je kov, po kterém je největší poptávka v automobilovém průmyslu, zde se používá při výrobě katalyzátorů do dieselových motorů. Cca 30% platiny odchází na výrobu klenotů, velká část platiny putuje do dalších průmyslových odvětví. Nejnižší podíl platiny pak tvoří investiční platina, celkový podíl je cca 10 %.

Porovnat ceny platiny

Investice do platiny

Platina je společně se stříbrem a zlatem zástupcem drahých kovů. Do této kategorie spadají všechny kovy, které se používaly nebo stále používají jako platidlo, zhotovují se z nich šperky nebo vzácné mince. Investiční platina je dostupná ve fyzické i papírové podobě.

Fyzická platina

Investiční platinu můžete fyzicky vlastnit v podobě investičních i pamětních mincí, medailí nebo slitků.

Platinové slitky

Platinové slitky se liší svojí ryzostí, velikostí a hmotností. Nejvyšší možný obsah platiny mají slitky s ryzostí 999/1000 a 999,5/1000. Každý platinový slitek musí být opatřen puncem, uvedena musí být jeho hmotnost a číslo. Platinové slitky jsou zabaleny do průhledného plastového obalu a společně se slitkem byste měli vždy dostat i patřičný certifikát.

Platinové mince

Mince z investiční platiny jsou velmi vzácné, dokonce jsou vzácnější než mince zlaté. Je to dáno velmi obtížným zpracováním platiny. Platina je velmi tvrdý kov a ražba mincí je velmi náročná. Platinové mince jsou tak velmi vzácné a oblíbené jsou především u sběratelů.

Investovat do medailí a mincí však může každý, kdo si přeje svoje finance uložit do fyzického drahého kovu. Díky mincím a medailím můžete vlastnit kov, který má patřičnou uměleckou hodnotu a u kterého si můžete být jistí, že jeho cena s léty poroste. U mincí je pak jistá garance odkoupení centrálními bankami.

Papírová platina

Do platiny pak můžete investovat prostřednictvím burzy. V tomto případě je však velmi důležité orientovat se na trhu, což je pro laika velmi složité. Obchodování je možné prostřednictvím LYNX a to hned několika způsoby. Vyzkoušet můžete investici pomocí ETF kontraktů, futures kontraktů či prostřednictvím akcií.

Značka

Investování do platiny nese určitá rizika. Před tím, než investiční platinu koupíte, byste se měli velmi dobře seznámit s konkrétním prodejcem investičních drahých kovů. Investiční platinu je možné zakoupit zejména prostřednictvím internetových e-shopů.

Na každé takové stránce musí být uvedeny i velmi podrobné informace o prodejci. Jestliže si nebudete seriózností prodejce 100% jistí, je vhodné kontaktovat renomované experty nebo odborné pracovníky České národní banky, České obchodní inspekce či České numismatické společnosti.

Cena

Cena investiční platiny je kolísavá, protože poptávka po tomto kovu je ovlivněna využitím platiny v průmyslu. Ačkoliv je platina považována za vzácnější než zlato, je její hodnota mnohem nižší, než je tomu u zlata. Také omezené zásoby cenu platiny pravděpodobně v budoucnu ještě zvýší.

Největšími producenty platiny je Afrika a Rusko. V případě, kdy by došlo k omezení či pozastavení těžby, dá se předpokládat výrazné zvýšení ceny platiny na burze.

Investiční platinu v podobě slitků nebo mincí koupíte v cenovém rozmezí 1 500 – 900 000 Kč. Cena se odvíjí od hmotnosti investiční platiny. Nejméně zaplatíte za slitek s hmotností 1 gramu, nejvíce pak stojí slitek o hmotnosti 1 000 gramů. Za sběratelskou minci zaplatíte okolo 50 000 Kč.

Porovnat ceny platiny

Otázky a odpovědi

Proč je platina vzácnější než zlato?

Těžba platiny je v průměru let prakticky stejná. Největším producentem tohoto vzácného kovu je Jihoafrická republika. Roční produkce platiny je však mnohonásobně nižší než roční produkce zlata. Právě z tohoto důvodu je platina považována za vzácnější kov než zlato.

Jaké jsou nevýhody investiční platiny?

Za největší nevýhodu se považuje skutečnost, že platina je stejně jako stříbro zatížená 21% DPH. Nevýhodou je i malá dostupnost platinových mincí či jiné formy fyzické platiny. Koupit můžete i papírovou platinu, nákup je v tomto případě jednoduchý, podstoupit však musíte riziko možného znehodnocení investice.

Je obchodování s platinou rizikové?

Obchodování s platinou je pochopitelně rizikové. Rizikem je obchodování s jakoukoliv komoditou. Platina má však široké využití v mnoha odvětvích a v jejím případě tak máte jistotu, že bude stále žádaná. Z tohoto hlediska se nepředpokládá, že by cena platiny v budoucnu nějak výrazně klesala. Proto je platina stejně jako ostatní drahé kovy pro investice více než vhodná.

Závěr

Platina je jedním z nejvzácnějších drahých kovů vůbec. Jedná se o mimořádně odolný kov, kterému nevadí ani extrémní podmínky. Z tohoto důvodu je platina nenahraditelná v průmyslové výrobě. Poptávka po platině dlouhodobě převyšuje nabídku a cena platiny je v současnosti velmi podhodnocená. Toto jsou důvody, proč je platiny mezi investory stále oblíbenější.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo