Investiční stříbro

Mnozí jistě zvažovali nákup investičního stříbra. Stříbro je podstatně levnější než zlato a potenciál jeho růstu byl již v minulosti prokázán. Stříbro je kov, který je důležitý pro průmyslovou výrobu, více než 50 % poptávky po stříbře tvoří industriální výroba, 26 % poptávky tvoří výroba šperků a příborů a pouhých 20 % je pak poptávka po investičním stříbře.

V tomto případě tak neplatí pravidlo, že se zvyšujícím se zájmem poroste i cena stříbra. Investice do stříbra tvoří velmi malý podíl na poptávce, že i při vyšší investici více osob bude efekt na vývoj ceny stříbra spíše minimální. Centrální banky dokonce stříbro do svých rezerv nenakupují, zlato je však nakupováno ve velkém množství.

Investiční stříbro můžete koupit ve formě mincí, slitků, cihliček či šperků. Druhou možností je investice do cenných papírů. Ať už zvolíte jakoukoliv možnost, měli bystě zvážit především kvalitu a cenu investičního stříbra. Při výběru by nikdy neměla cena převyšovat nad kvalitou a investovat byste měli vždy pouze do čistého stříbra. Kvalitní stříbro koupíte pouze od spolehlivého dodavatele.

Porovnat ceny stříbra

Typy

V současnosti lze koupit fyzické i papírové stříbro.

Fyzická investice

Běžní zájemci, kteří nemají podrobné informace o stavu trhu a ani pohyby na trhu nijak nesledují, preferují nákup fyzického investičního stříbra. To je k dostání hned v několika podobách.

  • Mince – stříbrné mince jsou obecně považovány za tu nejlepší možnou volbu. Mince jsou k dostání v různých velikostech a jsou poměrně jednoduše dostupné. Mince mají mnohdy sběratelskou hodnotu, koupit můžete mince s různým vyobrazením. Na každé minci musí být uvedeny různé údaje. Konkrétně se jedná o nominální hodnotu, rok emise, ryzost atd. Mince lze koupit samostatně, ale k dostání jsou i v sadách.
  • Cihličky – stejně jako v případě zlata je stříbro k dostání v podobě stříbrných cihliček a několikagramových svitků. V případě této formy není třeba řešit sběratelskou ani uměleckou hodnotu, stačí pouze zvolit požadovanou velikost.

Virtuální investice

Se stříbrem můžete obchodovat i prostřednictvím internetu, stačí zvolit ten správný virtuální komoditní trh. Zde budete obchodovat pouze v číslech, aniž byste se se stříbrem vůbec dostali do styku. Řešit tak nemusíte, kde zakoupené stříbro uskladníte.

Virtuální investice do stříbra vyžaduje jisté znalosti trhu, a proto je tento způsob vhodný především pro ostřílené investory, kteří přesně vědí, na jakém poli se pohybují. Naopak méně zkušený investor může poměrně snadno naletět nevýhodným či podvodným nabídkám, které jsou na internetu poměrně běžnou záležitostí.

Kvalita

Stříbrné mince se nabízí ve dvojí kvalitě. Vyšší kvalitu mají mince proof, nižší pak mince standard. V obou případech je však žádoucí, aby nedocházelo k možnému znehodnocení mincí. Z tohoto důvodu se mince mohou balit do průhledné fólie, ale uchovávat je můžete i v různě kvalitních uzavíratelných krabičkách. Ty se vyrábí z papíru, dřeva, kůže i dalších materiálů.

  • Standard – povrch mincí je matný. S mincemi v kvalitě standard můžete běžně manipulovat, aniž byste museli dbát zvýšené opatrnosti.
  • Proof – tyto mince mají lesklou plochu a jsou baleny do ochranného obalu. Z něho by se neměly mince vyndávat, protože by mohlo dojít k jejich znehodnocení.

Značka

Investiční stříbro lze koupit prostřednictvím internetu. Zde naleznete mnoho společností, které se prodejem stříbra zabývají. Před nákupem je žádoucí ověřit si spolehlivost prodejce, v opačném případě se můžete velmi snadno spálit a naletět podvodníkům. Podezřelé zboží poznáte i podle výrazně nízké ceny. Investiční stříbro byste měli nakupovat pouze od obchodníka, který je registrovaný v obchodním rejstříku.

Cena

Investice do komodit jakými jsou investiční stříbro a zlato je v mnoha případech rizikem, avšak ve srovnání do investicí do kryptoměn se stále jedná o poměrně bezpečnou formu zhodnocení financí. Cena investičního stříbra se stále mění, je tedy nutné mít alespoň nějaký přehled o dění na trhu.

Cenu dále ovlivňuje podoba a hmotnost investičního zlata. Za jednu několikagramovou minci dnes zaplatíte okolo 600 Kč, stříbrná cihlička o hmotnosti 250 gramů může vyjít i na více než 5 000 Kč.

Porovnat ceny stříbra

Otázky a odpovědi

Je lepší koupit investiční zlato nebo stříbro?

Zlato i stříbro mají svoje výhody. Ve chvíli, kdy roste cena zlata, začíná růst i cena stříbra. Cena stříbra však roste mnohokrát více. Svědci této situace jsme byli například v roce 2011. Pokud jste například v roce 2009 koupili oba kovy, byl v roce 2011 výnos ze zlata cca 120% a výnos ze stříbra dosáhl dokonce téměř 400%. Tento příklad mnozí investoři používají jako podklad k tomu, jak se bude stříbro pravděpodobně v budoucnu chovat.

Jaký je poměr ceny zlata a stříbra?

V minulosti byl poměr zlata vs stříbra 3:1, později pak 11:1 a v roce 2000 to bylo dokonce 50:1. Aktuálně se poměr pohybuje okolo 66:1. Podle tohoto vývoje se předpokládá, že se stříbro postupně navrátí k historickému poměru vůči zlatu, což znamená, že jeden zlaťák bude k mání za 3 stříbrňáky.

Druhý úhel pohledu však poukazuje na skutečnost, že stříbro již není považováno za monetární kov, jako tomu kdysi bývalo. O stříbru se již mluví spíše jako o kovu průmyslovém. V tomto smyslu již není poměr stříbra vůči zlatu tolik podstatný a důležitější je spíše jeho průmyslové využití.

Má investiční stříbro nějakou nevýhodu?

Za největší nevýhodu se považuje skutečnost, že investiční stříbro není na rozdíl od investičního zlata osvobozeno od 21 % DPH. To znamená, že fyzická osoba nakoupí stříbro s DPH, ale prodávat ho bude bez DPH. Investiční zlato je od DPH osvobozeno.

V neprospěch stříbra mluví i vyšší skladovací náročnost, a to především při větší investici. Stříbro je ve srovnání se zlatem výrazně levnější, což znamená, že ho budete ve srovnání se zlatem pořizovat v mnohem větším objemu. Pokud budete chtít například do stříbra investovat 500 000 Kč, bude se jeho hmotnost pohybovat okolo 25 kg. Za tu stejnou cenu je možné pořídit 1 kg zlata.

Závěr

Chování stříbra na trhu je značně komplikované. Abyste chování stříbra na trhu lépe pochopili, je dobré sledovat světovou nabídku a poptávku ve stříbře v rozmezí let 2011 – 2020. V tomto roce byla průmyslová výroba po celém světe kompletně zmrazena díky probíhající pandemii Covid 19.

V tomto roce byl propad stříbra enormní, poté co se výroba opět rozjela, došlo i k růstu ceny za stříbru. Světová nabídka a poptávka po stříbře ukazuje, že produkce stříbra je velmi konzistentní a každoročně roste průměrně o 0,5%. Ačkoliv jsou zřejmé i různé výkyvy, je produkce stříbra celkově poměrně stabilní.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. My jsme s manželem investovali do stříbra, aby bylo něco do budoucna pro naše prcky, tak snad to byla dobrá investice. Díky za článek.

Přidat komentář

Recenzer
Logo