IP kamery

IP kamery slouží k zabezpečení vašeho majetku. Na trhu jsou kromě IP kamer zastoupeny také analogové kamery. Tyto kamery potřebují pro svůj chod tzv. DVR zařízení, které posílá záznam z kamery dále. IP kamera je jednodušší, pro svůj chod DVR nepotřebuje a funguje zcela samostatně. Kamera se tedy postará o zpracování obrazu, jeho ukládání atd.

V současné době jsou bezpečnostní kamery velmi oblíbené, mají mnoho podob a technických parametrů, které vám nemusí být při výběru ihned jasné. Pokud si půjdete vybírat IP kameru do specializované prodejny, budete nejprve tázání na několik zásadních otázek, které výběr podstatně ulehčí.

Tím nejdůležitějším, co budete ještě před samotným výběrem potřebovat vědět je to, zda preferujete drátovou nebo bezdrátovou WiFi kameru. Důležité je i její umístění, k dostání jsou vnitřní i venkovní kamery a tedy výběr mezi bullet a dome typem. A v neposlední řadě jsou to funkce, které budete u kamery požadovat. Z toho nejoblíbenějšího se jedná o detekci pohybu a zvuků, noční vidění, Zoom, otáčení kamery, možnosti WiFi připojení a mnoho dalšího.

Porovnat ceny IP kamer

Nejlepší IP kamery

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. TP-Link Tapo C200 93 % 827 Kč Zobrazit Smarty.cz
2. Solight 1D76 87 % 1 299 Kč Zobrazit Expert.cz
3. TESLA Smart Camera PIR Battery 84 % 1 790 Kč Zobrazit czc.cz

Typy

IP kamery lze instalovat do vnitřních i venkovních prostor. Vnitřní kamery mají nižší stupeň krytí, venkovní jsou potom odolnější. Samostatnou kapitolou jsou pak WiFi domovní zvonky s kamerou. IP kamery mnohdy potřebují pro svůj chod WiFi připojení, koupit však můžete také bezpečnostní kameru, která pro svůj správný chod přístup k internetu nepotřebuje.

WiFi kamera

Moderní kamery mají možnost připojení k WiFi signálu. Pomocí mobilní aplikace budete mít vaši domácnost, zahradu nebo jiné objekty vždy pod dozorem. Předností těchto kamer je i množství různých funkcí, které můžete využívat.

Kamera bez přístupu k internetu

Jestliže potřebujete zabezpečit objekt, který nevyužívá WiFi připojení, budete potřebovat speciální kamery, které mají slot na SIM kartu. Do kamery je nutné umístit datovou SIM kartu, pomocí které se sama připojí k internetu.

Tyto kamery mají kromě slotu na datovou SIM kartu také slot na SD kartu, na kterou se budou záznamy nahrávat. Tyto kamery bývají drátové a je tedy nutné je zapojit do elektrické sítě.

Domovní zvonek

Díky chytrému zvonku vyřešíte vše podstatné, co se dveří týká, pomocí jednoho výrobku. Pomocí zvonku otevřete bránu, branku, domovní dveře i garážová vrata.

Kdykoliv u vašich dveří někdo zazvoní, budete mít díky kameře kontrolu nad tím, kdo do vašeho domu míří. Většina zvonků má dohled cca 3 metry, což je dostatečná vzdálenost, abyste věděli o tom, co se děje v bezprostřední vzdálenosti vašich domovních dveří. Nejmodernější jsou WiFi zvonky, které lze spárovat s mobilním telefonem a domovní zvonek tak můžete ovládat odkudkoliv.

Napájení

Podle typu napájení se bezpečnostní kamery dělí na drátové a bezdrátové. Obě varianty jsou pak k dostání ve vnitřní i venkovní podobě. Kromě samostatných kamer můžete pochopitelně koupit i drátový a bezdrátový chytrý zvonek s kamerou. U bezdrátových kamer je životnost baterie cca 6 měsíců, kamera nahrává pouze ve chvíli, kdy detekuje nějaký pohyb.

Baterie

Kamery na baterky jsou zcela bezdrátové. Výhodou tohoto řešení je velmi jednoduchá instalace i propojení s mobilním telefonem. Tyto kamery mají řadu funkcí, avšak nevýhodou některých modelů je závislost na cloudovém úložišti.

Proto jsou oblíbenější kamery se slotem na SD kartu. U bezdrátových kamer budete muset řešit také výdrž baterie, kameru byste tedy měli umístit tak, abyste ji mohli bezpečně sundat a baterii dobít. Počítat musíte i s tím, že v zimě se budou baterie vybíjet rychleji než během letních dnů.

Drátové

Tyto kamery jsou levnější, o jejich provoz se prakticky nemusíte starat. Drátové bezpečnostní kamery jsou také velmi spolehlivé. Nevýhodou může být složitější instalace, pokud s WiFi kamerou nepočítáte dopředu. Pro svůj chod potřebují přístup k elektrickému proudu, někudy tedy budete muset táhnout přívodní kabel.

Design

Kamery lze rozlišit také podle vzhledu, běžné jsou kamery typu bullet nebo dome.

 • Bullet – tyto kamery jsou vhodné pro venkovní použití. Výhodou je zde válcový tvar, díky kterému se na kameře nebude usazovat prach a veškerá voda nebo sníh z kamery prakticky hned steče.
 • Dome – kamery určené k vnitřnímu použití. Tyto kamery se většinou umísťují na veřejná místa, a aby ustála i útok vandalů je vyrobená z mnohem odolnějších materiálů.

Odolnost

Odolnost kamer se liší v závislosti na tom, zda pořizujete vnitřní nebo venkovní kameru. Venkovní kamery jsou mnohem odolnější, jsou chráněny proti vodě, prachu nebo teplu. Běžný je stupeň ochrany IP 66 nebo 67.

Vnitřní kamery by měly být mnohem odolnější. Vyrobeny jsou převážně z kovu a jsou schopné odolat možným útokům vandalů. Z tohoto důvodu bývají vnitřní kamery dražší.

Rozlišení

Drtivá většina kamer pořizuje záznam ve FULL HD rozlišení. Toto rozlišení vám poskytne kvalitní záznam s dostatečným množstvím detailů. Levné kamery mohou mít HD rozlišení a ty kvalitnější naopak 4 K rozlišení.

Funkce

Předností IP kamer je možnost využití WiFi signálu. Díky němu můžete u kamer využívat mnohé funkce. WiFi kamery jsou dostupné ve vnitřní i venkovní podobě. V případě těch venkovních, může být přenos rušen možným výpadkem signálu, které způsobuje především špatné počasí. V případě vnitřního použití je přenos většinou bezchybný.

 • Alarm – velké množství kamer dokáží detekovat pohyb, na který mohou reagovat zpuštěním alarmu. Nebo vás kamera na pohyb upozorní prostřednictvím mobilního telefonu.
 • COLOR Vu – ti, kdo budou chtít mít přehled i o nočním dění, mohou využít funkci, která jim poskytne barevný obraz. Většina kamer totiž promítá noční obraz v černobílém nebo zeleném odstínu, což je dáno infračerveným snímáním.
 • Otáčení – využít můžete i otáčení o 360° a to přímo pomocí mobilního telefonu nebo jiného softwaru.
 • LED přísvit – prostor před kamerou můžete osvětlit bílým světlem.
 • Zvětšovací sklíčko – umožní vám bližší pohled na určité místo.
 • Mikrofon – některé kamery mohou zaznamenávat také zvuk.
 • Reproduktor – umožňuje vzájemnou komunikaci, tato možnost je oblíbená zejména u chytrých zvonků.
 • Noční vidění – koupit můžete kameru, která může přenášet záznam 10 – 30 metrů
 • Detekce obličeje – kvalitnější kamery jsou schopné poznat členy domácnosti. Po rozpoznání obličeje tedy nedochází ke zpuštění poplachu, což jistě ocení každý.

Značky

Oblíbené jsou IP kamery značek Solight, TP – Link, Xiaomi, Nedis, Tesla, iGET HOMEGUARD, Hinkvison a další.

Cena

Kvalitní kameru zakoupíte od 2 – 5 000 Kč. K dostání jsou vnitřní i venkovní kamery v drátové a bezdrátové verzi. Rozlišení je standardně ve FULL HD a využít můžete řadu praktických funkcí. Tyto kamery jsou vhodné pro standardní uživatele.

Pokud jste si jistí, že využijete větší množství funkcí a chcete ještě kvalitnější obraz, budete muset investovat více než 5 000 Kč. Méně nároční uživatelé pak mohou naopak koupit levnější, ale i méně spolehlivé kamery. Jejich cena většinou nepřekračuje 2 000 Kč.

Porovnat ceny IP kamer

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi cloudovým úložištěm a SD kartou?

Cloudové úložiště je název pro službu, která umožňuje ukládání dat. Nevýhodou tohoto řešení je nutnost platit měsíční poplatky. Díky kameře s SD kartou budete mít vaše záznamy stále k dispozici a zálohovat je budete podle svých potřeb.

Jaká je životnost baterií IP kamer?

Jestliže upřednostňujete bezdrátovou kameru, bude vás zajímat i výdrž baterie. Tento údaj by měl být uveden v technických parametrech každého výrobku. Je však třeba myslet na to, že výrobci udávají výdrž do cca -6°C. V zimě tak musíte počítat s mnohem menší výdrží.

Jaký je rozdíl mezi analogovou a IP kamerou?

Analogové kamery jsou starší a levnější zařízení. K těmto kamerám je nutné zakoupit DVR, do kterého se následně zapojuje. Do DVR zařízení se ukládá záznam, který pak můžete dále posílat na další zařízení.

Kamery pracují bez zpoždění, to, co se děje před kamerou ve stejný okamžik vidíte i vy. Záznam nemůže prakticky nic rušit.

IP kamery jsou dražší, pro svůj chod však nepotřebují investici do dalších zařízení. Záznam z kamery můžete vidět hned na počítači nebo mobilním telefonu a nahrávat ho můžete na SD kartu. IP kamery mají větší rozlišení a více různých funkcí.

Závěr

Chytré IP kamery zlepší zabezpečení vaší domácnosti, umožní vám streamovat záznam v reálném čase díky mobilní aplikaci. Na mobil budete dostávat také různá upozornění.

Záznam je ve vysoké kvalitě nejčastěji ve FULL HD, a disponují řadou praktických funkcí. Ti, kdo budou potřebovat více kamer, mohou při nákupu upřednostnit sety, které obsahují více kamer a veškeré příslušenství, které budete při instalaci potřebovat.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (42 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Objednal jsem na naši garáž TP-Link Tapo C210 a šlape super. Nemohu si na ní stěžovat, svůj účel splnila přesně podle očekávání.

 2. Mám též ,ale přesto mě vykradli garáž a policii jsem k smíchu.kamera zaznamenala záznam videa, ale nedá se nic rozpoznat.Postavy jsou jako by v mlžném oparu.

 3. Používám TP-Link Tapo C320WS a funguje skvěle. Je hodně kvalitní a sehnal jsem jí za super cenu.

 4. Tuhle IP kameru mám na domě a plní vše, co jsem očekávala.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo