Nejoblíbenější typy zvonků
Domovní zvonek nechybí v žádné domácnosti. Nejlevnější domovní zvonek může mít drátovou či bezdrátovou podobu, moderní zvonky toho však umí mnohem víc. Pokud i vy zvažujete pořízení nebo výměnu domovního zvonku, budete možná překvapení, kolik různých možností je v současné době na trhu k dispozici.
Domovní zvonek je složen ze dvou částí, první částí je tlačítko zvonku neboli vysílač, druhou část tvoří vnitřní jednotka, tedy přijímač. Přijímač je možné zapojit do elektrické sítě, nebo může být jednoduše volně položen v prostoru. Ke spárování obou zařízení stačí vložit baterie, či připojit k elektrické síti.
Aby zvonek fungoval tak jak má, nesmíte podcenit ani správné umístění tlačítka. To by nemělo být vystaveno přímému slunečnímu záření ani dešti. Nejvhodnější je tak zvonek umístit pod stříšku do závětří. Kvalitní zvonek by měl být spolehlivý při teplotách v rozmezí -20°C až do +50°C. Samozřejmostí by měla být i odolnost vůči vlhkosti a vodě.
Porovnat ceny domovních zvonků
Nejlepší domovní zvonky
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Solight 1L67B | ⭐ 97 % | 399 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
2. | Emos P5729 | ⭐ 94 % | 499 Kč | Zobrazit | Emos.cz |
3. | Solight 1L20 bílý | ⭐ 93 % | 339 Kč | Zobrazit | Baushop.cz |
4. | Sencor SWD 100 | ⭐ 85 % | 298 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
5. | Geti GWP02 | ⭐ 83 % | 447 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
Typy
Domovní zvonky mohou být zcela jednoduchá zařízení, moderní zvonky vám však umožní mnohem více, než jen upozornit na příchod návštěvy. S jakou podobou zvonku se tedy můžete setkat?
Drátový
Jestliže si nepotrpíte na žádné vymoženosti dnešní době a chcete především spolehlivou variantu, bude pro vás ideální drátový zvonek. S tuto variantou je však nutné počítat dopředu, protože budete muset vyřešit, kudy povedete elektrický drát, ke kterému zvonek připojíte. Tyto zvonky jsou velmi spolehlivé, avšak na trhu jsou zastoupeny již spíše výjimečně.
Bezdrátový
Mnohem větší zastoupení mají na trhu zvonky bezdrátové. Jejich přednostní je snadná instalace, při které se obejdete bez elektrického vedení. Zvonky fungují v kombinaci s bateriemi, modernější verze zvonků je možné připojit k síti WiFi. Nevýhodou bezdrátových zvonků jsou jistá omezení, která se týkají zejména dosahu. Pokud je instalace zvonku dle doporučení výrobců, jsou bezdrátové zvonky spolehlivé.
Chytrý
Chytrý zvonek je možné spárovat s mobilním telefonem. Tyto zvonky vám umožní s návštěvou u dveří zahájit videohovor, ať jste doma, či kdekoliv jinde. Tyto zvonky nejsou jenom praktické, díky mnohým funkcí plní i funkci hlídače. Ve chvíli, kdy je narušena hlídací zóna, budete o této skutečnosti informování prostřednictvím mobilního telefonu.
Tato funkce je však užitečná pouze pro majitele rodinných domů, chat a chalup. V případě, kdy bydlíte v bytě, by byla funkce hlídání spíše obtěžující. Věděli byste o každém, kdo projde kolem vašeho bytu. Chytrý zvonek se opět skládá ze dvou částí, k dispozici máte tlačítko i přijímač, který je možné vložit také do zásuvky. Díky tomu bude o návštěvě vědět každý člen domácnosti, nejen osoba, která má staženou mobilní aplikaci. Pokud ve svém mobilu aplikaci nemáte, funguje chytrý zvonek stejně, jako klasický bezdrátový.
Domovní telefon a videozvonek
Svoji domácnost můžete opatřit také domovním telefon. Vybírat můžete mezi jednodušší verzí telefonu bez kamery, který vám umožní otevírání dveří pomocí tlačítka. Moderním videozvonek vám pak návštěvu ukáže před vpuštěním do bytu.
Tyto telefony mají řadu dalších praktických funkcí, ovládat můžete osvětlení, domovní bránu i garážová vrata. I zde pak můžete využít ovládání mobilním telefonem pomocí mobilní aplikace. Součástí videozvonků je monitor, který plní funkci ovládacího panelu. S jeho pomocí je možné ovládat i mnohé další prvky vaší chytré domácnosti.
Rozdělení videozvonků
Při výběru videozvonku narazíte na dva hlavní typy. Modernější verzí je digitální zvonek, složitější na instalaci je analogový videozvonek. To, jaký typ zvolíte, ovlivní způsob používání i samotnou instalaci.
Analogový
Tento systém je možné ovládat pouze z domova. Analogové systémy jsou na trhu zastoupeny ve větším počtu, jedná se totiž o levnější variantu, která se však neobejde bez drátového připojení. Analogové systémy jsou universálnější, díky tomu si můžete vše poskládat podle vlastních potřeb.
Jsou ideální pro ty, kdo od zvonku nevyžadují žádné nadstandardní funkce a stačí jim pouze vědět, kdo stojí u dveří. Pomocí analogového videozvonku pochopitelně můžete otevřít i domovní dveře. Tento videozvonek však není možné propojit s mobilním telefonem.
Digitální
Digitální nebo také IP řešení má výhodu v tom, že ve chvíli, kdy vám někdo zazvoní na zvonek, bude o tom vědět, ať až budete kdekoliv. Poté je již na vás, zda návštěvu vpustíte do bytu nebo ne.
Tyto videozvonky je totiž možné ovládat odkudkoliv pomocí mobilního telefonu. Ve větších domech můžete v tomto případě využívat více monitorů, protože digitální videozvonky umožňují připojit větší počet dalších komponentů, což je i jejich nejsvětější předností. Nevýhodou je však poměrně vysoká pořizovací cena.
Dosah
U bezdrátových zvonků je velmi důležité nepodceňovat informaci o maximálním dosahu. V opačném případě nemusí být zvonek spolehlivý.
Každý zvonek má jiný dosah, který je z velké části dán i pořizovací cenou. Velmi levné zvonky mohou mít dosah v řádech desítek metrů. Za standard se považuje 100 m a v případě nejdražších zvonků můžete počítat s dosahem 120 – 250 metrů.
Funkce
Chytré zvonky a videozvonky jsou doplněny o mnoho praktických funkcí. Setkat se můžete s následujícím:
- Learning code – je funkce, kterou najdete i u běžných bezdrátových zvonků. S její pomocí můžete spárovat více zvonků i tlačítek. Za účelem automatického spárování je možné využít také funkci self – learning.
- Nastavení bezpečnostní zóny – chytré zvonky umožňují nastavit bezpečnostní zóny, díky kterým budete vědět o pohybu v blízkosti vašeho bydliště. Levnější zvonky vám umožní vybírat z předvolených zón, které vám nemusí vždy vyhovovat. V případě dražších zvonků nastavíte vše podle vašich potřeb.
- Melodie – bezdrátové zvonky vám umožní vybrat vhodnou melodii, která vám bude příjemná. V některých případech můžete použít svoje vlastní vyzvánění.
- Kamerový záznam – moderní zvonky jsou vybaveny kamerou, kdykoliv si tam můžete pořídit video záznam.
- Hlasový přenos – mimořádnou předností chytrých zvonků je hlasový přenos. S osobou před vašimi dveřmi si tak můžete promluvit i z práce nebo dovolené.
- Infračervený senzor – postará se o kvalitní přenos obrazu i v noci.
Značka
Kvalitní zvonky v mnoha podobách nabízí Emos, Solight, Electroblock, Zamel, Nedis, Legrend, Biticino, Honeywell a mnoho dalších.
Cena
Nejlevnější bezdrátové zvonky bez dalších funkcí je možné koupit od 150 – 300 Kč. V této cenové kategorii je ještě stále možné vybrat i drátovou variantu, která je však zastoupena v minimálním počtu.
Od 500 – 1 000 Kč jsou k dostání kvalitnější bezdrátové zvonky, které vám již umožní zvolit melodii vyzvánění a využít můžete i funkci automatického spárování. První chytré zvonky s kamerou stojí cca 1 500 Kč. Čím více budete ochotni do zvonku investovat, tím více funkcí budete moci využívat. V případě, že uvažujete o videotelefonu, budete muset investovat 3 – 5 000 Kč za základní modely. Ty nejdražší stojí i 10 000 Kč.
Porovnat ceny domovních zvonků
Otázky a odpovědi
Je možné na zvonku měnit melodie?
Tuto možnost nabízí některé spíše dražší bezdrátové zvonky. Pokud je tento parametr pro vás důležitý a nevyčtete ho v technickém popisu vámi zvoleného typu, je vhodné kontaktovat před nákupem přímo výrobce.
Je možné prodloužit dosah bezdrátových zvonků?
Dosah můžete prodloužit přikoupením dalších přijímačů, jsou označeny jako přijímače a prodlužovače signálu. Díky nim můžete mít neomezený dosah. Tuto možnost však nabízí pouze některé zvonky. Jednotlivé přijímače je možné umístit například do chodby, či každého patra, zařízení se mezi sebou automaticky velmi rychle spáruje.
Jak zapojit chytrý zvonek?
Pro svůj chod potřebuje chytrý zvonek přístup k síti. K tomu můžete využít síť WiFi, nebo zvonek zapojit pomocí GSM. Díky WiFi můžete využít mobilní aplikaci a využít tak všechny přednosti chytrého zvonku.
Potíž však nastane při případném výpadku WiFi sítě. Více spolehlivé je připojení pomocí GSM. V tomto případě však není možné k ovládání používat mobilní telefon.
Závěr
Při výběru zvonku budete volit mezi drátovým a bezdrátovým. V drtivé většině při výběru narazíte na bezdrátové zvonky. Z drátových to pak budou analogové videozvonky. Poté již záleží na tom, zda oceníte i další moderní funkce, které chytré zvonky nabízí. V případě všech typů pak hraje důležitou roli odolnost a hlasitost zvonku.
Domovní zvonky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.emos.cz, www.tympolplus.cz, www.emerx.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Máme chytrý zvonek, který se dá dost jednoduše ovládat přes mobilní telefon, a jsem spokojený. Nebyl zrovna levný, ale zase si odpracuje svoje, navíc má docela pěkný design, takže to není tak rušivý element, jako jiné zvonky. Za sebe mohu tento druh zvonků doporučit a nemusíte vůbec řešit značku, hlavně když funguje.
Koupila jsem domů Solight 1L67B a je super. Má pěkný zvuk a instalace nebyla nijak složitá.
Článek je přehledný, stručný a pomohl mi s výběrem, děkuji.