Bezpečnostní kamera představuje jednoduchý způsob, jak zabezpečit majetek. Díky kameře budete přesně vědět, co se v okolí vašeho bydliště nebo v bytě děje. Bezpečnostní kameru můžete umístit o interiéru i exteriéru. Bezpečnostní kameru si pořizuje stále více osob, na což výrobci pochopitelně reagují a trh s bezpečnostními kamerami je stále rozšiřován. Vybrat tu pravou kameru, která splní veškerá vaše očekávání tak nemusí být úplně jednoduché.
Při výběru bezpečnostní kamery je nutné vědět, co přesně od kamery očekáváte a jak kvalitní obraz musí kamera zvládnout přenášet. Velký význam má i místo instalace, to určuje zejména odolnost kamery. Místo instalace ovlivní i jednotlivé funkce, kterými by měla kamera disponovat, a které se týkají kvalitou osvětlení. Zvolit můžete způsob napájení a přihlédnout byste měli i k několika dalším parametrům.
Nejlepší bezpečnostní kamery
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | TP-Link Tapo C200 | ⭐ 94 % | 726 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
2. | Xiaomi IMilab EC3 | ⭐ 93 % | 1 401 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
3. | Xiaomi Mi Home Security Camera 360° 1080P | ⭐ 92 % | 714 Kč | Zobrazit | Allegro.cz |
4. | TP-Link Tapo C320WS | ⭐ 92 % | 1 199 Kč | Zobrazit | czc.cz |
5. | TESLA Smart Camera PIR Battery TSL-CAM-SNAP11S | ⭐ 85 % | 1 790 Kč | Zobrazit | Smarty.cz |
Typy
Bezpečnostní kamery je možné rozdělit do několika skupin podle tvaru.
DOME
Jsou kamery s tvarem polokoule a vyznačují se vysokou odolností. Čočka kamery je chráněné vysoce odolným sklem a kamera DOME je tak vhodná do míst, které je dostupné pro možné vandaly. DOME kamery jsou vhodné pro vnitřní i venkovní používání, drtivá většina kamer nabízí stupeň krytí IP 66.
BULLET
Kamera tvarem připomíná váleček a používá se zejména při venkovním používání. Pro kamery je standardem stupeň krytí IP66, ale mnoho kamer je ještě odolnější. Kameru můžete namontovat na různé plochy s různým sklonem, potřebovat budete pouze speciální držák.
TURRET
Tyto kamery se často označují jako oční koule. Toto označení získaly kvůli kulovému kloubu, který umožňuje přesměrování zorného pole, aniž by bylo nutné umístění kamery měnit. TURRET kamery vzhledem připomínají kamery typu DOME a nejčastěji se montují do skladů. Na rozdíl od DOME kamer jsou však méně odolné, protože čočku nechrání ochranné pouzdro. Nižší odolnost je však kompenzována lepšími vlastnostmi kamery. TURRET kamera bude mít kvalitní záznam i při nižší viditelnosti a jsou více vhodné k venkovnímu používání.
DOORBELL
Jedná se o kamery s bezpečnostním zvonkem. Součástí bývá i dveřní bzučák. Díky tomuto vybavení kamera kombinuje několik zařízení. Zvonkovou kameru můžete prostřednictvím mobilní aplikace spárovat s mobilním telefonem. Díky tomu budete vědět, co se děje před vašimi dveřmi v jakémkoliv okamžiku.
Umístění
Nejprve je třeba vědět, kam budete potřebovat kameru umístit. Podle umístění se kamery dělí na domácí a venkovní.
- Domácí kamery – je méně odolná a vhodná k monitorování situace v interiérech. Úkolem interiérové kamery je zabrat co možná největší plochu. V ideálním případě byste měli mít přehled o dění v celé místnosti. U vnitřních kamer se klade větší důraz na vzhled, obecně jsou interiérové kamery mnohem menší. Interiérové kamery jsou obecně schopny přenášet obraz v trochu horší kvalitě a patří k těm levnějším.
- Venkovní kamery – u těchto kamer je kladem velký důraz na odolnost. Kamera by měla být schopná ustát i nepříznivé počasí. Zatímco vnitřní kamery není možné používat venku, venkovní kameru můžete bez obav umístit i do interiéru.
Technologie
Bezpečnostní kamery lze podle využívané technologie rozdělit na analogové a IP kamery. Obě technologie jsou, co se týká základních vlastností a rozlišení prakticky totožné. Jediné v čem se liší, je způsob, kterým je přenášen obrazový signál.
- Analogová kamera – je označována jako AHD, CVI nebo TVI a přenáší obraz analogově prostřednictvím koaxiálního kabelu. Díky tomu bude přenos okamžitý bez jakékoliv časové prodlevy. Kamera bude spolehlivě fungovat i při výpadku internetu. Nevýhodou však může být rušení signálu. Výhodou analogových kamer je nižší pořizovací cena a to i v případě, kdy má kamera totožné rozlišení jako IP bezpečnostní kamera. Analogové kamery jsou určeny spíše do menších veřejných i domácích objektů.
- IP kamera – k přenosu využívá digitální technologii a využívá počítačovou síť LAN. IP kamery pro svůj chod nepotřebují kabel, ale jsou závislé na přístupu k internetu. IP kameru můžete připojit drátově i bezdrátově. IP kamery můžete používat k monitorování domácího prostředí, ale vhodné jsou i při instalaci do rozsáhlejších prostor.
Rozlišení
Rozlišení bezpečnostních kamer se udává v pixelech nebo megapixelech. Čím je uváděná hodnota vyšší, tím kvalitnější obraz bude kamera přenášet. Právě rozlišení je u bezpečnostních kamer tím nejdůležitějším.
- HD rozlišení má hodnotu 1280 x 720 px
- FULL HD rozlišení má hodnotu 1920 x 1080 px
- 4K nebo také ULTRA HD rozlišení má hodnotu 3840 x 2160 px
Dosvit
IR dosvit je parametr pro noční vidění a uvádí se v metrech. Hodnota IR určuje maximální hodnotu dosvitu infračerveného reflektoru. Hodnota se však mění v závislosti na prostředí, každé prostředí se liší odrazivostí. Z tohoto důvodu se doporučuje maximální hodnotu dosvitu předimenzovat o 20 – 40%. To znamená, že pokud chcete kamerou dobře vidět na dálku 20 metrů, měli byste vybírat mezi kamerami s dosvitem alespoň 30 metrů.
Krytí IP
Stupeň krytí je parametr, který je nutné sledovat u venkovních bezpečnostních kamer. Krytí IP určuje odolnost kamery proti vniknutí vlhkosti nebo cizího tělesa. Kvalitní venkovní kamery by měly mít hodnotu IP alespoň IP66 nebo IP677. Kamera s IP40 je vhodná k vnitřnímu použití.
Napájení
Bezpečnostní kameru můžete napájet různými způsoby. První možností je napájení ze sítě. Druhou variantou je napájení prostřednictvím baterií nebo dobíjecího akumulátoru. Instalace drátové kamery je náročnější, avšak výhodou je vyšší spolehlivost. Bezdrátovou kameru nainstalujete velmi snadno, ale starat se budete muset o její pravidelné dobíjení. V současné době se na trhu objevují i kamery, které lze dobíjet i pomocí solárního panelu.
Barevné spektrum
Bezpečnostní kamery mohou přenášet barevný nebo černobílý obraz. Záleží pouze na tom, kolik hodláte do kamery investovat. Levnější jsou pochopitelně černobílé bezpečnostní kamery, které však nabídnou kvalitnější obraz při snímání v horších světelných podmínkách. Přesto jsou však kamery s barevným záznamem oblíbenější, protože nabízí větší množství funkcí a lze je dle potřeby vyladit.
Zorný úhel
Zorný úhel určuje úhel záběru. Za optimální je považován zorný úhel 100°. Levnější kamery mívají nižší zorný úhel, ale pro kvalitní zabezpečení objektů se spíše nedoporučují. Naopak za kvalitnější se považují kamery s větším zorným úhlem.
Světelná citlivost
Světelné citlivosti věnujte zvýšenou pozornost zejména v případě, kdy budete pořizovat záznam ve zhoršených světelných podmínek. Světelná citlivost se udává v luxech, zkratkou je lx. V běžně osvětlené místnosti je intenzita osvětlení na hodnotě okolo 100 lx. Čím nižší je světelnost objektivu, tím kvalitnější obraz bude kamera přenášet za šera. Kvalitní kamera s nočním vidění dosahuje hodnot 0,001 lx.
Funkce
Bezpečnostní kamery se liší množstvím a typem funkcí nebo možnostech snímání.
- Noční vidění – v případě venkovních kamer je žádanou funkcí noční vidění. To vám umožní přenášet dostatečně kvalitní obraz i v horších podmínkách. Pokud však bude kamera umístěna v naprosté tmě, nebude přenos obrazu nijak kvalitní.
- Možnost snímání zvuku – součástí bezpečnostní kamery je mikrofon, který vám umožní kromě obrazu přenášet zvuk. Kvalita mikrofonu však není nijak kvalitní a nebudete mít možnost přenášet zvuk z větší vzdálenosti. Dražší kamery mohou mít mikrofon oboustranný, díky němu můžete komunikovat s osobou přede dveřmi.
- Detekce pohybu – druhá nejžádanější funkce je detekce pohybu. Pokud kamera zaznamená pohyb, dokáže se k němu natočit.
- Otáčení – díky možnosti otáčení dokáže kamera monitorovat mnohem větší prostor. Tyto kamery většinou reagují na pohyb nebo je můžete otáčet ručně.
- Zoom – praktickou funkcí je možnost přiblížení. Díky tomu snadněji identifikujete osoby přede dveřmi.
- Rozeznávání obličeje – kamera bezpečně pozná členy domácnosti i rodinné mazlíčky a nebude vás zbytečně upozorňovat planým poplachem.
Značka
Bezpečnostní kamery lze koupit od mnoha výrobců. V současné době se velké oblibě těší kamery značky Xiaomi, TP- Link, Reolink, Emos, Tesla, Dexxer nebo Laxihub.
Cena
Pořizovací cena bezpečnostních kamer je poměrně příznivá. Do interiéru můžete kameru pořídit již za cenu do 1 000 Kč. Vystačit si však musíte s nižší kvalitou obrazu a méně funkcemi. Větší možnosti nabídne bezpečnostní kamera s cenou od 1 000 – 3 000 Kč. Zde již budete vybírat mezi vnitřními i venkovními kamerami s vyšším rozlišením. K dispozici pak budete mít i oblíbené funkce nočního vidění či senzoru pohybu. Koupit můžete drátovou i bezdrátovou variantu. Nejnáročnější mohou za kameru zaplatit více než 3 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Může si bezpečnostní kameru nainstalovat každý?
Bezpečnostní kameru může pořídit každý, při její instalaci je však nutné nepřekračovat zákon. Ze zákona nesmí bezpečnostní kamera jakkoliv porušovat soukromí ostatních osob.
Jak velkou má bezpečnostní kamera paměť?
Bezpečnostní kamera by vám měla umožnit uchovávat záznamy, které si budete moci zpětně přehrávat. Ne každá kamera však tuto funkci nabízí. Velikost paměti je parametr, který je u jednotlivých kamer uváděn výrobcem.
Velikost paměti úzce souvisí s pořizovací cena a volba velikosti je spíše individuální záležitostí, protože každý má na kameru jiné nároky. Méně nároční uživatelé si vystačí s úložným prostorem 32 GB, náročnější sáhnou po kamerách s úložným prostorem 128 GB. Úložiště pak můžete v případě některých kamer rozšířit díky možnosti vložit micro SD kartu.
Co jsou infračervené kamery?
Infračervené kamery jsou označeny zkratkou IR a jsou jakousi vylepšenou verzí kamer podporujících noční vidění. Tyto kamery mají kvalitnější diody, které jsou schopny přenášet kvalitnější obraz i za tmy.
Závěr
Bezpečnostní kamera dokáže velmi kvalitně ohlídat váš majetek. Kameru vybírejte vždy s ohledem na požadavky, které na ni máte. Nejprve zvažte, kam budete chtít kameru umístit. V domácnostech jsou rozšířenější venkovní kamery, v soukromých objektech jsou k vidění velmi často oba typy kamer. Nejdůležitější je kvalita záznamu, ta určuje, zda budete schopni rozeznat tváře osob, které se před vašimi dveřmi pohybují.
Bezpečnostní kamery můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.wikipedia.org, www.comfor.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Když jsme si pořídili nový rodinný dům, tak jsme ze všeho nejdřív nechali všude nainstalovat bezpečnostní kamery, které dávají pozor nejen na vnitřní prostory, ale také na celé okolí domu. Máme je umístěny tak, aby žádná z nich nerušila soukromí sousedů, ale zároveň s tím byl celý venkovní prostor pod neustálou kontrolou. V dnešní době je to jediná jistota.