Jak odstranit smůlu?

Lidově smůla, odborně pryskyřice – postrach všech maminek dětí, které si rády chodí hrát do lesa. Se smůlou se samozřejmě může potkat i dospělý. Stačí si vyjít na procházku, sednout si na nějaký pařez a hned máte na oblečení skvrnu, která velmi lepí a špatně se odstraňuje. V tomto článku vám představíme tipy, které vám pomůžou jednoduše odstranit pryskyřicové skvrny na oblečení.

Co je to smůla?

Smůla neboli pryskyřice je tekutina, kterou produkují mimo jiné jehličnaté stromy. Svou typickou vůní vám může zpříjemnit procházku po lese, svou lepivostí naopak znepříjemnit. Používá se pro výrobu laků, lepidel, kadidel a parfémů. Kdysi bylo zvykem oblečení zašpiněné od smůly ihned vyhodit, dnes už známe způsoby, jak se lepivých skvrn zbavit.

Čištění odlakovačem na nehty

Odlakovač na nehty je osvědčený způsob, jak zatočit se skvrnou od smůly. Stačí odlakovačem skvrnu jen polít, nechat vsáknout a pryskyřice se posléze rozpustí. Pokud máte od smůly i ruce, můžete si je namočit v odlakovači a následně opláchnout vodou s mýdlem, smůla by měla pustit.

Líh

Jestliže doma nenajdete odlakovač na nehty, nezoufejte. Postačí vám některé z organických rozpouštědel nebo cokoliv s lihem. Pomoci vám může alkohol, technický benzín, terpentýn nebo trichloretylen. Postup je stejný jako u čištění odlakovačem.

Mastnota

Nanesení tuku na smůlu je další ze zaručených tipů, jak se zbavit skvrn. Budete potřebovat cokoliv mastného, například máslo, olej nebo sádlo. Na skvrnu naneseme námi vybraný tuk a promneme. Poté ještě použijeme žlučové mýdlo, aby vám na prádle nezůstala mastná skvrna.

Odstranění skvrny žehlením

K tomuto způsobu čištění budete potřebovat žehličku a ubrousek nebo savý papír. Na skvrnu položíme savou vrstvu a ujistíme se, že vrstva je silná, pryskyřice by jinak mohla poničit žehličku. Následně toto místo přežehlíme. Smůla se rozpustí a vsaje se do savé látky.

Pryskyřice na autě

Pokud někdy zaparkujete pod jehličnatým stromem, může se stát, že vám na kapotu dopadnou kapky smůly z větví. I na pevném povrchu se tyto skvrny dají vyčistit. Můžeme použít technický benzín, který naneseme na jemný hadřík.

Skvrnu hadříkem jemně vydrhneme. V žádném případě nepoužívejte odlakovač na nehty nebo líh, jelikož by to mohlo poškodit lak na autě. V případě, že neseženete technický benzín, lepší bude použít univerzální mazivo ve spreji, které se dá jednoduše sehnat.

Podlaha

Preferujete na Vánoce živý jehličnatý stromeček? Potom se může stát, že po Vánocích zjistíte, že vám zanechal skvrny na podlaze. Pokud máte smůlou znečištěný koberec, můžete použít jakýkoliv z již zmíněných tipů. U lina či jiné podlahy platí totéž, ale musíte si dávat velký pozor, aby vám nějaká látka nepoškodila podlahu.


Zdroje: www.vmd-drogerie.cz, www.abecedazahrady.dama.cz, www.dobrytextil.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (52 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo