Podlahy

Podlaha je povrch, po kterém se budete pohybovat každý den, ačkoliv je pro mnohé stěžejním parametrem pořizovací cena, nemělo by to být to jediné, co by vás mělo při výběru zajímat. Na trhu jsou zastoupeny tři hlavní výrobní materiály, každý z nich má svoje pro a proti a nejde tak jednoznačně říct, který z materiálů je tím nejlepším. Podlaha je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou budete do domu nebo bytu pořizovat. Vybírat byste ji měli podle vašich potřeb, s ohledem na nábytek, který na ní bude stát.

Podlah je několik typů a v každé části domu můžete mít jinou podlahu. Do chodby, koupelny a na WC je nejvhodnější dlažba, naopak v pokojích se bude lépe vyjímat dřevěná nebo vinylová podlaha. Pochopitelně však můžete do všech místností položit jeden typ podlahy. Vždy si dobře prostudujte vlastnosti jednotlivých typů. Do kuchyně budete potřebovat vysoce odolnou podlahu, do koupelny nebo vstupní haly pak podlahu, které nevadí voda. Nejméně náročné jsou obytné místnosti, kde můžete použít i méně odolné podlahy.

Porovnat ceny podlah

Typy

V současné době jsou na trhu 3 základní typy podlah, rozhodovat se budete mezi dřevěnou, laminátovou a vinylovou podlahou. Každý z materiálů má svoje klady a zápory a každý vyžaduje trochu jinou údržbu.

Dřevěná podlaha

Dřevo je oblíbený přírodní materiál. Dřevo je jediný materiál, který můžete v případě poškození nějakým způsobem opravit. Lze ji renovovat, namořit, lze opravit škrábance, které jsou u tohoto materiálu běžné. Dřevo je také jediný materiál, který má 2 povrchové úpravy – lak, olej.

Výhodou dřevěné podlahy je možnost změnit její barvu a tím i vzhled, mořením ji lze ztmavit nebo zesvětlit. Kromě toho ji můžete přetřít na bílo nebo černo. Tento materiál je velmi tvárný a pomocí dřeva lépe vyladíte různé detaily, vyřežete trubky, vyřešíte spoje atd.

Dřevěná podlaha je nejnáročnější na cenu, avšak díky svým výhodám se jedná o materiál, který vám vydrží po celý život. Dřevěnou podlahu je možné pokládat plovoucím i lepeným způsobem. V případě, kdy uvažujete o dřevěné podlaze do koupelny, měli byste ji pokládat lepeným způsobem. Také dobře zvažte druh dřeva a způsob povrchové úpravy.

Vinylová podlaha

V současné době se jedná o nejoblíbenější materiál vůbec. Pro vinylové podlahy je typické velké cenové rozpětí, pokud chcete, aby podlaha nějakou dobu vydržela, měli byste se vyhnout levnému vinylu. Levné vinyly často obsahují vyšší množství ftalátů, a mohou být zdravý škodlivé.

Také u vinylových podlah máte k dispozici mnoho různých dekorů, u tohoto materiálu se více zaměřte na vzhled. Vzhledově přijatelnější jsou podlouhlé lamely, které byste měli upřednostnit před čtverci. Největší výhodou vinylových podlah je vysoká odolnost vůči vodě, hodí se do kuchyně i koupelny. Vinyl je možné pokládat lepeným i plovoucím způsobem, pouze v místech s větší vlhkostí jako je právě koupelna by měl být vinyl položen lepeným způsobem.

Vinyl je velmi náchylný na poškrábání, poškrábanou vinylovou podlahu však nelze nijak opravit. Výhodou vinylu je stálobarevnost. Vinylovou podlahu můžete umístit stejně jako dřevěnou do komerčních prostor.

Laminátová podlaha

Laminátová podlaha představuje nejlevnější řešení, výhodou je pestrá škála barev i dekorů. Oblíbené jsou imitace dřeva, betonu i dlaždic. Velká nabídka dekorů však může být v jistém směru také nevýhodou. Díky tomu, že výrobci přichází na trh stále s novými dekory, nemusíte po letech sehnat dekor, který už doma máte. Výhodou je naopak efektivní napojení na dekor nábytku, díky tomu každou místnost dokonale sladíte. Tyto podlahy jsou také velmi dostupné, k sehnání jsou i v hobby marketech.

Nevýhodou laminátových podlah je malá odolnost vůči vodě, ale celkově se nejedná o nijak odolný materiál, který není vhodný ani do komerčních prostor. Tyto podlahy by se neměly pokládat v kuchyni a už vůbec nepatří do koupelny.

Pokud bude na laminátovou podlahu voda působit, dojde ke zvednutí horní vrstvy. Takto deformovanou podlahu už není možné nijak opravit. Přechodové spoje u laminátových podlah budete muset řešit pomocí přechodové lišty. Laminátová podlaha by měla být pokládána pouze plovoucím způsobem. Výhodou laminátových podlah je stálobarevnost.

Dlažba

Dlažba je podlaha, která je typická pro koupelny i chodbu. Jedná se o odolný materiál, který je nenáročný na údržbu. Nevýhodou dlažby je studený povrch, který může být nepříjemný zejména v zimě. Proto se velmi často pod dlažbu instaluje podlahové topení.

Kamenný koberec

Jedná se o směs mramorových oblázků a pryskyřice. Kamenný koberec lze nanést na jakýkoliv povrch v interiéru, nejčastěji se používá v místech, kde by mohla být i dlažba, což jsou především chodby nebo koupelna.

Kamenný koberec se bude dobře vyjímat i kuchyni nebo v místnostech, kde vyžadujete vyšší odolnost. Kamenný koberec bývá protiskluzný, lesklý nejoblíbenější je však přirozený vzhled. Kamenný koberec není náročný na údržbu, stačí ho pouze vytřít jako obyčejnou dlažbu. Kamenný koberec není náročný ani na pokládku, vše zvládnete sami, ale lze pochopitelně využít i pomoc odborníků.

Korek

Také korek je materiál, který se pokládá zejména do chodeb. Korek je přírodní materiál, není náročný na údržbu a má poměrně dlouhou životnost. Podlaha z korku odolá vlhkosti, bakterií i plísním.

Technologie pokládky

V souvislosti způsobu pokládky se v naší zemi velmi ujal výraz plovoucí podlaha. Při vyslovení tohoto spojení se mnohým vybaví dřevěná nebo laminátová podlaha, což však není správné vysvětlení. Označení plovoucí podlaha vzniklo pravděpodobně v kombinaci s laminátovou podlahou, která byla pokládána plovoucím způsobem. Plovoucí podlaha jako taková však neexistuje, nejedná se o žádný druh nebo typ podlahy. Jedná se o způsob, jakým je podlaha pokládána.

Zvolit můžete jeden ze dvou druhů pokládky a je úplně jedno, z jakého materiálu bude podlaha vyrobena.

Lepený způsob – podlahu budete pomocí speciálního lepidla lepit přímo k podkladovému betonu. Je však nutné, aby byl povrch ideálně rovný a hladký. Lepit můžete jakýkoliv typ podlahy.

Plovoucí způsob – tento způsob umožňuje jednotlivé části podlahy spojovat k sobě. Podlahu tak nemusíte lepit k podkladu. Tento způsob není typický pouze pro dřevěné podlahy, používá se i v kombinaci s jinými materiály. Plovoucí způsob pokládky je typický pro laminátové, vinylové i dřevěné podlahy. Od betonového podkladu je podlaha oddělena pouze speciálním materiálem, který je pružný, což způsobuje ono plavání.

Zátěžová třída

Zátěžovou třídu budete vybírat podle toho, jaké nároky na podlahu máte. Zátěžové třídy se obecně dělí do 3 skupin – bytová, komerční, průmyslová.

Bytová

Tato zátěžová třída vás bude pravděpodobně zajímat nejvíce. Koupit můžete podlahu s mírnou, střední, středně silnou i silnou zátěží.

  • Třída zátěže 21 – podlaha s mírnou zátěží se hodí do ložnice, dětského pokoje nebo obývací části.
  • Třída zátěže 22 – podlaha se střední zátěží můžete opět použít v obývacím pokoji, kuchyně, jídelny i chodby.
  • Třída zátěže 22+ – podlaha se středně silnou zátěží. Své využití má prakticky ve všech obytných částech domu.
  • Třída zátěže 23 – podlaha se silnou zátěží se hodí do všech místností, na chodbu i na schodiště.

Značka

Výrobců podlah je mnoho. Podlahu budete vybírat ve specializovaných prodejnách popřípadě hobbymarketu, kde vám s výběrem poradí. Ti, kteří dávají přednost pohodlnému výběru z domova, mohou vybírat mezi podlahami značek Barlinek, Fatra, Parador, Meiser, Wineo, Gerflor, Floor forever a mnoha dalších.

Cena

Cena podlahy se odvíjí od výrobního materiálu, ale i od velikosti plochy. Nejčastěji je cena uvedena za 1m2, ale běžně najdete i cenu celého balení, které může být větší než m2. Velmi dobře si tak zjistěte, jakou cenu výrobce udává.

Nejlevnější podlahy jsou vyrobené z PVC, laminátu nebo vinylu. 1 m2 můžete koupit za 1 – 300 Kč. Nejdražší podlahy vyjdou za balení nebo m2 na 1 – 2 000 Kč. Mnoho výrobců vám však umožní čerpat množstevní slevu nebo poskytuje jiné benefity, které náklady alespoň částečně sníží.

Porovnat ceny podlah

Otázky a odpovědi

Jaká podlaha je nejlepší pro podlahové vytápění?

Pro podlahové vytápění se hodí jakákoliv podlaha. V případě dřevěných podlah můžete použít dvojvrstvé nebo třívrstvé podlahy, nevhodné jsou pouze celomasivní podlahy. Co se týká způsobu pokládky, lze využít obě možností, tedy lepený i plovoucí způsob.

Stejně tak lze použít i vinylovou podlahu, kterou opět budete moci položit plovoucím i lepeným způsobem. Laminátovou podlahu je nutné skombinovat se speciální podložkou, která je určená právě k podlahovému vytápění. Podlahové topení můžete instalovat i pod dlažbu nebo kamenný koberec.

Jaká podlaha je nejvhodnější na schodiště?

V drtivé většině se schodiště obkládá dřevem, S tímto materiálem se nejlépe pracuje a nejlépe vyladíte veškeré detaily. Stejně dobře jako se dřevem se vám bude schodiště obkládat s vinylem. Vinyl je méně vhodný pro oblouková schodiště, kde se vám bude opět lépe pracovat se dřevem. U laminátových podlah budete muset hrany řešit speciální lištou, která zakryje spoje.

Jaká povrchová úprava je vhodnější u dřevěných podlah?

Dřevěné podlahy mohou mít lakovanou nebo olejovou povrchovou úprava. U laku můžete vybírat typ odlesku, k dostání jsou podlahy s leklým, matným a pololesklým vzhledem. Nejoblíbenější je matná úprava, která vypadá nejvíce přirozeně.

Největší rozdíl mezi lakovanou a voskovanou podlahou skví v lokálních opravách. Olejovanou podlahu je možné lépe lokálně opravit, naopak u lakové podlahy je lokální oprava prakticky nemožná. Lak však poskytuje podlaze celkově větší ochranu.

Závěr

Nejméně odolná je laminátová podlaha. Tento materiál je jasnou volbou pro ty, kdo řeší finance. Laminátovou podlahu můžete položit do dětských pokojů i ložnice, počítat však musíte s tím, že ji bude nutné po několika desetiletích vyměnit. Naprosto nevhodná je do míst s větší vlhkostí nebo komerčních prostor.

Nejoblíbenější je vinylová podlaha, jejíž největší předností je odolnost vůči vodě. Tento materiál je však více náročný na poškrábání. Dlouhou životnost má dřevěná podlaha, kterou budete moci jako jedinou v případě potřeby renovovat.

Podlahy můžete nakoupit v e-shopu: Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.hornbach.cz, www.ispas.cz, www.dobrepodlahy.cz, www.eamadeo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (33 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. At si dává každý kdo chce so chce avšak trend je nezastavitelný :-) , mě i firma pokladkapodlahpraha.cz rikala ze jsou i laminátové krytiny se specialni upravou co se davaji do koupelny ale zatím v začátku… kachle jsou kachle :-)

  2. Moc děkuji za tak zajímavý a poučný článek. Sháněla jsem nějaké informace kvůli nové podlaze a díky vašemu článku jsem je našla. Nakonec jsem také zvolila Brased Easyline Click 8203 Dub originál a jsem nadšená.

  3. Váš článek hodnotím velice kladně, protože, je dobře zpracovaný, stručná a je poučný.

Přidat komentář

Recenzer
Logo