Jak odstranit lak na nehty?

Upravené nehty jsou ozdobou každé ženy. Ale lakování nehtů s sebou přináší také jistá úskalí, a to v podobě skvrn od laku na nehty na nábytku, čalounění, kobercích nebo na vašem oblíbeném kusu oblečení. Pokud se taková nehoda stala i vám, nezoufejte, poradíme vám, jak se skvrn od laku na nehty zbavit. Některé postupy budete možná muset zopakovat vícekrát, poněvadž lak na nehty se nevzdává zrovna snadno, avšak nakonec jistě zvítězíte.

Jak odstranit lak na nehty z textilu?

V první řadě se mechanickým očištěním zbavte tolika laku, kolika lze. Ulehčíte si tak následnou práci. Pokud si znečištění všimnete včas a lak ještě není zaschlý, buďte opatrní, abyste přebytečné množství opravdu setřeli, nikoliv rozmazali a vytvořili tak ještě větší skvrnu.

Prvním řešením, které je nasnadě, je použití odlakovače na nehty. Pozor si však budete muset dát na materiál, který chcete takto vyčistit. V některých případech byste totiž nadělali více škody než užitku. Aceton, obsažený v odlakovači, totiž může některé povrchy poškodit nebo dokonce úplně rozleptat. Nejlépe uděláte, a to nejen v případě acetonu a textilií, když jej vyzkoušíte na méně viditelné části a ověříte si tak, že vybraná metoda daný materiál nepoškodí. Aceton určitě není vhodný na textil, v jehož složení se vyskytují acetáty.

Variantou je samozřejmě také použití odlakovače bez acetonu. Nejlépe je podložit daný kus látky savým materiálem, jako je například papírový kapesník, papírová utěrka nebo toaletní papír a z druhé strany pomocí vaty či vatového tampónu nanést odlakovač. Pokud se jedná o čalounění nebo koberec, které těžko podložíte, naneste odlakovač na vatový tampon a znečištěné místo jemnými pohyby vyčistěte. Je-li skvrna opravdu malá, skvěle poslouží vatová tyčinka. Alespoň nehrozí, že tak skvrnu rozmažete. A opravdu nikdy za žádnou cenu skvrnu nedrhněte silou. Skvrna by sice zesvětlala, ale byla by pak několikanásobně větší.

Místo acetonu můžete použít také ředidlo, líh nebo jiné rozpouštědlo. Vždy však daný prostředek nejdříve vyzkoušejte na skrytém místě, jakým je u oblečení například vnitřní strana švu.

Možná vás to překvapí, ale i takový lak na vlasy může se skvrnami od laku na nehty pomoci. Stačí jej nastříkat na zaschlou skvrnu, nechat chvíli působit a následně vykartáčovat, klidně i obyčejným kartáčkem na zuby. Lak na nehty se vydrolí společně s tím na vlasy. Postup můžete opakovat i několikrát za sebou. Na závěr oblečení vyperte běžným způsobem. Výhodou této metody je to, že se nemusíte obávat, že by lak na nehty poškodil textil.

A co naopak není žádným překvapením je fakt, že i tady nám pomůže věrný pomocník každé domácnosti, totiž jedlá soda. Skvrnu stačí potřít jemnou kašičkou, kterou vytvoříte smícháním vody a sody v poměru 1:1. Kašičku nechte chvíli působit a poté jednoduše opláchněte vodou nebo setřete hadříkem.

Poslední zbytky laku můžete odstranit v pračce, případně použitím speciálního přípravku na čalounění a koberce.
Podařilo-li se vám lakem pokapat kožený či koženkový kabát, může vám pomoci obyčejná guma na gumování. Lak lze v takovém případě zkrátka vygumovat.

Jak odstranit lak na nehty z nábytku?

Jedná-li se o nesavý povrch, ať už mluvíme o nábytku či podlaze, máte vyhráno. Pokud budete jednat rychle, lak jednoduše setřete mokrým hadrem. Druhou možností je naopak nechat lak zaschnout a následně seškrábat. V tomto případě je však být jednak opatrný, abyste daný povrch škrábáním nepoškodili, a také se ujistit, že se opravdu jedná o nesavý materiál. Tím, že byste nechali lak zaschnout byste mu dali čas se do materiálu vsáknout.

Pokud potřebujete dostat nechtěné skvrny od laku na nehty z dřevěného nábytku či podlah, vyvarujte se použití acetonu a rozpouštědel. Odstranili byste jimi nejen lak na nehty, ale také ten na dřevo. Pokud budete jednat rychle, máte šanci, že se vám podaří skvrnu smýt obyčejnou mýdlovou vodou.

V opačném případě mechanicky odstraňte co největší množství laku. Škrabání provádějte vždy ve směru textury dřeva. Počítejte však s tím, že lak se stihne do dřeva pravděpodobně zažrat a takto vzniklou skvrnu budete muset zbrousit a dřevo přelakovat. Hodně však záleží na konkrétní povrchové úpravě daného dřeva.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.dobrytextil.cz, www.sensualite.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (87 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo