Jak odstranit vteřinové lepidlo?

Vteřinové lepidlo je skvělý pomocník do domácnosti. Někdo ho využívá jen když se něco rozbije, někteří kutilové ho využívají pravidelně. Rychle ztvrdne, zaschne, pevně drží – to se hodí, když potřebujeme něco rychle slepit. Ale co když nám vteřinové lepidlo ukápne na oblečení nebo na nábytek? Nezoufejte, v tomto článku uvedeme tipy na to, jak se skvrn od lepidla zbavit.

Jak odstranit vteřinové lepidlo z textilu

Budeme potřebovat: odličovací tampón nebo hadřík, odlakovač na nehty, kartáček

Pokud se vám dostane lepidlo na váš oblíbený kus oblečení, nesnažte se ho co nejrychleji utřít, ale nechte ho zaschnout. Se zaschnutou skvrnou se vám bude pracovat lépe.

Namočíme odličovací tampón nebo hadřík do odlakovače s acetonem a skvrnu párkrát přetřeme. Dáváme si pozor, aby se odlakovač moc nenasákl do látky – textil by se mohl poškodit. Jakmile je lepidlo rozpuštěné, stačí skvrnu vydrhnout kartáčkem. Poté stačí na skvrnu nanést libovolný čistící prostředek a oblečení či jinou látku nechat vyprat – ale pozor, je důležité nechat oblečení vyprat ve studené vodě. Po vyprání by látka neměla nést žádné viditelné známky po lepidle.

Jak odstranit vteřinové lepidlo ze skla, kovu nebo dřeva

Budeme potřebovat: hadřík, odlakovač nebo odstraňovač vteřinového lepidla

V tomto případě je postup podobný jako u textilu. Aceton, který je obsažený ve většině odlakovačů na nehty, snadno rozpouští zaschlé sekundové lepidlo. Nicméně můžeme použít i speciální odstraňovač vteřinových lepidel. Námi vybraný přípravek naneseme na vrstvu lepidla, necháme lepidlo rozpustit a setřeme. Zbylé suché kousky lepidla ometeme a u skla či kovu následně celý povrch omyjeme čistou vodou.

Jak odstranit vteřinové lepidlo z plastu

Budeme potřebovat: hadřík nebo papírová utěrka, čistící prostředek na nádobí

Odlakovač na nehty může plast poškodit, tento způsob tedy nemůžeme u plastu použít. Použijeme proto například Jar nebo Savo na nádobí. Pár kapek rozpustíme v teplé vodě a necháme nasáknout do kusu látky nebo papírové utěrky. Přikryjeme lepidlo a necháme několik hodin působit, musíme být trpěliví. Po několika hodinách by lepidlo mělo být rozmočené a můžeme ho snadno setřít, pokud ne, musíme znovu navlhčit utěrku a čekat.

Slepená kůže

Jestliže jste si slepili prsty k sobě, měla by pomoct teplá voda. Zbytky lepidla dočistíme odlakovačem na nehty. Odlakovač ale vysušuje kůži na rukou, proto použijeme jen opravdu pár kapek.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.cleanipedia.com, www.dudlu.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (91 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. No tak já si přilepila prsty k plastu, to byla chuťovka, ale netušila jsem, co s tím, protože to nešlo odlepit a docela to při každém pokusu dost bolelo. Tak jsem rychle začala googlit, až jsem narazila na váš článek, Trochu jsem kombinovala vaše rady a zabralo to, ale byl to nervák tedy. Díky za článek, velká záchrana mého prstu.

  2. Děkuji za váš článek, byl pro mě záchranou, když jsem si potřísnila své nejoblíbenější tričko právě vteřinovým lepidlem. Málem mě z toho kleplo, ale díky vašemu návodu jsem ho odstranila a je zase jako předtím.

  3. Děkuji opravoval jsem prasklou plastovou krabičku a bylo to super díky.

  4. Děkuji za váš článek, který mi pomohl, když jsem si slepila vteřinovým lepidlem prsty. Hledala jsem s dcerou, jak se toho z prstů zbavit a ten trik s odlakovačem byl super.

  5. Mockrát děkuji za váš článek, opravdu mi hodně pomohl. Byla jsem na prášky, protože jsem nemohla dostat vteřinové lepidlo ze svého pracovního saka. Naprostá katastrofa nakonec dopadla moc dobře.

Přidat komentář

Recenzer
Logo