Jak vyčistit koberec?

Přestože se v dnešní době řada domácností přiklání k tomu, že má plovoucí podlahy, případně upřednostní dlažbu či jiné tvrdé povrchy, koberce mají stále své stabilní místo a řadí se k oblíbeným podlahovým krytinám. Koberec dodá každé místnosti pocit útulnosti, poskytuje komfort při hraní vašich dětí na podlaze, protože izoluje chlad a zároveň zpříjemní chůzi, pokud rádi chodíte bez bot.

Za nějaký čas ztratí každý koberec zajde a postupně se sešlape i kobercový vlas. Pravidelné vysávání pomocí vysavače pomůže sice zbavit koberec nečistot, jako je prach, chlupy, drobečky atd., ale nevrátí mu původní vzhled a barvu. Kromě toho se mohou na kobercích objevit nežádoucí skvrny a občas i zápach, zvlášť když vám na podlahu upadne nějaké jídlo a kousek ulpí na vláknech koberce.

Porovnat ceny čisticích prostředků

Bez vysavače ani ránu

Ten, kdo má doma koberec nebo by si ho rád pořídil bude rozhodně potřebovat kvalitní vysavač. Existuje nepřeberné množství výrobců, tedy značek a samozřejmě i typů.

Na výběr jsou bezsáčkové vysavače, sáčkové, parní, tyčové, průmyslové, centrální, ale také parní či vysavače s vodním filtrem. Nechybí ani bohaté příslušenství, které si můžete dokoupit podle libosti, pokud vám základní kousky, se kterými vysavač kupujete nebudou stačit.

Na vysávání je potřeba systém

Možná nad tím mávnete rukou, protože přeci stačí vyluxovat jen ty části koberce, kde nic není, ale to je velká chyba. Než začnete luxovat, je potřeba se na to trochu připravit každou místnost, kterou se chystáte vysávat. Jak taková příprava vypadá?

Odstraňte všechny nežádoucí předměty z podlahy, zvlášť pokud máte děti či domácí mazlíčky, jako jsou hračky, časopisy, míčky atd., zkrátka vše, co by mohlo při nechtěném vysání mechanicky poškodit vysavač. Nezapomeňte mrknout i pod nábytek, kde mohou být takové věci zapadlé rovněž, včetně například mincí.

Naučte se používat nástavce na vysavač na čalounění, tvrdé podlahy, koberce a další. Snadno se tak vysavačem dostanete třeba pod pohovku. Tam se mohou tvořit usazeniny prachu a tvořit nepříjemné chuchvalce.

Koberec vysávejte vertikálně i horizontálně. V praxi to znamená, že nejdřív jezdíte po koberce dopředu a dozadu, poté z levé strany na pravou a naopak. Snadno se tak dostanete ke všem částem vlákna, protože ta kobercová mají tendenci se kroutit.

Vysávat se musí s železnou pravidelností. Z obecného hlediska je dobré luxovat minimálně jednou týdne. Pokud máte kočku, psa, nebo i jiné domácí mazlíčky, budete muset luxovat třeba i třikrát týdně, někdy až čtyřikrát.

Jen dobře vysátý koberec udělá dojem. Když k vám někdo přijde a uvidí na podlaze drobky, chlupy a chuchvalce všeho možného, příště už si návštěvu rozmyslí, a ještě vám může udělat ostudu.

Jak vyčistit koberec ručně?

Prvním krokem bylo vysávání, o kterém jsme si psali v předchozím odstavci. Koberec musíme zbavit veškerého prachu a nečistot, jako jsou drobky, chlupy, vlasy a podobně. Když se rozhodnete čistit tento druh podlahové krytiny na sucho, budete potřebovat prášek, který rozsypete na koberec. Pokud má koberec vyšší vlas, je nutné čistící prášek pomocí kartáče tzv. vmasírovat dovnitř. Vedle prášku je možné použít také pěnu, ta rovněž funguje na suché bázi.

Pro mokré čištění stačí prášek používaný na koberce smíchat s vodou podle návodu uvedeného na obalu a vzniklou pěnu s vodou nanášet na koberec pomocí kartáče nebo houbičky. Poté necháme působit tak dlouho, jak je uvedeno na obalu.

Tato doba působení je stanovena výrobcem a je doporučeno jí dodržovat a zbytečně nepřekračovat, aby nedošlo k poškození koberce. Jakmile koberec uschne a vypadá, jak má, znovu všude vyluxujte.

Jak se zbavit zvířecích chlupů z koberce?

Domácí mazlíček, ať už kočka, pes, králík, morče nebo jiný dokáže přidělat spoustu práce. To platí dvojnásob ve chvíli, kdy línají a přeměňují srst.

Vyčistit koberec od chlupů je občas hodně tvrdý oříšek. Jistě mi dáte za pravdu, že s převážnou část chlupu z koberce jednoduše nedostanete. Občas to totiž vypadá, jako když je k té podlaze někdo snad přilepil.

Velkou pomůckou je vlhká houba, kterou budeme přejíždět po koberci a využijeme ji tak jako takový lapač chlupů. Kdo nemá chuť na takovou činnost namáhat kolena, může klidně použít tyč od smetáku a houbu na ní jednoduše připevnit.

Vyklepávání koberců jako za starých časů

Dříve se vždy vytahoval koberec na klepače, které byly instalovány venku před domem. Dnes už to sice mnoho lidí považuje za nežádoucí přežitek, ale věřte, že dobře vyklepaný koberec má něco do sebe. Nejen, že z něj vyprášíte usazený prach, ale zároveň ho provětráte. Každý, kdo má možnost takto svůj koberec vyklepat, by to měl praktikovat pravidelně.

Čištění koberců vysavačem na tepování

Jde o speciální vysavač na mokré čištění, který váš koberec zbaví veškerých zaschlých skvrn, prachu a dalších případných nečistot. Přestože takový vysavač není mnohdy levnou záležitostí, rozhodně si svou pořizovací cenu odpracuje na 100 %. Jeho použití je praktické, vysoce efektivní a hlavně jednoduché.

Vysavač na mokré čištění disponuje nádobou určenou na vodu a také na čistící přípravek. V průběhu čistícího procesu je voda velkým tlakem vtlačována do kobercových vláken, díky čemuž se rozpustí nečistoty, skvrny i prach.

Špína s prachem je pak vysávána v tekutině do zachycovací nádoby vysavače. Kromě koberců se dají tyto přístroje použít také na čištění matrací, pohovek a čalouněného nábytku.

Co nejčastěji ulpí na koberci jako skvrna?

 • Káva
 • Víno
 • Ovocné šťávy
 • Čaj
 • Čokoláda
 • Pokrmy
 • Krev
 • Moč
 • Žvýkačka
 • Vosk
 • Tuk
 • Make-up
 • Lak na nehty

Jak vyčistit koberec bez chemie?

Podobně jako u jiných činností, také zde platí, že babské rady fungují dokonale. Vedle prachu, se na koberci zachycují zbytky pokrmů, rozlité tekutiny, ale i tělní tekutiny zvířat atd. Naše babičky uměly používat takové suroviny, které má doma v podstatě každý.

Někdo čistí koberec octem, další solí, někomu stačí jedlá soda a takhle by mohl člověk pokračovat i s jinými domácími pomocníky.

Pojďme se teď společně podívat na to, jak tyto ingredience/suroviny vlastně použít, aby nedošlo k zbytečnému poškození koberce. Je dobré zmínit, že vedle skvrn pomáhají rovněž na odstranění zápachu.

Jak vyčistit koberec jedlou sodou?

Pokud se vám zdají barvy na koberci značně zašlé nebo se z něj line nepříjemný zápach, je nejvyšší čas ho vyčistit. Začněte tím, že pečlivě vysajete celou místnost a nasadíte si úklidové rukavice.

Na menší skvrny stačí nasypat větší množství jedlé sody a dané místo postříkat horkou vodou. U velkých skvrn bude nutné použít houbičku nebo malý kartáček, aby se soda dostala i do kobercových vláken.
Po aplikaci nechte minimálně 3 – 4 hodiny působit. Jakmile jedlá soda na koberci zaschne, znovu koberec vysajeme tam, kde se nacházela skvrna.

Jestli jen chcete zbavit koberec zápachu, posypte jej sodou v místě zápachu a nechte několik hodin působit. Pak už jen stačí koberec vysát. V případě potřeby můžete několikrát opakovat.

Jak čistit koberec octem?

Zašedlý koberec bez jakékoliv jiskry umí člověka otrávit, ovšem díky obyčejnému octu může zase zářit jako nový. Ocet totiž zvládne koberec natolik oživit, že mu navrátí původní zabarvení.

Do 1 litru vody vmícháme 20 ml klasického kuchyňského octa. Vzniklý roztok aplikujte na koberec, ale tak, aby byl jen navlhlý, nikoliv mokrý. Nechte 20 minut působit a následně několikrát otřete suchým hadrem. Nakonec stačí už jen koberec vysát a je hotovo.

Dobré je vyzkoušet sílu roztoku v místě, kde je koberec zakrytý třeba konferenčním stolkem nebo jiným kouskem nábytku, který je snadné kousek odsunout. U některých koberců je totiž problém se stálostí barev a takový roztok je může nechtěně vybělit, proto je lepší se přesvědčit, že takovou očistnou kůru vás koberec přežije bez úhony.

Jak vyčistit koberec od kávy?

Budete potřebovat papírové utěrky, k nim perlivou vodu a sůl (případně citronovou šťávu, líh, vinný ocet nebo třeba peroxid vodíku). Nejdřív odsajte tekutinu papírovými utěrkami, tím zbavíte koberec rozlité kávy.
Skvrnu pak polijte perlivou vodou, zasypte solí a nechte působit. Následně otřete čistým navlhčeným hadrem a papírovými utěrkami dosušte. Když první pokus nezabere, pokapejte skvrnu citronovou šťávou, octem nebo jen polijte perlivou vodou, nechte působit pár minut a dočistěte lihem. Nakonec stačí suchý koberec vysát.

Jak vyčistit koberec od krve?

Opět začněte tím, že pomocí papírových utěrek odsajete z koberce tolik krve, kolik půjde. Poté postižené místo omývejte studenou vodou (nesmí být nikdy teplá, jinak se krev srazí a skvrny se už nezbavíte).

Když se krev začne rozpouštět, pokračuje s mytím studenou vodou a odsávejte přebytečnou tekutinu papírovými utěrkami. Potom posypte solí a nechte aspoň 2 hodiny působit. Sůl vymyjte navlhčeným hadrem. Celý postup opakujte, dokud skvrna nezmizí.

Jak vyčistit koberec od červeného vína?

Papírový utěrky jsou nepostradatelné i v tomto případě. S jejich pomocí je potřeba odsát tolik tekutiny, kolik jen půjde. Důležité je utěrky pouze přikládat, nikoliv skvrnu otírat, tak se akorát zvětší.
Na skvrnu nejlépe nastříkejte citronovou šťávu a zasypte jedlou sodou. Nechte cca 30 minut působit a pak opatrně setřete vlhkým hadrem zbytky a dosušte. Nakonec koberec po úplném oschnutí vysajte.

Jak vyčistit koberec od vosku?

Svíčky milujeme všichni, zejména pak o svátcích, ovšem stačí chvilka nepozornosti a vosk je na koberci. Na jeho odstranění potřebujete, aby ztuhnul, s čímž pomůže obyčejná kostka ledu, kterou si dáte do igelitového sáčku a s ním poté přejíždíte po vosku.

Ten zatuhne a vy jej snadno odloupnete od koberce, přičemž jeho zbytky jednoduše vysajte. Pokud vám na kobercových vláknech zůstanou částečky vosku, naskládejte na sebe několik vrstev papírových utěrek a přejíždějte po nich horkou žehličkou. Vosk trochu povolí a jeho zbytky se nasají do papírových utěrek. Pak už jen vysajte koberec a je hotovo.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (30 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

10 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Potřeboval jsem vyčistit koberec od krve, takže jsem zkusil váš návod a skutečně fungoval. Krásně všechno pustilo a koberec nenese vůbec žádné stopy.

 2. Naprosto úžasný je ocet ve vodě, na což jsem tedy moc nevěřila. Když jsem narazila na váš článek, říkala jsem si, že ocet na koberec bude o ničem, ale opak je pravdou, skutečně to perfektně funguje.

 3. Vylil jsem na koberec červené víno a byl jsem na prášky, protože mi to nešlo vyčistit. Naštěstí jsem při hledání nějaké rady na internetu našel váš článek, který mě zachránil doslova za minutu dvanáct. Vše krásně pustilo a není ani poznat, že byl někdy koberec politý.

 4. Úžasné, potřísnila jsem koberec vylitou kávou a díky vám se mi vše podařilo vyčistit, aniž by na to přišel přítel, který si na svůj kobereček u křesla potrpí. Moc děkuji za článek.

 5. Díky za zajímavé rady, kterých jsem nedávno využila. Zkusila jsem na koberec jedlou sodu a naprosto úžasné. Fungovalo to skvěle a koberec byl krásně čistý.

 6. Naštěstí fungovala na koberec jedlá soda. Díky za článek, jinak by mně manželka asi uškrtila, protože ta předložka je její zamilovaná.

 7. Dokud jsem se neřízla do ruky a nepotřísnila si koberec od krve, nevěděla jsem, co to znamená čistit ho od skvrn. No málem jsem zešedivěla, protože mi to vůbec nešlo dolů. Zachránil mě váš článek, na který mě upozornila kamarádka a koberec je zase jako nový.

 8. Vy jste normálně moje záchrana, už jsem myslela, že se zblázním, když jsem nechtíc upustila sklenku červeného vína a to se rozstříklo doslova po celém koberečku. No naštěstí jsem narazila na váš článek a skutečně to fungovalo.

 9. Já jsem byla na prášky, protože mi spadla svíčka na zem a vosk byl rozehřátý. D9ky za váš článek, protože mi pomohl s vyčištěním nepříjemné skvrny. Už jsem se bála, že budu muset koberec nakonec vyhodit.

 10. Moc děkuj za váš článek, byla to spása. Rozlila jsem totiž na světlý koberec červené víno a nevěděla si rady s vyčištěním skvrny.

Přidat komentář

Recenzer
Logo