Jak vyčistit indukční desku?

Většina z nás používá indukční desku skoro každý den. Její koupí a používáním to ale zdaleka nekončí. Deska vyžaduje kromě správného používání i pravidelnou péči a údržbu, která je velmi důležitým prvkem.

Údržba indukční desky není vůbec složitá. Její povrch je totiž rovný, což značně usnadňuje čištění narozdíl třeba od plynové desky. Musíme ale pamatovat na to, že deska je velmi jemná, takže není dobré používat ostré materiály jako je ocelová vlna. Desku by totiž mohla snadno zničit. V obchodech jsou různé prostředky, které nám pomohou s údržbou.

Proč čistit indukční desku?

Kromě toho, aby byla udržovaná v čistotě, má její čistota vliv také na správnou funkci desky. Díky pravidelnému udržování se nemusíte bát, že by jen tak z ničeho nic deska sama od sebe přestala fungovat. Kromě toho nebude mít také zbytečné energetické ztráty. A v poslední řadě, kdo by chtěl vařit na špinavém prostoru? Asi nikdo.

Jak nejlépe vyčistit indukční desku?

Zvolený čistící prostředek použijeme v kombinaci s jemnou utěrkou. Po každém vaření bychom desku měli důkladně utřít a omýt, aby na ní nezůstaly žádné zatvrzelé nečistoty. Díky pravidelnému mytí desky docílíme toho, že udržíme její lesk.

Přesný postup čištění

  1. Postříkáme desku troškou prostředku a vytřeme do sucha za pomoci jemného hadříku, který jsme si předtím navlhčili v teplé vodě.
  2. Pokud máme problém s odstraněním zaschlých nečistot, stačí namočit hadřík ve vodě smíchané s jedlou sodou. To by mělo pomoci.

Jak vyčistit skvrny na sklokeramické desce?

Skvrny, které se nedají jen tak snadno vyčistit, mohou být důsledkem zanedbaného úklidu, taktéž ale třeba přepáleného hrnce. V každém případě se dají skvrny vyčistit poměrně snadno. Postačí vám k tomu Jar a houbičku na nádobí. To ale pomůže při menších nečistotách.

Naopak, pokud už Jar s houbičkou nestačí, musíme sáhnout po speciálních čistících prostředcích anebo osvědčených domácích postupech vypsaných výše.

Jak se zbavit mastnoty z indukční desky?

V porovnání s ostatními nečistotami je odstraňování mastnoty nejpracnější. Každé jídlo, které připravíme, totiž po sobě zanechává mastnotu. A nejenže se jí těžko zbavuje, ale také hluboko usazuje. Proto každou mastnou stopu musíme odstranit ještě dříve, než zaschne.

Na smytí mastnoty budeme potřebovat obyčejný tekutý prostředek, kterým myjeme nádobí a houbičku. Tento prostředek totiž umí mastnotu z nádobí, a tudíž si hravě poradí i se skvrnami od mastného jídla na indukční desce.

Pokud i po jednom čištění mastnota stále nezmizela, opakujeme postup do té doby, než tam nebude. Prostředky na mytí nádobí jsou naprosto bezpečnou volbou i pro mytí desky a nevzniknou na ní žádné škrábance.

Odstranění menších nečistot z indukční desky

Pokud se chceme zbavit menších nečistot, desku stačí otřít houbičkou a vodou, následně použijeme suchý papírový ručník.

Jak odstranit zaschlou špínu?

Zaschlá špína se může zdát jako velký oříšek, nicméně i s tou si hravě poradíme. Stačí namíchat speciální roztok – vodu s trochou prostředku na mytí nádobí, případně i s trochou octa nebo mýdlového roztoku, pokud špína napoprvé nejde umýt.
Po vyčištění špíny vysušíme do sucha desku papírovým ubrouskem či jemným hadříkem.

Osvědčené domácí postupy, když nic nepomáhá

Citronová šťáva

Citronovou šťávu nalijeme na nečistoty a necháme asi dvacet minut působit. Poté stačí setřít jemným hadříkem, nebo ubrouskem.

Mycí prášek, prášek do pečiva a peroxid vodíku

Smícháme všechny suroviny a taktéž necháme zhruba dvacet minut zapůsobit. Potom smyjeme.

Mix jedlé sody, kuchyňské soli a octa

Smícháme a necháme půl hodiny na desce. Nečistoty samy pustí a potom stačí jen umýt a utřít do sucha hadříkem.

Co nepoužívat při čištění?

Rozhodně nedoporučujeme na čištění zaschlých skvrn a nečistot používat nůž, drsné houbičky na nádobí anebo drátěnky. Všechny tyto věci by mohly indukční desku akorát poškrábat a zničit.

Co používat při čištění?

Pouze škrabku/špachtli určenou přímo na seškrabávání podobné špíny.

Shrnutí

Na závěr si shrneme, na co si dát hlavně pozor:

  1. Udržujte desku v čistotě
  2. Desku čistíme kvůli její správné funkci a aby byla čistá
  3. Používáme jenom určené čistící prostředky, případně směsi uvedené výše
  4. Nikdy na seškrabávání špíny nepoužíváme drsné předměty

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (61 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt. Jsme i na sociálních sítích: Instagram a Facebook.

1 komentář
  1. Vždycky jsem si myslela, že se dá indukční deska jen tak otřít a veškeré nečistoty jsou fuč. No, to jsem se pěkně spletla, protože dostat z ní mastnotu, to byl tvrdý oříšek. Moc děkuji za váš článek, už jsem byla málem šedivá, protože to prostě nešlo jen tak vodou a bála jsem se cokoliv použít, abych si indukční desku nezničila.

Přidat komentář

Recenzer
Logo