Indukční varné desky

Indukční varná deska je považována za nejlepší možnou variantu ohřevu. Tento typ varné desky je totiž schopen rozpoznat dno nádoby a ohřívá pouze její dno. Poté, co hrnec nebo pánev z varné zóny odstraníte, bude se deska okamžitě ochlazovat. Díky tomu jsou indukční desky velmi bezpečné a eliminují možnost připalování jídla. To pak velmi usnadňuje jejich čištění.

Indukční varné desky využívají pro svůj provoz elektromagnetickou indukci. Při tomto procesu se ohřívá pouze dno nádoby a nedochází tak ke zbytečným tepelným ztrátám. Díky tomu patří indukční vaření k tomu vůbec nejšetrnějšímu, co se spotřeby energie týká. Další výhodou indukčních desek je rychlé vaření a prakticky okamžitá regulace teploty. Indukční desky mají také nejvíce možných funkcí, kromě těch praktických se jedná i o několik bezpečnostních funkcí.

Indukční varnou desku je dobré vybírat podle několika parametrů. První co vás bude zajímat je vzhled a velikost desky. Varnou desku budete muset zapustit do kuchyňské linky. Do ní budete muset vyříznout otvor, který musí odpovídat velikosti desky. Dalším důležitým parametrem je výkon, ten určuje, jak rychle dokážete pokrmy uvařit. Výrobci běžně udávají součet všech varných zón. Za minimum se považuje výkon okolo 6 000 W. Nakonec je nutné vybrat preferovaný způsob ovládání a počet funkcí, které jste schopni využívat. Na výrobu desky se používá sklokeramika, při výběru se tak nemusíte zabývat výrobním materiálem, ale zvolíte pouze požadovaný vzhled. Indukční desky se vyrábí v různých podobách i odstínech.

Porovnat ceny desek

Nejlepší indukční varné desky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Bosch PVS651FC5E 98 % 10 897 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Electrolux EIV634 95 % 9 590 Kč Zobrazit Allegro.cz
3. Electrolux EHH 6240 ISK 92 % 5 987 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Beko HII 64500FHT 89 % 14 890 Kč Zobrazit Expert.cz
5. Whirlpool WL B8160 NE 88 % 7 199 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Indukční varnou desku můžete koupit jako variantu s rámečkem a bez rámečku.

 • Varná deska s rámečkem – první možností jsou varné desky doplněné o nerezový rámeček. Rámeček plní designovou i bezpečnostní funkci a chrání desku proti případnému mechanickému poškození. Díky rámečku se vám nestane, že špatnou manipulací kousek desky odštípnete. Nevýhodou této varianty je náročnější čištění.
 • Varná deska bez rámečku – tyto desky působí elegantně a minimalisticky. Jejich výhodou je, že dokonale splynou s kuchyňskou linkou. Jejich výhodou je i snadnější údržba, protože deska je dokonale rovná a nezachytávají se za ní nečistoty. Okraje desky bez rámečku mohou být zaoblené nebo zkosené. Nevýhodou však je větní náchylnost k poškození desky.

Velikost

Další, co budete muset zvážit je velikost varné desky. Varné desky se vyrábí v několika různých šířkách od 55 – 90 cm. Koupit však můžete i menší varianty. S velikostí desky pak úzce souvisí i počet varných zón.

Počet varných zón

Indukční varné desky mohou mít 1 – 6 varných zón. Nejoblíbenější jdou desky se 4 různě velkými plotýnkami. Na chatu nebo do karavanu můžete vzít varnou desku s 1 – 2 varnými zónami. Méně početné rodině postačí i deska se 3 plotýnkami.

Jednou z funkcí, které indukční varné desky nabízí je možnost jednotlivé varné zóny spojit v jednu velkou zónu. Díky tomu budete moci k vaření použít i opravdu velké nádoby jako například zavařovací hrnec, ale i různé plechy atd. Kromě této varianty lze pořídit i indukční desku, která umožňuje spojit jen dvě varné zóny.

Zapojení

Indukční varné desky se připojují dvěma způsoby. Využít můžete klasickou jednofázovou zásuvky na 230 V, ale většina desek se připojuje na třífázový proud. Díky připojení na třífázový proud budete moci naplno používat všechny varné zóny zároveň. Jestliže preferujete klasické 230 V zapojení, soustřeďte se při výběru na spotřebiče s označením Power Management. Způsob, jakým je možné varnou desku zapojit, najdete uvedeny na každém spotřebiči. V případě špatného zapojení riskujete poškození desky.

Výkon

Varné indukční desky se liší svým výkonem. Ten úzce souvisí s velikostí desky a počtem varných zón. Výkon dále ovlivňuje rychlost vaření. Výkony jednotlivých varných zón se sčítají, za základ se považuje varná deska s výkonem 6 – 7 000 W, ale dražší desky jsou mnohem výkonnější.

 • Nejmenší varná zóna má výkon od 1 000 – 1 800 W
 • Středně velká varná zóna má výkon v rozmezí 1 500 – 2 300 W
 • Největší varné zóny mohou mít výkon 2 300 – 4 200 W

Funkce

Největší předností indukčních varných desek jsou různé funkce. Mnohé funkce nabízí každá deska, ty dražší pak nabízí i několik nadstandardních funkcí.

 • Indukce s odsáváním – nejmodernější varné desky mohou mít ve spodní části zabudovanou digestoř. Ta se stará o odsávání páry a pachů. Výhodou těchto desek je ještě větší efektivita a úspora. Dále se pak vyznačují tišším chodem.
 • Booster – tuto funkci nabízí praktický každý vařič. Booster je funkce, která zajisté velmi rychlý ohřev.
 • Detekce nádobí – bezpečnostní funkce, která varnou zónu vypne, pokud z ní odejmete hrnec či pánev.
 • Stop&Go – pomocí této funkce můžete varnou zónu rychle zastavit a zase spustit. Funkci využijete kdykoliv budete muset narychlo opustit kuchyni.
 • Detekce podpětí a přepětí – další bezpečností funkce, která ochrání varnou desku před možným poškozením.
 • Flexi zóna – díky této funkci můžete používat i nádobí nadstandardních rozměrů. Flexi zóna umožňuje spojit více zón v jednu.
 • Časovač – díky časovači budete mít přehled o délce vaření jednotlivých pokrmů.
 • Detekce prázdného hrnce – pokud na zapnutou varnou zónu postavíte prázdnou nádobu, dojde ke snížení jejího výkonu.
 • Ochrana proti přetečení – pokud dojde k přetečení obsahu hrnce, dojde k vypnutí plotýnky.
 • Ochrana před vznícením oleje – bezpečnostní funkce, která zajistí, že teplota nestoupne nad 300°C. Jedná se o hraniční teplotu, při které nedojde ke vznícení oleje.
 • Dětská pojistka – praktická funkce, která zabrání nežádoucímu zapnutí varné zóny.
 • Indikátor zbytkového tepla – informuje vás o skutečnosti, že je varná zóna horká a ochrání vás před možným spálením.

Značka

Indukční varnou desku najdete na trhu v mnoha podobách. Klasikou jsou černé varné desky, které jsou na trhu zastoupeny v mnohem větším počtu. Menší výběr máte v případě, kdy hodláte domácnost vybavit bílou indukční deskou. Dále lze sehnat desku ve stříbrné, šedé nebo hnědé barvě. Indukční desku koupíte od značky jako Electolux, Whirlpool, Mora. Siemens, Amica, Concept, Bosch či AEG.

Cena

Cena je odvozena od velikosti, vzhledu či funkcí varné desky. Za dvouplotýnkový vařič zaplatíte méně než 5 000 Kč. Klasickou velikost koupíte již za cenu okolo 6 000 Kč. V tomto případě se jedná o méně vybavené varné desky. Náročnější uživatelé mohou za indukční desku zaplatit více než 10 000 Kč.

Porovnat ceny desek

Otázky a odpovědi

Jaké jsou výhody a nevýhody indukčních desek?

Indukční desky jsou oblíbené díky svým pokročilým funkcím. Výhodou indukčních desek je i nízká spotřeba energie a rychlé vaření. Díky tomu, že se při vaření neohřívá celá plocha, bude jednoduché i její údržba. Nemusíte zde řešit náročné čištění připečených zbytků potravin. Indukční varné desky mají i svoje nevýhody. Tou první je nutnost používat speciální nádobí. Druhou nevýhodou je pak vyšší pořizovací cena. A za třetí nevýhodu lze považovat vyšší hlučnost desky, indukce je totiž ochlazována ventilátorem.

Jaké nádobí je nutné použít v kombinaci s indukční varnou deskou?

Použít můžete pouze nádobí s feromagnetickým dnem. To, zda se jedná o vhodné nádobí, poznáte více způsoby. Nádobí na indukci může nést označení Induction, případně můžete na jeho spodní straně najít symbol cívky. Nádobí pak můžete vyzkoušet pouhým přiložením magnetu na dno hrnců a pánví. Pokud bude magnet na dně držet, bude možné nádobu na indukci použít.

Lze indukční desku použít i s jiným nádobím?

Pokud máte svoje oblíbené nádobí, kterého se nechcete vzdát, budete k indukci muset přikoupit speciální adaptér. Adaptéry na trh dodává několik výrobců a k dostání jsou v několika velikostech.

Závěr

Indukční varné desky představují nejmodernější způsob vaření. Indukce je nejméně náročná na spotřebu elektrické energie, protože ohřívá pouze spodní část nádoby a nedochází tak ke zbytečnému úniku tepla. Samotné vaření je pak velmi rychlé a výhodou je i velmi přesná regulace výkonu jednotlivých varných zón.

Indukční desky mají mnoho praktických i bezpečnostních funkcí a k dostání jsou v několika velikostech a barevném provedení. Co se týká vzhledu, můžete koupit varnou desku s rámečkem i bez rámečku, každá varianta má své pro a proti. Zvolit můžete i způsob zapojení a vybrat musíte dostatečně výkonnou desku, díky které uvaříte pokrmy opravdu rychle.

Indukční varné desky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.expert.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (63 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Vždy jsem na vaření používala litinové plotýnky, bez ohledu na to, jestli jsme měli vařič, varnou desku či rovnou sporák. Letos jsem se rozhodla pro změnu a pořídila indukční varnou desku od značky Bosch a vaření je o hodně rychlejší než dřív. Byla to skvělá investice, jsem za ni moc ráda.

Přidat komentář

Recenzer
Logo