Varné desky

Nejoblíbenější typy varných desek

Při výběru vhodné varné desky je třeba zohlednit to, jakým způsobem bude docházet k přeměně energie na teplo, tedy jestli preferujete vaření na plynu nebo elektrice.

Podle počtu členů domácnosti můžete vybírat velikost a počet plotýnek nebo varných zón. A aby varná deska ladila se zbytkem kuchyně, bude vás zajímat také vzhled. Ten může být klasický, moderní nebo v podobě retra.

Elektrické varné desky mohou disponovat řadou praktických a bezpečnostních funkcí, u tohoto spotřebiče je nutné zohlednit také spotřebu, záruční a pozáruční servis.

Porovnat ceny varných desek

Nejlepší varné desky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Whirlpool WL B1160 BF 100 % 10 990 Kč Zobrazit K24.cz
2. Bosch PVS651FC5E 98 % 9 890 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Gorenje IS645BG 97 % 11 990 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Electrolux EHH 6240 ISK 93 % 5 420 Kč Zobrazit Siko.cz
5. Amica DS 6401B 90 % 3 569 Kč Zobrazit Mall.cz

Rozdělení podle zdroje energie

K tomu hlavnímu parametru patří zdroj energie, který budete využívat. Vybírat můžete mezi plynem a elektrickou energií. Každému vyhovuje něco jiného a oba způsoby mají svoje klady i zápory. Jednoznačně nelze ani říct, který způsob přeměny je lepší, záleží především na zvyku.

Jestliže chcete využívat výhody plynu a elektřiny, můžete si koupit kombinovanou varnou desku. Ta disponuje elektrickými i plynovými plotýnkami. K dostání je kombinace indukce a plynu, díky čemuž nechybí ani praktické funkce.

Plynová varná deska

Plynová deska patří ke klasice, na kterou nedají dopustit ani profesionální kuchaři. Plynové varné desky mají vysoký výkon, rychlý náběh při ohřevu. Plamen je možné jednoduše regulovat, bezpečnost používání zajišťují bezpečnostní pojistky. Hořáky můžete zapalovat díky elektrickému zapalovači, který je součástí modernějších typů.

Nevýhodou je nutnost připojení k rozvodu zemnímu plynu. Některé je však možné připojit k propanbutanové bombě. Tuto skutečnost si však před koupí ověřte u výrobce.

Litinová varná deska

Elektrické varné desky s plotýnkami vyrobenými z litiny patří k nejlevnějším typům. Litinová deska disponuje vystouplými plotýnkami a jsou vybaveny mechanickým ovládáním.

Co se týká spotřeby elektrické energie, patří tento typ k nejméně úsporným, využitelnost je v tomto případě asi 60%. Jsou také náchylné ke korozi a mají horší regulaci teploty. Pro tuto variantu je typické dlouhé zahřívání i následní chladnutí plotýnky. U těchto typů nečekejte ani žádné další funkce.

Sklokeramická varná deska

Sklokeramické desky fungují stejně jako litinové. Po zapnutí dojde k zahřátí celého povrchu desky, teplo poté absorbují nádoby, které jsou na ní postavené.

Oproti litinových jsou však úspornější, díky rovnému povrchu totiž nedochází k možným energetickým ztrátám. Jsou doplněny o několik funkcí, ke kterým patří dětský zámek, časovač, booster a další. Ovládají se nejčastěji pomocí dotykového ovládání. Po dovaření varné plochy postupně chladnou.

Indukční varná deska

Indukční varné desky patří k tomu nejlepšímu, co je v současné době k dostání. Vaření patří k nejrychlejšímu a nedochází při něm k žádným ztrátám, je tedy zároveň nejúspornější. Po zapnutí dochází k okamžitému ohřevu nádoby, deska se však zahřívá pouze v místě, kde je umístěn hrnec nebo jiná nádoba.

Zbytek desky zůstává nadále chladný, výhodou je tak to, že se o její povrch nespálíte a nedojde ani k případnému připečení surovin, které na desku spadnou. Po odstavení nádoby je však teplá také varná zóna, na které se vařilo.

Oproti sklokeramické desce však velmi rychle chladnou, což vám neumožňuje udržovat pokrm teplý delší dobu. Tyto desky však vyžadují používat speciální nádobí, které má magnetické dno. Pokud však máte oblíbené nádobí, které tuto možnost nemá, můžete zakoupit podložku pro indukci, díky které je možné toto nádobí používat.

Nevýhodou těchto desek je hlučnost podobná bzučení nebo vibracím. Hluk způsobuje větrák, který odvádí přebytečné teplo, které se nachází pod deskou. Nemusíte se však bát nějakého velkého rušení, někdo tuto skutečnost v ruchu kuchyně ani nepostřehne. Indukční desky patří k nejdražším a bávají vybaveny mnoha funkcemi.

Velikost a počet plotýnek

Vestavěné varné desky disponují různým počtem plotýnek. Od jejich počtu je odvozena velikost desky. Nejběžnější rozměry jsou 30, 60 – 90 cm.

Nejmenší velikost umožňuje vařit na dvou plotýnkách, velikost 60 cm disponuje 4 plotýnkami. Největší varné desky mají rozměr od 70 – 90 cm a mohou mít 5 nebo 6 plotýnek nebo varných zón.

Vybírat můžete také uspořádání plotýnek. Nejvíce jsou zastoupeny spotřebiče, které mají dvě plotýnky vpředu a dvě vzadu. Lze ale koupit varnou desku, která má plotýnky v řadě vedle sebe. To vám umožní používat pro přípravu pokrmů také různě velké hrnce nebo pekáče.

Možnost použít nestandardní tvar nádobí umožňují také varné desky vybavené funkcí multi-zóna. S její pomocí můžete spojit dvě varné zóny a některé modely dokonce umožní využít celou plochu desky, díky čemuž můžete vařit i ve velkém hrnci, který zaujímá celou plochy desky.

Výkon

U elektrických varných desek vás bude zajímat výkon. Velikost výkonu má vliv na rychlost vaření. Díky většímu výkonu se bude varná deska rychleji zahřívat. Varná deska má pro každou zónu jinou velikost výkonu. Je to dáno rozdílnou velikostí plotýnek nebo varných zón. Po sečtení výkonu jednotlivých zón zjistíte konečný výkon spotřebiče.

Co se týká jednotlivých plotýnek, bývá výkon zpravidla 1 000 – 1 200 W u nejmenších varných zón. Středně velké zóny mají výkon 1 700 W, největší 2 300 W. Hořák WOK má výkon v rozmezí 3 800 – 4 000 W. Výrobce udává pouze celkový výkon, který by měl být alespoň v rozmezí 6 000 – 6 500 W.

Funkce

Přídavné funkce mají pouze sklokeramické a indukční desky. U plynových můžete narazit spíše na bezpečnostní prvky. Zde se nejčastěji setkáte s automatickým zapalováním plotýnek a z bezpečnostního hlediska, bývají tyto desky vybaveny také plynovou pojistkou, která vás chrání před případným únikem plynu.

Jestliže vám při vaření plamen z nějakého důvodu zhasne, přívod plynu je automaticky zastaven. Kromě těchto možností jsou plynové desky dále vybaveny dětskou pojistkou a modernější modely mohou disponovat také turbo hořákem.

Elektrické spotřebiče mohou disponovat několika funkcemi. Jejich počet je závislí na ceně. K těm základním patří časovač. S jeho pomocí můžete nastavit začátek i konec vaření.

Další častou funkcí je Booster, který umožňuje krátkodobě zvýšit výkon. Pokud budete muset vaření přerušit, můžete použít funkci Stop and Go, s její pomocí proces nejen přerušíte, ale po jeho opětovném zpuštění se vrátíte k původní teplotě.

Praktické jsou také funkce, které vám umožní nastavit přesnou teplotu vaření nebo funkce ohřívání. Flexi Full zóna vám dovolí spojit několik varných zón a používat i větší nádoby. Nejkvalitnější desky pomocí funkce 6. smysl automaticky nastaví výkon vhodný pro pomalé vaření, smažení atd.

Bezpečnost

Kromě praktických funkcí máte k dispozici několik funkcí bezpečnostních. Podobně jako dětská pojistka funguje i možnost uzamčení ovládacího panelu. Díky automatickému vypnutí se varná deska po odstavení hrnce sama vypne. Některé desky jsou vybaveny také praktickou ochranou proti přetečení, kdy v případě, že přetečení hrozí, dojde k přerušení vaření.

Ochrana proti vznícení oleje zajistí, že teplota varné zóny nepřesáhne 290°C. A některé modely dokáží automaticky snížit výkon v případě, že na varnou zónu položíte prázdný hrnec.

Značka

Výrobou varných desek se zabývá mnoho značek. K nejvíce oblíbeným patří Electrolux, Bosch, Amica, AEG, Gorenje, Mora, Beko nebo třeba Concept. U spotřebičů těchto a dalších známých značek máte jistotu v kvalitních provedení, výrobci poskytují na své výrobky několikaletou záruku, umožní odbornou instalaci, a také vám zajistí možný servis.

Cena

K nejlevnějším patří litinové varné desky. Ty koupíte za 2 – 3 500 Kč, v závislosti na počtu plotýnek. Jejich počet je však velmi omezený a jsou vhodnější spíše pro občasné vaření. Větší výběr máte v případě plynových a sklokeramických desek.

Lze je koupit od 3 000 a více Kč. I nejlevnější modely lze ovládat pomocí dotykového ovládání. Nejdražší sklokeramické desky stojí 5 – 6 000 Kč, za tuto cenu lze koupit i první indukční desky. Kvalitní indukční desku s mnoha funkcemi koupíte za 10 a více tisíc Kč.

Porovnat ceny varných desek

Údržba

O varnou desku je třeba dobře pečovat. Díky tomu zajistíte její bezproblémový chod. Nejlépe se čistí indukční varné desky. Ty stačí po dovaření otřít vlhkou houbičkou. U sklokeramických varných desek může dojít k připečení surovin, které budete moci odstranit speciální škrabkou.

Nejhůře se udržuje plynová deska. Při vaření vzniká mastná špína, kterou ve většině případů běžným prostředkem neodstraníte. V tomto případě se budete muset spolehnout na speciální odmašťovací přípravky, které jsou speciálně vyrobené na čištění plynových hořáků.

Otázky a odpovědi

Jak se varné desky ovládají?

Ovládání je mechanické v případě litinových a plynových varných desek. U sklokeramických a indukčních je ovládání dotykové. U kombinovaných máte k dispozici oba typy.

Kdy využijete adaptér na indukci?

Indukční varné desky vyžadují speciální nádobí s magnetickým dnem. Pokud máte nějakou oblíbenou nádobu, ale také třeba pressovač nebo jinou nádobu na přípravu kávy atd., které magnetické dno nemají a není možné je tedy v případě indukce použít, můžete si zakoupit speciální podložku, kterou na desku položíte a s její pomocí můžete použít jakékoliv nádobí.

Tyto adaptéry se vyrábí v několika velikostech a můžete je tak použít na všechny velikosti plotýnek. Pro bezpečnou manipulaci jsou adaptéry opatřeny odnímatelnou rukojetí.

Závěr

Varnou desku je možné koupit přes internet nebo ve specializovaných prodejnách. Ať ji budete pořizovat na jakémkoliv místě, zohledněte její instalaci. Správně zapojená varná deska vám zajistí nejen správný chod, ale především bezpečné používání. Pokud si tedy na zapojení netroufnete, spolehněte na pomoc odborníka.

Varné desky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Allegro.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.bydleniainspirace.cz, www.mall.cz, www.expert.cz, www.alza.cz, www.mora.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (40 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Mockrát děkuji za zajímavý článek, s jehož pomocí jsem si nakonec vybrala varnou desku Whirlpool WL B1160 BF. Naprosto ideální výběr, protože se opravdu vyplatilo dát na hodnocení zobrazené ve vašem článku, jsem nadšená, deska je skvělá.

  2. Srozumitelný článek, určitě všem usnadní práci při výběru varné desky.

Přidat komentář

Recenzer
Logo