Indukční sporáky

Indukční sporák je nejmodernější a zároveň nejúspornější verzí elektrického sporáku. Elektrické sporáky mohou být dále vybaveny sklokeramickou nebo litinovou varnou deskou. Varná deska indukčního sporáku pracuje na principu elektromagnetismu. Největší rozdíl oproti sklokeramické nebo litinové desce je ve způsobu, jakým se přenáší teplo. Velkou předností indukčních varných ploch je množství funkcí. Velkou výbavou se může pyšnit také elektrická trouba.

Při výběru indukčního sporáku hraje velkou roli pořizovací cena. Ta určuje výbavu, kterou indukční sporák nabízí. Kromě funkcí by vás měla zajímat energetická náročnost spotřebiče, vnitřní objem trouby či šířka sporáku. S tou souvisí i velikost varných zón.

Porovnat ceny sporáků

Typy

Indukční sporáky mohou být vestavné nebo volně stojící. Záleží pouze na vás, jaké variantě dáte přednost. Co se týká funkcí, není mezi jednotlivými typy žádný podstatný rozdíl. V obou případech určuje počet možných funkcí pořizovací cena. Indukční plocha je pak v obou případech vyrobena ze sklokeramiky.

 • Vestavné – vestavné sporáky mají varnou desku i pečící troubu oddělenou. Zvolit s pak můžete ze dvou typů. Prvním typem je závislá varianta, druhým varianta nezávislá. Výhodou vestavných desek je větší výběr tvarů, barev či vzorů. Za tuto možnost si však budete muset připlatit.
 • Závislá – sporák i trouba mají společné ovládací prvky a musí být umístěny vedle sebe.
 • Nezávislé – varnou desku i troubu může umístit kamkoliv a používat nezávisle na sobě.
 • Volně stojící – je samostatně stojící spotřebič, který kombinuje pečící troubu a varnou desku. K dostání je nejčastěji v šířce 50 a 60 cm. Výhodou je jeho jednoduší zprovoznění.

Varná deska

Výhodou varných desek je poměrně mnoho funkcí. Indukční varné desky patří k těm nejvybavenějším a nabízí toho skutečně mnoho. Čím dražší sporák koupíte, tím více toho budete moci využívat nejen u varné desky, ale i pečící trouby. Obvyklá velikost indukčních sporáků je 50 a 60 cm. Od velikosti se pak odvíjí rozmístění a velikost varných zón.

K nejběžnějším funkcím patří:

 • Booster – jedná se o extrémně rychlý ohřev. Tuto funkci nabízí většina varných desek.
 • Stop&Go – pomocí této funkce můžete varnou zónu rychle zastavit a zase spustit. Funkci využijete kdykoliv budete muset narychlo opustit kuchyni.
 • Flexi zóna – díky této funkci můžete používat i nádobí nadstandardních rozměrů. Flexi zóna umožňuje spojit více zón v jednu.
 • Detekce nádobí – bezpečnostní funkce, která varnou zónu vypne, pokud z ní odejmete hrnec či pánev.
 • Detekce prázdného hrnce – pokud na zapnutou varnou zónu postavíte prázdnou nádobu, dojde ke snížení jejího výkonu.
 • Detekce podpětí a přepětí – další bezpečností funkce, která ochrání varnou desku před možným poškozením.
 • Ochrana proti přetečení – pokud dojde k přetečení obsahu hrnce, dojde k vypnutí plotýnky.
 • Ochrana před vznícením oleje – bezpečnostní funkce, která zajistí, že teplota nestoupne nad 300°C. Jedná se o hraniční teplotu, při které nedojde ke vznícení oleje.
 • Časovač – díky časovači budete mít přehled o délce vaření jednotlivých pokrmů.
 • Dětská pojistka – praktická funkce, která zabrání nežádoucímu zapnutí varné zóny.
 • Indikátor zbytkového tepla – informuje vás o skutečnosti, že je varná zóna horká a ochrání vás před možným spálením.

Trouba

Indukční sporáky jsou vybaveny moderní elektrickou troubou. Elektrické pečící trouby nabízí díky množství funkcí široké využití a mají mnoho výhod. Tou největší je možnost regulovat velmi přesně teplotu a to v poměrně velkém rozsahu. Většinou se jedná o rozpětí 30 – 350°C. K běžné výbavě patří horní i spodní ohřev, horkovzdušné pečení, ventilátor a gril. Moderní trouby však nabízí další praktické funkce i pečící programy.

Objem trouby

Kromě různých programů je vhodné vybrat správnou velikost trouby. Konkrétně se jedná o vnitřní objem trouby. Velikost trouby se často odvíjí od počtů členů v domácnosti, ale velkou roli hraje i to, jakým způsobem jste zvyklí troubu používat. Myslet však musíte na to, že menší trouba bude rychleji ohřátá, což přinese nějakou úsporu energie. Ve velké troubě můžete používat i rozměrnější nádoby a péct objemnější potraviny.

 • 1-2 osoby – v tomto případě obvykle postačí trouba s objemem do 45 litrů
 • 2-3 osoby – menším rodinám mohou vyhovovat trouby s vnitřním objemem 40 – 70 litrů
 • 4 a více osob – do velkých rodin se vyplatí pořídit troubu s vnitřním objemem více než 70 litrů

Funkce trouby

Elektrické pečící trouby jsou součástí většiny domácností. Díky tomu přichází výrobci se stále novými funkcemi a pečícími programy. I ta nejlevnější trouba disponuje několika funkcemi, s rostoucí cenou pak roste počet funkcí i možností, které trouba nabízí. K dispozici můžete mít například:

 • Tradiční pečení – je tou nejběžnější funkcí, kterou nabídne každá trouba. Při tomto pečení dojde k aktivaci spodního i horního topného tělesa. Tento způsob pečení je vhodný při přípravě všech typů pokrmů.
 • Horkovzduch – také funkci horkého vzduchu najdete prakticky u každé trouby. V tomto případě se o rozhánění horkého vzduchu postará ventilátor. Díky němu je po celém vnitřku trouby konstantní teplota. Díky tomu můžete péct na několika úrovních zaráz. Funkce horkého vzduchu je mimořádně vhodné při přípravě cukroví a dezertů.
 • Gril – další oblíbená funkce, díky ní budete moci připravit chutné grilované pochoutky.
 • Parní pečení – je nadstandardní funkce, kterou nabízí dražší trouby. Díky parní funkci můžete připravit pokrmy zdravým a moderním způsobem. Při parní přípravě si pokrmy zachovají svoji chuť a jako bonus i většinu vitamínů.
 • 3D pečení – jedná se o pečení na více úrovních. Připravovat můžete více různých pokrmů, aniž by došlo k promíchání chutí nebo vůní.
 • Mikrovlnný ohřev – pečící troubu budete moci používat i jako klasickou mikrovlnku.
 • Rozmrazování – funkce, která vám umožní šetrně rozmrazovat potraviny.
 • Časovač – je funkce, díky které můžete nastavit čas pečení. Po uplynutí nastavené doby se trouba dokáže sama vypnout.
 • Dětská pojistka – stejně jako varná zóna, má i pečící trouba dětskou pojistku, která ochrání děti i celou domácnost.

Další možnosti trouby

Kromě pečících funkcí a programů mají elektrické trouby různou výbavu, která vám používání trouby usnadní:

 • Chlazení dvířek – praktický bezpečnostní prvek, který zabrání možnému spálení dětí i dospělých. Dvířka trouby zůstanou studená i při pečení na vysokou teplotu.
 • Tlumené zavírání – prvek, který vám zaručí šetrné a tiché zavírání dvířek. K zavření dvířek postačí pouze váš jemný dotek.
 • Termosonda – součástí pečící trouby může být i termosonda. S její pomocí můžete kontrolovat teplotu uvnitř připravovaných pokrmů. Sondy se využívají především při pečení masa. Ve chvíli, kdy pokrm dosáhne potřebnou teplotu, upozorní vás trouba zvukovým signálem.
 • Teleskopický výsuv – velmi žádanou možností je teleskopický výsuv, který se postará o jednoduchou manipulaci s horkými plechy i jinými nádobami.
 • Knoflíky Push – některé trouby můžete ovládat otočnými knoflíky. Po skončení přípravy lze knoflíky zamáčknout, což usnadní čištění dvířek a panelu. Push knoflíky jsou i designovým prvkem.
 • Odnímatelné dveře – v tomto případě budete moci odejmout celá dvířka. Díky tomu se dostanete do méně přístupných míst, což se může hodit při čistění i možné opravě trouby.

Energetický štítek

Na energetickém štístku jsou uvedeny všechny důležité údaje o spotřebě i energetické třídě. Kromě toho je zde uveden objem trouby a příkon.

 • Energetická třída – většina indukčních sporáků spadá do energetické třídy A+ a A
 • Příkon – bývá nejčastěji v rozmezí 10 – 12 kW

Značka

Indukční sporáky nabízí přední výrobci velkých spotřebičů. Vybírat můžete mezi cenově dostupnými sporáky MORA nebo Amica. Větší výbavou se pyšní sporáky Fagor, Electrolux, AEG nebo Whirlpool.

Cena

Za jedinou nevýhodu indukčních sporáků lze považovat vyšší pořizovací cenu. Nejlevnější sporáky vyjdou na cca 10 000 Kč. Výjimečně můžete narazit i na levnější spotřebič, vystačit si však musíte se základními funkcemi. Náročnější za sporák zaplatí 10 – 20 000 Kč. Tyto modely patří k těm nejoblíbenějším. Pokud toužíte po nadstandardních funkcích. Mezi které patří i parní pečení, budete muset do sporáku investovat více než 20 000 Kč.

Porovnat ceny sporáků

Otázky a odpovědi

Kolik mohou mít indukční sporáky varných zón?

Nejoblíbenější variantou jsou indukční sporáky se 4 varnými zónami. 4 varné zóny najdete u sporáků se šířkou 50 i 60 cm. Méně často pak narazíte na sporák se 3 nebo 5 varnými zónami. Počet varných zón je vhodné volit s ohledem na potřeby a zvyklosti vaší domácnosti.

Jsou indukční sporáky náročné na údržbu?

Velkou výhodou indukčních sporáků je velmi jednoduchá údržba. Varnou zónu můžete jednoduše otřít mokrým hadříkem. Na důkladnější úklid lze použít speciální čističe na indukční desky. Pečící trouby pak disponují jedním z 3 samočistících programů. K dispozici jsou trouby s funkcí AquaClean, dále je to trouba s pyrolytickým nebo katalytickým čištěním.

Jaké nabízí indukční sporáky ovládání?

Volit můžete mezi knoflíkovým i dotykovým ovládáním. Knoflíkové ovládání bývá součástí levnějších sporáků. Dotykové pak nabízí dražší modely. Klasicky lze ovládat zvlášť varnou desku a troubu.

Závěr

Indukční sporáky patří k tomu nejmodernějšímu typu, který můžete do domácnosti pořídit. V případě indukčních sporáků budete mít k dispozici oblíbený indukční způsob vaření a také nejmodernější elektrickou pečící trouby. V obou případech budete mít k dispozici řadu funkcí a možností. Největší výhodou indukčních sporáku je rychlé a šetrné vaření, během kterého nedochází ke zbytečnému úniku zbytkového tepla. To, co vše vám může indukční sporák nabídnout, určuje pořizovací cena. Na vás je pak zvolit správný rozměr a potřebný objem trouby.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.expert.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo