Není nic horšího, než rychlovarná konvice, která je zanesená vodním kamenem. Nejen, že to nevypadá hezky, ale ještě to může ohrozit naše zdraví. Většina lidí má ve zvyku, že po dovaření a rozlití potřebného množství vody ponechá zbytek v konvici a vrátí zpět na základnu.
To bohužel není moc dobrý nápad, protože kámen se pak usazuje mnohem rychleji a konvici je potřeba čistit častěji. Tvorbu vodního kamene urychluje také tvrdá voda. Díky vrstvě vodního kamene se prodlužuje doba, kterou potřebujeme na ohřátí vody, navíc může dojít k přehřátí spotřebiče, v horším případě k nevratnému poškození.
Taková konvice je pak zralá na vyhození. Rozhodně nikdy vodní kámen nezkoušejte seškrábat, snadno by tak mohlo dojít ke znehodnocení povrchu konvice a bude zničena. Vždy existuje způsob, jak vodní kámen eliminovat.
Porovnat ceny čisticích prostředků
Vodní kámen
Každý spotřebič, který přichází do styku s vodou, trpí stejným problémem a to usazováním vodního kamene. Ten dokáže způsobit značné problémy a někdy dokonce i poškodit spotřebič, pokud delší dobu neřešíme jeho odstranění.
Množství kamene, který se usadí, závisí především na tom, jak tvrdou vodu doma máme. U rychlovarné konvice se rychlost usazování odvíjí od umístění topného tělesa. Pokud je totiž skryto, kámen se usazuje mnohem pomaleji než u spirály, jež není ukrytá.
Existuje několik důvodů proč odvápňovat, tedy odstraňovat vodní kámen, tím zásadním je snížení efektivity ohřevu vody, to v praxi znamená, že čím víc vodního kamene se v konvici usadí, tím déle se voda hřeje a samotný výkon ohřevu se snižuje, což zbytečně zvyšuje spotřebu elektrické energie.
Vodní kámen rovněž zvyšuje riziko přehřívání přístroje, což má pak za následek jeho poškození či celkové znehodnocení. Nežádoucí je také odlupování kousků vodního kamene. Tyto částečky se poté vyplaví do vody a mohou se dostat i do nápoje, pokud není filtr či spíš sítko v hubici dostatečně jemné, aby je nepropustilo.
Bohužel ani rychlovarné konvici se nevyhýbají bakterie, kterým se právě nejlépe daří v usazeninách. Pravdou je, že je sice zneškodníte ve chvíli, kdy přejde obsah konvice varem, ale bohužel se z nich mohou uvolnit prostřednictvím jejich metabolismu toxické látky, a ty naneštěstí ve vodě zůstávají a ani horká voda s nimi nic neudělá.
Odvápňovač
To je většinou nejčastější volba mnoha uživatelů konvic, protože se dá sehnat v každé drogerii i prodejně s elektrospotřebiči. Pořídit ho můžeme buď ve formě tablet, nebo jako klasický tekutý přípravek. Použití je jednoduché v tom, že každý jednotlivý přípravek má přesný návod uveden na obalu, respektive na zadní straně.
Odvápňovač obsahuje specifické chemické látky, které rychle a spolehlivě odstraní nežádoucí vodní kámen, čímž zase konvice získá ten správný lesk. Jenže takové přípravky spousta lidí odsuzuje právě kvůli chemickému složení a volí raději takový způsob odstranění kamene, který je mnohem šetrnější a dá se k němu využít to, co nabízí domácnost v podobě tzv. babských rad.
Vsaďte na ocet
Pokud jde o ocet, to je naprostá klasika, protože má univerzální použití a hlavně ho máme doma v podstatě všichni. Kouzlo octové očisty spočívá v tom, že vezmeme zhruba 200 až 250 ml kuchyňského octa, nalijeme do konvice, přisypeme 1 vrchovatou lžičku soli, dolijeme vodou tak, aby končila cca 2 cm pod maximální ryskou, a dáme vyvařit.
Vodní kámen by se měl uvolnit a odplavit při vylití octové vody z konvice. Pokud by to napoprvé nepomohlo, je dobré také nechat ocet v konvici do druhého dne, ale v takovém případě dejte octa jen trochu a dolijte do půlky vodou.
Ocet má pár nevýhod, jednou je fakt, že je dost silně cítit, takže je pak potřeba konvici několikrát vyvařit čistou vodou a vypláchnout, než bude zase připravená k použití.
Další nevýhoda, před kterou dokonce varují i odborníci, je v tom, že je ocet značně agresivní, takže občas může dojít i k poškození antikorozního povrchu topného tělesa.
Kyselina citronová je přítel
V tomto případě je to rychlé a zcela jednoduché. Do konvice nalijeme vodu až po maximální rysku, přisypeme 1 vrchovatou lžíci kyseliny citronové a necháme převařit a odstavíme. Roztok s kyselinou necháme po převaření působit 60 minut.
Poté obsah konvice vylijeme, vypláchneme a znovu naplníme tentokrát již čistou vodou a necháme opět převařit a opakovaně vylijeme. Chcete-li mít jistotu, že je konvice skutečně čistá, klidně čistou vodu uvařte víckrát, to už je na vás.
Coca-Cola není jen lahodný nápoj
Pro ty z vás, kteří nedůvěřují octu nebo nesnáší jeho charakteristický zápach, přichází ke slovu cola. U té je použití jednoduché, protože jí jen nalijeme do konvice, zaklopíme a necháme působit do druhého dne. Následující den stačí vylít, vypláchnout, převařit jednu konvici vody a rychlovarná konvice je čistá, bez vodního kamene a připravena k opětovnému použití.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Když jsem čistila konvici úplně poprvé, koupila jsem na to chemický čistit v drogerii, název si už nepamatuji, ale vím, že pak konvice tak příšerně zapáchala, že se z ní ta voda vůbec nedala pít. Od té doby čistím jedině octem a funguje to perfektně, stále je čistá a jako nová.
Já byl na prášky, protože moje krásná konvice vypadala naprosto příšerně, a to jsem za ní dal přes tisícovku. Zkusil jsem čištění octem a je zase jako nová.
Vždycky používám ocet a konvice je pak úžasně čistá. Občas střídám s Coca-colou, obojí má dokonalý účinek.
No tak já zkusila tu Coca-colu a zůstala jsem zírat s otevřenými ústy. Ta konvice byla opravdu naprosto čistá a po vodním kameni nebylo ani sebemenší stopy.
Ocet je přítel a osobně na něj nedáme dopustit. Používám ho už dlouhá léta, ale netušil jsem, že jde dát i do rychlovarné konvice, dokud jsem si nepřečetl váš článek.
Mám rychlovarnou konvici ECG a jelikož je průhledná, tak je vodní kámen katastrofa. Už jsem myslela, že jí budu muset vyhodit, ale poté, co jsem použila ocet je jako nová. Mockrát děkuji za rady.
Používám pravidelně starou dobrou Coca-colu a je to pecka. Dokonce lepší než oblíbený ocet. Ten je sice také dobrý, ale Cola je cola.
Tak jako již tradičně jsem vsadila na ocet a jsem nadšená. Konvice je uvnitř znovu pěkně čistá a krásně voní.
Já sem zkusila Coca colu podle vašeho návodu v článku a je to paráda. Konvice zase září jako nová a hlavně čistá. Moc děkuji za rady.
Odstraňovala jsem dříve kámen octem, ale vždy po čištění konvice ještě delší dobu zapáchala, tak jsem ji vždy musela několikrát převařit čistou vodou.
Nově ji čistím citrónem, kdy mám ověřený tento postup:
1. Nakrájím si na plátky citrón.
2. 5 plátků citrónu dám přímo do konvice, vymačkám tam trochu šťávy z citrónu a zaliju je vodou do maxima.
3. Nechám převařit.
4. Vyliju vodu do dřezu a naliju čistou jen do poloviny objemu konvice.
5. Nechám znovu převařit.
6. Vyliju vodu do dřezu a vyndám pryč z konvice plátky citrónu.
7. Nakrájím si nový plátek citrónu a jak vychladne konvice, tak její vnitřek vytřu přímo citrónem. Utřu zbytky citrónu kapesníkem.
8. Naliju do konvice čistou vodu a nechám převařit.
9. Vyliju vodu do dřezu a poté je konvice čistá.
Zkusila jsem poprvé váš návod jak vyčistit konvici citrónem. A musím uznat, že mě to příjemně překvapilo, jak to funguje. Moje konvice je perfektně vyčištěná a hlavně nezapáchá. Děkuji.