Jak odstranit vodní kámen?

Usazený vodní kámen čas od času potrápí každou domácnost. Nejenže se může usazovat na vnějších površích, kde kazí estetický dojem, ale často se nachází i ve vnitřku různých spotřebičů, kde ohrožuje jejich výkon a životnost. Nicméně pokud víte, jak na to, není nikterak těžké se ho zbavit. V dnešním článku si uvedeme pár užitečných rad na odstranění vodního kamene.

Porovnat ceny přípravků

Jak vzniká vodní kámen?

Voda obsahuje různé minerály, které mají tendenci se usazovat, především uhličitan vápenatý a uhličitan hořečnatý. Množství minerálů ve vodě se může lišit. Největší problémy s vodním kamenem mají domácnosti s tzv. „tvrdou vodou“, což je voda, ve které je rozpuštěno více minerálních látek.

Vodní kámen tedy najdeme doma všude tam, kde je voda. Nejčastěji ve vanách, na vodovodních kohoutcích, pračkách, myčkách, v rychlovarných konvicích. Nejvíce se usazuje tam, kde je malý průtok vody a kde se voda pomalu odpařuje.

Jak předcházet vzniku vodního kamene?

Pokud víte, že ve vaší domácnosti používáte tvrdou vodu, měli byste se vodu snažit změkčit, jinak se vodního kamene nikdy nezbavíte. Toho dosáhnete například tak, že necháte namontovat speciální filtr – změkčovač vody – na přípojku studené vody. Dalším tipem je ošetřit povrchy jako sprchové kouty, vodovodní baterie, zrcadla a dlaždičky hydrofobním produktem, aby se tam voda nezachytávala.

Citron a ocet – přírodní cesta k odstranění vodního kamene

Citron (konkrétně kyselina citronová) a ocet jsou nejlepšími pomocníky na odstranění vodního kamene. Svojí kyselostí chemicky rozrušují vodní kámen. Je to osvědčený postup, který používaly už i naše babičky, navíc je levný, snadně dostupný a ekologický.

Ocet nebo citronovou šťávu jednoduše naneste na hadřík, s kterým vytřete místo postižené vodním kamenem. Pokud chcete rozpustit vodní kámen ve vnitřku spotřebiče, například v pračce nebo rychlovarné konvici, nalijte látku přímo dovnitř. Ocet můžete nalít i do zásobníku pračky a použít ho během praní. Nemusíte se bát octového odéru, po vyschnutí ztrácí ocet svůj typický zápach.

Chemické odstraňovače

V současné době naleznete v nejbližší drogerii nebo domácích potřebách spoustu typů chemických přípravků na odstranění vodního kamene. Prodávají se v podobě tabletek, kapslí, prášků ale i v kapalné formě. Dále se rozdělují podle místnosti nebo povrchu, na který je chcete použít.

Mezi nejznámější značky patří Pulirapid, Sanytol, Denkmit, Winni’s, jako čistič myčky je známá značka Finish, u pračky můžete použít některý z výrobků značky Calgon. Tyto výrobky nejsou sice ekologické a ani tak levné jako citron nebo ocet, zato jsou však vysoce účinné a poradí si i s větší vrstvou vodního kamene.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.alza.cz, www.expert.cz, www.drogerie.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Vyzkoušela jsem ten citron a opravdu to fungovalo. Mám z toho radost, protože jsem se na určitých místech v koupelně nemohla vodního kamene zbavit vůbec ničím, ani agresivní chemií, ale nakonec jsem to vyřešila s pomocí citronu.

  2. Ocet je perfektní na ledacos a s vodním kamenem si poradil skvěle. Ani mě nenapadlo, že to zabere, zatím jsem ocet používala na jiný úklid, kde byl zrovna tak efektivní výsledek jako u vodního kamene. Díky za článek.

  3. Musím uznat, že jsou to moc dobré rady, o kterých jsem neměla ani páru. Vždycky jsem na rez používala přípravky zakoupené v drogerii a neřešila, co obsahují. Ovšem s přibývajícím věkem se u mé maličkosti objevila nejedna alergie a já musela začít řešit každý jednotlivý přípravek, tedy to, co obsahuje, takže jsem nakonec přešla na pomocníky v podobě citronu a střídám ho s octem.

  4. Citron s octem jsou naprosto bezkonkurenční pomocníci, protože si s vodním kamenem poradí opravdu na výbornou. Pokud jde o prostředky, které se dají koupit v drogerii, se mi například při čištění toalety nejlépe osvědčila Fixinela, ta odstraní opravdu všechen vodní kámen.

  5. Citron s octem je naprostá pecka, nikdy nepoužívám nic jiného. Jsem ráda, že ještě existují lidé, kteří propagují ten nejobyčejnější způsob, jak se zbavit vodního kamene bez neustálého používání chemie a škodlivých přípravků z drogerie.

Přidat komentář

Recenzer
Logo