Odvápňovače do kávovaru

Příprava kávy se pochopitelně neobejde bez vody. Avšak přítomnost vody v kávovar vede k pozvolnému zavápňování vnitřního prostoru. To, že je kávovar zanesen vodním kamenem nemusíte ihned poznat, protože přímo neovlivňuje chuť kávy. Velmi negativně však ovlivňuje životnost kávovaru. Přítomnost vodního kamene způsobuje postupné ucpávání vodních cest a snižuje hřejivost topných těles, což může skončit jejich spálením. Zavápnění kávovaru patří mezi nejčastější a mnohdy i nejdražší závady, které jednotlivý výrobci řeší. Proto je nutné každý kávovar čas od času odvápňovat za pomoci vhodného odvápňovače.

Odvápňovače do kávovarů jsou k dostání v několika podobách. V případě některých kávovarů budete moci použít tekuté odvápňovače, jiné přístroje vám umožní používat odvápňovací tablety. A vlastnit můžete i kávovar, který je kompatibilní s oběma typy odvápňovačů. Vhodnou podobu odvápňovače do kávovaru určuje samotný výrobce. To, jaký odvápňovač budete moci použít, byste měli vyčíst v manuálu výrobce. Poté již bude třeba vybrat vhodnou velikost balení.

Prohlédnout odvápňovače

Typy

Odvápňovače kávovarů lze koupit ve formě tekutého roztoku nebo tablet. To, kterou podobu odvápňovače byste měli používat, určuje velmi často samotný výrobce nebo typ kávovaru.

  • Tekuté odvápňovače – koupit můžete universální přípravky, ale i specifické, které jsou kompatibilní s konkrétní značkou kávovaru. Tekutý odvápňovač dokáže odstranit minerální usazeniny a zajistí tak kávovaru optimální funkčnost. Obecně jsou tyto odvápňovače považovány za více účinné, protože se velmi jednoduše dostanou do každé částí kávovaru.
  • Odvápňovače v tabletách – jejich aplikace je jednodušší, ale na trhu jsou zastoupeny v menším počtu. Také odvápňovače s podobou tablet adekvátně odstraní usazeniny, ale i další nečistoty. Díky tomu bude mít každý šálek kávy dokonalou chuť. Používání odvápňovacích tablet je velmi jednoduché a rychlé. Po vložení tablety do kávovaru dojde k jejímu rozpuštění vlivem teplé vody. Některé tablety odstraní kromě vodního kamene i mastnotu, olej a jiné kávové usazeniny.
  • Odvápňovací sada – koupit můžete i sady, které obsahují odvápňovače v podobě tablet i v tekuté formě. Dražší sady nabízí kromě čistících a odvápňovacích přípravků i další příslušenství, které vám čištění kávovaru ještě více usnadní.

Složení

Odvápňovače by měly obsahovat účinné a zároveň šetrné složky, které nebudou ovlivňovat funkčnost kávovarů ani nijak zbytečně zatěžovat životní prostředí. Kvalitní odvápňovače by měly obsahovat kyselinu citrónovou, mléčnou a amidosírovou. Naopak mezi méně šetrné se řadí odvápňovače, které obsahují kyselinu octovou a chlorovodíkovou.

Domácí výroba

Ačkoliv jsou odvápňovače do kávovarů poměrně cenově dostupné, upřednostňují mnozí čištění za pomoci podomácku vyrobených přípravků. Na internetu najdete mnoho návodů, jak kávovar odvápnit za pomoci běžně dostupných surovin. Tyto návody doporučují kávovar odvápnit pomoci roztoku z octa, sody nebo kyseliny citronové.

Používání podomácku vyrobených odvápňovačů však nemusí být zcela bezpečné ani účinné a v některých případech může vést k poškození celého kávovaru. Především se nedoporučuje používání octových roztoků, které se bohužel k odstraňování vodního kamene používají velmi často. Ocet je velmi účinný čistič, který vám může při údržbě domácnosti velmi pomoci, v kombinaci s citlivými spotřebiči však přinese více škody než užitku.

Při kontaktu s octovým prostředkem může dojít k poškození kovových částí kávovaru nebo k poškození pryžového těsnění. Od používání octa by vás měl odradit i jeho nepříjemný zápach, který může ovlivnit chuť i aroma připravovaných kávových nápojů.

Před podomácku vyrobenými přípravky varují i samotní výrobci kávovarů. V jejich případě se však může jednat o reklamní tah. To, zda zvolíte komerční nebo doma vyrobený odvápňovač je pouze vaší zodpovědností.

Značka

Mnoho výrobců kávovarů má dokonce svoje vlastní značky odvápňovačů. Kromě nich však můžete i universální odvápňovače, které je možné bezpečně používat v kombinaci s každou značkou kávovaru. Na trhu najdete odvápňovače značky DeLonghi, Krups, Sage, Eta, Caffetto, Phillips nebo Jura. K dostání jsou rovněž přípravky Melitta, Urnex, Puly Caff nebo LF.

Cena

Odvápňovače do kávovarů jsou cenově dostupné, proto byste se neměli jejich používání zbytečně vyhýbat. Použití malého množství tekutého odvápňovače nebo jedné odvápňovací tablety vás může ochránit před poměrně drahou opravou vašeho kávovaru. Většinu odvápňovačů můžete koupit za cenu 100 – 600 Kč. Dražší jsou větší balení odvápňovačů nebo odvápňovací sady.

Prohlédnout odvápňovače

Otázky a odpovědi

Jak poznat, že je čas kávovar odvápnit?

Moderní kávovary vás na nutnost odvápnění zpravidla sami upozorní. V případě starších kávovarů, které touto funkcí nedisponují, se doporučuje čištění a odvápňování provádět cca 1 x za 3 měsíce. V domácnostech s opravdu tvrdou vodou je nutné kávovar čistit ještě častěji. Způsob odvápnění se mění v souvislosti s typem kávovaru, přesný postup byste měli vyčíst v manuálu každého přístroje. Obvykle se však jedná o velmi jednoduchý proces, který bez potíží zvládne každý milovník kávy.

Co zvážit při výběru tekutého odvápňovače?

Při výběru tekutého odvápňovače je nejprve ověřit, zda je daný čistič pro váš kávovar bezpečný. Poté je důležité vybrat vhodný objem, který je velmi často určen počtem odvápňovacích cyklů.

Objem těchto přípravků bývá většinou v rozmezí 0,2 – 1 litru. V závislosti na tom můžete provést 1 – 40 odvápňovacích cyklů. Kromě chemických je možné koupit i ekologické varianty, které jsou šetrnější a nezatěžují v takové míře životní prostředí.

Na co se zaměřit při výběru čistících tablet?

Odvápňovače ve formě tablet je třeba vybírat s ohledem na značku kávovaru. Většina tablet je speciálně navrženo pro konkrétní značku i typ kávovaru. Najdete však i universální podobu tablet, které jsou kompatibilní s každým kávovarem. Mnoho výrobců však doporučuje postupovat prvním způsobem, protože účinnost specifických tablet bývá větší a zajistí lepší ochranu kávovaru.

Závěr

Odvápňovače kávovaru jsou prostředky, které váš kávovar zbaví usazenin v podobě vodního kamene. Odvápňovač nejen odstraní již usazený vodní kámen, ale dokáže zabránit i jeho dalšímu možnému usazování.

Díky pravidelnému používání odvápňovačů můžete výrazně prodloužit životnost a zajistit správnou funkčnost každého kávovaru. Vodní kámen však může stát i za potížemi s lidským zdravím. Vodní kámen ovlivňuje funkci ledvin, ale ovlivňuje i barvu zubní skloviny. Odvápňovače do kávovaru je třeba vybírat s ohledem na doporučení výrobce. Používání nekompatibilního odvápňovače může vést k poškození celého zařízení.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.czwww.mall.czwww.expert.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (110 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo