Jak vyčistit skvrny od potu?

Skvrny od potu nedělají zrovna dobrý dojem. Mnoho z nás má tendence oblíbené oblečení „ozdobené“ nevzhlednou žlutou skvrnou schovat někde na dno skříně, nebo ho rovnou vyhodit.

Nic z toho přitom není potřeba. Stačí znát ty správné triky, díky kterým se skvrn od potu snáze zbavíte. Můžete zkusit některý z našich následujících tipů.

Prohlédnout odstraňovače skvrn

Proč se na oblečení dělají skvrny od potu?

Pot sám o sobě je čirá tekutina, která nijak nezapáchá. Nevábně začne vonět až ve chvíli jeho rozkladu. Pach potu ovlivňují naše geny, vliv má i stres nebo nemoc. V obsahu potu najdeme vysokou koncentraci soli a dalších minerálních látek, které se vstřebávají do našeho oblečení – to je nejen vidět, ale také cítit.

Praní oblečení může způsobit, že se tyto látky nahromadí hluboko mezi vlákny a ve finále může dojít ke změně barvy materiálu. Nejčastěji jsou skvrny od potu vidět na bílém a hodně světlém oblečení.

Čím odstranit skvrny od potu?

Existuje několik možností, jak vyzrát na nehezké skvrny od potu. Do boje přitom můžete vyrazit společně s běžně dostupnými surovinami, které má většina z nás doma.

Jedlá soda

Jedlá soda je na první pohled obyčejná surovina, která má ale v domácnosti celou řadu využití a rozhodně ji nelze podceňovat. Smíchejte jedlou sodu a vodu v takovém poměru, aby vám vznikla hustá pasta. Směs následně vetřete do znečištěné oblasti, použít k tomu můžete starý zubní kartáček. Pastu nechte na oblečení působit alespoň 30 minut a poté opláchněte studenou vodou.

Sůl

Ne nadarmo se říká, že sůl je nad zlato. Kromě dochucování našich oblíbených pokrmů můžeme tuto surovinu použít také k vyčištění skvrn od potu na našem oblečení. Čtyři polévkové lžíce soli rozpusťte v litru horké vody. Roztokem potom potírejte postižená místa až do chvíle, kdy skvrna nezmizí.

Aspirin

Nachází se ve vaší domácí lékárničce Aspirin? Věřte nebo ne, ale tuhle tabletku, na kterou zpravidla spoléháme při bolestech hlavy, můžete použít i v případě, kdy chcete odstranit z oblečení nehezké skvrny od potu. Dvě tablety rozdrťte a smíchejte v půl hrníčku vody. Potřísněnou část oděvu poté do této směsi na dvě až tři hodiny namočte.

Přípravek na nádobí

Přípravek na mytí nádobí odstraní nečistoty nejen z pánve nebo hrnce, ale může pomoci i na skvrny od potu. V poměru 1:2 smíchejte saponát na nádobí s peroxidem vodíku a směs naneste na potem zasažené místo. Nechte působit jednu hodinu a poté opláchněte.

Ocet

Co si budeme nalhávat – na první pohled obyčejné dochucovadlo, o jehož možnostech využití v domácnosti nemá mnoho lidí sebemenší tušení. A to je velká škoda, protože ocet toho dokáže více, než si myslíte.

Mimo jiné je nápomocný při snaze odstranit z oblečení žluté skvrny od potu. Ocet nalijte přímo na skvrnu a s pomocí starého zubního kartáčku drhněte, dokud nehezké skvrny nezmizí. Poté můžete oblečení vyprat klasickým způsobem.

Žlučové mýdlo

Naše babičky by na žlučové mýdlo nedaly dopustit. Dnes už ho v domácnosti tolik lidí běžně nemá, což je chyba, kterou byste měli urychleně napravit. Žlučové mýdlo je totiž přeborník na odstranění různorodých skvrn, včetně těch od potu.

Kyselina citronová

Také kyselina citronová je běžně dostupná a levná surovina, která se často bez povšimnutí povaluje ve skříňkách mnoha českých kuchyní. Použít ji můžete na bílé i barevné prádlo. Rozmíchejte 10 g kyseliny citronové v jednom litru horké vody. Do tohoto roztoku poté namočte oblečení se skvrnami od potu a nechte ho tam hodinu máčet. Následně vyperte.

Závěr

Odstranit nehezké skvrny od potu nemusí být nemožné. Stačí jen vědět, jaké běžně dostupné suroviny použít. Ve snaze zbavit se skvrn od potu nemusíte utrácet peníze za chemické prostředky, které kolikrát slibují více, nežli dokážou splnit. Šikovné pomocníky má většina z nás doma.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.dobrytextil.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Nikol Kolomazníková

Nikol Kolomazníková

Jsem tak trochu snílek, kterého dělá šťastným psaní, četba a rodina. K psaní mě to táhlo už od dětství. První knihu jsem napsala ve třetí třídě a doposud stále odpočívá v šuplíku mého psacího stolu. Chvíli neposedím s rukama v klíně, proto když mi zrovna prsty netančí po klávesnici, věnuji se kreativní tvorbě, čtení nebo vaření. Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Za sebe mohu říct, že na manželova trička a skvrny od potu mi fungovala jedlá soda, ale také ocet. Občas je aplikuji společně, a to je teprve pecka.

Přidat komentář

Recenzer
Logo