Bělidla na prádlo jsou specifické prací prostředky, které vrátí zašlému prádlu jeho bělost. Bělidla můžete použít k vybělení i rozjasnění oblečení i bytových textilií. Bělidlo může zároveň oblečení dezinfikovat a stát se může i pomocníkem proti skvrnám.
Bělidlo je obecný název pro chemické nebo přírodní směsi. Jednotlivé přípravky se liší právě svým složením. Záleží na tom, co preferujete a jaký jsou vaše očekávání. Při výběru můžete rovněž zvážit, jakým způsobem budete bělidlo používat. K dostání jsou přípravky vhodné do pračky, ale i takové, které poslouží při ručním praní. V závislosti na výrobci a formě přípravku se mění také způsob používání a teplota, při které lze bělidlo použít.
Typy
Bělidla na prádlo lze rozdělit do dvou velkých skupin dle složení. Koupit můžete bělidla s chemickým i přírodním složením.
- Chemická složení – jedná se většinou o chemické směsi tvořené vodou a chlornanem sodným. Další složkou může být uhličitan sodný, hydroxid sodný a další složky. Chemická bělidla bývají poměrně odolná, avšak více zatěžují životní prostředí.
- Přírodní složení – k bělení prádla můžete použít i ekologická bělidla, které mohou tkaninám vrátit bělost a navíc nebudou zbytečně zatěžovat přírodu. V ekologických přípravcích najdete pouze minimum syntetických složek. Výhodou přírodního složení je i skutečnost, že jsou tyto přípravky šetrné k pokožce a používat je můžete při ošetřování oděvů osob s citlivou pokožkou.
Chlorové versus nechlorové
Bělidla na prádlo mohou být chlorová i nechlorová. Každá varianta poslouží jiným způsobem.
- Chlorová bělidla – jedná se o tradiční tekuté přípravky, kde je účinnou látkou chlornan sodný. Jedná se o silné koncentráty, které rozjasní bílou tkaninu, ale dokáže odstranit z textilií různé skvrny. Chlorová bělidla nelze použít k ošetření barevných textilií, protože mohou odstranit barvu.
- Nechlorová bělidla – tyto bělící přípravky jsou šetrnější a bezpečně je můžete použít i na ošetření barevných tkanin. Účinnou složkou je zde nejčastěji peroxid vodíku.
Forma
Bělící přípravky můžete koupit v tekuté i práškové podobě. Forma přípravku však nijak výrazně neovlivňuje způsob používání bělidla. Bělidlo do pračky pouze nalijete nebo nasypete a pak už pouze vyberete patřičný prací program.
Na trhu najdete bělící přípravky určené do pračky, ale i takové, které využijete při ručním praním. Mnoho přípravků však můžete používat oběma způsoby.
Dávkování
Dávkování přípravků na bělení prádla se liší v závislosti na konkrétním výrobku. Svoji roli hraje i velikost náplně pračky či úroveň znečištění prádla. Před tím, než začnete bělidlo používat, je důležité důkladně přečíst etiketu.
Domácí prostředky
Pakliže nebudete bělidla používat pravidelně, můžete k vybělení prádla použít i běžné suroviny, které najdete v kuchyni.
- Vinný ocet – pomocí octového roztoku můžete odstranit nevzhledné žluté skvrny od potu. Do 2 litrů vody postačí nalít cca 6 lžic octa a ušpiněné prádlo do tohoto roztoku namočit alespoň na 3 hodiny. Poté prádlo vyperte v pračce za použití běžného pracího prostředku.
- Bílý ocet dokáže prádlo vybělit i vydezinfikovat.
- Citron – prádlo můžete vybělit i za pomoci kyseliny citronové. Použít můžete citronovou šťávu, kterou nalijete do bubnu pračky. Vyzkoušet můžete i plátky citronu, které namočíte společně s prádlem na několik hodin do vody.
- Kypřící prášek – je možné nasypat přímo do bubnu pračky. Poté prádlo vyperte při teplotě alespoň 60 °C.
Značka
Bělidla na prádlo lze koupit v poměrně velkém množství. Pomocí některých přípravků můžete vybělit běžné textilie, jiné jsou speciálně určené pro bělení záclon, mnoho prostředků je universálních a použít je tedy můžete na jakékoliv textilie. Bělidlo koupíte například od značky Sonett, Savo, Bělamin, Dr. Beckmann, Drupet, Qalt nebo Unilever. S výběrem toho správného bělícího prostředku vám mohou pomoci i recenze uživatelů.
Cena
Cena bělících přípravků souvisí se složením i velikostí balení. Ačkoliv vám bělidlo nějakou dobu vydrží, je vhodné zvážit, jak často ho budete používat a zda se vám nákup velkého množství bělidla skutečně vyplatí. Pokud si vystačíte s menším množstvím bělidla, můžete ho koupit již za cenu okolo 50 Kč. Naopak za velké množství přípravku zaplatíte od 90 – 150 Kč.
Otázky a odpovědi
Je bělidlo na prádlo bezpečné pro všechny tkaniny?
Před použitím každého prostředku je třeba raději zkontrolovat etiketu. Tímto jednoduchým postupem se ujistíte, že je bělidlo pro tkaniny bezpečné. Obecně by se však bělidla neměla používat při bělení hedvábí, vlny nebo kůže. Pokud si nebudete jistí, zda je bělidlo pro prádlo bezpečné, je vhodné přečíst i štítek, kterým jsou oděvy opatřené.
Lze prádlo vybělit pomocí jedlé sody?
Jedlá soda může být při bělení prádla velkým pomocníkem. Používat ji můžete preventivně, stačí ji pouze nasypat do bubnu pračky. Doporučené množství je 1 polévková lžíce. Jedlá soda navíc dokáže vodu změkčit a zabraňuje tak tvorbě vodního kamene, čímž přispívá k delší životnosti pračky.
Jak se bělidlo používá?
Bělidlo na prádlo můžete použít dvěma různými způsoby, vše záleží na míře znečištění prádla. V případě méně znečištěného prádla postačí přípravek nasypat nebo nalít do zásobníku pračky a prát při teplotě od 20 – 60 °C. Vše záleží na konkrétním výrobku a jeho možnostech. U zašlého prádla se bělidlo doporučuje v daném poměru rozpustit ve vodě a textilii nechat v tomto roztoku ideálně přes noc. Poté prádlo vyperte v pračce.
Závěr
Bělidla na prádlo obsahují bělící látky v podobě peroxidu vodíku, chlornanu sodného i jiných látek. Tyto složky mohou prádlo vybělit a zároveň oživit barvu. Pomocí bělidla můžete účinně odstranit různé skvrny od trávy, krve, kávy, potu i jiné. Odolné skvrny, se kterými si bělidla nemusí poradit, můžete odstranit pomocí různých odstraňovačů skvrn. Bělidla můžete použít při ručním praní, ale přidávat je můžete i do pračky.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.mall.cz, www.tetadrogerie.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?