Jak vyčistit sprchový kout?

Krásně čistý sprchový kout je pastva pro oko. S postupem času se ale na skle vytvoří nehezký vodní kámen, objeví se špína ve všech možných i nemožných spárách a pohled na takový sprchový kout už rozhodně nebude nejveselejší.

Čištění sprchového koutu není nejoblíbenější činnost. Pokud si ale potrpíte na čistotě a nechcete se při sprchování koukat na zašlý vodní kámen a nehezkou špínu, budete se k tomuto úkolu čas od času muset přemluvit. Poradíme vám, jak to zvládnout s grácií.

Přípravky ve spreji

Možná tím vůbec nejjednodušším způsobem, jak udržovat sprchový kout v čistotě, je zajít do drogerie a přinést si domů již hotové přípravky ve spreji. V dnešní době je výběr opravdu rozmanitý, přípravky se liší nejen značkou, ale také cenou. Nelze jim upřít, že jejich účinnost je vysoká – s pomocí těchto sprejů tak určitě dosáhnete čistého sprchového koutu.

Je ale nutné počítat s tím, že většina těchto typů čisticích prostředků v sobě obsahuje žíravou kyselinu chlorovodíkovou – ta může zhoršit příznaky alergií. Nemluvě o tom, že nesprávně používané odvápňovací prostředky mohou poškodit sklo sprchového koutu či dokonce koupelnové obklady.

Bílý ocet a kyselina citronová

Pokud patříte k lidem, kteří hledají přírodní způsoby, jak udržovat svou domácnost (a tedy i sprchový kout) v dokonalé čistotě, můžete si vyrobit přírodní čistič. K jeho výrobě potřebujete bílý ocet a kyselinu citronovou. Nejdříve bílý ocet zahřejte, protože se v něm pak kyselina mnohem lépe rozpustí. Nalijte ho do nádoby, do které přidejte tři lžíce kyseliny citronové a dobře promíchejte.

Poté máte dvě možnosti. Buď můžete přírodní čistič nalít do lahvičky s rozprašovačem a následně touto směsí postříkat povrch zasažený vodním kamenem (a nechat alespoň půl hodiny působit) nebo do směsi bílého octa a kyseliny citronové namočíte hadřík, který poté přiložíte na povrch s vodním kamenem (a opět necháte alespoň 30 minut působit).

Jedlá soda

Každá správná hospodyňka má doma jedlou sodu. Její použití napříč celou domácností je opravdu pestré – pomoci vám může i ve snaze udržovat sprchový kout v čistotě. Nejenže sprchový kout vyčistí, ale zároveň ho i dezinfikuje. Jedlou sodu je tak možné použít i k odstranění hub a plísní na těžko přístupných místech sprchového koutu – například v kolejnicích sprchových dveří.

Použít můžete samotnou jedlou sodu, nebo její efekt znásobit tím, že ji smícháte s peroxidem vodíku. Tato kombinace bude fungovat daleko efektivněji nežli samotná jedlá soda. Směs jedlé sody a peroxidu vodíku aplikujte na zasažená místa a poté nechte alespoň 15 minut působit. Následně si vezměte na pomoc houbičku na nádobí nebo starý zubní kartáček a dané místo vydrhněte. Na závěr opláchněte čistou vodou.

Kyselina citronová

Pokud preferujete přírodní čisticí prostředky, můžeme vám na čištění sprchového koutu doporučit také kyselinu citronovou. Její použití ocení také ti z vás, kterým typické aroma octa není zrovna příjemné nebo je dokonce dráždí. Do sklenice vody přidejte dvě polévkové lžíce kyseliny citronové a dobře promíchejte. Následně směs nalijte do nádoby s rozprašovačem a nastříkejte roztok na skleněný povrch sprchového koutu. Nechte působit alespoň 10 minut, poté stěny sprchy otřete měkkým hadříkem, opláchněte vodou a vytřete do sucha.

Jar na nádobí

Sprchový kout můžete čistit také pomocí prostředku na mytí nádobí. Dosáhnete tak čistého a lesklého povrchu bez mýdlových skvrn a vodního kamene. Přidejte jar na nádobí do vody a následně směs nastříkejte na stěny sprchového koutu. Nechte několik minut působit, vydrhněte houbičkou na nádobí, opláchněte čistou vodou a vytřete do sucha.

Čištění odtoku u sprchového koutu

Odtok ve sprše se velmi často ucpe kombinací vlasů a mycích prostředků. Jeho čištění by se proto mělo provádět pravidelně – ideálně jednou týdně. Předejdete tak případným problémům, kdy se odtok sprchového koutu ucpe natolik, že budete nuceni povolat na pomoc odborníka.

Odtok sprchového koutu můžete vyčistit tak, že do něho nalijete několik litrů horké vody z rychlovarné konvice. Použít lze hrnek jedlé sody, který nejdříve nasypete do odtoku a poté zalijete teplým octem. Necháte 10 minut působit a prolijete horkou vodou. S ucpaným odpadem pomůže hydroxid sodný – jedná se o chemickou metodu, kdy stačí do odpadu nasypat několik lžic a vše zalít horkou vodou.

Čištění baterií

Nedílnou součástí sprchového koutu jsou baterie. Na nich se s oblibou usazuje vodní kámen, který nevypadá na pohled vůbec hezky. Na čištění baterií a zbavení se vodního kamene lze použít citronovou šťávu – vymačkejte šťávu z citronu a poté ji s pomocí rozprašovače nastříkejte na baterii. Nechte několik minut působit, vydrhněte houbičkou a opláchněte čistou vodou.

Stejně tak dobře zafunguje i kombinace horké vody a octa. Ocet má doma úplně každý. Namočte hadřík nebo houbičku na nádobí do roztoku a octa (v poměru 1:1) a krouživými pohyby potírejte skvrny z tvrdé vody a jiné nečistoty. Poté baterii opláchněte čistou vodou a osušte čistým hadříkem.

Čištění sprchové hlavice

Při údržbě sprchového koutu byste rozhodně neměli opomenout ani sprchovou hlavici. Mnoho lidí na tuto část zapomíná a následně se diví, když sprchová hlavice nefunguje tak, jak by měla. Její údržba je přitom velmi snadná, zvláště za předpokladu, že jí budete věnovat pozornost pravidelně.

Na čištění sprchové hlavice se osvědčil klasický bílý ocet. Smíchejte bílý ocet s vodou a do této směsi poté namočte sprchovou hlavici, nechte ji ponořenou ideálně celou noc. Ráno sprchu pusťte, abyste ocet dostali z trysek.

Čištění sprchového závěsu

Pokud je součástí vašeho sprchového koutu sprchový závěs, určitě se mu nezapomeňte jednou za čas věnovat. Přitahuje nejen špínu, ale také plísně. Nejjednodušším řešením je závěs vyprat.

Závěr

Udržovat sprchový kout v čistotě není složité, pokud se této činnosti věnujete pravidelně. K čištění sprchového koutu přitom není vždy nutné používat chemické prostředky. Spoustu šikovných pomocníků máte doma. Při čištění sprchového koutu se věnujte nejen sklům nebo sprchovým dveřím, ale také baterii nebo sprchové hlavici.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (110 hodnocení)
​​

Nikol Kolomazníková

Nikol Kolomazníková

Jsem tak trochu snílek, kterého dělá šťastným psaní, četba a rodina. K psaní mě to táhlo už od dětství. První knihu jsem napsala ve třetí třídě a doposud stále odpočívá v šuplíku mého psacího stolu. Chvíli neposedím s rukama v klíně, proto když mi zrovna prsty netančí po klávesnici, věnuji se kreativní tvorbě, čtení nebo vaření. Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo