Jak vybělit prádlo?

Většina lidí má ve skříni alespoň jeden kus bílého oblečení. Bílá je skvělá neutrální barva, která se hodí snad ke všemu. Má ale pár nevýhod – jdou na ní vidět všechny nečistoty, po čase zešedne nebo zežloutne, zkrátka po pár nošeních už nevypadá jako při prvním nákupu. Naštěstí existují způsoby, jak prodloužit efekt „zářivě bílé“ vašeho oblíbeného kusu oblečení. V tomto článku si o nich povíme.

Porovnat ceny bělidel

Jak správně prát bílé prádlo

V první řadě je třeba si ujasnit, jak správně bílé prádlo prát, aby nepřišlo o svou jasně bílou barvu.
Důležité je dodržovat tato 3 pravidla:

1. Nikdy neprat bílé prádlo s barevným!

Barevné prádlo často pouští barvu a bílé se od něj snadno zabarví. Vždy je proto třeba prát zvlášť barevné a zvlášť bílé.

2. Dostatek prostoru v bubnu

Buben pračky by nikdy neměl být úplně plný. U bílého prádla to platí obzvlášť, jelikož vlivem vodního kamene v pračce může zašednout. Pokud prádlo bude mít dostatek prostoru a bude se co nejméně dotýkat stěn bubnu, šance na zašednutí se sníží. Obecně se doporučuje mít prostor mezi prádlem a stropem bubnu velký na šířku vaší pěsti. Nejlepší je však dodržovat předepsané pokyny výrobce, které naleznete v manuálu pračky.

3. Prát na vyšší teplotu

Zatímco barevné prádlo můžete prát i na 30 °C, u bílého by to mělo být dvakrát tolik – 60 °C. Ptáte se proč? Teplejší voda lépe odplaví nečistoty a pot z oblečení. Výjimkou jsou syntetické materiály, jemné tkaniny a jakýkoliv materiál, který by se mohl vlivem teplé vody poškodit. Doporučená teplota je vždy uvedena na štítku s pracími symboly.

Vodní kámen

Pokud při praní dodržujete všechna zmíněná pravidla, a prádlo je stále v horším stavu, pravděpodobně za to může vyšší koncentrace vodního kamenu v pračce. Toho se můžete zbavit odstraňovačem vodního kamene, který najdete v nejbližší drogerii, nebo octem, který stačí nalít do bubnu pračky a nechat ji prát naprázdno.

Bělení prádla

Jestliže vaše oblečení už ztratilo svou původní barvu, nemusíte ho vyhazovat.

Je možné, že vám pomůže některý z těchto tipů:

Vhodný čistící prostředek

Správný výběr čistícího prostředku je základ. Na trhu naleznete spoustu přípravků, které jsou určené speciálně na bílé prádlo. Je dobré si nějaký z těchto přípravků přikoupit, protože nejenže jeho pravidelné používání zabraňuje usazení nečistot a skvrn, ale také vám může pomoci již zašedlé prádlo navrátit do původního stavu.

Citron

Kyseliny většinou fungují jako bělidlo. Výjimkou není ani kyselina citronová, kterou najdeme doma ve formě citronu. Stačí použít nějaký lavor, do kterého nalijeme teplou vodu a přidáme vymačkanou citronovou šťávu. Poté do lavoru vložíme prádlo, které tam necháme naložené přes noc. Další den prádlo vypereme.

Ocet

Ocet má také bělící účinky. Postup je stejný jako u citronu – přidáme do teplé vody, necháme roztok působit s prádlem, na druhý den vypereme. Nemusíte se bát výrazného octového odéru. Než prádlo uschne, octový zápach z něj vyprchá.

Pokud nechcete čekat celou noc, můžete ocet přímo nalít do pračky místo aviváže. Prádlo mimo jiné změkčí a vydezinfikuje.

Prášek do pečiva nebo jedlá soda

Prášek do pečiva a jedlou sodu nemusíte používat jen u pečení, ale jsou vhodnými pomocníky i při praní. Můžete je buď přisypat k pracímu prášku a následně vyprat, nebo postupovat stejně jako u předešlých tipů – rozmíchat s teplou vodou a ve vzniklém roztoku naložit prádlo, poté vyprat.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.tetadrogerie.cz, www.dudlu.cz, www.mujsvet-pg.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (53 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Ten ocet je fakt skvělá věc, já to ani netušila, že nemusím kupovat žádnou chemii v drogerii a stačí na to přísady z domova. Jsem ráda, že jsem váš článek našla, díky za rady.

Přidat komentář

Recenzer
Logo