Jak vyčistit vanu?

První věc, které si člověk všimne, když vejde do koupelny, bývá většinou vana. Měla by být proto vizitkou nejen vaší koupelny, ale i celé domácnosti. Pravidelným čištěním zabráníte vzniku nečistot a přebytečných bakterií, a taky budete mít hnedka lepší pocit z koupání. Jak na to?

Porovnat ceny čisticích prostředků

Čištění vany octem nebo citronem

Ocet je levný univerzální čistič, který si dokáže poradit s kdejakou nečistotou. Proto je dobré koupit si domů aspoň pár lahví octa do zásoby. Vyčistit s ním dokážete i vanu. Pokud ho ale doma zrovna nemáte, ocet můžete nahradit citronovou šťávou.

Nejprve smíchejte ocet s teplou vodou v poměru 1:1. Můžete použít klasický kbelík a houbičky do domácnosti, ale nejjednodušším řešením je roztok přelít do rozstřikovače. Naneste na vanu a nechte působit 15-20 minut, poté opláchněte vodou. Vana bude vypadat jako nová.

Čištění vany jedlou sodou

Jedlá soda neboli soda bikarbona je další z levných ale velmi účinných přípravků. Nejenže vaší vaně dodá lesk, ale funguje i jako dobrý odstraňovač vodního kamene.

Sáček jedlé sody smíchejte s teplou vodou, dokud se vám nevytvoří hustá pastovitá hmota. Aplikujte směs na stěny vany a nechte asi čtvrt hodinu působit. Nakonec vše opláchněte vodou.

Čištění klasickými prostředky

Na trhu naleznete spousta čistících přípravků určených přímo pro čištění vany. Nebývá to sice nejekologičtější ani nejlevnější cesta, často ale bývá nejjednodušší. Jaké přípravky použít?

  • Oblíbený bývá tekutý písek, který povrch vyčistí a zároveň vydrhne. Kvalitní je například od značky Jelen, cenově dostupnější (okolo 40 korun) značka Ava.
  • Pokud potřebujete vanu vydezinfikovat, dlouholetým osvědčeným čističem je Savo. Můžete použít originál, ale prodává se i verze určená přímo pro koupelnu.
  • Trápí vás ucpaný odpad? Vyzkoušejte čistič potrubí Krtek.

Jak odmastit vanu?

Odstranění mastnoty z vany může být složitější než běžné čistění. Pomoci by vám mohly tyto tipy:

  • Použijte mycí prostředek na nádobí a houbičku, vanu opatrně a jemně drhněte. Následně opláchněte teplou vodou.
  • Smíchejte hrubozrnnou sůl s citronem a vytvořte kašovitou hmotu. Naneste směs na mastná místa a nechte působit, poté vše spláchněte.
  • Jestliže je mastnota silně usazená a nejde se jí zbavit, dobrým pomocníkem může být parní čistič. Teplá pára mastné oblasti rozpustí.

Jak často umývat vanu?

Nezapomeňte, že vana by se měla čistit pravidelně. Po každé koupeli pečlivě opláchněte všechny zbytky mýdla, šamponu a dalších nečistot. Kompletní čištění by se mělo provádět nejméně dvakrát za měsíc, dbejte také na důkladné umytí všech dlaždiček a mezer mezi nimi. Pokud to jde, nechávejte do koupelny otevřené dveře, abyste zabránili výskytu plísně.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.sanitino.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. U nás se na čištění vany osvědčil tekutý písek, což je taková klasika si myslím. Většinou beru v drogerii Cif, případně to, co je aktuálně v akci.

  2. Já čistím čas od času octem, jinak kupuji klasické prostředky v drogerii. To co je aktuálně v akci, to používám na čištění.

  3. Na čištění vany nejčastěji používám čisticí prostředky, které pořídím v drogerii, ale občas se vyplatí použít i běžně dostupné suroviny z domácnost. Za sebe mohu říci, že je skvělý citron nebo jedlá soda, to jsou dříči, pokud jde o čištění vany.

Přidat komentář

Recenzer
Logo