Jak vyčistit staré mince?

Většina lidí staré mince nevyhledává, spíše na ně narazí omylem, například při vyklízení půdy nebo návštěvy prarodičů. To ovšem neplatí, pokud vás zajímá numismatika – tedy věda zabývající se kovovými penězi. Většina numismatiků mince záměrně vyhledává a sbírá. Ať už jste či nejste numismatikem, a chtěli byste nějakou tu starou minci vyčistit, tenhle článek je pro vás.

Je dobré mince čistit?

Jedna mince za svůj život koluje desítek let či staletí, dokud nevyjde z oběhu. Není proto divu, že procestuje mnoho peněženek a lidských rukou, a po nějaké době už nevypadá, jako dřív. Je to ale právě její zašlost, která jí přidává na sběratelské hodnotě. U některých mincí je patina vysoce ceněna, a proto by nebylo rozumné snažit se jí zbavit.

Kromě toho si musíte být jistí kovem, ze kterého je mince ražena. Každý kov reaguje jinak na vnější podmínky. Abyste mohli tedy začít minci čistit, musíte vědět, jaký prostředek můžete na ni použít, abyste mohli zabránit jejímu poškození.

Jestliže si tedy nejste jistí hodnotou vaší mince a materiálu, ze kterého je ražena, do čištění se raději nepouštějte. V případě, že chcete vaší minci dodat aspoň trochu „lesku“, postupujte co nejšetrněji.

Voda a mýdlo

Nejjednodušší a nejšetrnější metodou je pouhá mýdlová voda. Mince stačí do mýdlové vody vložit aspoň na několik hodin, nečistota se sama odmočí. Můžete použít i houbičku na nádobí, napěnit ji a mince velmi jemně omývat.

vyčištěné mince vodou a mýdlem

Ukázka vyčištěné mince vodou a mýdlem

Jak vyčistit hliníkové mince?

Hliník je poměrně levný a měkký kov, takže mince raženy z hliníku také nejsou velmi hodnotné. Pokud i přesto chcete revitalizovat nějakou hliníkovou minci, můžete použít gumu na tužky. Jednoduše se snažte nečistoty z mince vygumovat. Obyčejná guma dokáže mince pěkně vyčistit, nesmíte ale při gumování příliš tlačit. Minci můžete i vykoupat v roztoku teplé vody a saponátu.

Jak vyčistit mince z mědi?

S měděnými mincemi se setkáte nejčastěji, jsou také nejnáchylnější k usazování nečistot. Staré měděné mince mívají na svém povrchu takzvanou ušlechtilou patinu. Má modrozelenou či nahnědlou barvu a vzniká na minci poměrně dlouho, a i proto zvyšuje hodnotu mince. Patiny se rozhodně nezbavujte!

Mince z mědi a jejích slitin však často podléhají korozi, lidově – reziví. Na minci se může vytvořit rez nebo houbovitá měděnka. Těchto nečistot se můžete zbavit pomocí mýdlové vody, vyzkoušet můžete i zubní pastu. Pokud ani jedno nezabere, zkuste speciální prostředky na čištění mědi.

Jak vyčistit mince ze stříbra?

Stříbrné mince jdou poměrně jednoduše vyčistit a zabírá na ně mnoho různých prostředku. Můžete vyzkoušet stejně jako u hliníku mýdlovou vodu a gumu. Další účinná čistidla jsou alkohol, šťáva z citronu nebo ocet. Vybrat si můžete ze dvou metod: buď mince necháte odmočit v roztoku vody a vámi zvoleného čistidla, nebo čistidlem namočíte hadřík, se kterým pak mince jemně vydrhnete.

Jak vyčistit mince ze zlata?

Zlato je měkký a velmi odolný materiál. V běžném oběhu se ale se zlatými mincemi nesetkáte. Pokud už na nějakou zlatou minci narazíte, pravděpodobně bude obsahovat ještě příměs mědi. Je to právě měď, která začne oxidovat a vytvoří na povrchu mince červené skvrnky. Těmto skvrnám se říká červená rez a je to důležitý indikátor pravosti zlatých mincí. Nedoporučujeme se této rzi zbavovat.

Kromě červené rzi se na zlaté minci můžou objevovat i jinak zbarvené patiny a stopy. Nijak ale minci neznehodnocují, nemusíte se jich zbavovat. Jejich odstranění je náročné a může být nebezpečné, protože na jejich vyčištění je potřeba použít speciální kyseliny.

Čištění zlatých mincí je nejlépe přenechat odborníkům. Pokud se ale raději spoléháte sami na sebe, použijte speciální přípravek na čištění zlatých mincí. Minci ničím nedrhněte, zlato je náchylné na poškrábání.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.narodnipokladnice.cz, www.numismatikasova.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (40 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Vyzkoušel jsem vodu a mýdlo, aniž bych věřil, že to bude fungovat, ale mýlil jsem se. Opravdu to funguje a mince jsou krásně čisté. Potřeboval jsem je vyčistit, abych je mohl nabídnout v inzerátu.

  2. Našla jsem doma na půdě hromadu starých mincí a myslela jsem, že budou rovnou na vyhození. Když jsem si ovšem přečetla vaše rady, jak je vyčistit, aby každá z nich získala zpět svůj lesk, udělala jsem to přesně podle návodu a vypadají perfektně, jako nové.

Přidat komentář

Recenzer
Logo