Jak vyčistit zlato?

Snad každý má doma něco zlatého, ať už jsou to náušnice, snubní či zásnubní prsten, řetízek nebo třeba náramek. Jak jistě víte, zlato je tím nejodolnějším drahým kovem a zároveň i nejčastěji používaným při výrobě šperků. Bez ohledu na to, jaké druhy šperků vlastníte, po nějakém čase mohou díky pravidelnému nošení ztratit svůj charakteristický vzhled.

Může se na nich objevit jakákoliv nečistota a tím přijdou dříve či později o svůj krásný lesk, který je pro takové šperky typický. Čištění zlata můžete sice svěřit do rukou profesionálů, ale klidně něco takového zvládnete i doma.

Porovnat ceny čisticích prostředků

Co může být příčinou znečištění zlata?

  • Prach
  • Mastnota z kuchyně
  • Tvrdá voda
  • Saponáty
  • Make-up
  • Krémy
  • Parfémy
  • Laky na vlasy
  • Pot

Je dobré zmínit, že pokud chcete většímu znečištění šperků předcházet, bylo by dobré je při některých aktivitách jednoduše odložit. Pokud se tedy chystáte sportovat, pracovat s chemikáliemi, plavat v bazénu, dělat jakoukoliv špinavou práci, například na zahrádce či různé manuální práce hrubšího rázu.

Jaké barvy zlata lze pořídit?

Mnozí si řeknou, že barva zlata je jednoduše zlatá, ale tak to není. Ve skutečnosti je to barva žlutá, která září jako slunce. Kromě této barvy, existuje ještě bílá a růžová. Žluté zlato vzniká smícháním zlata, stříbra a minimálního množství mědi.

Bílé zlato se získává tím, že se přidávají takové kovy, co disponují stříbrno-bílým zabarvením. Sem patří nikl, paladium, zinek a samozřejmě také stříbro. Často se ošetřuje rhodiováním, díky čemuž se šperky daleko více lesknou a jejich povrch je daleko více chráněn před případným mechanickým poškozením jako je poškrábání. Růžové zlato je slitinou mědi a zlata.

Na co si dát pozor?

Jestli mají šperky vypadat stále stejně jako když jste si je koupili, musíte o ně pečovat. Pro začátek je důležité jejich vhodné skladování. Ideální je, uložit je na tmavé místo, kam nemůžou sluneční paprsky. Nejlepší je jednoznačně šperkovnice, která je polstrovaná a uvnitř měkká, takže se šperky nepoškodí.

Ten, kdo chodí do sprchy, vany, bazénu či na jakékoliv další místo, kde se dá koupat, se šperky, ten musí počítat, že zlato bude vypadat nepříjemně zašle, navíc se povrch může poškrábat třeba houbou na mytí nebo i sprchovým gelem, pokud obsahuje tzv. peelingové částice.

Jdete spát a stále na sobě máte své šperky? Děláte chybu, neboť během noci se mohou navlhčit od naší pokožky a budou se na ně lepit různé nečistoty a vlákna z povlečení nebo také pyžama.
Co je také hodně důležité, je šperk vyčistit předtím, než jej uložíte do šperkovnice, i když víte, že jej nebudete delší dobu nosit. Vhodná péče zajistí, že všechny vaše šperky budou vypadat stále jako nové a zachovají si svůj charakteristický vzhled.

Čemu se vyvarovat před domácím čištěním?

Rozhodně není dobré používat agresivní prostředky, ty mohou povrch zlata poškrábat. To samé platí o chemických prostředcích. Pokud totiž nejsou určeny konkrétně na čištění zlata, nepoužívejte je.
K nevhodným pomocníkům na čištění patří tvrdé papírové ubrousky a rovněž zubní pasta není moc dobrá. Přestože jí mnozí doporučují, může hravě zmatnit povrch šperků a přijdou tak o veškerý lesk.

Jak na čištění zlata doma?

Přemýšlíte, jak vyčistit zlaté náušnice? Někdo tvrdí, že stačí jen jemný bavlněný hadřík a je hotovo. To je taky jedna z možností, ale věřte, že existuje mnoho vhodných pomocníků, díky nimž budou vaše šperky zase v té nejlepší formě. Mnohdy si vystačíte se surovinami, které běžně používáme v domácnosti.

Doufáme, že vám náš článek poradí nejen s výběrem té nejvhodnější a nejefektivnější metody, ale dozvíte se třeba jak vyčistit řetízek, co pomůže na prstýnky atd. Pojďme se teď společně podívat na způsoby, jak si doma vyčistit zlato.

1. Leštění

Obyčejný bavlněný hadřík dokáže hotové zázraky. Je to ostatně nejjednodušší způsob, jak navrátit zlatému šperku les. Dokonce můžete v klenotnictví zakoupit i speciální hadřík, který je napuštěný roztokem pro ochranu a lesk.

2. Mýdlo s vodou

Na běžné každodenní nečistoty, z nichž nejčastější je prach či mastnota, je dobré mýdlo nebo nějaký šetrný odmašťovací prostředek. Šperk vyrobený ze zlata jednoduše mýdlem namydlíme, pečlivě promneme mezi prsty, aby nečistoty povolily a opláchneme pod tekoucí teplou vodou.

Jestli je znečištění hodně velké, ohřejte v malém hrnci vodu, vhoďte do ní kousky másla, vložte do něj šperky a dejte na cca 2 minuty povařit. Když budou šperky po převaření a vytažení z vody čisté, ihned je osušte. Může se ovšem stát, že všechny nečistoty nezmizí a bude nutné sáhnout po pomůckách na čištění zubů.

3. Zubní pasta

Zubní pasta s kartáčkem jsou sice běžným vybavením každého z nás, ovšem jejich použití na šperky je často odmítáno. Nemusí tomu tak být, pokud je to šetrná pasta i kartáček a nepoužíváme ji příliš často.

Ve chvíli, kdy nepomohlo vaření v mýdlové vodě, očistěte jednotlivé kousky zlata jemným měkkým zubním kartáčkem od zbývajících nečistot. Použijte bílou pastu, která ovšem neobsahuje nežádoucí bílé granulky. Po vyčištění šperky opláchněte a vysušte měkkým jemným hadříkem.

4. Líh

Navrátit šperkům lesk není žádná věda, když víte jak na to. Naneste na jemný hadřík trochu libu a šperky co nejpečlivěji přeleštěte. Dobré je, když se líh rozředí s vodou v poměru 1:1. Podobně jako líh funguje i benzín.

5. Prášek do pečiva

Dá se říci, že používání prášku do pečiva je sice možné, ale pokud se na to jde špatně, tak nebezpečné. Snadno se totiž může stát, že si svůj šperk poškrábete.

Kypřící prášek do pečiva nasypte do misky, vezměte vlhký nebo spíš mokřejší hadr, obalte kolem prstu, vložte do misky s práškem a poté s maximální opatrností přiložte ke šperku a opravdu hodně jemně a pomalu leštěte. Poté ještě přeleštěte suchým jemným bavlněným hadříkem.

6. Voda a saponát

Jedná se spíš o saponátovou lázeň, kdy do hrnce s vodou kápneme přípravek na ruční mytí nádobí, vložíme šperky ze zlata a přivedeme na mírném ohni k varu. Po pár minutách odstavte, nechte vodu trochu vychladnout a poté šperky opatrně vyjměte ven. Osušte je jemným bavlněným hadrem.

7. Jedlá soda

Podobně jako je tomu u kypřícího prášku, musíte i s jedlou sodou zacházet s maximální opatrností. V tomto případě dejte do malé misky 1 lžíci vlažné vody, 1 lžíci jedlé sody a smíchejte, aby vznikla kaše.
Tu pomocí měkkého hadříku roztírejte po jednotlivých špercích, které potřebujete vyčistit. Poté je opláchněte pod tekoucí vlažnou vodou a jemným hadrem pečlivě osušte.

Čištění zlata za použití profesionálních prostředků

  1. Speciální roztoky – takové látky můžete pořídit v klenotnictví či drogerii. Narazit je možné právě na profesionální roztok, který je určen konkrétně na čištění zlata, aby ho zbavil veškerých nečistot. Tento čistící prostředek je tekutý a řadí se k maximálně spolehlivým, a hlavně efektivním způsobům, jak zbavit šperky nečistot.
  2. Ultrazvuková čistička – jestli patříte k opravdovým sběratelům zlatých šperků, určitě si tuhle vychytávku pořiďte. Ostatně i klenotníci takový přístroj využívají. Jeho použití není nijak složité, do nádoby čističky se jen nalije příslušný roztok, vloží se šperk a čistička jej prostřednictvím ultrazvukových vln vyčistí. Počítejte ovšem, že pořízení takového přístroje není zrovna levná záležitost, pokud má být opravdu kvalitní.

Čištění zlatých šperků s kameny

Tady buďte velmi opatrní a do čištění takových druhů šperků se raději ani nepouštějte. Jakmile totiž obsahují zlaté šperky kameny, doporučuje se přenechat jejich čištění skutečným odborníkům, aby nedošlo k jejich nenávratnému poškození. Lepší oželet pár stovek korun, než přijít nešetrným či nesprávným zacházením o drahocenný šperk, který je například památkou po babičce.

Jak pečovat o bílé zlato?

Co se týká bílého zlatá, to je daleko náchylnější k mechanickému poškození než to žluté. Musíme s ním proto zacházet tak, aby se zamezilo poškrábání, odření či jakémukoliv jinému znehodnocení jeho povrchu. Jestli se chystáte do společnosti mějte na paměti, že bílému zlatu neprospívá kontakt s parfémy, toaletní vodou ani deodoranty.

Doporučuje se rovněž skladovat samostatně, tedy nejlépe každý jednotlivý šperk v samostatné krabičce vyložené měkkou látkou. Rozhodně není dobré mít hozených více šperků z bílého zlata na jedné hromádce.

Ještě náročnější je čištění tohoto druhu zlata, protože jeho záře je specifická a pokud ztratí lesk nebo je vybledlé, nejvhodnějším způsobem ošetření je tzv. rhodiování. Tedy proces, když je zlato potaženo rhodiem, což je drahý kov, který má kovovou barvu. Je to nejlepší způsob pro opětovnou zářit vašich šperků.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

11 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Na ty lepší kousky si beru jen jemný hadřík, abych je vyleštila. Naopak na ty odolnější používám mýdlovou vodu a pohoda. Obojí má své pozitivní vlastnosti a bohatě to na udržení krásných šperků stačí.

  2. Mě se osvědčilo mýdlo s vodou, je to asi nejšetrnější způsob čištění, se kterým člověk dosáhne super výsledků. Mockrát mi tato kombinace pomohla zachránit krásné šperky.

  3. Já tedy nepoužívám žádné čističe, pouze leštím jemným hadříkem. Jde to snadno a nemusím se bát, že by mi některý přípravek poškodil drahý šperk.

  4. Mýdlo s vodou byla perfektní volba, protože na šperky opravdu zabrala. Jsou pěkně čisté, lesklé a zase vypadají jako dřív. Jsem moc spokojená, že se mi to podařilo.

  5. Vzala jsem zlaté šperky líhem a bomba. Krásně se zase lesknou a vypadají úplně stejně jako v den, kdy jsem si je kupovala. Velmi užitečný článek, moc děkuji.

  6. Tedy zubní pastu jsem už používala na ledacos, včetně výzdoby vánočních oken, ale nikdy by mě nenapadlo, že funguje i na zlaté šperky. No budete se divit, ale opravdu to zabralo. Prstýnek se blýská jako dřív.

  7. Vyzkoušel jsem obyčejnou vodu a saponát, no a funguje to skvěle. Měl jsem zašlé zlaté řetízky a teď svítí jako nové.

  8. No musím uznat, že sem netušila, jak se dá snadno vyčistit zlato. Zkusila jsem zubní pastu i líh a obojí fungovalo. Díky za článek.

  9. Tak jsem si přečetla váš článek a zjistila jsem, že se dá zlato čistit pomocí vody a saponátu. No nejdřív jsem byla trochu nedůvěřivá, ale opravdu to fungovalo.

  10. Vyzkoušela jsem podle vašeho článku zubní pastu a je to super. Opravdu to funguje.

1 2

Přidat komentář

Recenzer
Logo