Mosaz je slitina dvou kovů, mědi a zinku, kterou dnes už běžně doma nenajdeme. Přesto se však může stát, že takový předmět vlastníte, a všimnete si, že už nevypadá jako dřív. Mosaz totiž potřebuje vyčistit. V dnešním návodu vám ukážeme, jak na to.
Porovnat ceny čisticích prostředků
Jak poznáme mosaz?
Mosaz má původně zlatavou barvu. Představte si například naši českou dvacetikorunu, hmoždíř od babičky nebo starodávný vodní kohoutek. Stejně jako ostatní kovy reaguje na vnější podmínky a vlivem času chátrá. Začne mít našedlý až načernalý odstín, který už nepůsobí esteticky dobrým dojmem. Takové předměty však můžete vyčistit, buď s pomocí odborníka, nebo s naším návodem sami a doma.
Důležitá je kontrola před čištěním. Musíte se ujistit, že se jedná opravdu o mosazný předmět, jinak byste ho mohli čištěním poničit. Zajímavým faktem je, že mosaz není přitahována magnetem. Můžete použít například magnetek z ledničky. Pokud magnetek nebude na předmětu držet, můžete se směle pustit do čištění.
Čištění mosazi
Nemusíte chodit daleko, většinu přípravků na čištění mosazi naštěstí najdete v ledničce nebo ve spíži. Způsoby jsou různé, tady jsou některé z nich:
Čištění citronem
Budeme potřebovat: citron, sůl
Rozkrojíme citron napůl a položíme ho do misky se solí. Zrnka soli se na citron nalepí a vznikne nám jakýsi kartáč, kterým můžeme začít mosaz rovnou jemně drhnout. Poté stačí jen opláchnout a máme hotovo.
Čištění octem
Budeme potřebovat: ocet, sůl
Do půl skleničky octu přidáme lžičku soli a zamícháme. Vzniklou směs můžeme na mosaz nanášet nebo v ní můžeme nechat předmět vyluhovat. Necháme působit asi 10 minut, opláchneme a osušíme.
Čištění kečupem
Nezní to nejlépe, ale jelikož kečup obvykle obsahuje značné množství octu, bude mít i stejný účinek jako již zmíněný ocet.
Kečup jednoduše naneseme na mosazný předmět, necháme chvíli působit, opláchneme a osušíme.
Speciální čistidlo
Může se stát, že citron, ocet ani kečup nezabere. V takovém případě sáhneme po speciálních přípravcích jako je Sidol nebo Aurex. Najdeme je v nejbližší drogerii a cena se většinou pohybuje do 100 Kč. Čistidlo jen stačí nanést na kousek hadříku a mosaz vyleštit.
Pokud nezabere ani jedna ze zmíněných metod, pravděpodobně je mosaz už moc zoxidovaná a bude vyžadovat větší péči. Bude lepší, když se obrátíte na profesionála, který vám předmět vyčistí.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.wikipedia.org, www.myaustria.cz, www.westwing.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Ten citron se solí, to je bomba, která fakt funguje. Měl jsem krásný hmoždíř po babičce, ale za ta léta už tak zašel, že ani nebylo poznat, že je mosazný. Tak jsem zkusil dát na vaši radu a vyčistil ho citronem a solí, no je zase jako nový. Všechno z něj krásně pustilo, mám radost a babička byla také ráda, že je zase vzhledově jako dřív.
Já jsem věrná octovým čističům a nedám dopustit i na samotný ocet. Ten používám v podstatě na všechno a funguje perfektně. Nikdy by mě ovšem nenapadlo, že se dá použít i na mosaz, ale skutečně to jde, navíc to vypadá parádně.
Neměla jsem ani tušení, že by bylo možné vyčistit mosaz kečupem, ale vyzkoušela jsem to a opravdu to funguje. Mám starý mosazný džbán a nyní opět vypadá jako nový.
Také jsem nevěřila, ale zkusila jsem to a skutečně ten kečup funguje.