Jak vyčistit mosaz?

Mosaz je slitina dvou kovů, mědi a zinku, kterou dnes už běžně doma nenajdeme. Přesto se však může stát, že takový předmět vlastníte, a všimnete si, že už nevypadá jako dřív. Mosaz totiž potřebuje vyčistit. V dnešním návodu vám ukážeme, jak na to.

Porovnat ceny čisticích prostředků

Jak poznáme mosaz?

Mosaz má původně zlatavou barvu. Představte si například naši českou dvacetikorunu, hmoždíř od babičky nebo starodávný vodní kohoutek. Stejně jako ostatní kovy reaguje na vnější podmínky a vlivem času chátrá. Začne mít našedlý až načernalý odstín, který už nepůsobí esteticky dobrým dojmem. Takové předměty však můžete vyčistit, buď s pomocí odborníka, nebo s naším návodem sami a doma.

Důležitá je kontrola před čištěním. Musíte se ujistit, že se jedná opravdu o mosazný předmět, jinak byste ho mohli čištěním poničit. Zajímavým faktem je, že mosaz není přitahována magnetem. Můžete použít například magnetek z ledničky. Pokud magnetek nebude na předmětu držet, můžete se směle pustit do čištění.

Čištění mosazi

Nemusíte chodit daleko, většinu přípravků na čištění mosazi naštěstí najdete v ledničce nebo ve spíži. Způsoby jsou různé, tady jsou některé z nich:

Čištění citronem

Budeme potřebovat: citron, sůl

Rozkrojíme citron napůl a položíme ho do misky se solí. Zrnka soli se na citron nalepí a vznikne nám jakýsi kartáč, kterým můžeme začít mosaz rovnou jemně drhnout. Poté stačí jen opláchnout a máme hotovo.

Čištění octem

Budeme potřebovat: ocet, sůl

Do půl skleničky octu přidáme lžičku soli a zamícháme. Vzniklou směs můžeme na mosaz nanášet nebo v ní můžeme nechat předmět vyluhovat. Necháme působit asi 10 minut, opláchneme a osušíme.

Čištění kečupem

Nezní to nejlépe, ale jelikož kečup obvykle obsahuje značné množství octu, bude mít i stejný účinek jako již zmíněný ocet.
Kečup jednoduše naneseme na mosazný předmět, necháme chvíli působit, opláchneme a osušíme.

Speciální čistidlo

Může se stát, že citron, ocet ani kečup nezabere. V takovém případě sáhneme po speciálních přípravcích jako je Sidol nebo Aurex. Najdeme je v nejbližší drogerii a cena se většinou pohybuje do 100 Kč. Čistidlo jen stačí nanést na kousek hadříku a mosaz vyleštit.

Pokud nezabere ani jedna ze zmíněných metod, pravděpodobně je mosaz už moc zoxidovaná a bude vyžadovat větší péči. Bude lepší, když se obrátíte na profesionála, který vám předmět vyčistí.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.myaustria.cz, www.westwing.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (32 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já jsem věrná octovým čističům a nedám dopustit i na samotný ocet. Ten používám v podstatě na všechno a funguje perfektně. Nikdy by mě ovšem nenapadlo, že se dá použít i na mosaz, ale skutečně to jde, navíc to vypadá parádně.

  2. Neměla jsem ani tušení, že by bylo možné vyčistit mosaz kečupem, ale vyzkoušela jsem to a opravdu to funguje. Mám starý mosazný džbán a nyní opět vypadá jako nový.

Přidat komentář

Recenzer
Logo