Jak vyčistit žaluzie?

Žaluzie jsou jedním z nejběžněji užívaných okenních stínidel. Skvěle odráží sluneční světlo, nicméně mají jednu nevýhodu: jsou vyrobené z jednotlivých lamel, na kterých se lehce usazují nečistoty a prach. Čas od času je proto dobré z estetických a hygienických důvodů žaluzie důkladně vyčistit. Jak na to?

Co budete potřebovat?

 • Gumové rukavice
 • Prachovku (vysavač)
 • Hadřík z mikrovlákna
 • Švédskou utěrku
 • Mýdlovou vodu (vodu a ocet)

Čištění žaluzií krok za krokem

Hodně lidí se tohoto úkolu bojí, ale neměl by to být zas tak velký oříšek. U práce se můžete ušpinit, a proto doporučujeme si předem nasadit gumové rukavice.

 1. Žaluzie stáhněte dolů tak, aby se vám dobře myly.
 2. Začněte odstraňováním prachu a jemných nečistot. Můžete použít prachovku, ale ještě účinnější je vysavač. Skvělou vychytávkou je také speciální kartáč na čištění žaluzií, kterým můžete utřít až pět lamel najednou. Dá se zakoupit v domácích potřebách a cena se pohybuje okolo 150 korun.
 3. Nyní přichází „mokrá“ část čištění. Připravte si roztok teplé vody s jarem, popřípadě vody s octem. Dále budete potřebovat jakýkoliv jemný hadřík, můžeme doporučit například švédskou utěrku nebo hadřík z mikrovlákna. Vyhněte se kuchyňským houbičkám, které by mohly žaluzie poškrábat.
 4. Namočenou utěrku uchopte mezi dva prsty (tak, abyste mohli umýt obě strany najednou) a snažte se umýt lamelu po lamele. Na usazenou špínu a fleky musíte více přitlačit, ale dávejte si pozor, abyste lamelu nezlomili.
 5. Někdy se na žaluziích může usadit mastnota a plíseň. Pokud je to váš případ, použijte speciální přípravky jako je JAR Professional odmašťovač nebo Savo na plísně.
 6. Jakmile máte hotovo, můžete ještě hadříkem přetřít několik lamel současně.
 7. Teď musí žaluzie ještě dobře uschnout. Přetřete žaluzie suchou utěrkou a roztáhněte je. Do pár hodin by měly být suché a jako nové!

Tipy na závěr

 • Žaluzie by se měly mýt aspoň dvakrát do roka. Usazený prach může způsobit zdravotní problémy, především respirační.
 • Mytí žaluzií doporučujeme zkombinovat s mytím oken.
 • U dřevěných žaluzií nesmíte používat velké množství vody.
 • Některé žaluzie jsou vyrobeny z hliníku, což je velmi citlivý materiál. Nejlepší je takové žaluzie mýt jen čistou vodou, abyste zabránili vzniku fleků.
 • Nemáte utěrku z vhodného materiálu? Nevadí, použijte staré rukavice nebo ponožku.
 • Pokud vám mytí žaluzií připadá příliš složité, nebo na to nemáte čas, objednejte si úklidovou službu. Za poměrně malé peníze dokážou odvést kvalitní službu.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.westwing.cz, www.oknostyl.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo