Jak vyčistit topení?

Přesto, že většina z nás používá radiátor v období zimy na denní bázi, málokdo ho čistí. Možná se budete divit, ale když děláte úklid v domácnosti, neměli byste zapomenout ani na topení. Čistý radiátor vám zajistí kvalitní vzduch a maximum tepla v místnosti. Vyčistit radiátor není nejlehčí úkol, ale tento článek vám poradí, jak na to.

Proč je dobré čistit radiátor?

Možná si říkáte, že čistit radiátor je zbytečné. To se ale velmi pletete. Kromě estetické stránky a dobrého pocitu z čistoty se vám to vyplatí i z ekonomického a zdravotního hlediska.

Na radiátorech se střádá prach, pavučiny a často i mrtvý hmyz. Tato vrstva různých nečistot snižuje výkon vašeho topení, protože brání teplému vzduchu proudit dál do místnosti. Teplý vzduch, který se přes tuto vrstvu špíny „probojuje“, tak může obsahovat různé plísně a mikroby, které mohou být příčinou dýchacích potíží. Jestliže jste alergik nebo astmatik, měli byste obzvlášť dbát na úklid radiátoru.

Vyčištěním radiátoru se tak zbavíte šance případných respiračních onemocnění, a navíc tím ušetříte peníze za energie.

Jak často čistit radiátor?

  • Ve zkratce – co nejčastěji. Úklidem nikdy ničemu neuškodíte, ba naopak. Jelikož je čištění topení ale poměrně zdlouhavý proces, je pochopitelné, že se vám do něj tak často nebude chtít. Minimálně byste se do toho měli pustit alespoň dvakrát do roka.Čištění radiátoru krok za krokem

Předtím než se dáte do práce, budete potřebovat: vysavač, prachovku nebo kartáč na topení, hadřík, kyblík, saponát, houbičky na nádobí. Máte všechno? Skvělé, teď jen vypnout topení a můžete se pustit do práce.

  1. Jako první si připravte vysavač a zapněte jej na maximální výkon. Použijte ten nejužší nástavec, co seženete. Zbavte se prachu mezi žebry radiátoru, a poté vysajte i trubky a okolí radiátoru.
  2. Menších nečistot se zbavíte pomocí kartáče na topení. Ten je nejlepší, protože je na to speciálně určený. Pokud ale doma žádný nemáte, dobře poslouží i prachovka. Důkladně omeťte jednotlivá žebra radiátoru.
  3. Naplňte kyblík teplou vodou, kterou pak smícháte s univerzálním saponátem nebo s mýdlem. Poté si připravte houbičky na nádobí a hadříky. Houbičkou omyjte jednotlivé části radiátoru a dbejte na detaily jako jsou skvrny, zašlá špína, fleky. Jestliže jsou některá místa moc úzká, omotejte mokrý hadr kolem tyče. Na závěr celé topení otřete suchým hadříkem, aby nezrezivělo.
  4. Na závěr vysajte a ukliďte okolí radiátoru, pravděpodobně vám nějaký prach upadl na podlahu nebo ulpěl na zdech. Jakmile budete mít vše hotovo, zapněte znovu topení.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.ireceptar.cz, www.westwing.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (102 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo