Rolety

Stíněním interiéru vyřeší nežádoucí sluneční svit, ale poskytne vám i potřebné soukromí. Ke stínění můžete použít tradiční závěsy, ověřené žaluzie nebo moderní rolety. Rolety budete moci instalovat na vnější i vnitřní stranu okna. Zatímco vnitřní rolety jsou většinou látkové, jejich instalace je snadná a cena velmi přijatelná, venkovní hliníkové rolety již mnohem nákladnější.

Interiérové rolety slouží k zatemnění, předokenní rolety mají řadu dalších funkcí. Před výběrem si tak ujasněte, na jaké místo budete chtít rolety instalovat. Zvolit musíte správný rozměr, vybrat barvu, typ rolety, způsob ovládání a správného výrobce.

Porovnat ceny rolet

Typy

Rolety se dělí na interiérové a předokenní. Každý typ pak nabízí několik různých výrobků. V první řadě je vhodné se s každým z nich seznámit a poznat jejich výhody a nevýhody.

Interiérové

Interiérové rolety jsou mnohem levnější, jednodušší, instalaci zvládnete svépomocí během chvíle. Vybírat můžete z následujících možností.

 • Klasické – jednoduché látkové rolety, jejichž konstrukce je vyrobená z kovu nebo plastu a při výběru vás tak bude zajímat pouze typ látky. K dispozici máte stínící i zatemňovací látky a samotnou roletu budete moci připevnit na zeď nebo strop.
 • Rolety den a noc – rolety jsou známé také pod označením Duo rolety, popřípadě Rolety zebra. Tyto rolety jsou na trhu poměrně krátkou dobu a mají svoje specifika. Roleta je vyrobena ze dvou různých typů látek, a roletu můžete použít k částečnému i úplnému zastínění. Kromě této funkčnosti vypadají rolety také velmi pěkně.
 • Rolety bez vrtání -ideální řešení pro obyvatele nájemních bytů i těch, kteří nechtějí při instalaci vrtat do zdi. Zatímco v případě předešlých typů se při montáži neobejdete bez vrtačky, v případě těchto rolet se o rychlou a jednoduchou instalaci postarají držáčky, které se umísťují na rám okna. Tyto rolety je možné použít v případě plastových, dřevěných nebo EURO oknech. Nedoporučují se naopak v případě hliníkových oken.
 • Římské rolety – tyto rolety se nenavíjí stejně jako předchozí typy. Při vytahování se skládají a to směrem nahoru. Rolety můžete ovládat ručně pomocí řetízkového mechanismu, ale zvolit můžete i dálkově ovládané rolety. Rolety jsou ke konstrukci přichyceny pomocí suchého zipu, lze je tak jednoduše sundat a vyprat.

Exteriérové

Venkovní rolety vás ochrání nejen přes sluncem, ale díky nim bude v místnostech v letních měsících nižší teplota. Rolety se starají i o úsporu energie, ochrání vás velmi dobře před pohledy zvenčí i zloději. V základním provedení jsou schopny zastínit plochu o velikosti zhruba 6 m2 plochy, při 3 metrové šířce.

V případě, kdy budete chtít zastínit větší plochu, je nutné použít silnější lamely, které jsou vyplněny tvrdší pěnou. Poté můžete rolety používat ve 4 metrové šířce a zastíníte plochu okolo 9 m2. Extrudované lamely jsou určeny spíše pro veřejné prostory, tyto rolety se používají i jako spolehlivá ochrana před zloději.

Rolety

Předokenní rolety se skládají z hliníkových lamel, které se do sebe spojují zámkem. Okno zastiňují tak, že sjíždí shora dolů a zastiňují tak celý otvor. Venkovní rolety tvoří schránka z hliníkového plechu, do níž se rolety zasouvají. Další část tvoří hliníkové lamely, které jsou vyplněny polyuretanovou pěnou.

Pěna se stará o potřebnou stabilitu lamel. Koncová lamela je na rozdíl od ostatních silnostěnná a v dolní části je opatřena těsnící gumou. A chybět nesmí ani extrudované a silnostěnné vodící lišty. I zde nechybí těsnící guma, která se postará o dokonalé těsnění.

 • Panorama lamely – Panorama rolety simulují vyklopení lamely. V momentě, kdy roleta sjede až dolů k parapetu, dojde k vyklopení přední části lamel. V tomto případě se totiž lamely skládají ze 2 polovin. Rolety plní funkci rolety i žaluzie. Koupit pak můžete také rolety doplněny o ochrannou síť proti hmyzu.
 • Prosvětlovací lamely – mezi jednotlivými lamely se nachází polykarbonát. Než roleta sjede, až k parapetu zůstává částečně otevřená a v místnosti tak není úplná tma. V případě, kdy necháte roletu dojet až k parapetu, zavře se roleta stejně jako klasická roleta a v místnosti bude úplná tma.

Žaluzie

Venkovní žaluzie jsou opět složeny z lamel, avšak spojeny jsou jakýmsi žebříčkem. Oproti roletám můžete žaluzie jednotlivě naklápět. Žaluzie jsou složeny z hliníkové schránky, jednotlivých lamel, bytelnější koncové lamely a vodící lišty.

U žaluzií můžete vybírat tvar lamel, instalace je podobná jako v případě předokenních rolet. Instalovat je můžete dodatečně nad okno, nebo přímo pod omítku. Druhý způsob však vyžaduje stavební úpravy a s žaluziemi byste měli počítat již během stavby domu.

Materiál

Interiérové rolety se v závislosti na materiálu dělí na plastové a kovové.

 • Plast – konstrukce i řetízek rolet je vyroben z tvrzeného plastu v bílé barvě. Plastové rolety splní nároky méně náročných uživatelů. Plast se vyznačuje kratší životnosti, počítat tak musíte s jeho výměnou. Výhodou je nižší pořizovací cena.
 • Kovové – o modernější vzhled se postará kovové tělo i řetízek. Kov je často upraven do metalického vzhledu, roleta je vhodné zejména do moderních domácností a její předností je delší životnost. Počítat však musíte s vyšší pořizovací cenou.

Látka

Nedílnou součástí rolety je látka, která vás bude pravděpodobně zajímat nejvíce. Na výběr máte z několika možností.

Látkové

Ve větším množství jsou na trhu zastoupeny látkové rolety. Látkové rolety mají mnoho předností například vyšší odolnost vůči slunci, pomalejší blednutí látky nebo jednodušší údržbu. K dispozici máte i několik druhů látky.

 • Stínící – jemnější stínící látky propustí do místnosti menší množství světla. Stínící látka vám zároveň poskytne potřebné soukromí, do místnosti nepůjde z venkovní strany vidět.
 • Zcela zatemňující – jsou ideální do ložnic a dětských pokojů. Pevné látky nepropustí žádné světlo.
 • Se vzorem – kromě jednobarevných rolet můžete vybírat rolety se vzory. I zde jsou zastoupený stínící a zcela zatemňující látky.

Bambusové

Bambusové rolety jsou vyrobeny z přírodního bambusu, jednotlivé tyče mají trochu odlišnou velikost. Vzhled rolet je přírodní, a vhodné jsou do městských bytů i na chalupu. Ovládání je jednoduché a výhodou je i snadné čištění.

Dřevěné

V menší míře jsou zastoupeny také dřevěné rolety. Cena těchto rolet je vyšší, v místnosti však působí velmi elegantním dojmem. Dřevěné rolety jsou k dostání v různých odstínech, jednoduše je tak sladíte s rámy oken, podlahou i nábytkem. Tento materiál není vhodný do místností s vyšší vlhkostí.

Hliníkové

Používají se na výrobu předokenních rolet. Hliník je odolný vůči povětrnostním vlivům a větší pevnost lamel se stará PUR pěna. U hliníkových lamel můžete počítat s delší životností a dobrou ochranou před UV zářením.

Velikost

Rolety si budete moci nechat vyrobit na zakázku. Objednávku budete moci vyplnit přes internet v pohodlí domova, je však nutné vyplnit správně potřebné údaje. Ty pochopitelně musíte znát i v případě, kdy budete rolety objednávat přímo v kamenné prodejně.

 • Šířka – rozměry šířky se vždy uvádí včetně profilů, tedy včetně horního držáku, který je umístěn na obou stranách rolet. Jako rozměr se tak nezadává pouze potřebný rozměr látky.
 • Výška – opět je třeba rozměr uvádět včetně horního profilu držáku až po spodní stranu profilu rolety.

Ovládání

Interiérové rolety budete ovládat ručně pomocí řetízkového ovládání stejně jako žaluzie. U předokenních rolet můžete zvolit ruční nebo elektrické ovládání. Ruční ovládání se používá spíše v případě velmi malých rolet, na ovládání větších rolet se dnes již standardně volí elektrické ovládání.

Pomocí elektrického ovládání budete moci ovládat všechny rolety zároveň nebo pouze některé rolety, podle vašich potřeb. Motor je umístěn přímo v roletě a vybrat můžete několik způsobů ovládání:

 • Místní tlačítko – s jeho pomocí ovadáte pouze jednu roletu. U každého okna tak bude muset být instalováno jedno tlačítko. Tento způsob má svoje výhody, podle vlastních potřeb může rolety ovládat každý v jednotlivých místnostech. Zasahovat tak nebudete do soukromí starších dětí nebo těch, kdo s vámi sdílí domácnost.
 • Dálkové ovládání – centrální ovládání, kterým můžete ovládat všechny rolety z jednoho místa.
 • Centrální ovládání – umožňuje nastavit časovač a rolety se budou ovládat podle denní a noční doby. Tento způsob je ideální zejména v době, kdy netrávíte čas doma.

Montáž

Zatímco montáž interiérových rolet je velmi jednoduchá a to v případě vrtacích i rolet bez vrtání, je montáž předokenních rolet přece jenom složitější, montáž bude provádět odborná firma. Předokenní rolety se z hlediska montáže dělí na:

 • Rolety pro dodatečnou montáž – nejčastější typ rolet, které poznáte podle viditelné schránky, do které rolety zajíždějí. Vybrat si zde můžete tvar schránky podle typu stavby i vlastního uvážení. Například půl kulatá schránka se často používá u dřevostaveb.
 • Roleta pod omítku – roleta se může schovat do omítky, je však nutné s ní při stavbě domu počítat dopředu a nechat nad oknem potřebný prostor. Potřebný servis se provádí servisní klapkou, která je umístěna pod schránkou.
 • Montáž s oknem – roleta se montuje současně s oknem.

Značka

Interiérové rolety jsou dostupné v mnohých provedeních, koupit můžete římské, zatemňující, transparentní, zatemňující rolety nebo rolety na střešní okna. Na trhu jsou zastoupeny značkami Zebra, Velux, Rolety DUO, Dekorum, Fexi, Kasko, Garol a dalšími. Venkovní rolety můžete objednat u Isotra, Velux, Toso, Stín Kovo, Roto, Meedo, Svět stínění, Minirol nebo Rollo.

Cena

Vnitřní roletu je možné koupit za méně než 500 Kč. Vybrat můžete barvu, funkci i velikost. Cena rolet, které se montují na střešní okna, začíná na cca 600 Kč. Bambusovou roletu koupíte za cca 1 000 Kč, dřevěné vyjdou na necelé 2 000 Kč.

Cena předokenních rolet začíná na cca 8 000 Kč. Zde vám cenovou nabídku vyčíslí firma, u které budete rolety objednávat. V ceně může být přímo započítána montáž a mnozí výrobci poskytují na rolety množstevní slevy.

Porovnat ceny rolet

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi roletou a žaluzií?

Mezi venkovními roletami a žaluziemi je několik rozdílů, přesto si tyto výrobci mnozí pletou, nebo je považují za jedno a to samé. Rolety i žaluzie fungují na trochu jiném principu a liší se i v poskytované ochraně.

U obou výrobků je prakticky totožná možnost snížit teplotu v místnosti ze letních veder a to až o 10°C. Rolety však poskytují větší úsporu energie, roleta okenní otvor zatěsní v celé šířce. Žaluzie však mají po stranách vodící lišty mezeru cca 1 cm, právě tudy bude teplo v malém množství unikat. Oba výrobky vás dále ochrání před pohledy zvenčí, nebo možným vloupáním. I zde je na tom lépe roleta, která okno zcela uzavře.

Rolety se vyrábí v různých bezpečnostních třídách, před zloději vás mohou ochránit až 10 minut a odolají tlaku až 300 kg při páčení. Roleta vás spolehlivě ochrání před nepříznivým počasím, zatažená může být při dešti, silném větru i kroupami. Venkovní žaluzie by však měly zůstat při tomto počasí vytažené, aby nedošlo k jejich poškození. Rolety i žaluzie vám poskytnou prakticky totožnou ochranu proti hluku, hluk mohou snížit až o 10dB.

Jak o rolety pečovat?

K čištění rolet se doporučuje používat vysavač opatřený malým kartáčkovým nástavcem. Tato údržba je velmi jednoduchá a v případě, kdy se budete o rolety starat pravidelně, nemusíte nijak jinak čištění rolet řešit.

Je možné otevírat okno v případě, kdy použiji rolety bez vrtání?

Na tuto otázku není možné jednoznačně odpovědět. Záleží na tom, jak daleko od držáku rolety je umístěno ostění neboli špaleta okna. V případě, kdy je špaleta od držáku příliš blízko, nebude pravděpodobně možné okno zcela otevřít. Rolety bez vrtání se doporučují používat pouze případě, kdy budete moci okno otevřít alespoň do 90°. Jestliže tuto možnost nemáte, je lepší zvolit klasické vrtací rolety.

Závěr

Rolety můžete umístit do interiéru i exteriéru. Interiérové rolety mohou být zatemňovací i stínící. Použít je tak můžete v každé místnosti. Předokenní rolety nabízí řadu různých funkcí, postarají se o váš komfort v horkých letních dnech, naopak v zimě sníží díky utěsnění dveří a oken výdaje za teplo. Použít je můžete při jakémkoliv počasí a ovládat je lze i na dálku.

Rolety můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.biano.cz, www.fexi.cz, www.floorwood.cz, www.garol.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (43 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Máme hliníkové rolety a jsou perfektní. Rozhodně bych je už za nic nevyměnila.

 2. Vaše informace mi pomohli s výběrem vhodných rolet. Děkuji. Lída.

Přidat komentář

Recenzer
Logo