Dětská elektrokola

Elektrokola zažívají v dnešní době obrovskou popularitu. V rodině, kde dospělí elektrokola běžně využívají je časté, že se elektrická varianta pořídí i větším dětem. V opačném případě bude dítě na výletech výrazně zaostávat, protože používání běžného kola bez pohonu je mnohem náročnější.

Dětské elektrokolo mohou vaše používat ve věku 6 – 7 let. Nezáleží ani tak na věku, ale na zkušenostech a výšce dítěte. Kolo dítěti vydrží cca do věku 10 – 11 let, od výšky 150 cm pak můžete přejít na nejmenší variantu elektrokol pro dospělé. Dětská kola se od klasického velkého kola liší pouze výškou. Baterie i motor je stejný jako u variant pro dospělé.

Při výběru dětského elektrokola je nejdůležitější zvolit správnou velikost, současný trh nabízí kola ve dvou různých velikostech. Kromě velikosti můžete zohlednit dojezd a zvolit můžete i umístění motoru.

Porovnat ceny elektrokol

Typy

Nabídka dětských elektrokol je o poznání menší než nabídka elektrokol pro dospělé. Dětská kola se nerozdělují podle místa využívání, obvykle mají podobu crossového nebo horského kola. Dětským kolům nechybí omezovač rychlosti, který umožní vyvinout rychlost maximálně 20 km/hod. Na kole pro dospělé můžete jet rychlostí maximálně 25 km/hod.

Velikost kol

Dětská elektrokola nejčastěji disponují koly s velikostí 24“ nebo 26“. Využívat je mohou děti i dospělé osoby s výškou do 150 cm.

  • 24“ – kola budou vyhovovat dětem do výšky 120 cm, což odpovídá věku 9 – 12 let.
  • 26“ – děti s výškou nad 120 cm budou potřebovat větší verzi dětského elektrokola.

Motor

Motor dětského kola může být umístěn na dvou různých místech. Nejčastěji jsou zastoupena kola se zadním motorem, méně často můžete volit sportovnější kolo se středovým motorem. Kromě umístění se zaměřte na značku motoru. Kvalitní jsou motory značek Yamaha nebo Bafang.

  • Zadní náboj – dětská elektrokola mívají v drtivé většině motor umístěn v zadním náboji. Výhodou tohoto řešení je dobrý poměr cena/výkon. Kromě toho můžete počítat s velmi dobrým přenosem točivého momentu. V terénu nebude kolo prokluzovat. Kola se zadním nábojem jsou ideální pro jízdu na komunikaci či v mírném terénu.
  • Motor na středu – toto umístění se používá u kol vhodných do těžšího terénu. Výhodou je, že umístění motoru nemění těžiště a je zachována vyváženost kola. Díky tomu je jednodušší elektrokolo ovládat. Jízda je velmi efektivní, počítat však musíte s vyšší pořizovací cenou.

Baterie

U baterie je třeba zohlednit kapacitu, která určuje dojezd kola. Kola pro děti bývají nejčastěji vybavena baterií s kapacitou od 250 – 400 Wh. Pokud jste náročnější, můžete pořídit i kolo s kapacitou baterie okolo 500 Wh.

Dětská elektrokola jsou stejně jako elektrokola pro dospělé vybavena Lionovou baterií, která je nejčastěji umístěna na rámu kola.

  • Rámová baterie – baterie na rámu nenarušuje těžiště kola. Dětská elektrokola mívají velmi často baterii na rámu, kterou budete moci sundat a nabíjet doma. Pouze některá větší kola jsou vybavena integrovanou baterií, která je pevnou součástí kola.

Životnost baterie se pohybuje v rozmezí 500 – 800 opětovných nabití. Aby baterie dlouho vydržela, je nutné o ni správně pečovat. Bateriím obecně nevyhovuje nízká teplota, skladovat byste ji měli v teple a suchu. Mnohem jednodušší to bude v případě elektrokol, které umožňují baterii vyjmout. Pravidelně dobíjet byste měli i nepoužívanou baterii. Opětovné nabití je žádoucí ve chvíli, kdy její kapacita klesne pod 50 %.

Dojezd

Dojezd je parametr, který je velmi důležitý při výběru jakéhokoliv elektrokola. Dojezd dětských elektrokol bývá nejčastěji v rozmezí 100 – 120 km. Uvedenou informaci od výrobce však berte s rezervou. Uváděný dojezd je měřen za ideálních podmínek. Jestliže bude dítě častěji využívat asistenci motoru, bude se pohybovat v kopcovitém terénu nebo pojede v chladnějším počasí, bude dojezd o něco menší. Na dojezd má vliv i hmotnost jezdce.

Způsob ovládání

Dětské elektrokolo je vybaveno několika typy ovladačů. Způsob ovládání souvisí s komfortem používání i s pořizovací cenou. Jednotlivá elektrokola nabízí několik různých módů přípomoci. Obvykle se jedná o mód Turbo, Eco a několik dalších. U nejdražších kol je možné míru přípomoci nastavit dle vlastních požadavků.

Dětská kola nebývají tak vybavena jako kola pro dospělé, obvykle budete volit mezi LED a LCD displejem. Možnost využívat smart systémy je v tomto případě spíše vzácností.

  •  LED displej – jedná se o základní a nejlevnější variantu. Displej umí kolo zapnout i vypnout, nastavit můžete stupeň přípomoci a pomocí displeje lze ovládat i světla. Na displeji by se měl zobrazovat stav baterie.
  • LCD displej – dražší a propracovanější jsou LCD displeje. Tyto displeje již fungují prakticky stejně jako cyklopočítače a zobrazují i různé informace týkající se rychlosti, ujetých kilometrů atd. I zde můžete pochopitelně nastavit stupeň přípomoci.
  • Smart systém – kolo lze spárovat s mobilním telefonem a využívat mnoho dalších praktických funkcí. Často nechybí ani různé tréninkové módy a funkce GPS.

Značka

Dětské elektrokolo je na trhu zatím zastoupeno v poměrně malém počtu. Vybírat můžete mezi koly značek Crussis, B´TWIN, Apache, 4ever, Giant, Cube, KTM nebo Cube. Toho správného výrobce vyvírejte i podle dostupnosti autorizovaného servisu a možnosti nákupu náhradních dílů či různého příslušenství.

Cena

Kvalitní dětské elektrokolo představuje poměrně velkou investici. Nevýhodou kol pro děti je skutečnost, že z něj po nějaké době vyrostou a nezbyde vám nic jiného než potomkovi pořídit větší kolo. Přesto se však nevyplatí sázet na levné modely méně známých výrobců.

Důležitější než finance by měla být bezpečnost vašeho dítěte. Cena dětských elektrokol se pohybuje v rozmezí 30 – 60 000 Kč. Levnější kola jsou vybavena odnímatelnou baterií a zadním motorem. Dražší naopak mívají baterii integrovanou, motor je umístěn ve středu.

Porovnat ceny elektrokol

Otázky a odpovědi

Je vhodné pořídit dítěti elektrokolo?

Tato otázka rozděluje národ na dva tábory. Zatímco jedni zastávají názor, že dítě by mělo jezdit na klasickém kole, jiní nevidí na pořízení elektrokola nic špatného.

Jestliže pořizujete kolo dítěti, které jezdí pouze pro svoji vlastní potřebu, bude jistě vhodnější nákup klasického kola. Pakliže je vaše rodina aktivní a běžně využívá pro přesun elektrokolo, bude vhodné, pořídit ho i dítěti. Díky elektrickému pohonu bude dítě schopné ušlapat snáze i náročnou trasu a vaše vyjížďky mohou být delší i náročnější.

Z čeho je dětské elektrokolo vyrobeno?

Na výrobu dětských elektrokol se používá v drtivé většině hliník. Tento materiál je dostatečně odolný a jeho výhodou je i nižší hmotnost. Hliník se používá i na výrobu většiny elektrokol pro dospělé, pouze ty nejkvatlitnější kola mají rám karbonový. Výhodou hliníku je i přijatelná pořizovací cena.

Na co nezapomenout?

Před každou vyjížďkou zkontrolujte stav baterie i celkový stav kola. Na kolo by ze zákona mělo dítě usednout pouze s ochrannou přilbou. Elektrokola pro děti mívají rámovou baterii. Díky tomu nebudete moct na rám umístit držák na láhev. Vyřešit tak budete muset i pitný režim dítěte.

Závěr

Dětské elektrokolo se na český trh dostává velmi pozvolna. V současnosti není nabídka nijak velká, dá se však předpokládat, že v dalších letech bude výběr mnohem větší. Dnešní elektrokola lze pořídit dětem ve věku od 6 – 7 let, které dorostly do výšky cca 120 cm.

Posloužit pak mohou do doby, kdy se výška jezdce dostane na 150 cm. Zde je již možné přejít na první elektrokola pro dospělé. Dětem je možné koupit pouze jednu variantu elektrokola.

Jedná se o horské kolo, které můžete využít v různě náročném terénu. Způsob použití v tomto případě určuje především uložení motoru. Do mírného terénu se více hodí kolo s motorem v zadním náboji. Náročnější terén dítě zvládne na elektrokole s motorem ve středu šlapání.

Dětská elektrokola můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Kola-radotin.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.orgwww.insportline.czwww.decathlon.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Objednala jsem pro našeho synátora Crussis e-Guera 6.8 Junior 2023 a je velmi spokojený. Rozhodně je to moc pěkné elektrokolo, na kterém se mu skvěle jezdí, jsem ráda, že jsem zvolila právě tento model.

  2. Kupoval jsem dětské elektrokolo synovi k narozeninám a vsadil na značku Apache. Syn byl spokojený, já byl rád, že jsem trefil správný kousek a prcek má na čem jezdit, ať jedeme kamkoliv, protože si bere kolo všude s sebou.

  3. Dcerka si přála elektrokolo, na kterém by jezdila, když je o prázdninách či víkendech u babičky na vesnici. To byl také důvod, proč jsem jí objednala dětské elektrokolo od značky Crussis. Je perfektní a ona je z něho naprosto nadšená.

Přidat komentář

Recenzer
Logo