Kočárky do letadla

Cestování s malými dětmi může být opravdu náročné, ještě více to platí v případě, kdy jako dopravní prostředek zvolíte letadlo. Pokud se na vysněnou cestu vydáváte s miminkem nebo batoletem, budete muset kromě zavazadel přibalit i vyhovující kočárek. Kočárek do letadla musí být nejen pohodlný, ale musí splňovat několik parametrů, díky kterým projdete bez potíží bezpečnostní kontrolou. Při jeho výběru byste však měli myslet i na svůj vlastní komfort a pochopitelně také na potřeby dítěte.

Při výběru kočárku musíte zohlednit především jeho hmotnost a velikost. Letištní personál i rodiče pak ocení snadnou manipulaci a dostatečnou skladnost. Kvalitnímu kočárku by pak neměly chybět potřebné praktické i bezpečnostní funkce.

Přejít do e-shopu

Typy

Při cestování letadlem můžete využívat různé typy kočárků. Vždy je však dobré vyrazit s opravdu skladným a lehkým kočárkem.

 • Golfky – nejoblíbenější cestovní verzí jsou různé podoby kočárků typu golfky. Největší předností je možnost složení do opravdu kompaktního rozměru. Další výhodou je pak nízká hmotnost a jednoduchá manipulace.
 • Cestovní systém – jedná se o kočárek a autosedačku, kterou můžete k podvozku připevnit. Některé autosedačky můžete vzít dokonce na palubu letadla. Je však nutné aby se jednalo o sedačku homologovanou pro použití v letadle. Informaci o této možnosti si však vždy nejprve ověřte u letecké společnosti.

Rozměry

Do letadla lze vzít prakticky jakýkoliv kočárek. Každá letecká společnost může mít trochu jiná kritéria, ale většinou není problém cestovat se sportovním ani hlubokým kočárkem. Důležité je, aby při bezpečnostní kontrole kočárek prošel rentgenem. Pokud cestujete s opravdu velkým kočárkem, vhodným pro více dětí, bude kočárek zkontrolován ručním scannerem.

Poté již spíše záleží na vašich záměrech. Někteří kočárek odbaví rovnou se zavazadly a dítě do odletu nosí na rukách nebo v nosítku. Jiní nechají dítě v kočárku až do samotného odletu letadla. Poslední možnost je vzít kočárek přímo na palubu jako příruční zavazadlo.

 • Příruční zavazadlo – velikost příručního zavazadla bývá obvykle 55 x 45 x 25 cm, hmotnost pak může být do 10 kg. Tuto informaci si však vždy nejprve ověřte, protože pravidla pro příruční zavazadla může mít každá společnost trochu jiná.
 • Golfový kočárek – tyto kočárky jsou přímo stavěny na přepravu letadlem. Většina golfových kočárků má ve složeném stavu velikost 50 x 40 x20 cm a jejich hmotnost bývá do 6 kg.

Funkce

Kočárky do letadla by měly nabídnout stejné možnosti jako jakýkoliv jiný kočárek. Při výběru tak myslete především na pohodlí a bezpečí miminka.

 • Skládání – nejvíce se vám vyplatí kočárek, který můžete složit a rozložit jednou rukou.
 • Bezpečnostní pás – aby bylo vaše dítě opravdu v bezpečí, měl by být kočárek doplněn a 5 bodový bezpečnostní pás.
 • Polstrování – o pohodlí miminka se postará polstrování sezení i zádové části.
 • Polohování – zaměřit byste se měli i na polohování. Ne každá golfový kočárek umožňuje polohovat do úplného lehu.
 • Opěrka nohou – některé kočárky nabídnou i nastavitelnou opěrku nohou.
 • Ochranný obal – u cestovního kočárku více než kdy jindy oceníte možnost uskladnění do ochranného obalu. Ten kočárek ochrání od případného poškrábání.

Značka

Co se týká výrobců, je výběr kočárků poměrně široký. Skvělou volbou mohou být například kočárky Cybex, které jsou pohodlné, bezpečné a snadno se ovládají. U kočárků oceníte i snadné složení a nízkou hmotnost. Kromě kvality vás však potěší i moderní trendy vzhled a velký výběr na trhu.

Mezi velmi bezpečné a spolehlivé patří kočárky EASYWALKER, které prochází náročnými bezpečnostními testy. Tyto kočárky jsou oblíbené i díky své všestrannosti, kočárky můžete používat při cestování i jako hlavní kočárek na každodenní využívání. Potěší i stylový a moderní vzhled.

Mezi další vhodné výrobce na výběr kočárku do letadla patří JOOLZ. Také zde nejvíce oceníte skladnost, lehkost, bezpečnost a odolnost. Kočárky JOOLZ se vyznačují moderním designem a hodit se budou prakticky do jakéhokoliv prostředí.

Další výběr vhodných kočárků do letadla budete mít díky značce ZOPA, Petite&Mars nebo třeba Elodie Details.

Cena

Při výběru si položte otázku, jakým způsobem hodláte kočárek využívat. Jestliže cestuje příležitostně a nevyplatí se vám investice do kočárku na jedno použití, budete potřebovat spíše plnohodnotný model, který budete používat při každodenní péči o miminko, ať už budete kdekoliv.

Náruživější cestovatelé pak mohou pořídit cestovní kočárek jako druhý model, který budou využívat opravdu pouze na cestách. Klasické cestovní kočárky obecně nejsou vhodné na jízdu terénem, protože mají malá kolečka, která si poradí pouze z pevným a rovným terénem.

Cena golfových nebo sportovních kočárků pak bývá v závislosti na kvalitě a výbavě v rozmezí 3 – 12 000 Kč.

Přejít do e-shopu

Otázky a odpovědi

Jaký typ kočárku lze do letadla vzít?

Cestovat můžete prakticky s jakýmkoliv kočárek. Ideální je, pokud se při bezpečnostní kontrole vejde do rentgenového rámu. Širší kočárky však zaměstnanci letiště zkontrolují pomocí ručního scanneru. Při cestování letadlem však myslete na to, že během přepravě může dojít k poškrábání či ušpinění kočárku. Proto se doporučuje vyrazit spíše se starším modelem, u kterého nebude možné poškození tolik vadit.

Kde všude se mohu s kočárkem pohybovat?

Kočárek můžete odbavit přímo se zavazadly, nebo ho můžete využívat až do odletu. S kočárkem je možné dojít či dojet až k letadlu, kde ho personál naloží do zavazadlového prostoru letadla.

V tomto případě však pravděpodobně nebudete mít možnost kočárek ochránit před možným poškrábáním. Po přistání vám pak kočárek vyjede s ostatními zavazadly na pásu, popřípadě bude využit speciální pás, které některá letiště využívají.

Jsou podmínky leteckých společností stejné?

Každá letecká společnost má různá pravidla co se jakýchkoliv zavazadel týká. Proto si veškeré potřebné informace zjistěte dopředu. Vyhnete se tak možnému nepříjemnému překvapení. Ne každá společnost například umožňuje cestování kočárku na palubě letadla a lišit se mohou i poplatky. Zatímco některé společnosti kočárky nezpoplatňují, jiné mohou nějaké poplatky chtít.

Závěr

Nejvíce praktickým kočárkem do letadla jsou skladné golfky nebo lehčí sportovní kočárky. V jejich případě máte jistotu, že pod potíží projdete bezpečnostní kontrolou, protože menší kočárek se vejde do rentgenového rámu. Širší nejčastěji hluboký kočárek pak bude zkontrolován pomocí ručního scanneru.

Při cestování letadlem se často nevyhnete různému poškození, proto se doporučuje využívat spíše starší kočárek nebo nový vložit do ochranného obalu. Pokud budete kočárek odevzdávat přímo se zavazadly, doporučuje se vybavit se ještě šátkem nebo nosítkem, které využijete do odletu. Tyto pomůcky však budou praktické i pro ty, kteří kočárek odevzdají až před vstupem na palubu. Po příletu totiž kočárek dostanete až s ostatnímu zavazadly, což může trvat až 1 hodinu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

1 komentář
 1. Tak pokud jde o kočárky do letadla, tam je pro mě jasným favoritem značka Easywalker, kterou ráda doporučuji i dále. Produkty této značky jsou velmi kvalitní, spolehlivé a zejména pak bezpečné, jsem s nimi velmi spokojená.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo